zucht en eigen baet had zyne eerste poli tieke denkwyze verfoeit, om ze onder het valschgekleurde vaendel der geveinsde onafhankelykheid te bestryden. Zyn ge weten kon liet nog niet lyden van zich als overlooper voor te dragen. Thans trekt hy schaeinteloos het masker af, en stelt zich opentlyk voor als het laffe werktuig van het fanatismus. l)e helsche geest der vraek had hein het weinige regtzinnige dat hy nog bezat ontrukt en thans heeft het den hypocriet gedood, om hem in den kerker der duisternis te hersmilten in eene slaef der dweepzucht. Wenden wy een oogen- blik de oogen van dit monster af De liberale vooruitgang, had uit gezond- heidsvoorzorging een nieuw uitgestrekt en verheven kerkhof opgerigt: hy had tot ontwikkeling van het onderwys eene mid delbare meisjes-school ingerigt. Hy dacht aen de pligten zyner zending volkomen te hebben, en staefde zich betrouwensvol op de algemeene goedkeuring eener vol- bragte taeK, ten vollen overtuigd zyner onwederlegbare -regtzinnige handelwyze, ging hy kommerloos zynen weg in de baen der ve-betering voort. Helaes deze zorg loosheid was eene berispelyke misgreep, die de belreurensweerdigste gevolgen by- bragtmaer de tegenstreving loerde in de verte en bediende zich van het overdreven goedbetrouwen der liberalen om de be volking te misleiden. Het kerk of wierd voorgedragen als eenen verdoemenis-kuil waer joden, ketters, schismatieken, franc- macons, socialisten, vrydenkers, gods- lasteraers, onkuischaerds, dieven en moor- denaers, met de christelijksle menschen, met de zedigste zusterkens en eerbaerste broerkens van alle slach, met de heilige paters jesuiten, met de baetverzakende priesters, met de congreganisten. met de bokken en franciscanen overhoop in eenen put zouden geworpen woi4len om tot de verrotting over te gaen. De eeuwige male dictie zou over deze dorre plaets hangen, want nooit zou de bisschoppelyke hand zich over haer uitstrekken om ze aen God toe te weiden(Ver vol (j nadien.) Nen poolen Kopbok aen de pael. Men hoort onophoudelyk roepen en tieren van wegens den bokkenhaspel dat men de religie, de kloosters en de kerken vervolgd, en dat hunne dienaers op de brandstapels zullen gesmeten worden tot laving der zoogezegde bloeddorstige libe ra ters. In alle nummers, in alle kolonnen der waerheden verzwvgende prulbladen zoo als den DENDERBODE en het LAND VAN AELST, staeu die uitverkorene zin sneden te lezenklaer en onwoderleggelyk bewys dat zy de waerde hunner lezers kennen, voor wie spoken en kladden de grootste en byzondersle hefboomen van allen vooruitgang daerslellen. Leugens en bedrog zyn de steunpilaren van hunne leerstelsels, eigenbelang, in palmingen aftroggelaryenvervalschin- gen, krenkingen der vryheden, invoeringen van vryheden tegenstrydig aen het ge- mcenebest, ziedacr de inzichten en wer kingen der opperbazen, werkingen van allen dag, alle uer, allen oogenblik. En daermede worden de goede mensehen in slaep gewiegd, en men verzwygt hun de waerheid, omdat de waerheid dagelyks hunne doenwyzen brandmerkten aentoont dat hunne opperbazen, in plaets de regt- veerdigheid hulde te bewyzen, het gewe ten hunner aenhangers en onderdanen overweldigen, en gebruik willen maken van eene magt die zy niet bezitten, na agtingswaerdige magistraten van onregt- veerdigheid beticht te hebben, terwyl zy, magistraets-fonctien zonder er toege roepen te zyn durven uitoeffenen. Helaes wy moeten de XlXe eeuw be leven om zulke ongehoorde als schandelyke feiten te kunnen aenstippen. Ja, zulke kerels, die God en zyn gebod, die wet en geloof slechts voor hunne aenwervingen eeren,voorstaen en verders eer en gevoelen, samenleving, ouders en bloedverwanten, als zy tot hunne baet niet dienen, ver foeien, met de voelen trappen en onme- doogclyk zouden slagtofferenja, zulke kerels treft men de schael in de hand aen, en ja, ongelukkiglyk moeten wy met schaemte bekennen dat, in july 1869 een zoo zeer berispclyk als onmenschelyk feit zich, voor de eerste mael, sedert de instel ling der regelmatige tribunalenheeft voorgedaen Drukken wy onze verontwaardiging en ons spyl over eene dusdanig w androgtigen handel uit. JBrrrrrrrrandmerkt ECHTE GESCHIEDENIS. In een dorp van Oost-Vlaenderen lus- schen Denderhaulem, Nederhasselt, Lie- dekerke, Pamel en Ninove gelegen, werd er omtrent het gedonkweerdig jaer des slags van Waterloo, die ons van het Fransch beheer losruktte, in eene zeer welstellende zoo niet ryke familie een kind geboren, geboorte welke de vreugd en liet geluk tot den hoogstcn top bragten. Dien kostbaren schat werd onder alle betrekkingen met de meest opmerkzaam heid, aenciagt en liefde bezorgd en groeide op in deugd en lieftalligheidhet was een meisje. Hare opvoeding, ofschoon het toen aen goede bronnen van onderwys ontbrak, werd niet verwaerloosd scholen in alle slach woonde zy met vlyt en vrugt by. Van hare teedersle jongheid al' onder scheidde zy zich door eene uitstekende reinheid, netheid en zindelykhcid. Tot de jaren gekomen waer de bvzon- dere neigingen, en de manieren van het genot des levens voor zich zeiven, zich doen gevoelen en veropenbaren, wierd haer voorkomen, haer gewaed, in een woord al wat hare opschikking of toilet betreft met de uitstekenste goesting, verkozen. Zoo dat hare bloedverwanten zelf, die ook nydigheid konden voeden, haer voor eene modepoep deden doorgaen; maer eene modepoep bekreunt zich ten minste niet met de nering die de ouders uitoefenen, en onze juffer dreef het huisgezin met eene zorgvuldigheid opdat eenieders toejuichingen ten vollen verdiende. Be- gaefd met een minzaem- karakter, vol liefde tot haren evenmensch, en op het aenwerven van dry mael zeven, werd haer hert gefolterd zy gevoelde dal het oogen blik wel nakend zou kunnen zyn om de roep van het heilig Schriftite et multi- plicate te aenhooren en te verwezenlyken. Indien zy moeielyk, indien zy kiesch over haer toilet was, was zy niet min vergend op het kapittel des echts. In alle kringen, in alle vergaderingen, op alle feesten blonk zy verre boven alle hare egas uit vele ryke boerenzonen hoopten aenspraek op hare hand te mogen maken, maer zoo vele aenbiedingen, zoo vele weigeringen, zy beoogde geenc schatten, haren stand, haer personneel fortuin was meer als haer toereikend. Na hel verloop van een jaer daer de ware liefde voor haer voeld en niet denkt, willigde zy een acnvraeg in op de uitsluitelykste voor- waerde datzydc toestemming haers vaders zou bekomen. Maer oh, noodlottigheid haer ontwerp wierd van de hand gewezen. Den gloed die zy in het hert droeg, de teedere en zuivere liefde die zy tot haren toekomende voorbehoudc en toewyde,over meesterde zy kenmerk eener overtrcffely- ke geestkracht, op bet enkel verzoek haers vaders, aen wie zy op niet eenen punt zou hadden willen mishagenen zonder gemor of tegenzin besloot zy zich tot het eene of andere klooster te begeven en eenige dagen later was zy reeds in haer novicaet. De deugdzame dochter die bel geluk en de glorie van man en buisgezin zou hadden gemaekt, keerde heel hare liefde tot het lydcnd menschdom, dal zy van de eerste oogenblikken tot in de maend february dezes jaers, als eenen engel van het zuivere goed met eene zeldzame zelfsopoffering bysland bezorgde en trooste. Voorheen werd zy in de schuilplaets aen pyn en smart bestemd, waer zy met liefde voor haren evenmensch w as inge trokken, nu en dan eens door hare vrienden en kennissen een bezoek afgelegd. In 1868 wierden de bezoeken van we gens zekere bloedverwanten mcnigvuldiger en langduriger. En aen welke klas be hoorden die bloedverwanten? Zvn of w a ren heter geene die waerschynlyk dachten dat den hemelschcn dauw overvloed van al wal lekker, fvn. koslelyk en gemakkelvk is, op de aerde en in de kisten der ledig— gangers, zuipers en wandelaers moest acnbrengen Ongetwyfeld maer die overspannen hoop die hersenschim die zinverbeelding, dit drogbeeld kon niet

Den Yker | 1869 | | pagina 2