komenniemands zak vullen en dat men met zulke économisten een deel zyner fortuin en het kostbaerste dat men op acrde genieten kan, het leven, bloot steld. 'T is stichtend, treffelyk en meer dan menschelyk Den ontsnapten M. Van Wambeke, aen eene regterlyke vervolging voor het assisenhof, heeft waerschynlyk in dezen oogenblik, grovere bezigheden, dan den afstand des kalseidewegs van Opvvyck. Hy heeft noch rust noch slaeplust meer, de nachtconferentien met heel bet verstand der pennelekkers van het vermaerdste kantoor der domheid en onnoozelheid van Aelst, doen hem water en bloed zweeten, en meer dan eens ziet hy zynen oudbe kenden listkroes tot op den bodem gele digd. Kon hy gebruik maken van de schichten der Indianen, 't ware een wapen te meerMaer 'T is er nu bovenop Men zegt, dat het leggen of ploeien der boet van Bertje Liénart en degme der dubbele vonnis- en proceskosten tegen het gewezen Savooibladdoor vader Kamille Liénart met medehulp van zyn zoontje op den hals getrokken, uitmuntende uitwerk sels heeft verwekt. Voorheen was de woon van don bankier maer droefgeestig en wierd nu en dan slechts dooreen boxenpartytje vervrolykl; nauwelyks liep de mare dat Camille zich had verbrand en op de bleinen moest zitten of deszelfs huis werd plotselings in eene bestendige scherm- en savattensehool ver anderd. Wat vyf duizend en franken toch kunnen te weeg brengen/// Men verzekert ons dat geheel Imt huis gezin, de vader er in begrepen, ofschoon hy eene groote O begint te zyn, voorne mens is geheel het huis zoo den boven als den beneden met het Savooiblad te doen behangen of tapisseren Het geen ons die veronderstelling als waerschynlyk maekt, is dat er spraek is eenen tweeden druk van het Savooibladvermeerdert met vele uit leggingen of commentairen, te doen ver- schynen. Zou Bertje nu beginnen te be- grypenhet verschil welk er bestaet tusschen hem en Donquichotle in mania- tucr: dat men nooit te jong is om te loeren, en dat de overschreeuwde scholen, vvaermen de deugden in schyn inplant, maer te dikwils door alle weldenkende mensch na waerde geschat worden IIERZELE IN AELST. Maer a propos van school, ware het dan niet geraedzaem er eene geographieklasse aen te voegen voor de jonge glorie van 't parlement, om Bertje ten minste de administrative en judiciaire verdoel ingon van ons arrondissement te leeren kennen, opdat hy toch in 't toekomende het kanton Herzele met het kanton Aelst niet meer vermenge, en eenen aen zyn planken ma- lognigen gaenmeester van Aelstniet vruchteloos met een exploit nacr Erenibo- degem zou sturen En zulke snulbol hoeft de gewaendheid iets door zich zelve te zyn, lorwyl al zyn gepraet maer opregtc aepery is, en zou aenspraek willen maken op iets wat waer- agtig serieus is? Ja, zulks is zynen wonseh maer daer men het vogeltje alom begint te leeren kennen en zynen apery winkel beu word, zal men allengskens zyn holligc veeren moeten laten varen voor bet geen z" waerd zyn, 't is te zeggen, voor de kloddemarchand of voor eenige n?et on noozelheid opgevulde kwezels. T is nog sterker als het fameus exploit van Wauthieken, die zoo dom was dat onze vrederegter zelf hom met zyn papier ken naer de weerlicht zond. Ja, dezelfs- vertegenwoordiger in de belgische kamer was genoodzaekt op te kramen, en zyn werk door een ander te doen opmaken. Proficiat, parlements glorie; voor weinig datgvin uwe gewaendheid volherd dan zullen de kinders u nog op de straet mar bollen in uwe handen komen steken om met hen meê te spelen Deken der Vischmyn. VERSIERING DER TAMROERS- ZAEL. In ons voorgaende nummer meldden wy dat de portretten der vermaerdste tam boers in vervaerdiging waren. Het eerste is voltrokken en is gereed om uitgehangen te worden de gelykenis is voorlreffelyk het zal dienen om het geheugen te behou den *van vele vrome daden menigmael heeft hy zich blootgesteld door de oog van eene naelde te moeten kruipen, maer tel kens gelukkiglyk voor hem en de zyne, is hy er in gelukt en zeer wel mede gevaren niet te min zal zyne nagedachtenis door velen, die hy de boter wist te duer te doen betalen, onder degene der regtzinnige lie den niet gerangschikt worden. Ter con trarie Bekendmaking. De levenschets van M. A. De Bièvre, gemeenteraedsliddoor een oud-vriend, met opschrifteuiquesuum, is voltrokken, en bevat al de byzonderheden zyns levens sedert zynen geboortedag tot den 14 mei 1869. De commissie van opstel heeft ze onder worpen aen het oordeel van verscheide der beruchtste biographen en financiers der XIXB eeuwalle zyn het eens om hulde te, bewyzen aen de navorschingen des schryvers. In zyne uiting aerzclt M. Lan- gemorceau niet te zeggen dat deze levenschets een waerdig pendant is voor de zyne in zyn kabinet. Om den byval van dit schrift te ver zekeren hebben wy besloten het te illustre ren met het portret van den lielden om het zoo getrouw mogen te kunnen doen verveerdigen, loven wy eene belooning uit van VYFTIG CENT LM EN en VYFTIG AFDRUKSELS aen den genen die ons dc volmaekste schets zal verschaffen of toe sturen HUE! HUE. Men vraegt ons inlichtingen en uitleg gingen over eene moeielykheid tusschen eenen hophandelaer van Aelst en eenen vremden nyveraer, welke, over eenige jaren, ten tyde der groote duerle der bop, te Londen is oproepen geworden. Wy zullen de zack onderzoeken reeds zyn wy over zekere punten onderrigttot hier onthouden wy ons er verder over te weiden nogtans weten wy van nu af dat de eerlykheid, de regtzinnigheid, de regtveerdigheid en de dienstbaerheid zeer slecht geloond zyn geworden. Wiens ge wetens pluis en gerust is, en wie op eene laffe en schandelyke wyze gefopt is ge worden voor eene aenzienlyke som, zullen wy, de stukken in de hand, in een toeko mend nummer doen uitschynenen dan zal men met reden hel verkeert van het axiome sic transit gloria mundiof zoo komt men lol de koets met zes paerden, eens wel kunnen toepassen t Als men een staelken der rechtzinnigheid ran de majorité onzer gemeenieraed wil hebben, dan geve men zich de moeite naer het landhuis het proces-verbael der zitting te gaen lezen, in welke de mest- of vuilnismarchand M. Gheeraerds verklaerde, dat het niet noodig was over te gaen tot het benoemen van eenen déken der visch myn, aengezien er maer eenen kandidaet was. En hoe komt het dan dat men eenige weken nadien tot de benoeming overging zonder eene voorafgaende publicatie te doen, zoo als het regt het voorsfchryft, en gelyk het altyd tot in 1866 gebeurde? Ten zy, omdat den judaisschen kazak- keerder eenen man van zynen smaek had gevon den, die ongetwyfeld wel eenen pladys van eenen spiering zal onderscheiden, maer die voorzeker den oorsprong van niet eene zeevisch- soort zal herkennen? En is het hy niet die met die fonctie belast is Hoe menigmael zullen de inwooneis dan geenen Hollandschen voor Blan- kenbergsehen visch en viceversa opgedraeid worden En dat durven onze stadhuismannen goed geplaetste waerborg noemen!!! Proficiat^ mnjorité, met uwe blaesvangst; immers soort zoekt soort De Zitting des Gemeenteraeds van 13 Mei is geheel en al toegevvyd geweest aen de reklama- tien van de kiezerslysten. Onzen Aelsterschen kwakzalver Mangin zonder potlood, Bertje, heeft met zyne helsche onbeschaemdheid gesproken en beschuldigingen uitgebraekt die voorzeker aen hem niet betamen lietstout mannetje iswederom zynen neus voorby geloopen hy zag den splinter in een anders oog en wierd den balk in de zyne niet gewaer. De verslaggever van de eerste reeks der reklnmatien de loyauleit zelve, M. Van Wam beke, heeft zyne twee gewiglen, bet gene van het goed en dat van het kwaed, gebezigd, volgens dat de reklamatie hem tegen of mede ging. Oude gewoonten zyn moeielyk om te laten of te verge ten zoo dat Themis van Gend er zal moeten tusschenkomen. Voor het oogenblik punctum Aelst, drukkery van C. DE WOLF.

Den Yker | 1869 | | pagina 4