liberael bestuer, die mannen zochten niet dan geld te verkwisten, men zou byna moeten denken dat zy Langrand-Dumon- ceau hebben voortgebragtmaer nu is het wat anders, hoe 150 fr. en nog al min I )oe uw ooren open en luistert. Zy zullen de daken van het landhuis onderhouden voor 50 fr. en die van de waeg voor 10 fr. Hein! wat zegt gy nu? Die twee gebouwen onderhouden een geheel jaer voor 60 fr. En de Burgemeester lac'nt met zulke mensehen en beweert dat men voor 10 fr. slechts de ladders kan aen de gebouwen plaelsen, maer is hy dan bouwmeester, dat hy dit durft zeggen, maer hy durft ook alles dien man, 't is immers oppositie, gelyk M. Monlils het zeer wel zegde. Hy had ook groolelyks gelyk te zeggen dat men aen de daken zoo veel kost kan maken als men begeert; men hoeft ze maer af te breken en er nieuwe op te zetten En dan durft M. De Ryek met een papier ken voor den dag komen en beweeren dat de stadsbouwmeester 250 fr. noodig heeft voor 't stadhuis alleen. Maer waerom moet hy ook juist de stadsbouwmeester raed- plegen? Éen metsendiender doet dit voor- deeliger en het is ook al een geldverkwister; was hy het niet die den helft der kastanie- vesten gerepareerl heeft en de stad zooveel onkosten heelt aengedaenheeft de ma joriteit den anderen helft niet veel beter koop doen aennemen en beter gemaekt dan bel deel van de stad, voor degene die armen en beenen te veel hebben Wederom al iemand die my zegt dat dien ondernemer den helft aen zyne onder neming verloren heeft en dat de heeren der majorité hem met huune eigene pen ningen en niet met degene der stad hebben moeten vergoeden. En wat gaet u dit aen, als gy maer niet betalen moet? Ik verzeker u dat de heeren bokken hun woord zullen houden, ze zullen de kontributien afslaen al of zy ze zelf uit hunnen zak moesten betalen voor ons Belofte is schuld zegt het spreek woord, en zy liegen nooit. Wederom eene onderbreking. Een ontevreden roept uithoe zy liegen nooit, gy spot met my heeft M. Monfils niet gezegd dat men in de jongensgemeenteschool de muzieklessen niet geeft en dat er een leeraer is die daervoor 75 fr. trekt, en is bet niet be wezen door eene deklaralie geteekend door al de onderwyzers, en in de zitting gelezen, dat die lessen gegeven worden, is dit niet liegen, en is het geene schande van uit spaerzaemheid de 75 fr. te onttrekken en de arme kinders te beletten muziek te leereu Wel beste jongen gy zyt sehrikkelyk mis indien gy dunkt dat zy liegen. Moet gy nu vyf meesters gelooven, die trekken immers de party van hunnen konfrater. Hadt gy meer verstand gehad, gy haddei gedaen gelyk M. Monlils dien vroeg bet aen het een of ander kind zelf. M. Monfils gaet immers liever by de steert als by bel hoofd te raden't is daerom dat hy eene zoo schoone plaets in den bokkenploeg beslaet Maer antwoord men my, aen wie heeft hy dit gevraegd, zeker aen een kind der laegste afdeeling, en het zyn slechts de tweehoogste afdeelingendiemuziekleeren, gy kunt wel denken dat men aen geen 400 schoolieren muziek kan leeren. Jadit zou nog goed wezen, een meester zou geen 400 leerlingen kunnen onder- wyzen voor 75 fr. 's jaers, weet gy wel dat dit al een sommeken uitmaekt van 55 centimen per les, en als dit niet rykelyk betaeld is dan zeg ik dat gy zeer moeielyk zyt. Gy z:et dus dat mvue beschermelingen allertreffelykst en spaerzaem zynen wat aengaet van groote werken, doen zy die niet misschien? En de 14,000 fr. dan die zy gestemd hebben voor de onderaerdsehe goot? Ja, hoor ik wederom zeggen, eene goot die voor het oogenblik zoo veel noodig is als 't vyfde wiel in een wagen, eene goot. die de laetste van al zou moeten gelegd worden, als er van alle kanten al zouden liggen, dit doen zy nu, maer dit is min uit .noodzakelykheid dan om M. den Deken en Jef van 'lachterpoortje plaisier aen te don. Wel, wat kwade tongen datgy toch zyt. Gy weet zoo wel dan wy dat er daer eenen grooten berg is en dat het water daer zeer vlug afloopt, is er dan geene goot noodig? Gy weet ook zeer wel dat die straet zeer gevaerlyk is voor de rytuigen, dat er Jangs daer veel meer gereden wordt dan langs andere kanten en dat de paerden daer zouden kunnen uitslibberen, is er dan geene goot noodig? Hewel, waer zyt gy nu met uwen on- noozelen zeever? Doe dus gelyk wy u raden, kiest immers voorde bokken vrien den, die zullen onze stad in een landeken van belofte veranderen, geene, kontributien meerzy zullen voor ons betalen, hebben wy geene nuttige werken meer, geduld, als wy maer niet meer moeten betalen Leve de bokkenryders. En dan zullen \yy op een stoksken gevoedert worden Ili •avoBravissimo! DE GEWOONTE IS NE TWEEDE NATOER. M. Y an Wambeke, in de laetste zitting des Gcmeenteraeds, gezegd hebbende dal hy zich by een achtbaer lid der niaet- sehappy Al Groeiend Bloeiend begeven had, ten eindeeenige inlichtingen te vragen over veranderingen dat de maelschappy wilde doen voor het ontvangen der mu ziekkorpsen die moeten naer den festival komen, hebben wy de vryheid genomen ons hierover te onderrichten, want wy hebben de gewoonte nooit ons raedslid op zyn woord te gelooven. (Pardon M. Yan Wambeke). Dien heer verklaerde ons zonder aer^e- len dat hy of hietnand zyns huisgezins MT het raedslid gezien had. Wat de gewoonte toch doet? Waertoe kon deze leugen nu dienen in den raed dan om te bewyzen dat onzen representant de concierge der Jonge Garde is? Loon naer werken of een Baronsken in de val. Te zeer stoutzyn is nooit goed. Men kan den uitleg van dit spreekwoord bekomen by den baron Du Cadranman van onder vinding, welke steunt op het verledene, vermeerderd door het tegenwoordige en zal volmaekt worden door het toekomende. Zegt het voorts. NIEUWE FOPPERY. Schep moed al degene die krank xyt, de Gulden eeuw is voor u verschenen, het hangt maer van u af onraiddelyk en geheel genezen te xyn, en xonder kost, voor niets indien gy wilt. Dank aen de Theresianen is er geene xiekte mogelyk meer, de redmiddel des werelds is gevonden! Arine doctoors, wat xyt gy te beklagen, uw ryk is uit. De liefdadige nonnen hebben u met eens de genadeslag gegeven. Verlicht door den Heiligen Geest, hebben xy volgens hen, een onfeilbaer geneesmiddel, een, in schyn, niets beduidend voorwerpdie dagelvks in ieders handen is ontdekt. Dexemedecyn is allereenvoudigst EENE KOOR DE MET ZEVEN KNOOPEN, (waerom 7 en niet 8 of 6?) Is het misschien om dat dan het verstand begint te komen Dit weten wy niet, maer als het de eeredienst raekt moet het immers altyd7wezen; 7 sacramenten, 7 hoofdzonden, 7 vraekroepende zonden, 7 werken van bermher- tigheid enz. Men knoopt dien 1;2 meter koord rond zyn licliaem en men is van alle kwael ont slagen. En wat hetaelt men voor dit eindeken koord? Het is bliksems goedkoop, er is geen prys van, gy geeft wat gy wilt, volgens uwe devotie, liever 8 franken dan 8 centimen. Dat men nu nog beweere dat de nonnen xonder bezigheid tot niets nuttig zyn op aerde Is het geene schoone nieuwe geldsmis voor het boelken. Eene koorde die het 1;10 van een centiem inkost, verkoopen zy voor zoo veel gy geven wilt, 8 of 10 centimen, zyt gy ryk eenen halven of geheelen frank of meer Ons dunkt dat er met dezen winkel meer te winnen is dan met treffelvk te werken. En dit is eene vrugt der negentiende eeuw; Het ziet er hem lief uit. Ongelukkiglyk zullen er nog snullen xyn die zich zullen laten foppen, er zullen domkoppen genoeg zvn die zich door deze nieuwe kwakzalfsters zullen laten betooveren en die den koordekens winkel zullen doen bloeijen. Het middel is onfeilbaer. zeggen zy, alleman mag het gelooven, en wie zou er aen twvfelen Is het waerlvk niet droef te zien dat er nog zoo veel menschen bestaen die zoo lichlzinnig ALEES gelooven wat hun door eenen zwarten komediant wordt opgeblazen, dat er nog menschen bestaen die bekwaera zouden zyn, indien er in hun huis iemand ernstig ziek viel, in plaets van naer den doctoor, naer de Theresianen te loopen, en zoo dc zieken laten sterven, daer, waer zv hem misschien zouden hadden kunnen redden. Dit koordeken trekt zeer goed, voorde weldaden die men er kan van verwachten, opliet stuk van de koorde eens opgehangene of op een mollepootje

Den Yker | 1869 | | pagina 3