V (8.) DE STEM GODS!!! Op een avond der grasmaend 's jaers... uitgelokt door cene heldere en waerlyk verkwikkende maenschyn werd ik gedre ven of, om juister te zeggen, gejaegd van het oosten na het westen, van hel noorden na het zuiden, door het zoet en aengenaem gezang der vogels, zoo zeer dat ik my des middernachts bevond in een groot dik beplant mastbosch, in wiens omwegen ik my zoodanig verwardde dat ik verpligt was er den nacht in door te brengen. Nauwelyks had ik cene legerstede ver kozen of de vermoeidheid overmeesterde my en deed my insluimeren. Ik viel in eene mymering die my inbrandende letters heel het toekomende der politieke wereld voorstelde. Al de mogendheden, al de ophitsers en opdry vers der mactschappyen, die de welvaert of den ondergang der samenleving betrachten, hadden hunne beurten wierden door den God des hcelals, den waren God des vooruitgangs over hunne werkingen, inblazingen of ingevin gen geprezen of beknibbeld. De schrikke- lyke berispingen die ik daer hoorde, en de verwytingen die hy toebragt aen de onbe- schacmde zielenbedervers, aen de aftrog- gelaers zoo van eergevoel als van alle soorten van waerdyen, aen de bedriegers en godlastcraers, omdat zy zich onder het masker der schynhciliglieid verber gen, om hunne plans des te heter en des te gemakkelyker ten uitvoer te brengen, by de eenvoudige lieden die al hunne woorden vom- waerheden opnemen en die uit schrik, oin niet gefolterd te worden, door hunnen liaet en vrack, het daglicht moeten loochenen, al de feiten, zeg ik, die een eerlyk, treffelyk, edelmoedig en waerdig man moeten diep schokken, be dwelmden my, deden my byna van schroom omkomen en liever, hadde ik in hun vel gezeten, zou ik my in een molle- gat verborgen gehouden hebben dan op d'aerde nog moeten terug te keeren Daer het einde naderde, dacht ik dat hel brandende Aelst on waerdig zou geweest zyn van verdere melding, toen eensklaps een ORAKEL, gezeten in eenen prachtigen troon, ter regte zyde des Gods van het heelal, aen wie het het woord vroeg, den naem uitgalmde der Bokkenryders, welke, zegde het, reeds door hem in de XVIIe eeuw- gedoemd zyn geworden, om dat zy slechts samengesteld zyn uit helsch gespuis, die hemel en aerde zou verpanden om aen hunne gretige driften, moorden, branden, bedriegenkabassen en binnenpalmen den vollen toom te kunnen geven, en aldus door hei geld in alles den bovenzang te bekomen; want waerdigheid, verbete ring der samenleving en veredeling van het mcnschelyk hert hebben zy nooit gekend. Daerna keerde het ORAKEL zich tot de Aelstersche vrienden van vooruitgang die niets zoo zeer ter harte hebben dan het goed onderwys gesteunt op licht en waer- heid, de verbroedering, de voorspoed der nyverheden, de beredeneerde welvaert der geringe en arme inwooners, vrienden die als eene hunner eerste en byzonderste pliglen op hun vacndel dragenLiefdadig heid zonder pronkzucht, en den armen in alle omstandigheden ter hulpe snellen zon der geknor, gemor of blinde afgunstin een woord, vrienden die met eerbied den armen ondersteunen en die op dit punt zich wel zouden wachten eene économie te doen, om dat eene dusdanige gebrand merkte économie, eenen égoïsten trek in P'aets van eene wel bewerkte ontlasting voor de eigenaers daerslelt. De diepste verontw aerdiging stond in de oogen des Orakels te lezen, en de stem verheffende haelde het de euveldaden aen der hedendaegsche bokkenryders waer- inede de tribunalen zich steeds onledig te houden hebben. Dan riep het ORAKEL de aendagt in op de tegenstrevers der bokkenryders, byna in dezer voege De rede hiervan moet men niet verre zoeken. Zy vloeit uit de onverdraegzaem- heid zelve uwer tegenstrevers, zy spruit ten andere, uit eene onvrikbare overtuiging van oprechte liberalismus, zich steunende op vooruitgang, vaderlandsliefde en lief dadigheid. Op zulke kanlstecnen inag men ongetwyfeld vaste zaken bouwen, die bewyzen de edelmoedige gevoelens van alle de liberalen der stad, en boven dien zal het uwe tegenstrevers doen be denken, hoe verwaend het was, aen eenen verfoeielyken bok de vernedering van uwen vaderlandschcn Leeuw toe te kennen Blyft dan niet onverschillig, maer gelyk het harnas aengegespt om dergelyke orka nen te trolserenwant de onverschilligheid is het slechtste politiek. Het is met de armen gekruist staen, wanneer uwe tegenstrevers met woord en daed prediken en zwoegen, om aenhangers te verwerven. Hoe meer gy stilstaet, hoe meer de bok ken grond winnen. Hierom, dank aen de gene die de eerste stappen gedaen hebben om u te vcreenigen De vereeniging is den eersten hefboom om tot verandering te komen Die heeren zyn ook d'eerste geweest, die om u tot de ae'n- staende kiezing op te wekken, rondborstig hebben gesproken en vollen toom aen hunne gedachten hebben gegeven. Met genoegen aenzag ik dien icver en overwoog hem nog meer, toen ik onlangs las van meester Flankaert en Basilius: vroeger kat en hond, heden twee geslepen hypocrieten J\u, las ik, heeft Flankaert het versleten masker van Basilius over- genomen; nu heeft hy zich volmaekt m de school van den koning der tartuf- fennu ziet men hen verbroederen en arm aen arm de benefilien hunner schynheiligheid beredeneren. Au zien ik klaer genoeg waer uwe tegenstrevers henen willen en de bokken alle eer en schaemte vry zyn. Jade bokken zouden 't al inslokken. Het is nu zoo, dat de bokken op de iluwcelc kussens van de kamer van t landhuis geraekt zyn door dat de fiansche gcneraels hun vlaemsche sol - daten verloren hadden. (Weinige hadden den heiligen gloed, dien lot den zegen leidt, in't vlaemsche hart kunnen bewaren). Daer zitten die bokken nu trolsch en ten toon van alle man, welke plaets zy dank aen den alvermogenden invloed der verbasterde zedesligters verkregen hebben, tnaer niet door eigen verdiensten. Dit blad verschynt op onbcpaelde tydstippen en ten minsten twaelf mael jaers.Inschryvingsprys fr. 2-75 cent. per jaer voorop betaelbae Brieven, en*, franco toe te zenden, aen den drukker-uitgever Roozemaryn- straet. 1, te Aelst. Men gelast met alle drukwerken. DEN TREE

Den Yker | 1869 | | pagina 1