•IEF VAN AELST. Eene nieuwe stadshorlogie als liet u belieft, doorluchtige Majorité, wy smeeken u laet ons weten hoe laet het is. Ons oud uerwerk houdt waerlyk den spot met ons. het werkt dan wel eens te veel. dan wel eens te weinig. Onze stad is soms veel gelukkiger dan andere, want wy gelooven met dat het elders al ooit 31 uren geslagen heeft zoo als hier.; maer ook de horlogie heeft ons dan schoon dry dagen lang by den bok gezet, het was dan geen uer meer. Soms ziet men het werkvolk by half een uit de fabrieken komenwaerom Het is omdat het dien dag, in Aelst, geen twaelf uren word, omdat dc wyzer een kwaert voor 12 is blyven slilstaen. Ver leden week ging de stad dry minuten ten achter met de statie in plaets van vyf minuten voor, daer mede komt gy te laet om te vertrekken. Wy gelooven waerlyk dat wy beter de uer zouden welen indien wy geen uerwerk hadden. Dus, verstandige Majorité, gy ziet dat het zeer noodig is de oude horlogie te lap pen of wel ze te vernieuwen. Maer wy denken er aen, men zegt dat die reparatie 800 fr. zou moeten kosten en gy hebt spaerzaemheden beloofd. Neen, dit kan niet zyn, laet ons liever zonder uer en houdt de 800 fr. Wy heb ben een middel gevonden. Gy hebt hooren spreken van Jan van Nyvel (Jean de Ninetiesmaekt hier eenen Jef van Aelst. Zet uwenkollega M. Jef op den toren met eene goede zakhorlogie in de hand, hy slaet alle dagen en alle nachten de uren en half uren met eenen hamer, en hy zal meer dienst alleen aen de stad bewyzen dan al de andere Majoritémannen te samen. Indien hy dit doet, beloven wy hem onze stem by zyne herkiezing. VOORUITGANG. Te laet beklaegd. De beslissingen door de Majorité van onze raed genomen beginnen al hare vruchten op te leveren. Wy hebben dezer dagen een bezoek in onze akademie van schoone kunsten afge legd. En zonderling uitwerksel der plaets- vervanging vanM. Sterckx. (wier talenten in de beeldsnykunde door allen bedreven in 't vak hoog geschat worden,) door M. Werywy hebben er met verwondering vergenomen dat de dry leerlingen die in de boetsering reeds verre gevorderd waren, 't huis zyn moeten blyven uit hoofde dat hunnen professor zoo in de uitleggingen als werkingen verre onder hen staet 'T is te deeren dat eenen zoo belangryken tak der schoone kunsten, welke voorde stad vele voordeden beloofde, allengskens tol de vergetelheid zal moeten terugkeeren waeruit men hem over eenige jaren met groole moeite en opofferingen getrokken had 'T minste dat dc gemeenteraed zou had den moeten vereisschen, indien hy geene openbare kampstryd durfde beschryven, uit vreeze zyncn kalanl niet te kunnen plaelsen, ware voorzeker eenige ontleed kundige kennissen, waervan hy de eerste letter niet zal vergeten. Op welke wyze wil men zonder die onontbeerlyke kennis sen iets na de natucr doen uitwerken en er de noodige uitleggingen van geven Met zulke mannen mag men te leer trekken, niet waer M. Montils? En in uwe verme telheid en onheschaemdheid zult gy diehan- delwyze toch verbetering en vooruitgang noemen Overzigt der Zitting van den Gemeenteraed. De Zitting van den Gemeenteraed van 51 Maert, onder het waeragtig oogpunt aenschouwd, 'l is te zeggen onder het op- zigt der neigingen en dryfveeren welke heel en ganscli de Majorité behcerscht, is eene openbare verdrukking geweest der werken de klassen en voornamentlyk der behoeftige bevolking. Wy zullen ons niet ophouden met de holklinkende zinsneden die Meester Liénarl met eene ongevoeligheid uitgalmde, die het hert van den liefdadigen en eerbaren burger diep schokt en doorsteekt: met heigoedkoop leven van 1868 dat den vuilnis-marchand Gheeraerds, luidkeels durfd uitroepen ter- wyl eenieder van het tegenovergesteld overtuigd is, en dat gedeeld werd door Meester Van Wambckc, die niet meer van de pry zen der eetwaren kent als kalle's kat, daer hy zieh gisteren nog moest bevragen over den pry s des vleesch. welke hy vol gens eigen verklaring volstrekt onbewust was; met degene van den schaveling- leurder Monfils, wiens hert van vreugde poepeld als hy zyne medeburgers, niette- genstaende hun vroeten en slaven van 's morgens vroeg tot 's avonds laet, in de armoede en ellende ziet verkeeren en ge- PIER. AhIk verstaen, de bokken zyn de speeltuigen der leelyke mannen die men op een savooiblad afgeportreteerd heeft, zoo als Kalle, Vos, Ezel, Mertelce, Schaeveling, Lippekensbloed, enz. enz. enz SIES. Luistert, Pier. De leelyke mannen waervan gy spreekt, zyn jle verwaende koppen, welke de zetels besmodderen en aldaer opge kropt van valscheid, alle soorten van muilen trekken om het volk te doen zien, dat zv van wit zwart kunnen maken en appelen voor citroenen verkoopen. PIER. Wel, wel Sies, op deze wyze moet het ons niet verwonderen dat zy zich de ver achting van een ieder hebben op den hals getrokken en aenzien worden als vuil kruid. SIES. Zulks moet niemand verwonderen vriend Pier en daerenboven, nooit kan een slechte werkman een goed werk afleggen, dit bewyst zich zeivenby voorbeeld, indien uwen parapluie moest vermaekt worden zoudt gy den zeiven bv eenen garentwynder dragen Indien gy moest geschoren worden zoudt gy n aen een bankier «dresseren Indieu gy juweelen of wel carbon- kelsteenen te verkoopen hadt, zoudt gy een slavocaet gaen vinden Indien uwe frak moest gekeerd worden, zoudtgydit aen eenen mestraper vragen? Indien gy schavelingen noodig hadt, zoudt gyaen eene tandentrekkers belle gaen louteren? Een ieder zyn ambacht, wat zegt gy Pier En wat nog meer is, die leelyke mannen moeten de belangen der burgers waernemen en m^ burgers oordjes eene menigte vetlappen onderhouden en ryk maken, zegt mv hoe kan dit alles samen staen i PIER. Ik ben maer eene eenvoudige mensch en toch zouden zy my niet foppen; ik verstaen dus niet hoe dit alles mogelyk is te Aelst, er moeten daer inwoonders zyn dommer dan ezels of chrisluspeerden. SIES. Dit is onfeilbaer, want het spreek woord zegt, een ezel stoot gfeen twee mael aen eenen steen en wy zien dat dit te Aelst alle dagen gebeurt, nogtans wie kent niet de meesterstukken van de verraaerde Kalle, de slimme en valsche streken van het Vossenbloed, de valsche en schynheilige trokken van den Ezel, het wimpelsgedrag van Goore Merte, enz. enz. PIER. En als men de boer hoort klappen Sies, zoudt gy niet zeggen dat de leelyke mannen' zoodanig opgeblazen zyn van verstand, gods vrucht en deugden dat hun dit alles langs neus en ooren uitloopt. SIES..— Pier, vriend het spyt mv grootelyks dat ik u moet verlaten, want ons Wanne zal ongerust zyn, maer binnen eenige dagen hoop ik u nog eens te zien, dan zal ik u zaken vertellen waervan gy zult verstomd staen en die uwe hairen ten berge zullen doen ryzen i IER. Dag Sies, tot wederziens beste vriend. Wel sacre bleu Catrien, Ik heb daer in de stad By Cies eens overzien, Een zeer merkwaerdig blad. 'T is waer en ik beken, Nooit propheet in zyn leven, Heeft met zediger pen, Zulke waerheid beschreven. Wy zyn doof om het meest, Men zoekt ons dom te maken t Maer wie dit bladje leest, Krygt kennis van de zaken Want het schandig gedrag, Van onzen zwarten ploeg, Brengt men er aen den dag, Ja, duidelvk genoeg, Om klaerlyk te bewyzen, Aen de grootste domkoppen, Dat men op alle wyzen! De boeren zoekt te foppen, net bladje is niet groot, Als een savooiblad juisjt, Maer het zegt alles bloot! En spreekt regt voor de vuist. En alle vuile daden Welke zoo langen tyd, Het geweten beladen. Van dc schynheiligheid, Brengt er schoon aen boord, Om aen groot en aen klein, Te doen zien van wat soort, Dat onze bokken zyn. Catrien, het ware te wenechen, lk heb het ondervonden, Dat alle boere mcnschen! Het bokken spel verstonden. Zy zouden al gelyk Roepen met kloeken moed, Weg met het bokkenryk En alle stinkend goed.

Den Yker | 1869 | | pagina 3