gy zyltc veel liberael gezind, uw ambt is reeds aen een ander toegepastYaer henen rocmryken oefenaer die onze stad uwe kunst aenboodt om aen onze jongelingen uw talent over te maken, gy zyt van de rooversbende niet, een weetniet zal dit goed genoeg aen onze kwanten leeren En gy arme noodlydende die aen de stads kas zoo veel ontneemt, geene toelage zal ik u vergunnen'T was wel toen ik aen de liberale schotel zat, dan mogt ik graeg hun geld verspillen die mannen zyn toch hol van zinnen, en dertig duizend franks van hun was nauw genoeg. Maer nu is het een ander lydSterft verfoeiclyk ras, de bokken willen geene lasten voor de luiaerds betalen Zoo sprak Merlen in zyne uitgestrekte inagt, en zyne woorden waren daden!!... En het is aen dit gedrogt, Byl, dat gy ons de toepassing der door den wyzen hervormer aengchaelde beschryving, wilt opleggen? En het is dien verslindenden 1 yger die gy ons den 26 October aenstaende zult voordragen, om als gemeenteraedslid herkozen te worden Nooit, nooitMerten is voor alle wel denkende menschen het afschuwelykste schepsel dat ooit het licht ontving. Door de liberalen aengesteld verbrak hv zynen eed om zynen mislukten hoog moed te vreken Hy is een laffaerd Om in zyne wraek te doen gelukken, vathy hei onafhankelyke vaendel aen Hy is eenen valscbaerd, een judas. Niet lukkende, smyt hy zich met opene armen in de ge lederen van den algemeenen vyand om zvne vrienden met de wapens die zy hem ter hand stelden, te bestrydenHy is een overlooper, een verrader Eens aen het beheer, verdrukt, straft hy den onschul- digen Hy is een snoodaerd Hy onttrekt het brood aen den armen hy is een beul lly wend alle middelen aen om het bestuer te ontnemen aen wie eerst voor hem slem den Hy is een serpentHy dood wie hem voedden/ Hy is een razende hond; hy byt zyne weldoeners P. S. Byl zegt dat Merten beter is als degene, die hem slecht maken, dat hy zich bekeerd. Hewel, daer de goede zich niet hoeven te bekeeren, zullen wy hem toch het diploma van deftigheid nog niet toewerpen. Of aen u ook niet/ verstae-je, Byl? Maer nu dat gy hem hebt, houd hem vast by het hair, want de deftige mannen zoo als Merten zyn rael om vinden, en nog raelder om te behouden. De uitverkorene des on derwys, van het Land van Aelst en den Denderbode. Het Land schreef den li) augusty laetst eeneluimonderhet opschrift van Staets-on- derwys, waerin het de onderwyzers van de Staet aenrandt. Het spreekt van eene onder- wyzeres die te Brussel haer eigen kind zou gepoogd hebben aen kant te brengen. Was deze wel eene onderwyzeres of was zy het geweest Het is zekerlyk het laetste dat waerheid is, want ware het anders zy zou stellig haer ontslag gekregen heb ben by de Staet doet men niet zoo als in de zoogezegde zedepredikers gestichten; doen die zekere zonden welke door het gerecht gestraft worden, zy loopen onder eenen anderen naem, naer een ander gesticht, nemen daer eenen anderen religie naem aen en alles is geklonken. Hy sprak dan van eene andere stad, (waer is zy gelegen Waer een onderwyzer der mid delbare school zich zou willen ver giftigen en zyn vader geslagen hebben. Hoe heet dien onderwyzer? Yoorders van direkteurs die een losbandig leven leiden. Wie zyn die direkteurs? l)an nog van onderwyzers die hun kruis met kunnen maken. Hunnen naem als het u belieft, hoe heeten die onderwyzers, van waer zyn ze? Bv het lezen van dit gewrocht van het onvoorzigtig Land hebben wy ons niet kunnen onthouden te schokschouderen. Hoe is het mogelyk, onbehendig Land dit potjen niet gedekt te laten, hoe durft gy van Staels-onderwys spreken, gy die onder uwe schryvelaers lange rokken telt die nogtans zeer wel het binnenste des ehristelyks onderwys kennen? Gy hebt feiten gemeld zonder namen, zonder plaet- sen op te noemen omdat gy vreesde niet te kunnen bewyzen wat gy zegde. Daerom bevinden wy ons tegen dank gedwongen, ja met de grootste afkeer der wereld, u eenige harte waerheden voor de oogen te stellen, en uit al dat zal voor eenieder klaerblykelyk zyn, dal, alswanneer gy U in het midden eener rots van vuilnissen en modder bevind gy nog onbeschaemd genoeg zyt, om kermis, weelde en lekker- nyen uit te roepen. O tartuffen, zyn uwe schandalen nog niet talryk genoeg, dat gy er nog dagelyks moet by stapelen Wy hebben de laetste jaerboeken der tribunalen met haeste doorbladerd, waer uit wy onder de talryke veroordeelingen uitgesproken tegen de zoogezegde zede predikers, gelast met het onderwys der jeugd, er eenige uitnemen om het pu bliek, met kennis van zaken te laten oor- deelen van wie der gcestelyke onderwyzers of der wereldsche onderwyzers het meest vertrouwen verdienen zie hier de namen en feiten. Arnoldus Maertens, in religie pater Ambrosius, van'.Oostende, professor, voor 7 aenslagen op de eerbaerheid van kinderen beneden de li jaren, veroordeeld tol 18 maenden gevang, d jaren berooving van zyn burgerrecht, kosten van 't proces enz. Vader Augustinus Yerhille, van Char- leroy, veroordeeld voor slagen en wonden. Theodoor Evers, in religie Macaire, vader overste der trappisten, voor slagen, wonden en aenslagen op de zeden. Jan Baple De Beider, broeder Baphaël, voor schendingen der eerbaerheid op jonge gevangene, welke hy gelast was in de godsdienst en de zedeleer te onderwyzen, in het luchthuis te Aelst. Modeste De Croix, in religie pater Franciscus, van Forges by Chimai, den zeiven derden. Lodewyk Josef Miroux, in religie broe der Willem, ook voor eene zuiverheid. Jan Smaelbroek, in religie broeder Jacobus, den zeiven dito. Sebastiaen Van der Hoeven, koster en orgellist, voor walgelyke zedeloosheid. Pieter Yan Braekel, broeder Fidéle., fidéle aen zyn belofte van kuischeid. Joseph Borsch, broeder Macedonis, id. H. F. P. Staes, broeder Alfons, dito, tweemael veroordeeld. J. A. Perréon, broeder Antonius, we derom voor 't zelve. M. M. Rassineux, broeder Marie Aga- thon, idem, Archange, vader overste-generael der capucienen, dito. Lelouis, broeder Vincentius, nog voor A. Seril, broeder Cléonice; voor eene van zyne dagelyksche zonden. A. Pouzols, novice, om jonge poezels. J. Garrier, ignorantin, voor den zeiven derden. J. M. A. Bernier, geestelyke, idem. P. Dclaurier, broeder Catulle, dito. Clauzier, broeder Isidore, voor t zelve. Gautluer, broeder Yitalien, nogmaels voor 't zelve. Gohire, broeder Gervais, idem. F. J. Wilman, broeder, zonde tegen het 6de gebod. F. Bernard, broeder, idem. A. Charbonneau, broeder Cesarius, zeiven dito. Cliassie, broeder, wederom idem. J. Angelus^ broeder, voor 't zelve. Sabattier. geestelyke, dito. F. Robyn, broeder Hugo, wederom P. F. Bogaerts, P. F. Schoofs, ver oordeeld voor bedriegelyke ontvoering eener minderjarige. J. Marei, broeder Maximin, voor slagen. Broeder Xaveriaen Gerning, voor me nigvuldige schriftvervalschingen en af- troggelaryen. Priester Paglieri don Bartholomeo, on langs gevlugt met een 47-jarig meisje wiens onderwyzer hy was. Médision, veroordeeld tot eeuwigdu rend gevang. Mainbode, knuffmanmaer genoeg voor lieden met deze wa ge 1 opsomming, moesten wy ze al aenhalen 20 onzer Ykers waren niet toereikend..., 't ZClV6. 't ZClV6.

Den Yker | 1869 | | pagina 2