uitimekt, vindt menfvoor allen huisraed eene slechte tafel en twee of drie versletene stoelen zonder biezen. Men zoekt voorts, zonder nog iets te ontwarenEene kas is nogtans niet misselyk in een huishouden zy hebben er eene gehad, maer den strenge winter en de bytende koude, en het hout teduer zynde hebben helaes/ de arme lieden genoodzaekt ze te verbranden om van koude niet te verstyven! Het was het meubel dat gemakkelykst gemist kon wor den, mits het altyd ledig was Rondi 1/2 uren ziet men soms de arme vrouw aen hare deur verschynen, met bleeke wangen, omringeld van hare wee- nende kinderkeus die haer gedurig toe roepen Moeder ik heb honger De arme vrouw antwoord niet, zy ziet gestadig naer den weg die van de stad komt, zy wacht angstig de komst van iemand. Op haer uitgemergelt aengezieht bemerkt men eene strael van tevredenheid, van geluk, telkens dat zy in de verte een klein schep sel ziet aenkomen; korten tyd daerna wederom ziet zy er zeer zwaermoedig uit. Wie verwacht zy dan toch met zoo veel ongeduld, en wie is het die het huisgezin moet komen verblyden Zy wacht naer haer klein meisje die uit de stad het eet- mael moet acnbrengen. Zy wacht naer baren eenigen onderstand die de overschot ten der bemiddelde burgers gaen afsmeeken is, om eten te verschaffen aen hare kleine broeders en zusters, om hare moeder aen geen honger te laten bezwyken Gelukkig dan als de menschen mildadig geweest zyn, gelukkig als het bedelaerskind op vele plaetsen niet barsch versloolen is geweest. Want het gebeurd dikwils dat het noenmael niet bereikend is om het huisgezin te verzadendan is het eenvou dig vertrek weder het schouwspel van ware moederliefde, dc weduwe die byna bezwykt van honger eet niet en laet de spyzen aen de kinderen overZiedaer die arme vrouw die genoodzaekt is te bed te gaen uitgeput en die nog tot 's anderendaegs in de namiddag moet wachten om haren nooddrift te nemen, gelukkig als zy zich maer half kan spyzen Dit is het tafereel van het huisgezin die over eenige dagen het slagtoffer is geweest van een wraekroepend feit. De dak des huizes is slecht, de vrouw heeft maer naer Gent te gaen om ze te doen maken, maer zy kan dit immers niet, zy kan hare kinders niet alleen laten en is te zwak om vyf uren weg te doen te voet. Zy heeft het anders gedacht, er staet een boom voor het huis en dien boom is haren eigendom, dit is geheel haer fortuin, zy wacht naer den gestelden tyd om hem te hakken en met zyne takken hare woonst te dekken. Het nadert dit gewenscht tyd- stip, de regen zal er niet meer doordringen tot in hunne zit- en rustplaets, zy zal dan gerust kunnen slapen na eenen dag van folteringen doorgebragt te hebben. Maer zy had gerekent zonder eenen hebzuchtigen aengelanden slokal, die reke nende en wetende dat hy door de arme vrouw niet zou vervolgt worden, den boom doet kappen en het hout naer zyn huis voeren De weduwe is dus beroofd van het eenig goed dat zy bezit, zy moet'zich by voortdu ring in een bed nederleggen waerin regen en wind dringen, zy moet de nachten over brengen onder eenen versleten parapluie om zich van het hemelwater te bevryden. Het slagtoffer dezer ongehoorde feit heeft het recht ingespannen by het eerste ver hoor is (ten bok voor niets achteruit gedeinst, zoo verre zelfs van alles te looche nen. Op het tweede bezoek des deurwaer- ders als hy zyne ontvremding bekende zegde Het is de bagatelle niet waerd wat ik gehakt heb. ziedaer ligt het. Eene arme vrouw die niets bezit en waer- voor kleinigheden rykdommen zyn te kort doen, daervoor moet men eenen aelster- schen bokkenryder zyn, aen wie het onmogelyk is regt te zien. Zulke feiten hebben geene ophelderingen noodig, eeniegelyk zal zelf oordeelen en met ons bekennen dat de hedendaegsche bokkenryders onder alle punten waerdig zyn van hunne Limburgsche voorzaden... LETTERHOUT. Sedert de ontsnapping van M. Van \V ambckevolksvertegenwoordiger en raedslid,aen het vonnis des Oost-Vlaende- rens assisenhof, heeft zynen naem eene droeve vermaerdheid gekregen. Hy rydt gedurende voor gelykenispunt van tong tot tong. 'T minste dat er voorkomt of iemand gclukkiglyk aen eene vervolging ontsnapt of vry word gesproken, ontbreekt op heleinde nooit bet woordeken geluk kiger als M. Van IVambeke, de 'groote praterdie maer vry gekomen is met de prescriptie in te roepen. Eergisteren verhaelde men het volgende, en het was wederom den zelfden derden, hoort liever Vyf weken geleden, eenige dagen min of meer, ontwaerde men iets in de lucht, maer 't welk heden nog in de lucht hangt, zou morgen wel veel rumoer in dc stad Aelst en Dendermonde kunnen maken. 'T is waer, de woorden vliegen van daeg, maer morgen of overmorgen konnen zy op de aerde vallen en tegen de belle van den eenen of anderen regter botsen en dan zou het er kunnen stinken, want de bokken brengen dat groot voordeel meé en niet ten hunnen eere. Loopen zou niet helpen, aengezien erin de laetste streek vele sterke hagen geplant zyn, waeraen men zonder twyfelen zou blyven vast haperen. Moet die botsing tegen de eene of andere belle plaets hebben, voegt er den Yker by, 't zou wederom al een schandael te meer zyn voor Aelst, ofschoon het toch geenen Aelstenaer i,s, en gezien er geene prescrip tie bestaet om er gebruik van temaken gelyk voor het kiesbedrog uit hoofde welke M. Van Wambeke voor de assisen, gedaegd werd, zeggen alle tongen, ware het te wen- schen dat men het in het dak liet steken. 'T is genoeg dat alle treffelyke menschen weten dat het nen bok is, en iedereen weet dat de bokken toch zulke verderflykc lieden zyn. Daerom laet ons de bermher- tigheid en de. zedeverbetering van den Allerhoogsten afsmeeken, opdat dien vui- len boel, tot eenieders rust cn welvaert, al snel om zeep ga Als men tot zynen geboortegrond weder keerd, is het zeer aengcnaem zynen dorst te kunnen lesschen met den drank der streek. En dat is in zekere omstandigheden des te aengenamer als men dit met tweeën kan veirigten. Zekeren voorzitter eener bende, (die het zelfde opschrift voert als degene die in vroeger tyden in de jaer- boeken aengestipt staet als eene moorde- naersbende), heeft met zyne gemalin er de genuchten ook van beproefd. Maer het geen zeer loensch en weinig overeenkom stig is met de kieschheid zyner wederhelft (laten wy hein onverlet, daer snyden geen messen op,) is dat men daervoor eene cocotte kroeg verkoos Is het dan niet waer gelyk men het dagelyks hoort zeggen dat er genoeg zyn van die jannen, die alles durven, als zy van hunne geboortestad verwyderd zyn. zy zelf niet zouden schroomen, alle einde- kens tot eenen reessem aen een te binden om de vermakelyksle huizen eerst binnen te trekken P Maer toch om zulke toeren uit te zetten, moet men ten minsten Jan zyn Zwarte Nelle maekte gisteren eene aerdige maer bytende aenmerking op de lyst der intcckenaren voor het nieuwjaer- geschenk van den Paus. Zy zeide eerst dat vele beter zouden doen op hunne leveran ciers en w erkbazen te peinzen om uit den

Den Yker | 1869 | | pagina 3