(7.) p- DE VI8CHMYN. De Majoriteit van onzen Gemeenteraed komt al wederom een zonderling bewys van hare zoogezegde gespaefzaemheid voor den dag te brengen. Iedereen weet dat de overdrevene af trokken die hier ter myn de vischvoor- zorgers te beurt vallen, hen van onze stad doen afwykcn, om hunnen voorraed in de naburige steden, onder voordceligere voorwaerden, over te brengen. Hieruit volgt dat de schaerscheid van visch om onze bevolking te voorzien, er sointyds den prvs van tot eene hoogte brengt, dat helden burger onmogelyk wordt wel eens aen dit smakelyk beetje te denken. Visch is nogtans ook voedsel, en de acnbrengst van al wat levensmiddel is hoeft door allen weidenkenden bestuerder bevoordeeligd te worden. In onze Majoriteit heeft men het zoo niet op Voor hun is de visch slechts den kost der ryken, en wie de zak niet goed- voorzien heeft kan er op slaen water- bekken. Is de visch hier niet overvloedig, en bygevolg aen eenen prys vèrkrygbaer dat eiken burger er zich eens wel zoude kunnen mede verlustigen, dat men zich tot de eerste aengelegene stad begeve, waer hy half beter koop is Er zal langs eenen anderen kant al iemand wel mede zyn de visschers zyn toch ook maer arme menschen fiat zegt gy de visschers Het zyn zy die er meest door lyden Wy hebben voor de oogen een biljet over eenen v°rkoop van kleine cabiljauwen, door eenen voortverkooper ter myn be steld, die ioi ponden of fr. 30-20 hebben opgebragt. Eli welweet gy wal hy er van opgestreken heeft? Juist fr. 16-24! Om trent den helft der som. Het [zal zeker vet zyn voor den visscher Er wordt somtyds geschreeuwd tegen ambtenaren die in de verkoopingen van onroerende goederen 10 °/0 op de koopsom heffen, voor het byhalen, vervoeren, plaetsen, verdeelenen reglerenderkoopen; hel declareren en. verschieten der registra- tieregtenhet schryven en vryvende ver- antwoordeiykheid en voorop betaling der koopsommen tegen dry maenden crediet, en menzwygtoverde mynVogtans indien wy rekenen kunnen is er hier kwestie van 4o Maer zy dienen tot verligting der lasten die allen burger ten deele vallen!... Praetjes van oude wyvenü! Het is de burger die ze eerst moet betalen Cats, die waerschynlyk de dwalingen onzer majoriteit voorzien had, beweert dat de politieke en maetschappelyke spaer- zacmheid hier in bestaet, van het leven 'i best koop en de winst hoogst mogelyk temaken. Belast den overvloed; maer vergemakkelykt eerst de middelen die hem liybrengen Indien men zulks be te reikt, zal eiken burger graeg zyn aendeel bybrengen om aen de vereischten van eene dicrgelvke bewerking te vol- komen floer onze achteruit krui pers verstaen het zoo nietzy beginnen met het einde! Willen zy den duivel by den kop vatten, zy grypen hem by den sleert; terwyl zy ons alles onttrekken, en ons zoo verre brengen dat ons geene duit meer overschiet, spreken zy van de vermindering der belastingen, die zy gedurig in den mond hebben, en slechts bewerkstelligen als het hunne eigene belangen aengaet, zoo als de opcenten op het kadastrael in komen, die, volgens Cats, een bewys van overvloed is. Wat baet ons uwe vermin dering, als gy ons gedurige hinderpalen in den weg brengt, zoo als des bakkers op- blazers-nyverheid, die ons het leven onmo gelyk maken. Indien er ecnig oordeel in uw domme brein, iets gevoeligs in uwe dom ziel lag. zoudt gy niet uwe hersens in eensmilten en gezamentlyk alle uwe krachten inspannen om den welstand te verwezentlyken en alle bedryvenen neirin- gen te ondersteunen. Geeft ons onze vorige weelde, onze vreugde weder, in plaets van ons te geleiden in beluiken, die slechts dienen om de neiringen te ondermeincn, de verbroedering te verbasteren, de dwee- pery te verspreiden, den band der samen leving en de kclingvan den wederzydsehen en onuitsluitelyken steun te breken. Geeft ons, zeggen wy, onze vriendsehappelyke verbandschap en behulpzaemheid weder, en wy zullen vreedzaem en gelukkig onze verpligte lasten betalen, die gy niet meer dan andere kunt of zult verminderen, en die de gevolgen van wettige werken zyn, uit dewelke gy zoo wel als wy uw voordeel trekt Hoer dot zult gy niet!!! erdrukking en verslaving is uwen ro.ep Haet en vraek is uwen middel Laken wy, zegt gy, wie niet met ons is, en hy zal liglelyk overkomendan zullen onze aenhalingen hem doen buigen, en onze loftuigingen hem aen onze voelen binden Vervolgen wy wie ons weder- staetontnemen wy hem stand en brood, en als hy ten gronde ligt, zal hy nietig worden Ziedaer uwe liefgekoosde mid delen, maer zy zullen u niet hikken Hebt gy eens door het geweld, den dwang, do Dit blad verschynt op onbepaelde tydstippen en ten minsten twaelf maeJ 's jaers.Inschryvingsprys fr. 2-75 cent. per jaer voorop betaelbaer. Brieven, enz. franco toe te renden, a en den drukker-uitgever Roozemaryn- straet. 1, te Aelst. Men gelast met alle drukwerken. DEN Y&ER

Den Yker | 1869 | | pagina 1