vuilboek geschrabt te geraken, vooraleer giften te doen dat de deftige menschen niet kunnen verstacn waervoo? zy mogen die nen en dan dat die giften geen benedictie kosten doen omdat zy geheel in opstand gepleegd worden met het evangelie welke vereischt dat de regte hand geve zonder dat het de linke wetc En wie weet niet van over lang dat het zoo is dat de bladen die zich durven voor stellen als opgesteld door de hand Gods zelf, zoo als de waerheidsparende of schen dende Land van Aeht en Denderbode het evangelie begrypen en voor hunnen haspel exploiteren. 'T ziet er hem lief uit. De menschen willen bedrogen worden. Zy gelden er na Men hoort alle soorten van deuntjes verhalen om oude wyven, kinderen en kleddcgeloovcrs in slaep te houden. Is het niet van bovennatuerlyke wonden die men de onnoozelheid wil opdraijen, 't is van peer of jan van katrien of mie, die door eene bovennatuerlyke magt tot de vcrhe- venste stand of geluk geraekt is. Maer als men al die praetjes van naby onder zoekt, 't is altyd de groote glorie, welvaert en baet van meer als eenen intrigant of heimelyke listzoeker die den hemel tegen klinkende specicn wil afleveren? Wan neer zullen de menschen toch hunne oogen beginnen te openen Men vraegt of een raedslid meer magt bezit dan iemand anders als het er op aen- komt de konditien eener gedane onder neming, die reeds half afgeleid is te breken of te veranderen? Het gezond oordeel, het regten deregtveerdigheid zeggen, neen; maer zekere huichelaer die eenieder voor dief aenziet zegt ja en handeld in dier voegen De belanghebbende moet dan niet langer zyne glazen laten uitsmyten en mag met alle stellige waerborg zynen diamant aenvaltenzoo niet schadeloosstelling, die niet eene vierschaer kan weigeren, eis- schen. Zoomoet men de menschen leeren kennen Degene die geneigd zouden zyn voor vyftig duizend franks aktien. die zonder waerde gevallen zyn, aen te koopen, be geven zich by de Comit. elect., die er de bedrogene bezitsters kan van aenwyzcn... Het onvoorzichtig Land van Aelsl komt zoo even zyn djak of jakke in de oogen van M. Bethune te slaen. En hy ligt bedwelmd, hy heeft het waer licht verlorenzoo dat hy wel geen deel van de besturende com missie der middelbare school zal kunnen maken..-.-... Waervandat hy niet genoemd is/// O Land van Aelsthoe verrfc dry ft gy uwe leugcntael. Is dat geen bedrog Het baronske van Ninove bedreigd al degene die hy te gemoet komt, geheel Aelst te koopen, om er alleen meester te zyn. Wat dunkt er u van dat stinkerken, boer- kens van Schaerbeek. Dan zult gy maer het bagatelleken van eenen frank en half de roede meer moeten betalenEn dan zult gy wel uwen opregten rykmaker ge vonden hebben De wagen met zestien duizend dubbel of tweemael vermomde menschen gezigten bezeten, zoo als den Denderbode zondag laetsthetnederschreef, hebben den eersten vastenavondzondag de stad doorkruist. Maer in plaets van zestien duizend leze men 't meest genomen honderd twintig boereknegten en gedwongene buitenlieden, en wel dertig jongens van treffelyke aelster- sche ouders, die aen den bokkenblok met hunne ooren vastgenagald zyn. Geheel Aelst heeft ze met veel genoegen acnschouwd en in hunne uitvoering en vercieringen niet lang vertoefd de hand en den geest der Dames de Marie en der Je- suiten die zich deze mael met de zaek sterk bemoeid hebben, er in te ontdekken. Den decorum was volmaekt, veel goud, zilver en kostbare gesteenten flikkerden overal in ieders oogen, en gelyk het niemand onbe wust is, brengen al die blinkende en glinsterende voorwerpen eenen zoo sterken indruk te wege op de oogen als de onge- hoorste leugentael onder de gedaente der grooste en schoonste waerheid die zy met vergulde woorden vermompejen er eene uitoefend op het flauw en slap begrip van vele brave lieden. Door die begeestering verleiden zy het volk, en heleinde verregt- vaerdigd de middel hoe schandelyk, hoe misdryvend, hoe hatelyk zy ook zyn moge. Alle middelen zyn goed als men er zieh wel weet van te bedienen. Dat men aldus handele met vastenavond, zeer welmaer dat die haudelwyze begint met den eersten januarius, en slechts eindigd den 31 de cember, dat is het werk van huichelaers, bedriegers en roovers 'T is aen elk niet gegeven al lachende te kunnen redeneren en onderwy zenen daerom heeft de stoet der bokken geene beteekenis gehad eenieder stond styf in het goud en zilverpapier en daer- meè was het al. Wy hebben menigmael naer de beteekenis gevraegd.maer niemand wiest er iels over te zeggen, ten zy over de wagen met mast bezet en koorden bespan nen, waeropmen Marten den XIII verbeel de,en velenzeiden dat hy het zeifin persoon was. Zyn vrienden zelf niet wetende uit w elk hout hy gekapt is. of hyVrydcnker, Francmacon,Lutheranist, Mahometist etc. etc. is, hebben hem opgelegd in hel open- baer al de tuimelperten die hy sedert eeni- gen tyd!gespeeldheeft, tot leute der vasten- avondnieuwsgierige, opzondag 7 february. in al de straten en plaetsen van de stad Aelst, af te gevenwaervan hy zich met veel iever en verknochtheid heeft ge kweten De bokskens cavalkade die dynsdag voor de tweede mael was uitgetreden is na eenige oogeu- blikken door den regen, den hagel en het hemels- vuer in hare hokken gedreven geworden niettegenstaende de knieval op de groote Merkt gedaen door het kozyntje van het raedslid M. De Bièvre, met name M. Polydoorus De Paepe, van...; korts daerna'kwam de slegte maere toe dat de kerk van Haeltert in vlam en vner stond. Zoude dat ook geene kastyding Gods zyn, zoo als d* dood van onzen teerbeminden erfprins, die aldus door de Prinsen der kerk zelve werd afgeschilderd! 't welk tot hoon strekt voor degene die zulke ongerymdheden durven aenroeren of inroepen, maer zouden dit ook geene kastvdingen Gods tvn, vragen wy, om een einde te brengen aen de ongehoorde, beweenelyke en onregtveer- dige handelwyzen der bokkenbende Zou den eenen of anderen geimproviseerde procureur der eeuwigen Gods wil en werken, zou den eenen of anderen oorenblazer die zich als de regter van het laetste oordeel op de aerde durfd aengeven, om de schrik aen de eenvoudige brave lieden in te jagen, nu niet in zvne voetjes- kuip springen om er de oorzaek of reden van uit te bazuinen. Waren deliberalen in 'tspel, men zou voorzeker niets verwaerloozen om in die voorvallen eene straf der goddelyke Voorzienigheid te doen doorstralen ten einde het volk tot verbetering te roepen en te brengen Zoo verre dry ven zy hunne buitensporigheden, zoo hoog willen zy zich plaetsen in de interpre tatie der eeuwige natuerlyke wetten waervan zy de eerste letter niet begrypen'T is meer dan spytig dat wy met geene apuaiqops bevelbrieven van den aerd der laetste zullen beschonken wor den en bevryd blyven van tevens onzedelyke ongerymdheden en vraekroepende uitvindingen en belachelykheden aen welke men tegenwoordig volle klaaaaaa geeft, om het foppenspel bv de snullen te vergemakkelyken. Vuile tongen, de zaken van min hoog opnemen, de, zeggen dat het eene straf van den Heer is_ omdat de bokskens, zonder er iets van te laten hooren. DRY BOEREN UITLEGGEN ten nutte hebben gemaekt om hunne kavalkade met een ander mans zweet te verluisterlyken Men gaet nog verder Den Heer, tot spyt van die 't benydt, zou het SYMBOLUM der treffelyke maetschappy, DEN BOK, aen het hoogste harer vryheidsroast of getakte galg, teeken dat er vele zouden moeten aengestropt worden, ter aen wezen der verkleefste huichelaers, in boeting hunner misdryven,opgehangen hebben, waerover meer als een boksken tranen van alle tinten en koleuren heeft gestort- Aelst, drukkery van C. DE WOLF.

Den Yker | 1869 | | pagina 4