bestierend bureel bureau administratif) der middelbarejgouvernementsschoolj! Zy gacn er al mogen doen wat zy willen, zy zyn meerderheid Als men zulke plaets aenveerd is het zeker wel om voor de belangen der school te zorgen, om ze te doen bloeijen, om er zooveel leerlingen naertoe te trekken als het mogelyk is, om de school op de rang te stellen die zy verdient, immers om ze zooveel mogelyk te bevoordeeligen. Dus MM. Bethune en Van Wambeke als geïn teresseerd in de broederkensschool, om de reden hierboven gemeld, moeten er zoo veel scholieren intrekken als het in hunne magt bestaet. En waer zullen zy ze uit trekken? Ten zy uit de middelbare school. MM. Bethune en Van Wambeke, als leden van het besturend bureel der mid delbare school, moeten er ook zoo veel kinderen intrekken als zy kunnen, en waer gaen zy ze halen Dit is zeer eenvou dig, by de broederkens. Gy ziet by de broederkens in- en uit trekken, dit is niet moeijelyker dan dat. Meester Flankaert, die in den tyd, zegt iaën, verkocht was aen deBmaer neen dit geloof ik niet, maer die in het Land van Aelst ook al 't een en 't ander geschreven heeft over de school waer hy cenen kosteloozen pasport verdiend had, dien moet ook gaen zetelen in het bureel en de school doen groeijen in roem, hy die ze zoo laeg doen dalen heeft. Byl die ovör eenige weken nog schreef dat er niets de school der broederkens te boven ging, dat de middelbare school geene waerde bad daer zy met eene groote O van het konkoers gekeerd was en slechts landmeters kon voort brengen, moet nu gaen zeggen dat hy gelogen heeft en die school de beste der stad is. Wat zyn dit toch vremde dingenAllons heeren en Byl, wy wachten u, aen 't werk. Intusschen verblyd u broêrkens, de Gulden eeuw is voor u verschenen, gy zult zegepralenmet zoo een bestuer moe ten de beste instellingen in den afgrond storten MM. De Bièvre, Van Ne- rum en Van Wambeke. De bovenstaende regels waren reeds gezet, toen wy vernamen dat M. Bethune, als eerste kandidaet door de gemeenteraed voorgedragen, eene sehroomelyke buis behaeld had. Wy staen paf by eene dusdanige buizing! En waerom zou de hooge onderwysraed ten opzigte van M. Bethune aldus gehan- held hebben? Er moeten doch reden bestaen om dit alom vermaerd raedslid van kant te steken Raed er de oorzaken van wie kan, voor hetgeen ons betreft, wy zullen ons geene veronderstellingen veroorloven, al zouden wy toch wel den nagel op de kop kunnen slaen. Maer in 't publiek moet men met voorzichtigheid klappen en schryvendaerom tace. M. Alb. De Bièvre is er in gelukt zich te mogen met onderwys onledig houden de murale tafereelen zullen hem meer als zyne bezigheid geven. Zou M. Byl nog aerselen te bekennen dat den tyd gekomen is waer men regtveerdlgheid wil doen aen de verdienstvolle mannen gelyk M. De Bièvre, die diepe schranderheid in al de vakken der schoone kunsten en letteren bezitten, de mathematica wel verstaen en het oneindig verschil begrypen lusschen eene 0 en 180 met of zonder okens. De nieuwe Lalande mag nu pryken. MM. Van Nerum en Van Wambeke zullen als waerdige pendanten, den eenen van den anderen, in de nieuwe commissie zetelen. M. Van Nerum die gekend is om jn alle omstandigheden met regt gehandeld te hebben, en die nogtans wy weten niet waerom als direkteur der Aelstersche school, is moeten opkramen, hopen wy, zal zich verhaesten zyn verledene bestier op te vatten en het voor eenieders oogen te ontvouwen en uitte leggen, verzekerd, dat hy mag zyn in M. Van Wambeke, die ook niet als de waerheid en de regtzinnigheid voorslaet, eenen sterken steun aen te treffen. Aelstenaers, met zulke mannen moogl gy gerust zyn, het onderwys van Aelst is gered. De deugden en de geleerdheid hebben op de schranderheid en op de ver hevene talenten van MM. De Bièvre, Van Nerum en Van Wambeke een reusagtig bezet of hypotheek genomen. Als het maer geen schipbreuk leidtEn 't is te vreezen. P. S. Wy hebben alle maetregelen ge nomen om met vele plegtigheid eene novene te vieren, ten einde de troostzegen af te smeeken, der eerste kandidaten van de gemeenteraed, den braven M. Bethune en den godvrugtigen M. Byl, die eene felle afkoking ondergaen hebben! 'T is te deerenAmen. VADERLYKE BERISPING. Bokken liefdadigheid. In de nabyheid van het kasteel van Yerdoemenis bevinden zieh vier kleine huisjes of hutten. In een dezer hutten doen zich dagelyks herlschcurende toonee- len voor. De armoede heerscht er als oppergodin. Eene uiterste arme weduwe woont er met een talryk huisgezin, waer van het oudste kind nog geene acht jaren telt. In het eenig vertrek dat het huisje Ezel, ik kom u vragen, Wat gy nu zyt van zin Een ieder komt my klagen En vloeken niet te min. Wat hebt gy dan verrigt Zegt my regt uit het feit, Want gy word hier betigt Van bedrog en valschheid. 'T is niet genoeg met slokken Als groot en klein het ziet, Wyl onze mede bokken Bezwyken van verdriet. Natuerlyk ik verstaenu Onze zak gaet vooral; Maer past wel op voortaen Dit is hier het geval. Ik ben slim en ook fyn, Dit bewyst myne kop En zonder ons venyn Was ik toch nog aen 't strop. Gy die de domste zyt, Wat staet ons te verwachten, Van uwe gulzigheid, En uw ezeb gedachten Gy betrouwt u op my, Gelyk compeer den uil, Maer ik zeg het u vry Ons boeltje word zoo vuil, Dat alle brave menschen Zullen nog op den duer, Den bokken troep verwenschen Tot in het helsche vuer. Welnu kalleke tog Maekt u daerin niet kwaed, Wy bestaen uit bedrog En valschheid inderdaed, Maer alles wel bepeist Wy zitten in den druk, Wyl elke dag bewyst, Ja menig nieuw schelmstuk. Het welk dan alleen De verachting ontwekt, En deinst voor 't algemeen Tot een eeuwig schandvlek. Laet ons zwygen by regt Want onzen bokken ploeg Wordt bitter vuil en slecht. Wy weten het genoeg. Kalleke dan vaerwel, Gy hebt een goed gedacht, En weet maer al te wel, Het lot dat ons verwacht.

Den Yker | 1869 | | pagina 2