dompeld blyven, en aen wie hy eenen druppel water zou weigeren al konde het hun tot ophelpen welvacrt strekken. Maer niemand heeft zich zeiven gemaekt; en die van niet tot iet komt, en zich zelve noch zyn verledenc meer kent of wil kennen, en aen de eigenbaet of egoismus alleen opoffert, verwerpt onwederroepelvk de liefdadigheid en de menschenliefdenoch met het cri-crigezang van M. Bethune die solemneel loochende wat al de toe hoorders zoo wel gehoord, vcrstaen en dadelyk na waerdc gevonnisd hadden. Zou de spreker die den moed niet heeft, zyne met inzigt toegebragte gezegden te hou den staen, in alle landen der wereld niet voor eenen laffaerd of radbraker der op- regtigheid doorgaen Elk zyn goestenoch met de nieuwe profeet van al wat onge- rymd en onbezonnen isof de profeet van de modder M. Gheeraerds, wiens gemompel alleen tot slaverny van allen wel geboren Aelstenaer moet strekken, en alle edelmoedigheid teisteren. Met zulke gedagten en handel, met zich zei ven te ontlasten van billyke en regtveer- dige belastingen, zoo als degene die op den eigendom drukken, en die onze économen zoo snel mogelyk en eeniglyk afschaften om dat het op hunnen eigen zak of borze aenkwam, ondermynt men de volksklas, wiens werkiever alom gekend en hoog ge prezen word. En indien cr eene eeuwige regtveerdigheid bestaet, moeten zy den vloek des Almagtigen op zich trekken. Eene Majoriteit die aldus handeld onteert de waerdigheid der gemeente-ver tegenwoordiging welke de belangen harcr magtgevers voor alles moet stellen, maer opdeuitsluitelyke voorw aerde van geenen oogenblik den onderstand der armen uit het oog te verliezen, terwylzy, zich trotsch voordoet als verdedigster harer eigene be langen in een woord zy is samengesteld uit eenige onbermhertige ellendelingen die denken dat het bezitten van honderde dui- zende franken, ja zelfs van millioenen, op welker wyze ook vergaderd of ingepalmd, het cenigste geluk van de wereld uitmaekt. 'T geld het is waer geeft de grootste vol doeningen aen degenedie een goed gebruik huns fortuin weten te makenmaer aen andere integendeel verschaft bet niet het minste genot maer w el vele onaengenamc bekommernissen enz. enz Onze économen die met de eeuwigheid alhier een verbond hebben gesloten, zorgen voor zich zeiven alleen op de aerde, en prediken de eeuwige straf voor de gene die op alle punten aen hunne wille keurigheden, aen hunne heb- en heersch- zuchtaen hunne ongerymdheden en onredelykheden, zich niet blindelings on derwerpen of eenigen tegenstand bieden... Dit gezeid, gaen wy ter zaek en werpen eenen vlugtigen oogslag op de genomen beslissingen, alsook op de toevallen die de zitting gekenmerkt hebben. Na hel lezen van hel proces-verbacl der voorlaetste zitting, rees er eene opmerking op van wege M. Bethune, die protesteerde tegen de zinsnede die hy had uitgesproken, en in welke hy zegt dat het bureel van weldadigheid, by het aenvragen zonder noodwendigheid, van eene subsidie van 3000 fr. het DISCREDIT, minachting of kleinachting op zich getrokken heeft. Hy beweerd of ten minsten hy geloofd dat hy het woord discredit niet gebruikt heeft. Met zulk een geloof gaet men verre,ook bleef hy alleen by dit geloof; niet eenen zyncr konfraters zelfs, te diep overtuigd der onwaerheid zyns geloofs, snelde hem ter hulp: hy moest nogmaels alleen de last dragen zyner schandelyke, vuige en jesui- lische herroeping. Degene die in het pu bliek gepreutelde voorslagen durfd looche nen kan voorzeker het waer Geloof n'et voorstaen, maer eenieder weet dat de beelden toch geen heiligen zyn en voor de speculatie alleen dienen. By motie dreigde Bertje Liénarl het kollegie van Burgemeester van in het toe komende het verslag over stads zaken niet meer goed te keuren; Bertje den alwetende wist toch al wederom niet dat de raed in dit verslag niets te zien en met den inhoud zyne tanden niet te kouteren had. Zyne gramschap vond haren oorsprong in de beslissingen van den raed. M. De Ryck was veel te lieftallig met aen die vermetcn- heid te antwoorden dat de uitlating der beslissingen eeniglyk ter eere der majori teit strekte, daer de raed niets voordeelig aen het gemeene best heeft verrigt en niet dan hatelyke maetregelen heelt genomen, zoo als afstellingenweigeringen van toelagen die de belangen der stad voor doelwit hadden, enz. enz Het regelen der plaetsgelden voor de kramen, vleeschmerkt enz. was het voor werp des verslags van M. Van Wainbeke, die ceniedei zoo wys liet als by wasna eene w oordenwisseling was men zoo verre al of men niet gesproken had. De nieuwe opstellers van het kohier der lasten w isten niet watzy hadden voorgeschreven. 'T ver schil tusschen de pagters en de stadseischen konnen slechts door de tribunalen geslist worden. Proficiat, klaerziende Majorité Nauw elyks is uw gewrogt tot uitvoer ge- bragt of men begint al uwe handen en voeten te pellen Den zelfden verslaggever besloot tot het weigeren der toelage aen het bureel van weldadigheid, en geschikt tot den aenkoop van slaep- en kleedegoederen. Weet gy niet ware christenen dat onze bokkenma- jorileit, zich weinig bekreund met de liehamelyke werken van bermhertigheid als het hunnen eigen persoon niet geld? Is het niet voor de zelfde reden dat zy met 2000 fr. de toelage verminderde voor de onderstandgelden ten huize besteed? De berg van bermhertigheid en de spaerkas w erden in een verslag doorM. Bethune gemengeld, en men bemerke dat het twee verschiilige besturen zyn. On- noodig te zeggen dat zulke verwarring niet vergeven kan worden aen een raedslid die geloofd het licht zelf te zyn. Voor ons is het eene openbare bekentenis van grove onw e tendheid. Het verslag zal gesplist worden. M. Van Wambcke steld in den naem der sectie voor de vermindering der jaer- gelden toegewezen aen de kapitein kwartier meester der burgerwacht met 200 fr. en de afschaffing van het krediet voor de prysuillovingen M. Van Wambeke doet nog verslag over de vraeg der hospicien strekkende tot de verkoop van het begynhof, voor de som van 100,000 fr. aen M. Ed. Monfils, priester, dat besluit tot den afstand. Den raed ging de besluitselen stemmen, toen M. de Burgemeester, de verkoop- voorwaerden als onwettig aenziendc, en dien ten gevolge zeker dat zy door het staetsbestuer niet zullen goedgekeurd wor den, het gevoelen der seklie vroeg over de voorstel van 120,000 fr. door d'heer notaris Michiels gedaen, welke M. de verslaggever, met zyne alom bekende regt- zinnigheid iu hel duister had gehouden. Dit stuk dat de verkoopprys van het begynhof gemakkelyk zou kunnen ver dubbelen, gaf aenleiding aen eene nog al hevige woordenwisseling en aen een histo risch vcrhael valsch van het begin tot het einde. Men raed er aenstonds den held van. die geheel zynen baerd zou willen ten beste geven om in den afstand te ge lukken. M. Van Wambeke die men weet de grootste vyand van het geld te zyn en alles voor de eerlyke armoede slagtoffer!, durfde aen M. Cumont, die de aendagt des raeds op de voorstel van M. Michiels inriep, zeggen, ja, UI. Cumont kent niet als geldwaerop dezen hem den bal met vlugt terugjaegde, en M. Van Wambeke. die in de heiligheid verward was, op de aerde deed nederstorten en hy verhaestte zich zyne verschooning te maken. 'T is aen de poolen dat men de vogels leert kennen. STANK VOOR DANK. Zeg eens JEF van achter de kerk Kopke leeg zulde, zonder dat gaen wy eens wat oude en nieuwe schyfkens ont dekken waeronder men veel aerdigc dingen zal vinden Gy zyt veel te stout Judaske Gy hebt reeds vergelen toen gy deel maekte van de Letterkring en de Allianceuit oogenverblinding, om des anderdaegs 's morgens den oorenblazer te spelen in de Pontstraet. maer uwe schynheilige lopezery is gekend!!! Nog- tans alles gezeid, in dien tyd moest gy u nog koes houden en zwygen, want den goeden dag kwam van dezen kant, niet waer Jef?Daerom hebt gy groot ongclyk gehad uwe weldoeners met zoo veel ondankbaerheid te beloonenmaer het spreekwoord zegt Het vat geeft uit wat 't in heeftEn 't is moeijelyk met eene violc veel geld te w innen, wel te verstaen zonder eene goede SNAEKE En daerom moet men andere middels gebruiken...Dag Jef!! Wy zullen op die zaek terugkeeren.) Aelst, drukkerv van C. DE VVOI.F.

Den Yker | 1869 | | pagina 4