PROEF. De maere loopt in de stad dat er over twee jaren een brief is toegezonden geweest van Hougacrden, vergezellende ecne terugzending van koopwaren, met verzoek het geld der teruggestuerde koop waren, die reeds betacld waren, op te zenden. Men beweert dat den Aelstersehen ontvanger, zoo een sterkman hy ook is of niet, noch geld, noch antwoord gestuerd heeft. BESLUIT Dien man moet niet kunnen lezen, want anders zou hy toch iets ge stuerd bebben De bokskens zyn toch zoo treffelyk, maer On est gras avec ca. PUNCTUM, d la ligne Burgers op uwe hoede Onze bokkenryders hebben waerlyk niets meer te benyden aen hunne voor zaten de Limburgsche moordenaers, noch aen de hedendaegsche slruikroovers. Al wat die vermaerde roovcrs gedaen hebben, al wat die rampzalige wangedrochten uitgevoerd hebben, hebben zy ook bewerkt of bewerken het gedurig. De tegenwoordi ge bokkenryders hebben al willen dooden, het is hunne schuld niet dat er over eenige maenden geenen doodslag gegeven is. Zy hebben mede genomen het geen hun niet toebehoorde getuigen de gordynen des yzerenwegstreinen en de erfdeelen der omliggende. Deze week hebben zy een mensch in een strik of guet-apens getrok ken; dit ontbrak hun nog, een voorbedacht schelmstuk Zoo dat de bokkenryders hunne oudefaem van moordenaers, dieven en struikroovers w illen verregtveerdigen. 'Tis schoon voor mannen die zich als christnlyk enz. enz. willen uitgeven, en is er nog iets gepleegd door hunnen voorzaden, zyt gerust zy zullen ze nadoen om ware opvolgers te wezen van al wat afschuwelyk en ver- achtclyk is Zie hier in welke omstandigheden dien guet-apens heeft plaets gehad Een man dezer stad die den nacrn van liberael dracgt, gaet door de M....slraet; aen het huis eens schrynw erkers, of beter aen een bokken- of mspelonk, gekomen, roept hem eenen straf gespierden jongen schelm, toebehoorende aen de paepe party, binnen. De man treed zonder achterdenken in huis, en krak de deur werd achter hem toegesloten. Daer zaten een twintigtal bokkenryders, met twee tonnekens bier en hesp. bezig met smullen. Verslaet goed dat het hier geene herberg gold Welnu, is het ook zoo niet dat de Limburgsche baenslroopers zich in geheime vertrekken ophielden? Zy dwongen onzen liberael te roepen i \rivant de bokken De man razende van verontwaerdiging zoo lalfelyk in eenen verradcrlvken strik getrokken gew eest te zyn, begon te tem peesten en te schreeuwen gelyk een tempe lier natuerlyk uitwerksel zulker schurke streken Indien wy tot Catholvken spraken, het is te zeggen tot menschen die ook waerlyk christelyk zyn het is waer er zyn geen christene Catholyken meer, het zyn al baetzoekers of schynheiligen wy zouden hun zeggen Al de vloeken die daer uitgebraekt zyn, liggen op uw geweten gy, en gy alleen, zult eens by God rekening geven van het kwaed waer gy alleen de oorzaek van zyt. Maer wy weten dat gy gewetenloos zyt, wy weten dat gy spot inel de wet en leer Gods, daerom zeggen wy tot u niets, wy zwaeien u onzen walg en afkeer tegen, foeiGy zyt niet waerdig dat een deftig man zich met u ophoude Wenden wy ons dan totlreffelyker volk. Liberale vrienden gaet nooit over slraet zonder uwe voorzorgen te nemen, niet om aen te randen maer om u te verdedigen, na al wat wy alreeds gezien hebben is het bokkengespuis bekwaem voor alles Eene felle kaeksmeet. Eenen eerbiedvollen priester die zich met waerdigheid op de zedeprediking van het volk, met woorden en werken, toelegt, had over eenige dagen eene woor denwisseling met een kopstuk der bokken- ploegdie al redekavelende verscheide middelen opnoemde en onder andere den schrik dat men aen de onnoozele en ligt- geloovige om hunne plans te doen geluk ken in den biechtstoel aenjaegt. Zync verontwaerdiging niet langer kon- nende opkroppen, stelde den wyzen rede- naer er een einde aen, zeggende Votre syslème n'est qu'une fourberie exécra- ble dont la chaine a les Jésuites pour base, le peuple crédule et fanatique pour traine et nous autres pour manoeuvres. He bien, e'est deplorable, carc'estau detriment de la réligion qu'on tend a abaisser au dernier rang, a celui d'une prostituee1c clergé ne devraitêtre en tout et pour tout que ses ministres et ses serviteurs. Comme votre système est dangereux pour la société et doit engendrer toules espèces dc vices, je vous refuse formellement ma copéra- tion. En den ontaerden bok schuimende van gramschap trok er van door, waerschyn- lyk met het vast voornemen van zich op dien waren discipel van Christus te vreken, want den kerel stael byzonderlyk in de goede gratie van zyne hoogheid M. den Bisschop. Dat men zulke doenwyzen maer ernstig ovcrlegge en men zal moeten bekennen dat zulke parlybazen niet genoeg door de ver achtingder samenleving kunnen gegeesseld worden. Hel brandmerk en de schandpael zyn voor hen honderd millioenen mael nog te onbeduidend MOTUS, OF AENSTEEKT DE KEERS. Den sehry ver,alias Tartuffe den grootsten, stelt in zynen iiaSpqanjApufi Denderbode Tan tvd tot tyd een raedsel voor. In den N° van 30 Mei bevind zich een dusdanig factum, waer er spraek is van Maagdenhuis en verkeerd Vossenhol Wy hebben na deszelfs stellige oplossing gezocht, maer er nergens eene gevonden Wy weten slechts dal er, jaren geleden, in de Kerkstraet eene soort van kruid winkel enz. heeft bostaen waer de maegdeu, om zekere onkosten en zekere ongemakken te sparen en te vermyden,van eene lanleern, (dat te Lanaken Vossenhol geheeten word), gelyk men te Gent doet, uit le steken, zich zelf als vlaggen deden fledderen en op die wyze de eer aen hun huis deden. De vruchten die men in zulke voorwaerden inoogst behagen aen zelden mond- gehemelten, en kiesche monden in 't algemeen zyn er zeer weinig graeg na. Maer elk zyn goestei zegt het spreekwoord, en daerom, als zulke vruchten aen den Denderbode nitmunlend voor komen, dat hy er dan maer dagelyks mede mid- dagmale enz. enz. M. Monfils is dezer dagen in doling geraekt en weinig scheelde het of hy versmoorde zich op Mvlbeke en trok rechtstreeks met zynen pegase ten hemel op, meenende dat hy wel duizend duivels agter de hielen had. Hy had zyne ooren verloren, men had schoon brand en moord te roepen, niets kon hem wederhouden, zoo dat zyn ministerie vruchteloos wierd ingeroepen en waerom zal men gemakkelyk raden Wat zou er dan van het budget van 1869 ge worden zyn Dit Stpaouqopo raedslid die een anders waer digheid aen zynen diapason zou willen stellen, en eenieder weet welken eerbied hy koes tert, dit raedslid om den iever aen te prik. kelen en te beloonen, durfde, raedt eens 't welk f ik geef duizend kroonen ten besten indien gy er op slael, gy durfd niet! He wel, moester Monfils om de doctoors, zyne collegas, te beloonen, die voorzeker minder geldbelooningen cisschen en noodig hebben, om goede zaken te verspreiden dan hy, en een waeragtig menschenliert bezitten, stelde in de laetste zitting des gemeenteraeds voor YYFTIG FRANKEN uit te loven voor degene die zich zouden gelasten met de kostelooze koeipok- inenting of vaccine op de behoeftige kinderen der stad Is dit geenen edelmoedigen trek ten opzigte zyner confraters Ongetwyfeld, ook is er spraek van eene inschryvingslyst in ondoop te brengen, ten einde de fonds te maken om eenen meester te benoemen die zich zou gelasten met hem de wel. gevoegelykheden en den eerbied die de samen leving vergt, in te planten. Zyne vrienden zelf trachten daerna gelyk nen visch na 't water. Wie zou nu ook durven peinsen dat dit raeds lid in vlam en vuer, in appelblauw champetters groen stond in de zitting van 14 Juny, omdat zyn broeder of moeder, het een is 't een en 't ander is 't ander, vermits zy alle maer een huisgezin uitmaken, de leverancie van 't laken voor de politieagenten voor hunnen neus hebben zien schampavie spelen. O dommerik, brengt liever uwen tyd over met glazemaker te spelen en Cavaignae na te poetsen Gebrek aen plaets, verpligten ons jüJerSSMsm verscheide mededeelingen en de zit tingen des Gemeenteraeds te outleden. Uitge steld is niet kwytgescholden. Aelsl, drukkerv van C. DE WOEF.

Den Yker | 1869 | | pagina 4