zonder vrees binnen getrokken om hunne stem af te smeekenMaer allengs- kens door de ondervinding geleerd hebben het grootste gelal der persoonen by wie zy zich heeft aengebodcn, de gezeg den van dien treffelyken haspel na de weerlicht gezonden zoo verre is den pegel des eerbieds en waerdigheid dier boeven in de oogen van de klacrziende inwooners gezakt 'T is dan met fierheid dat wy by de kiezing van 26 October laetst, beslatigden, «lat al de werkingen ter harer gelegenheid door den klergé invoege gesteld, werkingen die veel nadeel aen de religie moeten toebrengen, dat al de beloften, de bedrei gingen, kragteloos zvn gebleven. Ja de Aelstersche bevolking die de waerhcid en de verlichting alleen betracht, heeft aen de inajorité die op eene onverstaenbare wyze het landhuis in 1866 is binnen ge slopen, aengeloond dat zy op verre de uitdrukking niet is der rechtzinnigheid of rechtschapenheid, dal zy nog dry jaren geduld zal hebben en haer dan op eene schitterende wyze goed maken dat zv in staet niet is den weg des vooruitgangs te bewandelen en haer uit het stadhuis dry ven omdat zy den voorspoed dér stad niet kan behertigen, daer de eigen baelzueht alleen haer tot leiddraed dient? Ook zeggen wy met onze brave Aelster sche bevolking, die zoo wel den waren staet van zaken beseft en haer Vaderland lief heeft De eendragt maekl magt h'ie zing van 26 October. HET ERNSTIGE. De Gemecntekiezing van 26 October 11. op wiens uitslag ten hunnen voordeele de hokskens met zekerheid gerekend hadden, en die zoo vele duizende franken uit de kassen der paters, nonnen enz. gekost heb ben. hebben vele onbeschoftheden aen den dag gebragt. Wie weet niet hoe men zich heden de middels verschaft om de kiezin gen te bewerken.' Is het niet hier met den hemel te verkoopen i daer onder voor wendsel van eenen ryken losbaudigen w iens geestvermogens uitgeput en verbeurt zvn, op den weg der goede faem te plaetsen, mits afstand van het grootste deel zyns fortuins by het afsterven, zoo niet zelf gedurende zvn leven, om hem aldus op de pynbank "te houdenginder om een bnveunaluerlyk gevaer die hem over het hoofd hangt, want daerop draeit ten grooten deele hunnen-winkel, by de bygeloovige en onkundige persoonen, te»voorkomen of er aen te ontsnappen. Geene baldadigheden, geene ongerymd- heden van welke natuer ook. ofzy zyn begaen geweestGeene schrikverwek kende bedreigingen van al de tormenten die men kan uitdenken, of zy zyn toege past geworden Geene schandelykc ambtafstellingen of zy zyn ingeroepen geworden om de men- schen te verleiden Geene bedreigingen van onttrekkingen of ontervingen of zyzyn niet onaengeroerd gebleven van den eersten tot in den derden graed by flauwe bloedverwanten. Ja schuitersmuil en lulti quanli hebben de onvoorzigtige en onzedelykc zending op zich genomen de gewetens te doen wan kelen en legen hunne overtuiging doen stemmen Wy zullen noch namen, noch persoonen opnoemen, ofschoon wy er meer dan eenen kunnen aenwyzen, zelfs by onze bloedver wanten by wie degene die zich als de religieverdedigers opgeven en slechts in dees geval door allen beredeneerden mensch als religieverkrachters moeten bestempeld worden, op de beleefsle of aenstootendste wyze, voor iemand die eene betamelyke en goede opvoeding genoten heeftzy afgeleid geworden Alles, ja zelfs handel- wyzen op welke een treffelyk en deftig man niet zou durven peinsen hebben zyn in 't werk gelegd om den zegeprael aen de bokskens, aen de opvolgers der bende van Jan De Lichte en Cartouche, te doen be halen. Maer te vergeefs van half tien ureu had den haen voor de dertiende mael gekraeidvoorbeduitsel dat al de kwezels zoo van het verledene, het tegenwoordige, als het toekomende, als eene zekerheid der diepe nederlaeg altyd waergenomen hebben, w aernemen en zullen waernemen. En om tien uren vormden zich de bu- reelenhet eerste onder het voorzitterschap van M. F. De Wolf, schepen, en het ander van M. Van Wambekc, die de advokael, de vrederegtcr en byna de voogd geweest is van onze nooit volprezene ziekezustcr, in religie Monicadie door zyn toedoen en edelmoedige medehulp gedurende zes we ken in een donker hok te Velsique is opge sloten geweest gelyk een gevaerlyk dier. Hel eerste bureel had onder andere voor secretaris en pleiter M. Liénart; hy zette,, zyne zending zonder aenmerking tot naby de letter F voort. Dan rees er eene onre gelmatigheid op. want waer die mannen aen 't. hoofd zyn is er nog nooit iets regel matig geschied. P. Daeus nam, op het besluit van het bureel, deel aen de kiezing, maer op eene reklamatie wierd er nota gehouden van deszelfs stemming. M. Lié nart, de cenigstc des burcels, die in de zaek kon bevoegd zyn verzette zich tegen het inroepen van het besluit des verbrekings hof omdat het niet genotifieerd was en verders uit oorzake eener uilschrabbing van eigen namen. Zoodat volgens hem dit sink niet kon geldig zyn. De kinderbroek, die alles heeft behalve beleg en oordeel, liep wederom zynen neus voorbv, want als men hem vroeg of by dan het stuk niet authentiek of valsch erkedne, stamelde hy eenige woorden en trok zyn gezegde in op eene aen hem eigene en welbekende jcsuitenwyzc. Welke stoutheid! Welke verwaend- heid Welke vermetelheid In het tw eede bureel was er de vor ming zoo gemakkelyk niet van, aange zien M. Bethune die de kiezerslyst moest afroepenbeweerde daervoor niet be- kwaem te zvn, uit hoofde dal zyne slem te valsch en te oork weisend is: hetgeen men tragte te wederleggen, zeggende dat hy nogtans sedert weken, dagen en nachten den overzang in alle kroegen had afgevergd Na dry kwaert uers eens dusdanig getater, in welke verscheide leden het woord na men, zette men het schip te water met eenen anderen afroeper. Men annuleerde of vernietigde verschei de bulletins met of zonder reden, en men nadert het einde, toen er twee Van de Wielen komen stemmen, daer waer er maer eenen het stemregt bezit en op de kiezerslyst is ingeschreven. M. Van Wambeke, inboorling van de stad en die ook gelyk geheel de stad het baesken uit de paling, die op verre na geen kiezer is, kent, en tot de kiezing was uitgenoodigd en men schynt wel te weten door wie, M. de Voorzitter Van Wambeke gedoogd dat dien vent een bulletin insteekt zonder zich zyns kiezersbrief te be kreunen, en zou aen Van de Wiele, die van alles voorzien is door de wet voorge schreven, en die M. Bethune te Brussel dagt te woonen, (zoo hy het ter kiezing op de vraeg die hem gedaen wierd door eenen kiezer hoe verre de zaek omtrent den twist tusschen de twee Van de Wielen opgerezen gevoordert was, geantwoord heeft), de stemming weigeren en ontzeg gen. Maer Van de Wiele die het bewys had dat hy kiezer was en niet gekozen had, hield voet by stek en moest stemmen en stemde. Men oordeele over de doenwyze der twee bureelen, men sleke de twee vingers omhoog en men zegge waer is de reglscha- penheid te vinden HET KODDIGE. De kiezing gaf aen de beide kampen byna het even gelyk getal stemmen tot 2 uren en een kwaerteenige minuten later be kwamen oogenblikkelyk de bokkenryders- kandidaten eenige stemmen meerderheid, en onmiddelyk was het in het bokkenkamp bovenarms op zegeprael, en dien ten ge volge ontzeggelyke vrolykheid zelf bv greezers die men tot hier toe altyd had aenzien als of de wereld tegen hunnen dank stond.... Op de Merkt. In helgroot bokkenkwartier wapperden seffens de vlaggen met eenen zwier dat er verscheide persoonen die tot hier byna blind geweest hadden lynxoogén verkrégen. Maer 't was UIT en IN. Want vyf minuten nadien, beter onderrigt, sta ken de tegenstrevers hunne wimpelen en vlag gen uiten zy mogten laten uitsteken en vivant de ware godsminnende vryheden uitroepen en de straten hunner kreten doen weergalmen.

Den Yker | 1869 | | pagina 2