duren, de aendagt op de bloedverwanten werd gaende gemaekt en eenieder be merkte dat er menigvuldige ysgangen begonsten plaets te grypen':' Ware er dan geen reddingsmiddel? Ware er dan geene uitwegen om zieh de lenden te sty ven? Men beraemde lang en lang, men raed- pleegde in hel duister al de fynaerds. Of er belofte of niet gedaen is weten wy niet Of er tantièmes moesten ofbrokkelen weten wy ook nietAlaer het geen wy niet onbewust zyn, is dat m°n de uitverkorene reinheid, het verleden des dochters in aenmerking nam om ze voor krankzinnig te doen doorgaen en haer het bestier harer goederen af te nemen. Eenen goeden ver staender heeft geene verdere uitleggingen noodig Alles ging op den voet voort in 't donker, er werd een familieraed gehouden in het huis van een Juge suppléant van het vrede- geregt, die geene zending ontvangen had om eene familieraed te presiderendaeren- boven daer M. Van Wambeke, advokaet was der vragers, kon hy met de kleinste vonk eergevoel, regtzinnigheid, met de minste schaduwe van deftigheid of waer- digheid de rol van vrederegter niet aennemen of spelen. Alaer voor hem is alles maer aen een spel te vergelyken. Hy presideerde dan den raed uit eigene beweging, om zyne onderneming met den besten uitslag te zien bckroonen hy alleen was slim (sic) genoeg, volgens eigen klap, gelyk de vuiltongen het verhalen, om dien familieraed te geleiden en de krankzinnig heid der dochter te doen aenveerden. Ter beslaliging des zoogezegde gezond- heidstaets des dochters, vond men in Aelst gecnen doctor in liet vak genoeg geoefend en men wendde zich tot eene buitenprak- tizyn, zoo zeer in de reglementen bedreven dat hy een stuk afleverde die niet eene der voorwaerden bevatte om in een gezond- lieidsgestichl aengenomen te worden. Tot Velsique aengekomen ondervond den doc tor des gestichls datzy alle hare geestver mogens bezaten slechts vyf weken na hare intreding, toen zy bezoeken ontvangen had uit Aelst cn elders misschien, zou zy droefgeestig en door liefde droomen over- verweldigd geworden zyn Ware zulke doenwyze geen middel om alle geestverwarringen te wege te brengen en te doen ontstaen En wie zou aen eene zoo onmenschelyke behandeling kunnen wederstaen? Eene brave dochter, waren engel op de aerde voor den armen lydende mensch, die niet weet eenig misdaed bedreven te hebben eene brave dochter die zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laet lol het verzachten der lichamelyke smarten geheel opoffert, in eene cel gedurende vyf weken opsluiten zonder zon of maen of licht te zien. op voorwendsel dat zy krankzinnig is Welke secle heeft ooit op eene dusdanige wyze de religie vervolgd, want onze dochter is de opregle personneficalie der ware religie De inkwisiteurs der negen tiende eeuw alleen konncn dit gedoogen, en meer dan helschen inkwisiteur moet men zyn om met koelen bloede een dus danige vervolging in te spannen Alaer 't goud, de pragt, de glorie der wereld, de juweelen hebben vermogen die alles overtreffen zy zouden God, eer, vaderland, ouders, broeders en zusters doen verkoopen, omhalsbrengen cn aen de wilde dieren ter prooi geven O men- sehenhert, hoe leeg kunt gy dalen, en nadien hoe kunt gy wederstaen, aen uwe vreedheden, aen uwe gewetenloosheid/ weg schande der wereld, kom nimmer voor iemands oogen, gy zyt het leven onwaerdig. Er is niet min noodig geweest dan de tusschenkomst van de voorzitters, parket ten cn procureurs des konings van de tribunalen van Audenaerde en Dender- monde, om een einde te stellen aen de opsluiting der brave dochter, by wie zy in plaets van geestverwarring een opregt geleerde zuster hebben ontdekt, eene doch ter die hare goederen met belang en orde zal opdryven, en er slechts zal afdoen, dat wat haren staet vereischt. Die zaek is voor het gcregt gebragt. Limpens, Van Wambeke en Landuvt, verdedigers der vragers en verweerders, hebben eene les ontvangen die hun lang aen de ribben zal blyven hangen; en misschien zullen zy er nooit van afgeraken van het hoofd tot de voeten zyn zy met goude nagelen beslagen geworden op eene zoo sierlyke wyze dat zy zieh mogen voor uitheemsche vogels op alle kermissen, foiren en koopdagen, aen de nieuwsgierige ten toonstellen er zal veel volk komen naer kyken Ziet het vonnis dier schandelykc zaek waerin den christelyken catholyken personnificatie van al wat eenieder ver- mydt, Van Wambeke eene zoo groote rol gespeeld heeft. Indien er in de eeuwigheid regt gedaen word, dan, hebben wy de innige verzekering en de mcnschelyke overtuiging dal de hand des Scheppers van het Heelal, in ceternum op hem zal wegen.' Een galanten Ezel. Wy twyfelcn er geenzins aen of nooit heeft iemand een ezel galant gezien, daerom hopen wy onze lezers aengenaem te wezen met hun het volgend verhael, ons door een ooggetuigen vei lelt, mede te declcn Hel was maendag 26 july, er had eenen grooten wafelslag plaets in een bokkenhol op den weg der Molenstractpoort. Eene menigte bokken zaten vrolyk aen de deur, waer hun eene frissche, jonge, pronte bazin lekkere wafels opdiende. De gasten waren welgezind, elk at en dronk zyn buiksken vol, want alles kwam uil de onuitputlelyke rydersborze. 0/ Penning'van Peeter wat zyt gy verre van uwe bestemming gedreven.' Gy dient thans om hartelooze bokken te spyzen.' Waertoe zult gy binnen twee maenden dienen Er stonden meer dan honderd kleine fabriekkinders rond het huis, zy zagen de wafels uit de handen der bokken, maer nog wasernieteeenn die een wafel of stuk wafel aen die arme uitgehongerde kinders uitreikte. Wy vinden nogtans wanneer men op de stract komt smullen dat men den armen die honger lydt mag indachtig wezen, bovenal als men het eten zoo goedkoop heeft. Onze zedelyke achteruitkruipers zaten daer al eenigen lyd als men eensklaps een rytuig zag verschynen die aen het ryders- liol stil bleef staen. Geheel de kliek stond op en groette met veel beleelfdheidde man die er uitkwam. Het was een kerel van hooge gestalte, met een lang gebaerd uit- gemergell aengezicht, en diep geplaetste oogen... Aen, zyn bonjour, mes amis, uitgesproken met eene versletene begynen stem, en aen de diepe randen die zyne oogen omringden, moest men zich over tuigen dat dien vent in zyne jeugd fel geleefd had. Hy droeg eenen grooten bloemruiker in de hand, een mandeken in het ander, trok binnen cn schonk met veel vriende- lyke gebaren de beide voorwerpen aen de jonge pronte bazin die ze met veel vriend schap aennam. De ruiker wierd op den toog ten toon gesteld en het mandeken zorgvuldig weggezet. Nu wierd het eenen waren harrewar in de herberg, men maekte vele vieze onder stellingen den eenen zegde dat dit ge schenk diende om de tegenwoordige ryders eer te bewyzen, een andere dat het was omdat de wafels wel gelukt waren, een ander dit, een ander dat. Eindelinge suisde een bok, die zekerlyk dien ezel niet zeer geern ziet, in het oor van zyn gebuer, lerwyl hy een lang zwart vrouwenhair uit het stuk zyner wafel trokIk denk dat ik het doel van dit geschenk kan raden, men spreekt altyd van bloemen en men heeft het mandeken uil hel gezigt verloren, dat dit mandeken eens een kindskorf was, en dat madame dit geschenk verver verdi... heeft, dit besluit ik cr uit. Zyn gebuer ontfing dit uitzinnig gedacht met eenen verachlelyken ho! hoi Voor ons wy gelooven daer niets van maer wy vinden aerdig dat dien ezel die toch zoo christelyk wil zyn en die gehuwd is, gaet geschenken doen aen eene jonge gehuwde viouw, oh, oh! De Stadshorlogie is we derom omzeep Het schynt dat Jef de lacher meer zyn broeder zoekt te verplichten dan zyne kiezers. Zy hadden hem gevracgd om op den 'oren te gaen met zyne zakhorlogie om ons het uer te laten welen, hy heeft het eenigen tyd gedaen en alles ging goed. Deze afwezigheid begon Lippeken te vervelen: hy moest altyd alleen spelen en hy vond dal het spel vermakelyker

Den Yker | 1869 | | pagina 3