toe. den bok onwederroepelyk te slagten en de stad in haren voorgaenden bloei terug te roepen. Drink dus aen de vooruitging, aen haren luister en aen de liberale denkwyze uwer stad. regtvervolging waerdig isEchter verge- noege het, om de vogel in het lang en het breed te ontvouwen en te doen kennen... Woorden zonder werken. De wereld is toch eenen viezen bolhy draeid en hy beweegd zich met eene regelmatigheid, eene onafwykbare stand vastigheid en eene juistheid dat aen niets kan vergeleken worden. Hoe komt het dan dat dikwils die regelmatigheid tot vergelykenispunt word genomen als men in de predikstoel bywylen de waerheden der Evangeliën wil doen uitschynen. De Evangeliën bevatten schoone voor beelden die door eenieder zouden moeten nageleefd worden, maer de eerste en by- zonderste punten om ze te vcrwezenlyken, de regtveerdigheid, de regtzinnigheid, de overtuiging welke men in een woord uitdrukt HET GEWETEN, ontbreekt aen onze predikers Oveigoten van drif ten ydelheden en aftroggelaryen van allen aerd en van alle kleur. Is het dan te verwonderen dat hunne langgerokte ingewgde die de treffelykbeid, eerlykheid en de deftigheid, telkens dat zy er hunne zakken niet kunnen mede vullen, onder de voeten trappen en ver foeien ook afstand van hun geweten doen, en de 'schoone voorbeelden van vele predikers navolgen zonder in staet te zyn ze te overtreffen Is het niet gemak- kelyker iets te nulten dat men op eenen vloek heeft dan het zelve te moeten aen- winnen en bezorgen gedurende lyd entyd! Zoolang onze gezegde waerheidzeggers den voorbeeldigen weg welk de verlichte en gewetensvolle samenleving, eischt, niet zullen bewandelen en de werken met de woorden paren, zullen zy slechts in de oogen der verstandige menschen, den naem verdienen van kwakzalvers, kluchtspelers en poetsemakers Eenen doorluchiigen langgeroklen vet bol des gemeenteraeds heeft als man van zulk een geweten onlangs nog het schoonste proeftje opgeleverd Hy kraekle liever kosteloos een anders druiven dan buek- noten die hy zich non koslis in het lang- gerek kon verschaffen. Niettemin eigende hy zich vruchten aen die hem van verre noch van naby toebehoordenhy scheerde den hovenier droog en zonder zeep, en de twintig a dertig franken die de man hoopte er van te ontvangen, daer zy al de hoedanig heden eencr vrugt in warme lucht gewon nen vereenigden, waren door een aen- hanger van Courtois weggemoffeld Als economieman zal hem dit in den vcrgeefstocl toegelaten worden, want w ie zou durven beweeren dat dien trek geene opregte économie voor hem, maer langs den anderen kant ook eene onttrekking of outvremding daerstelt, die nogtans geene SAMEN SPR AEE TÜSSCHEN PIER EN SIES. Vervolg Pier. Wel, beste vriend Sies, wat geluk van u te zien, geloof my vry, ik verlangde naer u met groot ongeduld om nog iets te vernemen over de leelyke man- nan van de welke wy laetst gesproken hebben, gy weet Sies, wat gv my beloofd hebt Sies. 'T is waer Pier, en terwyl wy nu eenige oogenblikken samen te versly ten hebben zal ik een deel myner belofte volbrengen, kom Pier, wv gaen om een halfke. Pier. Dit was juist myn gedacht, en dan Sies, heb ik een verzoek van u dat is van my eenige inlichtingen te geven over de opperhoofden der bende dat is te zeggen de lappers welke men onder de namen van Vos, Ezel, Kalle enz. enz., wil aenduiden. Sies. Dit zal ik doen Pier, zet u neêr en luistert De Vos is een manneken van nen vrek gekend onder den naem van inlandschen Houdvasteen gierigaerds kind, het welk veel hoogmoed, weinig oordcel en hocge- jiaemd geene ondervinding bezit. Pier. Maer Sies vriend, zyt gy niet mis? Want waerom zoude men hem Vos' noemen, indien hyniet fynen doortrokken was gelyk Papa Houdvast? Sies. Pier, gelooft my, de naem doet hier niets aen de zaek, en wat meer is, de Vos is een vuil gulzig en kwaeddoenend dier hetwelk dikwils door deszelfs slimme trokken groote schade veroorzackt en wiens gebuerschap van niemand gezocht wordt. Pier. Gy hebt gelyk Sies, ik had waerlyk zoo ver niet gepeist, nogtans moet ik u zeggen dat er by ons op het ventje gestoofd word, want Siska van den pastor die zeker alles weet van haren meester heeft t'huis vertelt dat zonder de welspre kendheid van het manneke, de moordc- naers in het land van Aelst niet meer hadden gestraft geworden, want dat de liberalen het ontslag der beulen reeds gpteekent hadden en dat bv hen allen inet het zwaerd in de hand gedwongen heeft. Sies. PierPier Wat gy u al lact wys maken, het is juist door zynen onnoo- zelen klap of gezeever, welke de zwarte kliek welsprekendheid noemt dat de snot neus het land van Aelst door den modder gesleurt heeft, want Pier vriend, wat moet men te Brussel en in Belgien overal van ons denken als men gehoord heeft dat hel schavot by ons alleen noodig was, den beul zal zeker in zyne vuist gelachen hebben. Pier. Wel. wel, hoe men toch alles draeit en keert, nu begryp ik wat lom- perrik dat hy is. Het is eene schande voor ons allen, men mag nog zeggen dat wy zoo wel vertegenwoordigd zyn Sies.—Ja, ja, Pier, zulke cadé is den Vos, eenen snul die in en uit babelt volgens- de prullen welke zvne comettanten hem opsteken. Pier. Ik verstaen u Sies, het is mis schien om deze rede dat men hem noemt het onderjarig wichtje ten einde wat me- delyden ten zynen voordeel te verwerven. Sies Pier, vriend, medelyden is goed tot een zeker punt, maer dit alles maekt onze zaek niet, niet alleen dient het tot zotje van een ieder, maer het maekt ons allen belachelyk door de kinderachtige redens welke het voor de pinne brengt en onze belangen blyven in den zak. Pier. Sies, als men dit alles hoort uitleggen van iemand gelyk gy die de zaken verstaet men zoude waerlyk beschaemd zyn om te zeggen dat men Aelstenaer is maer zegt my eens Sies, bestaet er dan geen middel om hem naer huis te dryven, voor dat hy soms nog grootere schandalen geeft P Sies. Wy moeten van hem niets anders verwachten, het vat kan niet uit- geveven als hetgeen dat het in houd, want Pier, wat kan men verwachten van een onnoozel en bedorven kind dat nooit iets gezien of gehoord heeft, dat nooit de samenleving bygewoond heeft, dat nooit geene deugden gekend heeft, dal opge- groeit is tusschen de gierigheid en al wat er uit voortkomt, dat de belangen der burgery niet verstaet en dusdezelve niet kan waeruemen of verdedigen? Pier, ik moet u nog zoo veel vertellen, maer de tyd lael het my nu niet toe wy zullen eikanderen toch binnen kort nog zien... Pier. Dat hoop ik Sies, want met u klappen is myn lang leven, gy kent het zwart boeltje. Sies. Dag Pier, tot verders dan. On est gras avec ?a Een ieder moet bekennen dat er by de liberatery zeer weinig om niet te zeggen niets te beknibbelen of te laken valt, dal meester llyl zich onledig moet houden met min dan beuzelingen. Als men eene party zoekt te vernederen met te zeggen dat zy leden telt die geen fransch goed kunnen schryven dan begint men voorwaer hersen loos te worden. Indien wy w ilden onderzoeken hoe de vrienden van Byl en zyner party met fransch overgoten zyn, dan zouden er met hoeveelheden voor de pinne komen zelf onder de zoogezegde kopstukken die verre van fransch goed te schryven, noch fransch noch vlaemsch kunnen lezen en men be- merkeweldathetbyde kleinste of nietigste niet is dat men ze zou aeutreffen, o neen. wy zullen er nog byvoegen dat die kennissen zelfs by eenen gewezen kandidaet voor den gemeenteracd ontbreken.

Den Yker | 1869 | | pagina 3