baet nemen om aen elke bezoeker of raed- zoeker zyn portret als ook dat van Lippeke ten geschenke te geven, op welke zou te lezen staen 7' paer maekt toch maer twee uilen uit. Goede manier om zich eene faem te maken by zekere soort Waerom zou Jfl. Monfils, —die nooit het eigenbelang verfoeidde maer schynheiliglyk er na gespuwd heeft, of om juister te zeggen, die uitsluitelyk alles aen zich zeiven alleen zou willen doen offeren, de voorlaetste zitting van de gemeenteraed heeft het nog kherder acngetoond, naer de mast niet laten klimmen, hy die van zoo leeg zoo hoog wilt gekomen zyn, voor honderd vyftig ellen champetterslaken die het vermaerd huis Biolley, van Verviers, aen 8 fr. 50 centimen en niet aen 15 fr. de nieter bereid is af te leveren, terwyl het ingeleverd er 11 fr. aengeleekend staet; het vel van eenen Mylbeekschen bou bou bou bou bou en eene schotel van 22,000 Aelstenaersprepares aux cornichons confits ou non confits, in een middagmael op te slokken, en in het menu aengestipt ouder den naem van Plat du mangeur de ville. (Monfils.) Den winnaer zou dacrenboven nog tien franken, vyf zakken schavelingen, eene mande uitgezifte schramouillie en een eer diploma bekomen, indien hy op de beste wyzc de spaerzaemheid kan uitleggen, maer zonder uit het oog te verliezen dat niet laten werken en niet genoeg eten, in de samenleving voor hem eene économie daerstelt. Op het diploma zou men lezen 'Zie hier hoe men het paerd bij den steert optoomtof Als niet komt tot iet Dan en kent iet syn selven niet. Waerom zouden MM. Be Wolf, die tegen dank, geweten en overtuiging onder de bokskens zeteld, en Be Bier re, die zestigjarige kous met Louisen opgevuld, inalkanderen niet kunnen vers to en en vyf duizend dagen aflaet en twee loode meda- lien uilloven aen dc persoonen die de schoonste liedjes kunnen dichten, op Zwijgen is een deugdOp de eerste me- dalie zou men wel mogen graveren Ik ben ongelukkiglijk verleid geworden! Konde tk maer met eer uit den strik ge raken.' Ja j'k betreur hetHeerverlos my van dit helsch gespuis! Op de andere ware het misschien billyk deze legende te prenten Liever eenen vogel en veel pluimen in de hand dan elf in de lucht Waerom zou 1fl. Verbrugghen wiens hersens met de minste gespeceryde peperkoek 't best kunnen vergeleken wor den, voor geen bakte ribbekens, gedurende dry dagen zonder toestemming van het Comit. elect, naer het ei laten slaen Elk ei zou voor kenmerk dragen Zulke han del, zulke wandel; ik ben zoo onnoozel als Christus(Woorden van Pater iMódestus Decrojx.) Om dit alles in orde en zonder misslagen te verrigten, zou elke mededinger in per soon zich moeten aengeven op het bureel van Meester Flankaert, die den vereischten eed van getrouwheid en standvastigheid in de handen van M. Gheeraerdszou afleggen. Indien onze majorité hair op liaer tanden en moed in haer hert heeft, dan zal de kermis grandiose zyn; vele zullen der tydelyke hel verlost worden, en iedereen zal reden hebben om in d'handen te vry ven en zich te vervrolyken Maer wy vreezen dat onze programma als eene doode letter zal onthaeld worden, en moet het zoo zyn, patiëntie met Sint-Job, dan zal iedereen ten minste mogen uitroepen Al boter aen de galg gevreven alles is maer speculatie of eigen baeten de bokskens, schoon zy heel anders klappen, kennen niet als Primo mihi, of 't is geen spek voor een andermans bek LEVE DE MAJORITÉ Met de aenstaende kiezingen bevelen wy aen dc byzondere aendacht onzer liberale vrienden, de vrienden van M. Monfils. Waerlyk wy begrypen niet hoe wy zoo lang onbewust gebleven zyn met al de weldaden waermede wy overladen geweest zyn gedurende het bokkenbesiuer. Wy verstaen niet hoe het mogelyk is dat eenieder op het laetste des jaers de ge sparde centen in zyn zak niet gevoeld heeft, die er onze majorité, w elke wonder werken van spaerzaemheid gedaen heeft, er in gelaten had. Ja! Hebben zy niet begonnen met de sub sidien aen de maetschappyen af te schaffen en daermede jaerlyks 5 a 4G0 fr. gespaert. De kwade longen zeggen dat ditgeene spaerzaemheid daerstelt, dat die subsidien de maetschappyen toelieten groote pryzen uit te reiken en dien ten gevolge veel liefhebbers en byg'wolg veel vertier in de stad bragten gedurende de kermismaer dit is kwadetougery dit moet gy niet gelooven. Primo mihi Zyn zy niet voortgegaen met de 2 kadastrale kontributie af te schaffen, 't is te zeggen de 2 op de inkomst der on roerende goederen zoo als huizen en landen die de ryken bezitten, zoo als de heeren van den raed En is dit niet schoon?. Er zyn er wederom die zeggen dat het beter zou geweest zyn de bevoordeeligde van het fortuin 5 of 4 te doen betalen, in plaets van maer 2 op hunne revenuen, en den neringdoende mensch, die mat moeite genoeg wint om treffelyk door de wereld te geraken, zyne kontributien af te slaen Dit is wederom kwadetongerv, weten zy dan niet dat er in de majorité niets zetelt dan eigenaers en charité bien ordonnèe commence par soi-même en zy hebben gelyk, want hebben dat is hebben en krygen is de kunste. En daerby gaen zy voorts wal bewyst dit? Hoegenaemd niets, die afschaffing van 2 houdt jaerlyks 10,800 franks in de kas der ryken en laet er zoo veel min in dc stadskas. Maer wy vragen u of men wel geld noodig heeft als men er geen verteert? Hebt gy geld noodig in uw huis houden indien gy u noch kleedt noch voedt? En wy zien dat er binst het liberael bestuer alle jaren 70,000 franks in den budget geschreven wierden VOOR OPEN BARE WERKEN, en dat er nu slechts 20,000 franks staen, het is te zeggen een klein verschil van 50,000 franks. Het is waer deze 50,000 franks wierden besteed aen het werkvolk en de leveranciers die wederom liet ander volk deden leven, zy wierden besteed om de stad te verfraeien en gezond te maken, maer wat kan dit "onze majorité schelen, zy zyn immers noch werkman noch leveranciers, gy hebt wel gezien hoe M. Monfils te paerd sprong als wan neer M. den Burgemeester hem zegde dat hy het champetterslaken had willen leveren. Hewel, wederom kwaedwilligheid, die de menschen niet willen verstaen. De heeren der majorité hebben gelykeerst voorde ryken gezorgd dat zyn'invloed hebbende kiezers; en de burgers, bah! wat gaet hun dit aen. die moeten immers toch doen gelyk de ryken het hun bevelen. Welnu. Ziet eens of zy niet verdienen alleen en eeuwig in den raed te zetelen, ik laet u raden voor hoeveel zy de daken van het landhuis en die van de waeg met schouwen en al willen onderhouden een geheel jaer lang. (Bemerkt wel dat dit splintelnieuwc gebouwen zyn, gy hoeft dan niet veel te raden). Gy zegt 300, 250, 200, 150 franken ten minsten. Gy zyt er wel mede, dit was goed onder het' alversljpdende

Den Yker | 1869 | | pagina 2