(6.) yS> Vuerstorm of Sodomu Het dwaes blad jjmet name het Land van Aelstdat met de goede reden en de waarheid spot, dat in elk nummer de Godsdienst, het Vaderlanden de Vryheid, onwetend misschien om dat het op den byval van al wat dom en onnoozel is zich betrouwt en rekent, te kort doet in de oogen der wyze lieden, die God en de ware religie in alles voorstaen, maer ook de politieke godsdienst met heel haren aen- hang, die slechts op spekulatie, hoogmoed en heerschzucht blikt, na waerde schatten, en vyandig zynhet Land van Aelst zeggen wy, ligt in eene stuiptrekkende razerny gevallen en zou wenschen uit ter harte dat alle ongelukken, op ons Belgic nederstortten, al moest het zelve er zyncn ondergang in vinden O sukkelbol, indien gy en de uwe in uwe beluiken u bezig hield met beredene rende, stichtende en zedige predikingen, in plaets van twist en tweedragt ie zaeien dan zoudet gy eenen uwer kostbaerstc plichten vervullen, terwyl gy nu al uwe kragten verspeeld om hoon, schande, onze- delykheid en ongebondenheid te doen groeien en bloeien!! Weinig ware het, indien gy er onwaerdig van zyt, uw kleed te zien bezoedelen, maer daerenboven ver plet gy u zeiven en gy zult eindigen met de begoocheling die er word aengehccht volstrekt te verliezen P En welke vruchten staen er dan geplukt te worden? Moglen degene die u bedrog en uwe spcculatien van naby zullen opgevolgd hebben, dan verdraegzamer zyn dan gy, want de inkwi- sitie-slraffen en uitvoeringen zouden on- getwyfeld maer de eerste letter van al de gruweldaden die ons te verwagten staen, daerstellenDat de rust- en geweleti- s'oorders. die zich als catholyk in huniie gazetten en nieuwsbladerenen als de opvolgers van Christus in de waerheidstoel durven aenbieden, om het volk tot alle buitensporigheden op te hitsen, er ernstig aen denken en zich verhaesten een ander levenswyze aen te nemen Dan zullen zv ten minsten de godsdiensten de beschaving dienen volgens den wil en den eisch der evangelisten, die eenieder tot spiegel hoeft te nemen uitgesproken te worden, als eenen laffaerd te doen doorgaen! Zy vreezen niet dat hel volk, die nogtans het heilig gevoelen der waerheid bovenal eerbiedigd, hen in hunne bureelen ga aenvatten om de herstelling van een dusdanig schelmstuk af te vergen! En waerom Omdat het de innige over tuiging heeft dat hare acnrandingen by eenige domme kneukels nog alleen een weinig byval of geloof bekomen, ja, by fanatieken die niet zouden achteruit dein zen de hedendaegsche Sodomaverdelgers te spelen! S'-Dcnys bewyst dit heel klaer. WAT ZOUDEN ZY NIET DURVEN t Als men zich onder den dekriantel der religie verbergt, en zyn bedorven hert en aengezicht bewimpeld met het masker der geveinsdheid, valscheid en schvnhei- ligheid welke vele menschen uit de recht zinnige en ware godvruchtigheid niet onderscheiden, dan mag men zich alles veroorlovenDe grootste booswichten en de vreedste moordenaers die den eenen of anderen naem der alom zwervende wange- drogten, gezworene tegenstrevers der zede- lyke samenleving, hebben leeren uitspreken en hunne ingevingen hebben verspreid om hen in hunne heerschzucht te doen ge lukken, vinden bv lum ondersteuning en bescherming1! Ja, die dolle goochelaers zou den zelfs zich niet denken te onteëren, daer zy noch eer noch gevoelen kennen öf bezitten, eenen moordenaer hunner bende, tot op het schavot zelve uit de hapden van den beul te gaen aengrypen en zvne verlossing te eisschen IIAET Zulke huichelaers vreezen ook niet onzen eersten doorluchtigcn koning Leopold za liger, wiens heel regering onbesproken eerbied boeit, en wiens naem met lof door eenieder, die de waerheid lief heeft, hoeft Die niet schurft is, schrabt zich niet! De langgeoorde benken verhalen by tyd met genoegen in zekere kringen hunne fre- dainen, perten, guiteryen en zelfs hunne walgelyhe neigingen, en als men ze dan voortverteld schiet hun het vuer in 'thert, en zy roepen aen eerschendingen, dat z\ door banknoten zouden willen zien her stellen. Is dat niet de nee plus ultra der bedorvendheid eigen aen de bokken Alles moet aen den dag hamen! De huichelaers of de verspreiders van valscheden en bedrog die alle middels ge bruiken, hoe afkeurlyk ook, om het fana- tismus die de belanghebbende in de zack en de ongeleerde lieden in zwymeling houden, mogen niet onbewust zyn, dat deze door de kragten der zaken zelf eerlang uit hunnen slaep zullen schieten, oin het zweerd aen te vatten dat Hertje Liénart da- gelyks zoo onbehcndiglyk gebruikt. Want al dal niet rcglzinnig waer is. neemt vroeg of laeteen eindeal wat valsch is moet aen den dag komen't is de gang der wereld. Ongelukkiglyk dat er toch zullen gefopte zyn, die de oogen zullen openen, om hunnen te laten ondergang te bestaligen en te herkennen. 'T zyn van die droevige waerheden welke niemand kan ontveinzen, omdat zy in het boek der beschaving in vucrletters te lezen staen. M. Van Wam- beke cn zvne Comité elect, weten er al Dit blad verschynt op onbepaelde tvdstippen en ten minsten twaelf raael 's jaers.Inschryvingsprys fr. 2-75 cent p«r jaer Toorop betaelbaer. Brieven, ena. franco toe te lenden, aen den drukker-uitgever Roozemaryn- straet. N° 1, te Aelst. Men gelast zich met alle drukwerken. DEKT TEER

Den Yker | 1869 | | pagina 1