is met twee. Hy heeft dus zyn broeder over vier weken van den toren gehaeld om kwaert na zes uren en 't is nog allyd 't zelfdevan dan af is het uerwerk weder omzeep. Men sprak van Jef van Aelst te vervan gen door den baron Du Cadran die ons de uer met alle juistheid zal afgeven. Ont breekt er de eene of andere keting, óm ze in gang te houden, wy zyn bereid hem er eenigc aen te wyzen; daermede waren wy wederom gered; A la fa§on de biribi De vader van eenen grooteix baron woonende in een groot schoon huis, ge- stacn en gelegen in eene dalende of klim mende straet, gaf op groot kermis eenen diné, waer verscheide vreemde heeren en damen op uitgenoodigd waren Onze gasten wierden gulhartig van de statie gehaeld door den grooten en kleinen baron In den prachtigen salon gekomen waer de tafel opgediend stond, wierden het oog en de neus aengenaeni gestreeld door twee roode tienpoolige dieven van 't slach waer aen hy toebehoort, die dry dagen te voren stonden te pruisschen achter de staek in de vischmyn Men at er van alle lekkere spvzen, men dronk er de smakelykste wynen want de menschen zyn schalryk. Dc meester De vader des barons had hooren zeggen dat men, voor rykelyk te werk te gaen, naer de frikadellensoep moet visch opdie nen. Gy moest hem verheugd gezien hebben als, na de soep, de knecht die met het stootkarreken rydt, een schoon stra- myn andorium en melksaus opbragt. Alle dry mannen stond er eene ilessche wyn waer nog de apothekers etiquetten op stonden, gy kunt denken hoe oud hy was, want het is meer dan 20 jaren dat men geen wyn op apothekersflesschen meer trekt Om kwaert voor vier uren staet onzen pilarenbyler op. Iedereen dacht dat hy een heildronk ging voorstellen, men luister de met aendacht. Hy sprak Heeren en damen, ik moet eene kommissie gaen d,<en ik zal straks terugkeeren. De vreemde lingen suisden elkander iels in de oor, wierden rood, glimlachten en zw egen niet wetende waer hunnen gastheer de wel- voegelykheid geleerd had. De man die wy aen het slotgat gesteld hadden om alles af te hooren en te zien ging de vader achterna die regtstreeks naer het lof trok. Hy bleef er zitten en ging in de processie. Daerna ging hy naer huis en le dde zyn volk wandelen Hebt gy dit ooit gehoord of gezien. Als men een diné geeft en vreemd volk heef! dat men naer de processie gaet en zyn volk laet zitten, vraegt God zulke snoode schyn- heiligheid En als men ryk is moet men niet beginnen met betamelyk te zyn O leelyken tartuff, ongcschaefden pila renbyler, ongelukkigen kerkboekverslyter. ouden apothekers op flessehentrekker, hoe is het mogelyk dat de flambeeuw die gy met uw hypokrieten gezigt in de processie draegt uwe vuige handen niet afbrand.... HET SPEL IS AEN GANG Ons Heer is met de liberalen en niet zonder reden He deugd in de schael door 1U. Van JV ambeke. BY GEFORCEERDE UITSCHEIDING VAN BEDRYF. Indien men geene eeuwigdurende novene begint, dan is het met geheel de schoone, trefle- lyke, regtzinnige, bovenal zich zelf beminnende party gedaen. Geenen dag byna gaet er voorby, of men ont dekt een schurftig schaep in de kudde, en het zyn dan nog de kleinste niet, ter contrarie het zyn de grootste schreeuwers die met hunne con sciëntie op hunne tong loopen, en zich allen met den dekmantel der religie bewimpelen, en zich durven doen uitroepen met trommel en fluit als catholyke en christelyke voorvegters. Ja. het zyn bazen die op de banken der nationale volksver tegenwoordigers zetelen, bazen met schurftheid van allen aerd overladen die vermeten genoeo- zyn om de hoogste treffelykheid aen le randen. Welnu, de groote Themis, tot grootere eer en glorie van God en de menschen, heeft hare stem laten hooren en de aendagt gaer de gemaekt. Eenieder herinnert zich nog de zaek van Jan De Laet, iets van honderd duizend franken dat hy, Jan De Laet, mordicus loochende, en waer voor den ongelukkigen Van Ryswyck, aen der zeiver gevolgen onlangs overleden, in het gevang wierd geworpen. En den tyd en de grootboeken enz. hebben inaer te klaer bewezen dat de ge zegden van Van Ryswyck gegrond waren. Ook is den logenstraffing inroeper De Laet, door den tribunnel van Antwerpen en het beroepshof, waer hv noglans door Meester Jacobs wierd ver dedigd, voor alle de kosten enz. veroordeeld, omdat de gezegden der Finance op de waerheid waren gestaefd. Lcelyke vlek voor sieur De Laet, de volks vertegenwoordiger Eenen anderen christelyken volksvertegen woordiger stelde geheel zyne consciëntie te pande om op de kiezerslyst gebragt te worden. Ongelnkkiglyk wierd er op een papierken geschre ven, twee jaren voor dat het gemaekt was het zegelken droeg den filigram van 1868, in plaets van 1863 of 1866. Het wierd door de tribunael bestaligd die M. Coremans na verdiensten be- handelde. Onuitwisselyke vlek voor de onbevlekte con sciëntie van signor Coremans, catholyke volks vertegenwoordiger Eenen derden christelyken,grooten catholyken en bokkenryder by, want hy behoort aen die vermaerde bende, M. Van Wambeke, benoemde zich zelf vrederegter te Aelst, om eene zaek die hy zelf had geleid, ten uitvoer le brengen, en was zoo kiesch of schaemteloos, gelyk men liet kiezen wil, dezelfde zaek te Dendermonde, als raedsman te gaen pleiten, enz. enz. enz En den tribunael van Dendermonde heeft begonst met hem op rekening eenen molensteen over het hoofd te steken. Wat Themis nog zal doen, zullen wy later hooren zeggen. Dc stinkende olie en pek waerin II. Van Wam beke, de volksvertegenwoordiger der uo-pljonjeo van het arrondissement Aelst, zich nu moet baden, zullen hem van de eeuwige bederflykheid bevryden Is dit niet stichtend voor onze catholyke volks vertegenwoordiging Eene volzette dryvuldig- heid op min dan eene maend de hand in de zak te moeten aengrypen Als er eenen steen vallen moet, dan is het voorzeker altvd op het hoofd van den eenen of anderen bok. Twee steenen moesten op eenen dag van vier en twintig uren vallen liberalen en bokken hoofden waren in't spelmaer het waren twee verschillige steenen er was eenen materielen steen en eenen moralen steen;den genen moest tot Aelst vallen en dezen tot Dendermonde Als er een liberael hoofd onder den eersten staet, door de tusschenkomst van den Aller- hoogsten, tot spyt der schynheilige aenbidders, word alle gevaer weggeruimd, en inet zyne onfaelbare juiste weegschael, raekt hy niemand liet Groothuis der liberalen heeft onlangs nog eene klaerblykende proef opgeleverd. In het bokken leger stond er ook eenen steen op vallen; en Ons Heer die de schynheiligheid en het bedrog verfoeit, had een oog in 't zeil geno men en moest een bokkenhoofd inet eene groote les, sterker dan de hevigste bliksemslag beje genen. Het duizendste deel zou al wat Aelst treffelyk bezit ter aerde slagen en een gat doen verkiezen om nimmer voor de oogen van eenen deftigen burger te moeten te voorschyn komen. Wat zou II. Van Wambeke er van denken Hen verzekert ons dat II. Van Wambeke eene conferentie gaet geven en dat hy alle de voor- waerden der loyauteit, sinceriteit, probiteit, inpalmingtcit, op vaste ondervinding gesteunt zal ontwikkelen, in de hoop te kunnen gelukken de belangryke herten uit de borst te nemen en ze in den buik te plaetsen, zonder daervoor de naluerlyke wetten, welke zyne voorstaenders of acolyten, namelyk den belgischen klerikalen boel, willen omverre werpen, te schenden. II. Ian Wa.nbeke is immers nen man die niets zou durven schenden! Hen zegt nog meer II. Van Wambeke zou zoo meesterlyk zyne geliefkoosde principen weten te behandelen, dat hy eene koorde en eenen nagel zal verdienen om regt te doen aen wie regt toekomt. Vuiltongen voegen er by, dat men het spreekwoord primo mihi in het tegenwoordig geval wel eens zon moeten toepassen, tot eer en deugd der samenleving. Dat onze lezers de zaek zelf beridderen en oordeelen Over te nemen eene advokaten Toge, zoo goed als splinternieuw, voor den minslbiedende, om dat zv tot omhulling gediend heeft van eenen kerel die altyd in de schael van Themis valsche gewigten heeft trachten in t: Aelst, drukkery van C. DE WOLF.

Den Yker | 1869 | | pagina 4