nemen de droevige rol te spelen van de gasten der benden van Cartouche en Jan De Lichte. Die veronderstelling, want het is eene enkele onderstelling, zou wel iets waer kunnen bevatten, aengezien wy met onze eigene ooren in het aenwezen der bokkenmajorité op de groote Bohemers- feest., eenen eed hebben hooren afleggen, eindigende met deze woorden Wy zyn tot alles bereid, ja tot branden en moor- den toe, al moesten wy ons in 't bloed baden Zulke schandelyke uitingen zyn van onzen tyd meer by het volk dat eenigc opvoeding of onderwvs genoten heeft; de brandstapels en moordenaerskuilen zyn immers voorby. Zulke propoosten, onwaerdig van eenrede- lyk mensch, zouden slechts slappe geesten tot verwarring kunnen brengen en eenen verdërflyken invloed op de door wyze en voorzigtige persoonen voorgedragene inzig- tenen raedgevingen uitoefenen.Maer't is voor ons stellig dat het geschreeuw, het ge zang en het avond- en nachtlawyt dier miseiabelen niet baten zal; 't ware onze stad voor vele jaren in de volle duisternis stooten. Welnu, zou de Aelstersche bevolking welke met volle teugen aen de bronnen, aen de welke het menschenhert, die er zoo graeg na is de beredeneerde op voeding en het goed onderwys weten schappen en godsdienst bevattende, gedu rende byna een kwaert eeuw reeds geput heeft, weder in verbastering hervallen, hare schoone werkingen, haren onzegge- lyken voortgang, aen den toeval vertrou wen, hare opkomende jeugd in de dom heid, in de onwetendheid, in de vuigste onzedigheden willen dompelenen het voorbceldelyk (sic) leven in slaen van de beruchte booswichten Cartouche en Jan De Lichte, wier schandelyke feiten den gruwel in het hert roepen. Echter wie heeft van Cartouche of Jan De Lichte niet hooren spreken Wie heeft hunne misdaden niet hooren opnoemen? Hoevele honderde en duizende mensehen hebben die. booswichten niet onteerd, be stolen, bedrogen, gepynigd en vermoord? Hoevele welstellende, ryke, deftige en eerlyke menschen zyn er tot den bedelzak door hen niet gebragt geworden? Een ieder heeft er iels van gehoord, maer weinig weten het fyne hunner euvel daden. Opdat men met kennis van zaken over de patroonen en voorbeelden die onze Catholyke party aen de Aelstenaers wil voorstellen, zou kunnen spreken laten wy hierna letterlyk by extrakt het onderzoek en de vonnissen volgen, zoo als zy in de wetlelykc jaerboeken zyn ingeschreven. Dooral de schoone of vuige streken die zy onophoudelyk uitreglen, gelooven wy, en hebben wy zelf de innige overtuiging, dat de bokbazen het niet verkeerd op heb ben inetzich dusdanige patroonen te ver kiezen 't is meer dan stichtenddat men liever leze en oordcele CARTOUCHE. Den dag gekomen zvnde dat Cartouche moeste voor zyne rechters verschynen, maekte hem be- reyd zonder bevreesdhevd. Gaf eenen archier een half stuk en zeyde Daerhaelt my straks eene flessche van den kostelyksten wyn voor de flouw- borstigheyd, eer ik voor myne rechters verschyn een weynig daer naer kwamen' er 9 archiers, 15 ruyters en verscheyde andere dienaeren die hem gelevden nae het parlement, welke hem nog eens vraegde hoe zynen naem was, Cartouche antwoorde just als mynen vader. Den rechter vroeg hem wat voor een pasport in zynen zak gevonden was, als hv aengevat wierd. welk ge- teekent was door zyne Hoogheid den hertog van Lorreynen en gegeven aen Joannes Petit, zoon van eenen koopman van Barrois; men toonde hem dit pasport, en vraegde van waer hy dit gekregen hadde. Hv wierd bleek op deze onverwagte vraege, en hy zeyde dut dit pasport op hem sprak, en dat hy was Joannes Petit. Men dede aenstonds zyne moeder met zynen jongsten broeder ten voorschyn komen, hun vraegende of zy hem wel kende en wie hy was? zy verzekerde van ja, en zeyde dat hy was Ludo- vicus Dominicus Cartouche; filius Jan Willem, geboren tot Parys, en ziende dat zy den man hadden, beschuldigde hem van menigvuldige dieveryen gedaen te hebben en vele persoonen geattaqueert op publieke als andere wegern ook de borzen gesneden te hebben van verscheyde lieden in Vrankryk, Vlaenderen, Braband, Hol land, Duydsland, Irland en voordere gewesten als van gedaen te hebben 7 moorden, welke hy onkende en zeyde dat de getuygen opgemaekt waeren om hein te belasten met valschheyd, want dat hy niemand en kende, of dat hy noyt met imand van hun te doen gehad hadde, en met een woord, hv onkende zelf zyne moeder en broeder zyn maegschap te zynmaer alle de getuygen gaven depositie van 't gene zy ge hoord ofte gezien hadden, en nae alle depositiën tegen hem gehoort te hebben, was zyn tegenzeg- gen ofte slimme uytvlugten vrugteloos, want volgens de depositiën der getuygen scheen het klaer en wierd overtuvd van gedaen te hebben 7 moorden en verscheyde dieveryen, eu nae de debatten gezien den wethboek van straffen en misdaeden, welke hem verwysde, en nae zekere bekragtinge heeft den regter hem zyne sententie ofte straffen voorgelezen. Onime alle misdaden ende grove feylen welke Ludovicus-Dominicus Cartouche heeft durven be- gaen, is agtervolgt geworden, gevat en in echte- nis gezetgebragt voor de rechters des parlement, welke hem van alles hebben ondervraegd bene vens de getuygen, en nauwkeurige maetregelen genomen in geregtigheyd. ZOO IS 'T dat het parlement volgens zyne woorden en de declara tion der getuygen bevonden dat klaer ende waer scheen, dat den voornoemden Cartouche oud circa 28 jaren, de stoutigheyd hadde gebruykt van zig te begeven onder eene bende kwaed- doenders, ende hem heeft zoo verre durven be geven van te begaen menigvuldige ongeregeld heden, welke onder het menschdom niet en hoeven geredigeert te worden als ook overtuygt zynde van menigvuldige dieveryen, menschen geattaqueert ende ontvreeint te hebben van geld en goed met zyne complice, binnen Vrankryk, Vlaenderen, Braband, Duydsland, Irland enz. daeren-en-boven ook overtuygd zynde, van zeven moorden gedaen te hebben volgens declaratien der getuygen en de preuven, ZOO IS 'T dat de rechters hebben naegezien den wethboek van straffen ende misdaeden welken hem t'eenemael hebben verwezen ende gecondemneert om 's an- derdaegs ten vier uren namiddag ter plaetse genaemt de Greve tot Parys levendig geraebraekt te worden, 11 slaegen te krygen, zonder borst of graetie slaeg, onime alzoo te liggen tot'er de dood volgde; ende in cas hy wilde binst de 24 uren zyn aenhangers rngbaer maeken aen de justitie, hy soulagement zoude ontfangen hebben, zoo niet, dat hy alvooren zoude de pynbank moeten ondergaen, en 24 uren nae dien fix voor 't recht verschynen, tot voorbeeld van jong en oud. Gejugeert den 25 november 1721. Dan leyde men Cartouche weder naezyn gevang en wierd als dispuraet, ziende van den eenen kant hem overwonnen door souöicante preuven, en ▼an den anderen kant, hadde hy geene hope meer van uyt het gevang te breken, want men zette goede wachten rondom hem, en geene middels meer wetende om zig te behelpen; meynte met zyn boeyen zyn zeiven het leven te benemen, die opheffende, om zig het hoofd te pletteren, maer de archiers ziende zyn dessyn, bellette hem het zelve uyt te-werken, zoo dat hy aen zyn hoofd niet meer konde geraeken. Dezen middel hem mislukt zynde, en eenige van zyne complice hem bezoekende brogten hem klevn vergift, en wisten hem dat te geven zonder dat het imand zag. 's Nachts bevond hy zig kwalyk, en men wierd het gewaer, men zond seffens tot den Lieutenant-Crimineel, die aen stonds kwam met den apotheker en den doctor, welken hem bevond in zwaere kortse, hy gaf sterk over, men oordeelde de oorzaeke van kwae- le. Men gaf hem een tegenvergif in, waer door het ander geen uytwerksel en hadde. Dan kwam den pastor van S. Bartholomeushem bezoeken, welken hem vraegde of hy daer mede gedient was, Cartouche antwoorde dat het hem aengenaem was, een priester Gods bv zig te heb ben om zyne zonden te belyden eer hy van deze weireld scheyden zoude Eu dezeu pastor gaf hem goede vermaeningen, zoo aengaende het scheyden uyt deze weireld als raekende zyne eeuwige zaligheyd, indien hv wilde belydenisse doen van alle zyne zonden, welke hv heleyde, maer hy en maekte doch zyne aenhangers nier kenbaer. Men zette hem op de torture om zyne aenhan- hangers te doen beklappen, maer alles was vrug teloos. Men leverde hem over aen den scherp rechter die alles gereed maekte tot de executie, dan wierd Cartouche geraekt, en zynen biecht vader zogt zyne ziele tot den Alderhoogsten te geleyden, door goede vermaeningen en te profi- teeren van zyne beroerte die hy toonde, en trachte hem op nieuw te bewilligen, om te voldoen aen dc justitie, door eene geheele declaratie van zyne booze faiten, als van zyne aenhangers; hy bekende alle zyne zonden, maer protesteerde aengaende het verklaeren zyn'er aenhangers en alzoo ging hy onbevreest op het schavot. Alsdan zaghy langs alle kanten om te zien nae zvne bondgenooten, of zy niet en kwamen om hem le verlossen, gelyk zy alle met schroomelykc eeden hem hadden belqft, en ziende dat'er nie mand van hun ten voorschyn kwam, en datze door de vreeze hunne belofte vergeten hadden; hy vergat ook de zyne, van hun noyt te beklappen die hy tot nu toe hadde gehouden. Zyne kloek— heyd verliet hem, en hy vraegde naer zynen biechtvader, aen wie hy zeyde: dal hy wenschte zvne rechters te spreken, want hy ied te verklae ren hadde van importantie, en hy voegde'er by dat hem dochte dat de dood zig veropenbaerde, en hem zeyde al dreygende declareert uwe schelmstukken en uwe bondgenooten, en hebt ook berouw over uwe misdaeden. Den biechtvader vermaende Cartouche nog een-mael dat hy zonder uitstel eene geheele bekentenisse zoude doen. Men leyde den crimineelen straks naer hetstad- huys, alwaerhy begonst een verhael te doen van zyne misdaeden, en hy openbaerde zvne aenhan gers, zeggende van een tot een, zelfs van die al reels gevangen waren, wat zy gedaen hadden, ook waer, en op wat maniere men alle de andere zoude kunnen vangen. Ondertusschen hy ging met zynen biechtvader in eenen hoek van 't salet, en bad hem God voor hem te bidden, en Cartouche aenhoorde zyne schoone vermaningen met hert grondige gevoelenen hy deed blyken van den eenen, een berouw ofte leedwezen over zyne misdaden iet welk den priester behaegde, en van den anderen kant hoe zyn groot verstand en geleerdheyd hem had gebragt in dolinge, 't welk den priester verwonderde. Ten langen laesten de dienaers kwamen weder die alom gezonden hadden geweest, om de aen hangers van Cartouche te vangen, die alle by hem gebragt wierden, aen wie hy zeyde de volgende redens c Myuheeren! gy-lieden en moet het niet kwa- lyk afnemen, dat ik verklaerd hebbe aen myne rechters wie gy zyt, en wat gy gedaen hebt; ik heb eene vreede pynbank uytgestaen, zonder

Den Yker | 1869 | | pagina 2