kV (i%) 4 faj T De Schijnheiligheid. Ziet hier wat Fénélon, aertsbisschop van Kaïneryk, de roem der Kerk, de glinsterster van den waren godsdienst, ojr het einde der XVII0 eeuw in zyn helder- werk beschreef Telémachus, geheimelyk door Miner- va aengemoedigd, daelde kloekmoedig in den afgrond der Helle Hy bemerkte daer, onder anderen, vele goddelooze schynhciligendie doorge schenen hadden als de Religie te beminnen, en er zich slechts van bedienden om hun nen gelddorst, hunnen hoogmoed te ver zaden, en den spot te houden met zekere ligtgeloovige mcnschen. Deze mannen die misbruik gemaekt hadden van de deugd zelve, die de grootste gaef Gods is, waren gestraft als de aerts- sclielmen van het menschelyk geslacht De kinderen die hunnen vader, hunne moeder vervolgd hidden De vrouwen die hunne mans bloediglyk vermoord hadden: De verraders die hun vaderland ver kocht hadden, waren minder gepynigd dan de schynheilige^ De dry regters des afgronds hadden het alzoo vereischt, en ziet hier hunne ge gronde reden Het is dat de schynheiligen zich niet te vreden houden met slecht te zyn als goddeloozen, zy willen zich nog doen doorgaen voor goede menschen, door het oefïenêueener uitwendige hulde bewyzing aen de Religie, en bewerken zoo, door hunne valseheid, eenen toestand, die het volk ten langerlaetsten beroerd, en zoo verre brengt dat het gecne de minste trouw meer heeft zelfs in de opregste en godde- lyksle deugdzaemheid, dit ten nadeele der heilige Religie en van den maetschappe- lyken stand! Hoe schoon zyn deze woorden niet toepasselyk aen de hedendaegsche tydcn Hoe velen tellen wy er niet in onze stad, die met den scapulier en de medalie om den hals, den paternoster in de eene hand, en den gebedenboek in de andere, al de congregatie-lokalen, de bidplaetsen alloopen en er buigend, knielend, onder het onophoudelvk gememel van duizende valsche, godtergende woorden, hel vergif des bedrogs, der stroopery, der aflrog- gelary in hun boos hert ontbroeien, om regtschapene menschen in hunnen handel te roovenhuis- of pandhuerders te pletterenkoopers en verkoopers ten gronde te brengenkleine eigenaers te onterven geassocieerde ie foppen, ja zelfs aen hunne eigene vrienden het vel af te rukkenen die in de goedherligste gebe den, eene onuitputtelyke bron vinden, om in hunne vuige en godlasterende ga zetten, die zy in predikstoel veranderen, de wacrheid, den catechismus, het evan gelie zelf te vervalschen, om de menschen tot twist, tweedragt, vyandschap, haet, nyd en wraek op te hitsen, de getrouwe zielen in hun geloof te doen waggelen en hun geweten te krenken En zeggen dat de hoofden der Religie, de herders der uitgekozene kudde, het zich niei schamen zulke booswichten aen te lokken, en ware hctmogelvk, door deszelfs medewerking de val der Religie te ver rassen O temporaO mores Aelstenaers let op uwe banden! Eenige dagen geleden vond men op al de hoeken der straten van Aelst, eene groote affiche acngcplakt die eenieders nieuwsgierigheid gaende maekte. Haren inhoud was te zeer merkwaerdig om gecne aendagt te boeien men bemerkte en men las er namen in die den afschrik of beter den walg verwektenmen vernam er de verryzenis van al de plagen welke door 'smenschens toedoen tot stand kunnen ge- bragt worden en de samenleving iii vroegere jaren zoo vreedelyk teisterde. Ja, niets wat den bedaerden mensch de meeste afkeer, af schuw. wanzin, hekel of legenspanning, niets dat Walg of misnoegen inboezemd, was er in vcrwaerloosd 'T gold de instelling van eenen bokkenmaendag. aldus aengekondigd, M October I860. Program ma der feesten en vermakelijkheden gege vendoor de bokkenrijders en de Bohemers alsmede door de benden van Jan de Lichte en Cartouche En onze stad die men, door al de mid delen welke den vooruitgang in kunsten, ny verheden en wetenschappen vereischten op de hoogte der eeuw gebragt heeft, zou men tot de XVI'XVlIe en XVIII® eeuw willen doen wederkeeren Men zou die schrikkelyke tydstippen waer men nieverhauds in veiligheid was, waer men op eenige oogenblikken van zynen middel, zyner goederen, zyner schatten, zyns welzyns, van bet nooiligste, ja zelfs, van het onontbeerlyksle zonder het leven er uit te zonderen, door de BORZESNY- DERS, DE GOUDDIEVEN, DE ROO- VERS en MOORDENAERS dier tyden, 'tis te zeggen de BOKKENRYDERS, de BENDE VAN CARTOUCHE en de BENDE VAN JAN DE LICHTE, wierd beroofd, weder in zwang brengen Ja onze zoo HHAIOHIVO verdedigers van 's LANDS VVELZYN sturen hunne gebeden tot den Heere om die diep te betreuren tyden op nieuw in eerc te zetten, en het fanalis- mus alom en in alles te doen overheerschcu! Dat men zich niet vergisse, want daerom- trent bestaet er niet de minste twyfel. Het bovengemeld afgrysselyk programma is het werk niet der miserabelen die er hunne na men hebben laten op stellen.' Neen, het zyn slechts eenige tuigen zonder waerde het is het werk van onze zoogezegde Catholyke party die niet meer wetende aen welken heiligen zieh aen te bevelen, haren toeloop genomen heeft tot eenige domme en onge letterde kwanten, die het vuer in de lucht zouden steken, en des noods op hen zouden Dit blad verschynt op onbepaelde tydstippen en ten minsten twaelf maej 8 jaers.In«chryvingsp;-ys fr.2-75 cent. Per jaer, voorop betaelbaer. Brieven ent. franco toe te zenden, aen den drukker-uitgever Roozcmaryn- straet. N'» 1, te Aelst. Men gelast met alle drukwerken. DEN YKES.

Den Yker | 1869 | | pagina 1