reeds iets van by ondervinding. En is het hun mogelyk tot reglzinnige gedachten te komen Wy twyfelen er sterk aen, want die boosaerdig geboren, boosaerdig ge wiegd, boosaerdig gespeent en boosaerdig «pgegroeit is, moet noodwendiglyk in de boosaerdigheid sterven FOEI, FOEI! Het Land van Aelst is toch een snubbe, niet waer M. Van Wambeke, die voor het" assisen-hof van Oost-Vlaenderen zyt ge- daegd geweest voor uilkooping en bedrog in de laetste gemeente kiezingen, en die maer dank aen de prescriptie uit de vuilnis karre gcraekte, om te durven schryven L eien versmooren voor een weinij geld voor eene bediening de listen van hun hert; zy durven niet volgens overtuiging teer hen uit vrees van een klein verlies. En gy belet niet 31. Van Wambeke dat uwe tolk u aldus bevuile? En gy Boeykens en tutti quanliwat zegt u geweten van zulke schryvelaers Hoe kunt gy al de beloften die men u heeft opgedraeid en de listen met welk men u trachtte te verleiden, langer verzwygen? En al die geveinsdheden, die huichelaryendie schynheilige pro posten kunnen u nog wederhouden de waerheid voor ieders oogen te veropen baren Gy denkt misschien dat het Land van Aelst en zyne aenhangers zich gaen bckeeren 31aer gy bedriegd u Vergeet gy dan dat er acn eene ingewortelde en hatelyke boosaerdigheid geen einde kan gesteld worden, en dat zy voor leus heeft Aenziet myne ivoordenmaer niet mijne werken. Wat er ook van zy, uil het'ge krabbel van het Land van Aelst zou men zeggen 31. Van Wambeke en consoorlen, dal het van u zeer weinig cas begint te maken, of gelyk men het te Aelst zegt Dat hel van aa nimmer en moet hemmen, om dattcr te veel gescheerde en verbrande rooyten inaane gevel zyn Haer eindeken nadert. i)e bokkenparty of de zoogezegde catho- lyken van Aelst, met.de naem wel te ver- slaen, die inplaets van godsdiensten goede zeden tot riglsnoer te nemen, niet zoo zeer als de schynheiligste handel- en levens- wvze voorstaen om het volk tot de vreedsle tyden en tot de diepste ellende te leiden, dien boel is zvnen laetsten bundel hooi opgesteken Geheel Belgie is tot oog- en oorgetuigen geroepen geweest der schitterende regt- v tctdigheid en regtzinnigheid der besten dige deputatie van Oost-Vlaenderen en dank acn de kiesche rondborstigheid die zy aen den dag heeft weten te leggen, heeft zy den storm van allen weldenkende Belg op zich getrokken. De stad Aelst heeft nu niet alleenlyk de hoop maer zelfs de verzekering en zeker heid verkregen de opregte waerheid regtzinnigheid en vooruitgang te zien zege pralen. Dat ieder.zyne taek waerneme, en Aelst zal van hel zonnelicht niet lang beroofd geweest zyn maer toch veel te lang voor degene die voor de waerheid en het burgerwelzyn alleen knielen Wat vieze stronk! Er loopt tegenwoordig alom een ver- waend ventje die, gelooven wy, zyn geweten niet geheel pluis moet hebben Want hy verduikt bynaaltydzynen echten naem om Baron De Baron De Kof M. Eaen te nemen. Hy is baron Deals hy op reis is, in de lste klassen des vzeren wegs, waer hy met den eenen of anderen vreemdeling van zyne paerden en koetsen spreekt, hy is baron De Kals hy in de statie van Denderleeuw wandeld. met hooge ge spoorde gendarmes Ieerzen boven de broek, met eene kravache in de hand, het hoofd in de luehl en de borst vooruit, een paks- ken onder den arm dragende waer hy alle soorten van lapkens in bewaert. Hoe hy te Dendermonde heette als hy geconsigneerd was weten wy niet. Hv heet zich 31. Eals hy te Brussel met de juffertjes is. 3Ien mag immers zyns vaders naem niet behouden als men by zedige schoone opgekleedde mammezellen zit die van boven lot onder styf in de goude ketingen en uerwerken staendit is veel te gemeen I100I-STR00I. Het advokaetjes stielken is waerlyk beloonend, byzonderlyk als men de ken nissen en het pratyk heeft van Albertje den Vos. De paeschweek heeft voor hem eene opregte goede week geweest, fr. 5800 enregistrements boetrechten in eene zaek van den raed der nieuwe kerk tegen eenen architect en een bagatelleken van eenige honderde of duizende frankskens, voor de te dragene kosten van het proces tegen het Savooiblad, dit maekt te samen eenen item uit van o a 6 duizende franks. 3ioet dit uit de kas van Papa betaeld worden, dan zal de kat nog eens op de koorde dansen, waerseliynlyk onder begeleiding van prin- gelingen des huisgezins, der klerken en knechtenWy wenschen u eenen gelukkigen Paesehen Dag Bcrtje WEL GEMEEND. Een eatholyke ryken sprekende lest met eenen werkman vroeg hem wat hy liefst ontving eenen frank van den Paus uit de handen van eenen catholyken of eenen frank van onzen koning uit de handen van eenen francmacon. Wel, antwoordde de werkman, elk heeft zyn gedacht. Alhoewel de zondevergevers het geld uitgedeeld door eenen francmacon, het geld van den duivel heeten, houd ik nog meer acn het geld van den duivel dan aen dat van de Pauswant met hel duivelsgeld koopt men by catho lyken boter en brood, terwyl men met hel geld van den Paus aen de deur gezet word Hewel, hernam den heer, ik ben ook van uw gedacht, en hy vertrok metzynen mond vol tanden HANDENOEIENLNG. Een bokkenbaronsken van gael in 't kort een exaem onderstaen in eene tamboersche oefening. Het schynt dat hy veel last zal hebben om de kwesl ien te beantwoorden die allen op de oiwouooo zullen draeien. De roode leèren hand schoenen, de witte kravatten, pennemes- sen, parapluien, stokken, enz. zullen ook voor de pinne komen Laet de vader maer schynheiliglyk kerkboeken en flambeenen verslyten, het zal toch niet helpen. De menschen zien klaer en gelooven acn het oud spreek woord Zulken boom zulken tronk Zulken vader zulk jonk. Het welk vader Cats aldus in 't fransch uitdrukt Comme le cochon fait le jambon L'occasion fait le larron. GOEDE PLAETSING. Tot glorie der zedenleer van vader trom- melaer is er kwestie van de zael uit den Tamboer te versieren met het portret, in vergulde lyste, der leden die zich voor tamboersche- en bokkenfeiten doen vervolgen en straffen Dit is een superlativement goed gedaebt. De muren zullen in korten tyd behangen zyn. Negen portretten zyn in uitvoer en de andere zullen zich niet laten wachten: want schynheilig, valseh, gauwdief, tam boer, bok, judas, macgdenschender, eer- roover zyn van gelykc beteekenis SAMEN SPRAEK en aen onze lezers letlerlyk overgeleverd TUSSCHEN TWEE ÜUITENMENSCIIE> Wel, Pier, wat dunkt u van het weer V Och Sies, zwygt er van, ik geloof dat de wereld verdraeit! SIES. liet is de wereld niet die verdraeit, maer wel de domraerikken die er op loopen, want wie hedendaegs met aendacht het bokken- spel aenschouwt moet zich kreupel lachen. PIER. A propos van bokken, zegt niv eens Sies, wat beteekent dat woord SIES. De bok is een valsch en vuil dier, welker stank vereischt, dat men het zoo veel mogelyk, van de woonsten der menschen ver- wydere, ten einde rampen en ziektens te ver- myden, en van welke de stad Aelst tegenw oordig vergiftigd is PIER. Maer kweekt men dan zoo vele bokken te Aelst SIES. Gy zyt er niet, Pier, te Aelst noemt men bokken, eene soort van gefanatiseerde lomperikken, de welke zich laten leiden door eene slechtere soort genaemd bokkenryders, naem welken zy van eene bende roovers en moordenaers ontleent hebben

Den Yker | 1869 | | pagina 2