Ben felsten uit den ïtaedl. Tist. (Lezende). Ha haha ha Kobe. Waerom lacht gy zoo Tist? Tist. Och dat is een goei. Kobe. Ja, wat is er dan? Tist. Gy zoudt het nooit gelooven, Kobe, ik ben hier bezig met te lezen in dit blad dat Jef de lacher de slimste der Majo riteit is. Kobe. Ho hodit is te straf, gy spot met my, Tist. Tist. In het geheel niet, vriend, het staet zoo geschreven. Kobe. Dan hebben zy het er ave rechts willen inzetten om met hem de gek te houden, dat zal zeker wederom die slechte gazet zyn waer de pastoor altyd op preekt en die hy 't Ferdomt heet Tist. Neen, neen, 't is beter dan dat t is Byl zelf die het schryft. Kobe. Dat kan niet zyn, ik herhael het, gy lacht met my. Tist. Luister liever. (Hy leest.) Ha hadden de catholyken, wier goede trouw men behendiglyk heeft weten uit te balen wanneer de inschryvingslyst hun aenge- bodenwierd Kobe. YV at voor nen inschryvingslyst is er dan aen de catholyken aengeboden? Tist. Gy weet, kameraed, dat er twee nonnen uit het gasthuis hegraven zyn? Kobe. Ja. Tist.— Hewel, de liberalen hunne liefde lot deze ware menschenvrienden willende loonen, stelden voor hun eene grafstede op te rechten. Kobe. Gy misspreekt u zeker, vriend schap, het zyn de catholyken diegy wilt. zeggen, de liberalen houden immers van geen pastoors of nonnen Tist. Neen, ik zeg zeerwel, 't zyn de liberalen die het gedaen hebben, en al de catholyken hebben hunnen lyst geteekent. Kobe. Zoo, zoo, dat had ik nooit van liberalen kunnen gelooven. de pastoors pre* ken er toch altyd zoo streng op. maer ik vinde dit zoo belachelyk niet. List. Hoor, het schoonste komt van achter, dus wy waren aen aengeboden wierdhet verborgen oogwit konnen gis sen of ontdekken Kobe. Wat verborgen oogwit vind meester Byl daerin Tist. Dit weet ik ook niet, maer het spreekwoord zegtDie niet te betrouwen is betrouwt niemand, en zoo zyn de hokken van Aelst, zy die met niets omgaen dan met valscheid, bedrog en schynhei- ligheid, zy verdenken de andere, maer gy weet wel Kobe, men wordt nooit vuil gemaekt dan van eenen vuilen pot, zy die in de kiezingen van 1866, meer bedrogen Hebben dan de liberalen zoo lang de wereld staet nog zullen kunnen bedriegen, indien zy wilden; zy die tot alle slechte middelen hunnen toevlucht nemen voor te gelukken zy die niet achteruitdeinzen, om eene stem te koopen, van ie gaen avondmalen in huizen waer het een deftig man walgt te gaen, zy durven spreken van verborgen oogwit, zy denken dat de liberale hunne gedachten niet regtuit durven zeggen, zy denken dat de liberalen hellicht onder een domper willen verduikt houden gelyk zy. Kobe. Het is toch wel eenbetje waer. Tist. Of het waer isik ga voort: of ontdekkenzy zouden zonder twyfel gedaen hebben gelyk hel achtbaer lid onzer calholyke meerderheid Kobe. Wat voor een lid is dat List. Wel 't is onzen besten M. Jef, die zweerde par la contsriclionmaer dat zyn nu vygen na paesclien't is te lang geleden om daer nog van te spreken. Kobe. Nu begin ik te verstaen, maer wat heeft hy gedaen List. Iets dat geheel natuerlyk is, by is économist, hy heeft niets gegeven. Kobe. Hoe? En 't is nogtans voor Gasthuisnonnen, die menschen verdienen toeh wel eenige eerbetuigingen na hunne dood, zy doen toch zoo veel goed op de wereld. Tist. Maer wat wilt men er aen doen, zy zyn immers van de gevers niet, al wat men geeft is men kwyt. Kobe. Enfinelk zyn goeste, zeggen zy te Mcnekens, maer Byl is tocii een dikvellig gazettier, om durven te schryven dat al de andere heeren 't zelve zouden moeten gedaen hebben. Tist. Dal is van Byl niet te verwon deren, Kobe, er is hy geheel den boel toeh niet veel die wat beteekent, ik ga voort. Calholyke meerderheid't welk gy Fer- bondschryvelaersin 't midden van al uw geveinsden eerbiedmet uwe liberhaters modder zoekt te bevuilen Kobe.— Wie bevuilen, M. Jef! zeg, zou het nog mogelyk zyn hem vuylder te maken dan hy is List. (Voortlezendc) zy zouden, voor aleer de lyst te teekenen er voorzeker tweemael op gepeisd hebbenZy, dit is mogelyk, maer Jef toch niet, dien heeft er noch twee noch een inacl acngedacht, hy heeft effen af gezegd dat hy er de heeren moest over spreken. Kobe. Hoe aen de heeren gaen vra gen wel weet dien kneukel dan niet wat hy te doen en te laten heeft? Tist. Wat wilt gy er aen doen, vriend, het verstand komt voorde jaren niet, maer zy zyn toch allemael van den zeiven kaliber in dit huis zulde, er is wel eene zuster die nog met de pop speelt en die oud genoeg is om drymael grootmoeder te zyn. Kobe. Wel heilige Mijewanne wat zullen wy nog al hooren? Tist. Ja, wat zullen wy nogal hooren, maer 't schoonste van 't spel is 't vervolg van dit schoon artikelken van den Dender- bodehet luidt aldus voort Maer hel spreekwoord zegt .- men leert maer op eigene kosten Kobe. En M. Josef heeft niet meer noodig van te leeren, daerom geeft hy niets, hy heeft verstand genoeg Tist. Te kort. Maer't schoonste der zaek is dat den zwierigen Byl onzen Jef uitmaekl voor veel slimmer dan zyne konfraters, wat moet de Kalle daervan zeggen met haer lawyt, en M. den Yos de toekomende glorie des parlements, en M. den doctoor die het water doet berg op loopen en M. Peperkoek, en M. Bethtu- nespeler en de andere? Achter zoo eenen dommen kop geplaets worden dat is te veel sterk; tot model eenen vent krygen die nog geen vyf achtereenvolgende woorden kan na zeggen als hy zwcerdzeggen dat zy zoo een ezelshoofd zouden moeten raed- plegen en volgen, daervoor moet men den spiritus van Byl bezitten en niet meer ver stand hebben dan M. Jef die hy zoo hoog verheft. En indien ik meester Byl eens wil een grof verwyt toebrengen zal ik hem zeggen Zwyg, snul, gy hebt niet meer verstand dan Josef Kobe.— Voor my, ik zou liever hebben dat men my zoo stom of stommer dan een ezel of varken noemde. Tist. Ik ga nu voort met de gazet uit te lezen; als er nog wat byzonders in staet zal ik u nog wat vertellen. Tot wederziens Kobe Knollen voor Appelcinen. Wy hebben den rappen en economiken M. Van Wambeke, die op het banks- ken des Assisenhofs van Oost-Vlaenderen, eenige maenden geleden verschenen en gezeteld heeft, in de gemeenteraed hooren zeggen dat de kalseideweg van Aelst naer Opwyck door de staet zou overgenomen zyndat hy de zaek zou beneersligd heb ben dat hy met den heer minister van openbare werken er al verscheide mael over gehandeld had en dat binnen de IJ dagen alles zou vereffend geweest zyn. Dit gezeg duert meer dan twee jaren, en de overneming der baen is heden min gevoor- derd dan den eersten dag. Het slaelsbestuer heeft daertoe de beste redens te doen gel den sedert twee jaren heeft liet aenge- drongen om die kalseidc in eenen min of meer begankelyken staet te stellen, maer vruchteloos. Onze vooruitziende majo riteit stelt al haer betrouwen in het ge babbel van de zelfsvertogenwoordigers in de belgische kamer, en zal haren steenweg op den rug houden, zoolang de noodige reparation niet zullen gedaen worden, en de gebruikers blyven blootstellen aen alle soorten van ongemakken en onkosten. Er gaet geenen dag voorby of men hoort de voermans zich beklagen, over deszelfs deerlyken toestand men is in de onmoge- lykheid van de kalseide op de aerde- op zomerbaen te gaen zonder brack te vreezen te hebben, en is het dan nog te verwonderen dat zelfs op banen die beter onderhouden zyn, er zyn die niet durven of willen de helft van de kalseideweg afstaen aen eenen te gemoet komenden ruiter, en zich niet generen om paerd en voerman eene tuime ling te zien maken Mogen wy dan niet zeggen dat wy te Aelst in de eeuw van beloften leven, dat, ongelukkiglyk. al die beloften op niet uit-

Den Yker | 1869 | | pagina 3