valschheid, het bedrog en omkoopery uw doel bereikt, pas op, den haet die gy ver spreid^ groeit legen u opde vruchtelooze vervolgingen die gy hebt aengewend, de onreglvaerdige aftrekkingen, de ongegron de afwyzigingen, de onbezonne afstel lingen en nog dommere aenstellingen die gy hebt verwezenlykt, stryden tegen alle gemoederen, en de vraek, die gy inroept zal u plotselings tegenbotsen en u onver- uivdelyk doen vallen Maer komen wy op onze vischmyn terug In hare geheime zitting van 51 maert laetst, is de majoriteit van onzen gemeen- teraed overgegaen tot de benoeming van eenen Myndeken. Deze bediening die door het overlyden van den titularis sedert eenige maenden was opengevallen, wierd in dien tusschentyd, byvoegelyk door eenen keurmeester, ter volle voldoening van het algemeen, vervuld. Het was dus klaer bewezen dat zy een overbodig ambt ten laste der contribuabelen daerstelde, welk gemakkelyk by middel van eene kleine bylage aen gezeiden keurmeester kon voortgezet worden, en dat zyne afschaffing eene ware spaerzaemheid zoude te weeg gebragt hebben, die niemand kon benadeeligen. Ook wierd de tracgheid welke men by bragt in het voordragen der vervanging als eene afwyking acnzien en iedereen inwilligde dit inzigt. Maer het as zoo niet! De benoeming wierd enkelyk uitgesteld omdat de eenige aenvrager van liet bokkenras niet was, en nauwelyks had er zich eene der bende aengeboden, of alle gedacht van spaerzaemheid was verdwenen en de plaets bekleed. Onnoodig te zeggen dat het den reglzinnigen handel is van Meester Ghceraerds, juz uopy jroou jo ijoaij ppnjag jioou a;p. De lucht weer galmde de toejuichingen der bokken aen het verdienslelyk bestuer dat zoo vaderlyk de plaetsing zyner boeven verzorgt, en niet zonder reden-' Heeft men ooit eenen sehooneren cabiljauw ter mvn gebragt Om de keuring van den visch te bestatigen noen men slechts dezes oogen met de uitspringende glasparels van den mynbaes in vergelyking te brengen: zynen dikken opgeblazen kop zal er weinig oj» afsteken. Kortom liet personnecl der vischmyn is nu wederom, ter meerdere eere. ter groofere en verhevener logica van den bokken- haspcl, volledigt! Met eenen regisseur ol ontvanger, die het lezen in den kruiskens- bock, het schryven met den voorhamer en het c\ Ifercn in een kegelspel heeft aenge- leera, en eenen nieuwen deken die de toewyzing met eenen beirenstok zalafslaen. is het om te volmaekst op de Vischmarkt, en de économie heeft haer werk gedaen Ln zeggen dal liet is 0111 deze lediggangers en den beruchten wanbeeldsnoeier der akademie te onderhouden, dat men de toelage door het armbe- stuer voor de noodlyden- den aengevraegd heeft ge weigerd. Is dat niet regtP A propos van regt. Is het met regt of buiten regt dat men stadsregten op den visch blijft heffen Wy zien op hel bedoeld biljet der myn dat men vier ten honderd voor reglen en I centiem per pond van twintig centimen voor zeevisch, en I centiem per pond van tien centimen voor de riviervisch betaeld. Het geen volgens byeenrekening 9 voor de zeevisch en 14% voor de riviervisch uitmaekt. Thémis, ThémisZ waer is uwe balans P Of hebt gy er lood ingegoten, en is het waer dat gy op krukken springt? Men had ons gezegd dat het oktrooi afgeschaft en door andere lasten vervangen was, en wy ontmoeten het aen alle kanten en zyden. Wy betalen dan tweemael. Moet dit zyn? Kan dit zynMag dit zyn? Voorwaer wy bewoonen eenen verkeerden wereld, waer de bokkenmajoriteit ons vrymoedig in- sluikt, en waer wy ons blindelings laten ingeleiden, om gefopt en afgeperst te wor den. Zal dit nog lang duren? Het word tyd dat wy de oogen openen, en protesteren tegen al wat misbruik en onregt is. Dat al de belanghebbende zich dus moediglyk oprigten, krachtdadiglyk en eenpariglyk aendringen lot het bekomen der wezentlyke afschaffing van al wat het oktrooi betreft, want indien de wet bestaet, moet zyin alle hare betrekkingen uitgevoerd worden, en deszelfs behoudenis onder een afwy- kend voorwendsel is eene benadeeling die onwaerdig is van een regelmatig bestuer... Hot is gemakkelijker het gevaer te vermijden dan hetzelve te bestrijden daerorn let wel op. Dit spreekwoord was in voege by onze voorouders in de schrikkelyke tyden in dewelke hun bestaen door benden van stroopers en moordenaers, gelyk bokken- r.vders en consoorten dagclyks verontrust wierd Ofschoon ons land gezuiverd is van deze onmenschelyke schepsels, is het uogtaiis geraedzaem van het oud spreekwoord nooit uit het oog te verliezen en het altyd wel in acht te nemen, want wy zien dage- lyks eere menigte schelmstukken welke men vry mag vergelyken met degene eertyds bedreven door de benden bokken- ryders, met het onderscheid dat voort) ds de afschuwelyke misdaden wierden begaen door persoonen bekend voor stroopers en moordenaers en hedendaegs worden ge pleegd door persoonen welke zich niet schamen te schuilen onder den dekmantel of masker der schynheiligheid. Wees hel nu dan het oogenblik niet van te zeggen, let wel opaen de burgers die in de nederlaeg gevallen zyn door de valschheid en het bedrog van schynheilige mannen, aen wiens baetzuchtige handen zy hunne belangen hadden toevertrouwt aen de burgers die zich zeiven en hunne familie hebben zien onterven, door het schandig gedrag van schynheilige mannen, misbruikers van den godsdienst, om hunne geldzucht te verzaden en hunner aen- hangersluiaerdy te voeden aen de bur gers, wiens kinderen de slagtoffers zyn geworden van schynheilige mannen wiens bedorvene zeden, vuile daden en ongeregelde driften in ieders hart de ver- ontwaerdiging en de verachting komen ontwekken aen de burgers, wiens huis houden met twist en twecdragt bezaeit is, door schynheilige mannen, die zich niet schamen, het welzyn van ouders en kinderen aen hunne valsche en lafhertige inzigten te slagtofferen aen de menigte burgers, slagtoffers der losbandigheden en baldadigheden van schynheilige mannen, wiens gedrag aen dat van baenstroopers of moordenaers kan vergeleken worden. Het zoude lang en tegenstrydig zyn alle afschuwelyke feiten op te noemen, welke sedert eenigen tyd ons land geschandvlekt hebben, wy laten dit alles over aen het oordeel der weldenkende burgers en be palen ons hen allen aen te wakkeren van al te doen wat mogelyk is om het land van Aelst tegen de laffe en boosaerdige voornemens van zulke verachtelyke schep sels te bevryden Werkstaking te Aelst. De betaelde kiezers van Aelst vragen eene vermeerdering van loon op pene van loochening tot mede werking of ten minsten onder be- dreiging van hun werk te staken by de aenstaende kiezingen in october. Bravo, wel gedaen? Doet ze maer leggen, de Sint-Peeterspenning, de Chineeskens, enz. enz. zyn er goed voor

Den Yker | 1869 | | pagina 2