WAERBERING. Volgens Basilius Byl uit den schyn- lteiligen üenderbode, die zyne lezers met koussen en schoenen naer den hemel zendt, en den oorsprong aller waerheid is, is Merten den defligsten aller menschen. Merten een deftig, man! Hum, hum! Wat is dan een deftig man? Deftig is hy, zegt de wyzen, wie ten allen tyde de belangen zyns naestens in evcnwigt stelt; die oordeelt en han- delt volgens de regtvaerdigheid, en zich zonder voorgevoel, noch heb- of heersch- zucht, gewetensvol zyner pligten kwyt die zyne vrienden eene behulpzame hand toereikt, en zyne vyanden te ge- moet ziet, om hun zyne diensten aen te bieden. Zyn dit de ui tmuntende bek waemheden, die men in den zoo hoog aenbevolen Alerten aentreft? Zoeken wy hem van wat hooger op Gorie Merten, aldus bygenaemd uit omstandigheid, aen een levens-peinsel, by zyne geboorte, toegepast, had zich door looze wendingen zyns ommegangs, eene zekere beruchtheid en populariteit onder de boeren verworven<m hy was er niet weinig over gevleid Doch hoogmoedig en benydend, zocht hy ook onderdo burgers zoo wat aenzien te bekomen. Het gelukte hem hierover met eenen destyds maer al te veel invloedhebbende man in gesprek te treden. Deze, niet min dobbelziglig dan hy, broeide met hem hel venyn uit dat later de liberale ontwikkeling in haren bloei zocht te verhinderen en te verdelgen en daer zy, voor zaken van eigen belang, in nare verbandschap met elkander ston den, willigde hy dienslvaerdiglyk zyne vraeg in, en met de medewerking eeniger lot alles bereide vrienden werd Merten gemeenteraedslid gekozen Intusschen ging alles wel Merten geheugde zich middermael der verbintenis die hy met zyne kiezers had aengegaen. Hy vertoonde zich vryzinnig, vervoegde zich welwillend by zyne acht bare liberale medeledenstreed benevens hen voor de vryheid, den vooruitgang en de onafhanglykheidstemde alle de voor- gedragene ontwerpen tot verbetering, als mede de onkosten die ononibeerlyk of van algemeene nuttigheid warenen voorzitter van het bureel van weldadig heid genoemd zyndc dreef hy zyne vader- lyke bezorgdheid voor den armen zoo ver, dat hy niet schroomde eene jaerlyksclie toelage van fr. 50,000 tot deszelfs onder stand, van stadskist af te vergen. Eene nieuwe kiezing doet zich op Alerten heeft zich als deftig man ge- dragen. Is hy het grootste verstand niet, hy heeft aen zyne pligten volkomen, en hy is een goed medewerkend lid*. Hy word by volle meerderheid van stemmen de liberale party aengehccht, en herkozen. Alerten zwoor de liberale inzigten te handhaven, en deszelfs tegen strevers by alle middelen te bestryden. Alles was om te best. Alerten vreef zich vrolyk de handen en zyne magtgevers steunden getrouwelyk op zyne stand vastigheid Ongelukkiglyk slaet de nootlottige uer van 10 july 1803, op den liefgekozen bezwykenden boezem van onzen achtbaren en diepbetreurden schepen De Craecker, en terwyl zich een ieder aen de droefheid overgeeft, springt Alerten op van blyd- schap. De hoogmoed ontvinkt in zyn boosaerdig hartHy ook wil schepen worden Maer de liberale kiezers hebben zyne neiging doorgrond en begrepen Heerschzuclit is het. tegenstrijdige van liberalismusOok word er eenpariglyk tegen geprotesteerd, en by algemeen geroep word hem een mededinger tegenover gesteld Maer ziet wal gebeurd er Alerten draeit en keert zich links en regis hy keert den rug aen zyne vriendenWel hoe Zoudt gy begeiren dat by voor uwe een voudigheid wykc, en zich zelf voor een domkop uitgeve? Uwe kandidaet, zegt gy, bezit hooge en alom bekende administra tieve bekwaemhedenmaer is Alerten dan niet even ervaren in den beir, de modder poel, den guano, de mestkarre en alle andere stinkende kennissen Daerby zyt gy wel zeker van het geen men u opdraeit? Voor Alerten is het eene loutere begoo cheling Zyn de liberalen zoo snul van zich als lammeren te laten geleiden, Merten zal zich toch niet in den strik eener komedie laten trekken Wat er ook van zy, de liberalen luister den weinig naer zyn geknor en Merten wierd van de hand gewezen Welke vernedering Ontkent van zyne eigene vrienden, zal hy ongetwyfeld zyn ontslag indienen Oh neen, dit ware de daed eens deftigs mans en Alerten heeft hel anders op. Haet en nvd sluipen te gelyk in zyne vraekdorslige romp. Hy roept, hy tiert, en razende als een zot, stelt de snoode laffaerd zich stoutelyk tegen zyne eigene magtgevers op De gelegenheid doet zich niet wachten de vervanging eens afgestorven raedslid moet plaets grypen Alerten treed moedig- lyk ten strydc; hy loopt, hy werft, hy zoekt in alle hoeken en kanten om een kandidaet te vinden,, lot dat hy hem eindelyk ontdekt in den held eens bollen- hokeenen twintigjarigen baerdeloozen snotjongen, den vroomen der vroome, den schooncn der schoone, den behendigen der behendige, den kundigen der kundige, den wyzen der wyze, den nooit volprezen en poepgeliefdcn Slcrkmans, dien hy, met medewerking eeniger spotvogels, tot zinnelooze verwaendheid opwint, onder den schimpnaem van onafhanglyken tegen de algemeene liberale gezindheid op te stvgen, en zich als hersteller en redder der stadsgestellenis, die niets te hervor men vroeg, voor te dragen. HclaesAlerten zyn het daer uwe mid delen om de liberale party ten onder te brengen Ongelukkige sukkelaer Uwe vruchtelooze poogingen doen u nog dieper vallen Volgt eindelyk de rampspoedige dag van 3i October 1866! Alerten, voorheen liberael. hardnekkige liberaclmaer uit zinnige liberacl, liberael zonder overtuiging of geweten, liberacl uit enkele heersch- Dit blad verschynt op onbepaelde tydstippen en ten minsten twaelf raae^ jaers.Inschryvinjjsprys fr.2-75 cent. per jaer voorop betaelbaer. Brieven, ent. franco toe te zenden, aen den drukker-uitgever Roozeniaryn- straet. N«» 1, te Aelst. Men gelast zich met alle drukwerken. Y&ER Hi l.i

Den Yker | 1869 | | pagina 1