k (13.) t>e DE LAFFAERDS. Als Den Yker op zyn voorhoofd, voor leus nederschreef GOD BOVEN AL, ELK TZYNE, REGT VOOR DE VUIST, stelde hy heel zyne hoop in het toekomende, omdat hy zoo zeer doordrongen is dat iogentael, bedrog en schynheiligheid slech te en baetzoekende wapens zyn, met de welke vuile en vuige zielen alleen zich omhullen om de samenleving in twist en t weed ragt te brengen en in troebel water des te gemakkelyker hunne nelten te vullen, - en zyne hoop heeft zich verwezenlijkt. De tartufsche papieren den Denderbode en het Land van Aelsthebben sedert de plaetsinncming op de zetels van het landhuis der yevallyke meerderheidmet meer bitsigheid dan ooit, tegen de waer- heid, tegen de religie der eerbare en def tige menschen en tegen den voorspoed der stad Aelst, geschermd. Dry jaren, zonder eenen oogenblik te verliezen, hebben zy besteed om alles in te spannen wat de stoffelyke of zedelyke belangen der stad Aelst kon krenken; dry jaren hebben zy onophoudelyk onzedige influisteringen en aenrandingen tegen al wat de stad Aelst treffelyk en deftig telt uitgebraekl. Al hunne wandrogtige uitvindsels geenen genoegzamen byval vindende, zyn hun ne inblazers zelf in hunne alleenspreek- plaetsen, wy bedoelen den geheimen-en zoogezegden waerheidstoel, gesprongen, om alle de hinderpalen, die zich tegen de verdrukking en de versmading des men- schengecst en burgerlyk welzvn hardnek kig verzelleden te bevechten ze door logens en bedrog trachten weg te ruimen, en geheel Aelst in den afgrond der droevige opperheerschappy van den stinkenden bok te brengen Welke afschuwelyke middels, die eenen waren christenen mensch doen sidderen en beven, walg en afkeer, verfocing en misnoegen, smert en verdriet, ja, toorn en zelf woede moesten verwekken en by meer dan eenen verwekt hebben, zyn er niet beraemd geworden en ten uitvoer gebraglWie herinnerd zich niet hoe de kloosters enz. ter hulpe der bokkenparly zyn gesneld Waer zyn al dehart-engeest- doodeude drank-, smul- en schrikverwek kende partyen wacrdoor mende omkoope ryen, de verleidingen en aanwervingen heeft bewerkt of trachten te bewerken? Wie weet niet hoe men in de waerheid stoel hel woord Gods verkragte, de men schen in hunne eer en hun welzyn, met de verachting hunner inboorlingen op hen in te roepen, heeft willen benadeelen! Hoe dik wils hebben wy in de Ponlstraet geene propoosten gehoord die tot versma ding en schande van den spreker alleen dienden, (en meer dan eens vreesden wy dat Gods hand zich op hem zou laten wegen hebben), en die tot bevestiging uitkwamen, dat den groeten Paus Clemen- tius den XIV, slagtoffer viel van een ver giftiging door Jesuiten's handen bewerk stelligd En dit al om tot de opperheer schappy te geraken, om overal en in alles het eerste en het laetstc woordje te zeggen te hebbenom dc samenleving als eene verbasterde en nietwetende kudde te kun nen opdryven, en om op dier wyze hunne alinslokkende vermogens den vollen toom te kunnen geven, inslokkende kragt waer- van de jaerboeken der aflroggelaryen, be driegeryen en ontvreemdingen in ons land alleen voor meer dan honderd millioenen hebben aengestipt! Herinneren wy slechts de zaek De Boey, wiens erfgenaem De Buck op eene zoo ongehoorde wyze gefol terd wieid en op zekere aentvgiiigen in de gevangenis wierd gesmeten, waerinhy nog zou opgesloten zyn als eene misdadigen, hadde een nieuw ondeizoek niet geheel die onbehendige reeks valsche aentvgiiigen aen den dag gebragt en bewezen dat heel het stelsel door de Jesuitcn in 't werk- geslelde voor enkel doelwit had zich heel de fortuin van De Boey aen te eigenen en er den ongelukkigen De Buck uit te sluiten Hetgeen te Antwerpen is geschied gebeurt overal zy willen alles overmeesteren geestvermogens en fortuinen, en dacrom moeten zy het zich tot eene. pligl maken de waerheid te vervalschen en te ver- kragten In de laetste reeks van dry jaren hebben zy zich alles veroorloofd maer ongcluf- kiglyk de schandelyke bóten die zy aen d»n dagontrolden, hebben hunne uitwerk sels doen gevoelen, en vele menschen i- kiezers of niet, die men by bedreiging van hel. excomunicatic enz., wilde foppen en verleiden, hebben op dit terrein deszells onmagt erkend en hunne poetsenma kers gejabbel genomen voor het geen hel weerd is En wat heeft van zvnen kant de Comité elect, niet al verrigt? wiens krediet 't minstens zoo leeg gedaehl is als de slech- ste en ongelukkigste ondernemingen van Langrand, die zoo vele kleine maer toch welstellende lieden op den dompel hebben gejaegd. Nieltegnstaende dat verscheid» zyner bazen op de banken der assisen zyn moeten gaen zetelen, is die schaemtelooze en nooit Ie sterk gelaekte inrigting met opene beurs van deur lot deur geloopcn en alle belanghebbende menigvuldige soorten van ambten en plaetsen belovende, ja. b\ degene zelf die zy tot in het hof van cassatie vervolgd hadden, om hun het stemregt te doen afnemen, en uit de lyst der kiezers te doen schrabben, is zy onbeschaemd en Dit blad verichynt op onbepaelde tyditippen en ten minsten twraelf mae| 's jaers.Inschryringsprys fr.2-75 cent» per jaer, toorop betaelbaer. Brieven enz. franco toe te zenden, aen den drukker-uitgever Rooiemaryit- •traet. I, te Aelst. JHeu gelast zich met alle drukwerkea. DEN YKER

Den Yker | 1869 | | pagina 1