JAN DE LICHTE, ONDERWYS' Eenige maenden daer naer vermoorde in 't heymelyk zynen kapileyn, denkende hier door aen deze plaetse te geraeken, vermits hy wel geleerd was, inderdaed dit bleef verborgen en men maekte Jan De Lichte kapiteyn, welke zy getrouwigheyd zwoeren, hy commandeerde verstandiglyk, en hy verspreydde zyne bende overal. dan begonst men op nieuw te hooren spre ken van dieveryen, moorden, borzesnyden en aenpakken der menschen zoo in steden, dorpen als ten platten lande, voornaemend- lyk in Ylaenderen en Braband. Men vangde' er dan bynae alle dagen verscheydene van deze bende, d'eene wierd gehangen, d'ander gegeesseld, -zommige kreegen een eeuwig gevang, en eenige wierden ten toon gezet, ingevolge hunne misdaedeu die zy gedaen hadden. Het getal van deze kwaeddoenders was meer als 700 sterk, zoo men zeyde, en van verscheyde geslagten, die overal huyt maekten waer zy konden. Nae deze bende eenige jaeren gerouleert hadde, en vele huytensporigheden begaen hebbende, is door de toelaetinge van Godt de bol ten eynde geloopen, en Jan De Lichte, is achtervolgt geworden door de justitie, en is eyndelinge gevat en in de gevangenissc gezet,, naerdien voor de rech ters gebragt, verwezen om geraebraekt te worden, welk recht is volbragt binnen Aelst ten jaere 1745'. Op den zeiven stond wierden'er 17 ge hangen, aen galgen welke stonden rondom zyn schavot, en deze waeren een weynig leeger als zyn schavot, want hy verzocht aen zyne rechters om testerven met zyne verwezene makkers, en dat hy bad, (aen- gezien hy hun opperhoofd was) om den hoogsten verheven te liggen welke hem heeft toegeslaen geweest, zoo dat hy zig- baer was boven d'andere. Yan dan af begon hunne couragie te vallen, ziende dat hunne bende zoodanig verminderd was, en dat zy niet meer kon den exisléren, vergaderde, en besloten eyndelinge van elk nae hunne stad, plaetse of dorp te begeven, om aldaer in eendragt en ruste het overig huns leven over te brengen, want deze spiegels trefte hun het herte en zy zyn alle geschevden, waer door deze bende heeft genomen een eynde. Den oorlog word heden rnet meer he vigheid dan ooit tegen de scholen van den Slact gevoerl. 'T is belediging op beledi ging, en aenval op aenval. Want die scholen zyn verderflyk roepen de zooge zegde catholyken, die men liever tarluflen zou heeten, omdat hunne catholykheid afgemeten word niet volgens de grondregels die den waren christenen mensch tot leiddraed moet nemen en zonder hapering in alles hoeft na te leven, maer volgens de middels van oveiheersching en in— slokking der fortuinen, die zy door alle middelen, welkdanige ook, poogen te be werken en te verwezentlyken. Denkt gy misschien dat de bestryding des staets- of officieel onderwys een ander doelwit heeft als de inpalming ten hunnen profyte al de lamcntalien en het getier door welke men de ouders den afschrik wil aenjagen, onder voorwendsel van on godsdienstigheid en onzedelykheid, zyn loutere beledigingen om tot den woeker handel te geraken. En oin daerip te ge lukken voeden en verspreiden zy het fanatismus, hel afschuwelykste wange drocht tegenstrydig aen allen vooruitgang. Dat de ouders die eengie ernstigheid zou den konnen stellen of eenig geloof of cre- diel geneigd zyn te verleenen aen de aenhalingen en aentygingen der papieren die de godsdienst en de zedelykheid be- weeren voor te stacn, de verslagen raed- plegen van het hoofd der catholyke party, M. De Theux, wiens gezindheid door nie mand kan in twyfel getrokken worden, en zy zullen het raedsel opgelost vinden. De jaloersheid en de eigenbaet zyn de eenige dryfveer der aenrandingen. Zie hier eenige uittrekken uit de verslagen van M. De Theux die den waren staet van zaken geheel ontbloot en de oogen aller ligtge- loovige moet openen of ontluiken. Inder daed wat ziet men? Het is hier een deken die met het inzicht van eene school van religieusen te bevoordeeligen, aldaer het voorbereidend onderwys der eerste communie doet geven tot schade der lagere school door de staet en de gemeente aengenomen. Daer spannen de geestelyken samen tegen het officieel onderwys. Er zou een verbond bestaen, zegt Hl. De Theux, tus- schen zekere geestelyken en de ondcrwy- zeres Ntot den biechtstoel niet meer te aenveerden, aengezien de pastor van E.... hare school wil doen vallen, sedert dat de zusters in de zelfde gemeente ook eene school hebben geopend. M. De Uteux schryft aen den bisschop van NamenDe onderwyzer dergemeente A.... komt my zyn ontslag aen te bieden dat ikaenvaerd hebdeze beslissing is hem opgelegd geweest door het gedrag van den pastor, wiens openbare aenvallen weder- vraek hadden verwekt. Gelyke feiten zyn gebeurt te S.... en te M.... De pastors denken dat alles hun geoor loofd is de eene verbiedt aen de ouders op straf van weigering van absolutie hunne kinderen naer de gemeenteschool te zenden. Hy gaet de catechismus leeren op alle uren die hem aenstaen, en als de onderwyzer een woord zegt, zet hg hem aen de deur van de school. De andere zegt in tegenwoordigheid van den kantonalcn' opziener, dat hy aen den onderwyzer de absolutie zal weigerenzoo lang hy zyn ambt zal bekleeden. De school is tot niets geraekt, zegt het verslag, en de onderwyzer is er zot van geworden. Welnu, Aelstenaers, bestatigt men hier de zelfde doenwyzen, den zelfden handel niet, van wege geheel de klergé en waer- voor zal men gemakkelyk raden enkelyk omdat de goede scholen, waer liet onder-, wys regelmatig en de voortgang snel is, meer leerlingen lellen dan de ABCscholen' zoo als degene der zusters van Maria te Aelst, waer het onderwys ontoereikend en op geene regelmatige grondbeginsels berustend is daeruit de vervolging der school van jufvr. De Prez; niet te min ziet men die school van dag tot dag meer en meer aengroeien en grooleren by val bekomen. ied te bekennen, want ik was blyde van U-L te konnen ontslagen, zoo het my mogelyk zoude geweest zyn, ma er mynen biechtvader heeft mv geboden uyt Gods gebod, van te doen eene volle bekentenisse aen de justitie van al 't gene ik wist. Ik wil het doen, bezonderlyk, omdat Gy-L. gemanqueert hebt aen de beloften die gy my Sedaen had, van my te verlossen, op perykel van 't leven. Hy zeyde alsdan den naem van een ieder van deze, en betoonde waerin dat bestond hunne fai— ten. Hy noemde'er meer als 80 persoonen van distinctie, de welke zoq dadelyk vluchte, uyt vreeze van voorder onderzoek; hy beklapte ook -40 persoonen, die in dienst waren by juffrouw De Montpensier, die naer Spagnien ging, en waer van twee voetknechten van de hertoginne van Vala— dour, gouvernante van de hertoginne, en hy be klapte eenige van die' vrouwen, welke men noemde besteédsterss', hy had deze te werk gesteld om zyne aenhnngers te stellen; en om de Jakeyen zoo verre te brengen om de deuren van hunne meesters open te doen. Hy voegde by deze dispositien de namen en de wooningen van zvne maitressen, en men zond op staenden voet 6 nrehiers, de welke deze by hem brachten. Hy had'er dry, d'eene was eene groote dochter wel op ha ere leden, die hy noemde zyne gryze zusier, en hy verklaerde dalze van hem veel kinderen hadde gehad, waer van zv eene omhals Sebragt hadde, op welk faitzy wierd gevangen; zyn tweede lief, waer mede hy alsdan belast was, die compareerde zeer slontelyk, ook kostelyk gekleed, maer Cartouche en bezwaerde die niet; zy ontging het met haer hoofd geschbren te worden in zyne presentie, en gezonden tot correctie in liet tuehthuys voor 10 achtereenvolgende jaren. De derde compareerende, was eene vermaerde visch- hers.'e,(welke Cartouchealtyd hadde voorgehouden dat^ goed visschen is in troubel water,) die hy uyt er mate bemind nadde als de anderehy zevde dat zy gediend had om zyne dieveryen te verduy- ken, inderdaed men vond in haerhuys eene hor- ^°g*e5 juweelen enz. Deze wierd verwezen in 't chatelet. Voor 't laetste bekende Cartouche dat hy ge reedschap gelaeten hadde tot S. Denys en tot Luzerche; dan noemde hy eene plaets in den bosch van Bolognieii, waer men kleederen onder de aerde zullen vinden, onder andere juweelen en kostelvke goederen, en men zond volk om dit nae te speuren. Nae Cartouche alles hadde verklaert van 't sene hy wist, welke geduert hadde den ganschen nacht ®n volgenden morgend, deed men hem wederom Jn zyn gevang, en den 28 november 'a namiddags ten 6 uren kwam den heer pensionnarts by Car touche en zeyde: Dat.het parlement gedisponeert had over syn lichaem en dat hy zig zelve moeste disponeren over zyne ziele, want hy morgen ten -4 uren namiddag moeste voor'het recht verschynen. Men leyde Cartouche op den 29 november 1721 te de Greve, alwaer hy levendig geraedbraekt wierd, 11 slagen kreeg zonder borst of gratie slag, om alzoo zynen geest te geven maer een quariier uers da er naer verzocht den biechtvader om by middel van eene koorde (gewrogt) onder het schavot een strop te maken en het zelve toe te haelen, zonder dat het imand heeft bespeurt. Weynigen tyd naerdien hielden de overige van de bende van Cartouche eene byeenkomste aen de poorte van S. Antoine, in welken zy koozen eenen nieuwen commandant, en den keus viel op SVÈtienne, eertvds luvtenant-generael van Car touche.

Den Yker | 1869 | | pagina 3