9 dl GLORIE OF SCHANDE. Elke streek heeft hare bezondere ver- maerdheid. Onze stad bezit eenen Génie die de bewondering der gansche wereld op zich trekt. Ik wil zeggen Jonker Goudkop de toekomende roem van Belgic's parlement. Geboren, onder het verschynsel ecner maen-eklips, van eerlyke ouders, met de beurs aen den hals en den degen aen de zyde, ontving hy, met het licht, de merk- teekens zyner.^jooge bestemming, en om hem tot de volniaektlieid te brengen, deed zyne moeder hem op zynen gebortedag den spanader snyden. Verbeeld u een jongske, lang, reil en mager, met bleeke wangen, roode hairen en zwervende oogen; zyne houding is styf, met het hoofd in de luchtsnel als de wind vliegt hy door de straet met zwierende armen, met korte en rasse schreden, slaende volgaerne de hand aen den hoed en zelden aen den zak. Lieveling van Loyola ishy zachtmoedig, gevoeglyk en toegevend met zyne aenhan- gersbeleefd, bevallig en aentrekkelyk in den schyn, is hy hoogmoedig enjverachtend in het hart, en voor het minste dat men hem tegenkant, word hy geweldig, gram mig, bedreigend en scheldend. Woedende dan van wraek slaet zyne long onbewust en zot, en spuwt de gal Uit die hem op het harte ligt. Begrypt nu eenen losbol die met eene geveinsde eenvoudigheid en de blykbaerste opgetogenheid zich als verstandig voordraegt, en ligtveerdig, on bezonnen, grillig als een kind, de houding van eenen wyzen aenneemlZiet hoe hy zich bedenkt!... Zyn voorhoofd rim pelt, zyne oogen vlammeneenen onzigt- baren geest ontroert zyne zielHy spreekt Welke inbeelding, welke verhevend- heid, welke aenhalingen, welke afma- lingcn welke schitterende zinsneden Hy roept, hy tiert, hy draeit, hy keert, hy regt zich, hy speelt met de armen, hy slaet op de tafel, hy dondert, hy klettert en uit al dat tempeest ontspringt een licht dat verdwelmddal verblindDe aenhoorders slaen verstomd, en bezien elkanderzy begrypen niet 'T is om dat hy ongerymdheden, dwee- peryen en leugens voorstelt, die hy met hardnekkigheid, tegen hart en geweten staende houd, en als waerheden wilt doen doorgaen Zeggen wy het zonder omwegen Hy denkt misschien als de wyzen, maer hy spreekt als een uitzinnige; hy zegt met klinkende woorden de kleinste beuze lingen hy verhaelt zot- en spotsgewyze de ernstigste dingenhy zegt wat hy schynt niet te weten of te begrypen, en om zich als eenen grooten redenaer te doen doorgaen, omsluyert hy zyne gedagten met ronkende uitdrukkingen en figuren, die hy slechts in zyn geheugen en geenzints in het gezond oordeel vindt. Kortom, hy is een KWAKZALVER Wat aerdige dingen zullen wy nog zien gebeuren Het is zonderling wat er in hel Stadhuis allemael omgaet. Hebt gy ooit een mensch gezien die aen zyn eigen konkurrentic deed? Neen, niet waer, gy hebt gemeend dat dit onmogelyk was? Gy zyt er wel mede. In onze eeuw van vooruitgang is het woordje onmogelyk immers uit den woordenboek geschrabt. Ik ga u deze konkurrentie uitleggen. Gy weet immers allemael, geëerde bur gers dat de heeren Bethune en Van Wambeke belang hebben in het onderwys der broederkens, omdat zy van dien 't wege nooit tegenkanting voor hen te vrcezen hebben, 't is gelyk wat zy doenzy onder steunen de Ghers Frères Jgnorantins omdat zy hunne leerlingen niet slimmer kunnen maken dan zy zelf zyn, en dal zoo lang men de mensch dom houdt, hy ge- makkelyker geleid wordt door de achter uitkruipersparty daerom ondersteunen zy ze met hunne penningen,, die hun nog- tans, zoo niet ware het gauw opgeschorst, groote intresten moeten betalen. Gy weet ook dat men genoodzackt ge weest is Meester Flankacrt met beleefdheid buiten de middelbare school te houden, om niet verder te moeten gaen. Gy weel dat hy de schoolbelangen zoo zeer beher- tigde dat zy over de honderd scholieren op weinigen tyd verloren had. Gy weet ook nog dat Byl, die in zaken van een geredeneerd en nuttig onderwys te dom is om voor het achterste van het paerd van Christus te dansen, geene gele genheid laet voorbygaen om de gouverne- mentsschool te vernederen in voordeel der broêrkens, dat hy alle gelegenheden te baet neemt om den directeur en zyne pro fessors te beschimpen en ze voor onbe- kwacm te doen doorgaen, Hy, die de gekrr- gene en wel véiworvene twee lavement buizen nog niet vergeten kan hebben, als hy het zich tweemacl onnuttig waegde een exaemken af te leggen en gy weet welk exaemken het was Eh wel, geachte medeburgers, wie zou bet ooit gelooven Deze dry en Byl z\n voorgedragen om deel te maken van het Dit blad verschynt op onbepaelde tyd- stippen en ten minsten twaelf mael jaers.Inschryvingsprys fr. 2-75 cent. perjaer voorop bctaelbaer. Brieven, tm. franco toe te zenden, aen den drukker-uitgever Roo/.eniaryn- «traet. 1, te Aelst. Men gelaster zich met alle drukwerken. DEN YXLER.

Den Yker | 1869 | | pagina 1