GelooTsbelydenis der larlufschc Majorilé. A BI EU!!! De belofte der vraek, den oproep tot verdelging door hel platgeslagen bokkenras gedaen, komt alweder eene zyner uitwerk sels te hebben. Den smorsigen Merten Gheeraerds heeft den hamer der verdelging opgeheven en als den vloek des hemels is hy op zynen kalen judaskop wedergebotst. Bezwykende onder den schandelyken hoon, die hem den 26 October door het kiezerskorps, over zyne verradery, toege worpen is, heeft hy, vooaleer zviien be- meurden zetel ter gemeenteraedskamer te verlaten, zyne lage ziel willen besmet ten met eene daed die eenieders walg heeft opgewekt, en slechts door monsters als hy en zyne medegenoten kan gepleegd worden. De liberale associatie had in eenen omzendbrief het politiek gedrag van Mer ten, dcszelfs mistrouwigheid aen zyne pligten, en vyandelyke houding tegen zyn mandaet doen uitschynen. Deze onuitwis bare vlek en de overtuiging der kiezers hebben niet weinig toegedragen om zynen val te verwezentlyken. Inde ird. De sekretaris der stad, de heer notaris Boone, die tevens geheimschryver der liberale associatie is had dezen omzend brief ambtshalve onderteekend. Hieruit spruit tegen hem eene aeneenschakeling \an beschuldigingen die Merten en zyne sehaemtelooze inedebesehuldigers Van Wambeke, De Bièvre, Monlils, Bethune en Liénart aentygen, om zyn ontslag aen de gemeenleracd te vragen. Men weet op welke openhertige en man haftige wyzeden sekretaris zich verklaerde. Niettemin de bokkeninajorileit samenge steld uit Van Wambeke, De Bièvre, Raes, Bethune, Liénart, Monlils en Verbruq- ghennotaris stelden hem af. Dat de geheugenis hunner vroome daed by het nageslacht blyve voortleven Voor wal ons betreft wy hopen dat hel laetste woord hier nog niet over gesproken is. Hoe zullen wy het wagen ons gedacht over Merlens gedrag te uitteren? Merten, wy hebben U zien zitten in het beluik waer gy eerlyds met zoo veel verwaend- heid pronkte en waer men U nu den stempel der schaemteloosheid heeft op het voor hoofd geprentwy hebben U gezien met uw salaniksch gelaet en uwen jadaslach. De uitdaging die gy aen de rechtzinnigheid uwer medeburgers hebt toegeworpen, is U noodlottig geweest. Weg overlooper Weg verrader! Gy zvt een verfoeielyk schepsel, verdwyn onder den algemeenen afkeer, de algemeene verachting! Mementi mortuorum. Behoud de nagedachtenis van de dooden in heilige betvaemis. De jaren veertig, door de waerzeggers voorzeid, hebben hunne onheilen waer- diglyk volbragt. Hy', die onder de straf des hemels, verminkt, in het midden der schalteu, een rampzalig leven sleept, in roept soms de dood, om hem aen de folteringen zyner ziel en de tormenten zyns lichaems te ontrukken.piaer de dood blyft onvcrbiddelyk, en roept hem ver- wytend toe Gy zytden vloek vanGol en den geesscl van de menschenUwe bloei was hunnen schrik uw lyden i» hunnen troostDe regtvaerdige, die gy geslagtolTerd hebt, zullen tegen u op- staen, om u en uw nageslacht met de algemeene verachting te overladen. Zoo lang niet alle uwe misdaden zyn in het licht gebragt, zal u myne zeissen sparen, om u aen de vroeting van uw geweten over te laten. Heeft u het muntstuk des armen werker de voetplank doorboord, en tot in het merg der beenderen gc- brand P vloeit u de gesmoltene beurs des afgeperste winkeliers nog gloeiend door «de aderen? Thans verheft zich eene stem uit het graf om uwe woekery te bestaligen KEN VONNISKEN. Hadde ik my te rrede gehouden met het geen ik was, ik zou misschien nooit op den dobber gekomen zyn; den hoogmoed alleen heefi my misleidthadde ik het vonkje goed oordeel dat ik bezat te werk gesteld, ik zou geweten hebben dat de gulden toom en halsbanden geen peerd beter maken en de te hooge ambten, die dikwils goederen van 't geval xyn, den mensch gelukkiger of ver standiger dan xy xyn. Ik berigt u ter zeiver tyd dat de afstelling van M. de Sekretaris Boone, niet geldig kan zvn, want men heeft wel in geheime zitting macr met luide stem, ja.' of neen, zyne opschoning gevoosd, en den art. 66 der gemeentewet, gelvk M. De Byck het ons over eenige jaren deed opmerken schrvft het geheel anders voor. Ik had tot hier 't gevoelen gehad dat wy twee diepgrondige wetsgeleerde in MM. Van Wambeke en Liénart bezaten; maer het is geheel mis, 't zyn een koppel opregte platbroeken. Die struisvogels weten maer hunne wetkennissen te gebruiken als het er op aenkomt op banknoten en gonde bloemekens. Doet, vrienden, indien ik er nog hier en daer eenen te vinden heb, doet dat ik uit de duisternis worde verlost, al moest gy daervoor eenen open baren aflaet en zelf eenen jubilé afvragen, en ik twyfel niet of men zal hem ter mvner verlossing loestaen; hebt toch medelyden met nty en vergeet toch niet dat ik den XVId,!I1 november des jaers onzes Heere Jesu-Christus 1869, op eene zoo ellendige en schrikkelyke wyze op het schabel- leken voor ons allen, voorstaenders van de bende van Jan De Lighte en Cartouche, ten loon ge- plaetst, bespot en bespuwd geweest ben van al wie eenig eergevoel, aenzien of rechtschapenheid heeft Daermede blyve ik voor altyd de besmeurde mestkarreGHEERAERDS. TOEPASSING. 'K ben een boos,'k ben een ellendig weien, Eenschandig zondacr, met oneindig kwacd belaên, De grootste schelm, die op onze aerd ooit heeft bestaen. 'K was waerd dat men my uit de maetachappy, verbande. Myn leven i9 een hoop van misdaén en van schande 'K tie dat de Hemel, als een welverdiende straf, My dezen diepen hoon en dees verned'ring gaf. Wat men Ier schuld my legge, ik zal 't verduldig lyden En neem de stoutheid niet het vonnis te bestryden Geloof hatwat men ook verinine en xegg' En jaeg my uit, als een misdadiger, weg Zoo veel kan men niet doenzoo veel kan men niet zeggen Of nog een zwaerder pak moest m'op myn schouders leggen Waarom my gunstig zyn en my getrouwig blyven Weet gy wat ik of kan bedryven? Gy kent myn uiterst wel, maer toch myn binnenst niet En waerom oordeelt gy alleen op 't geen gy ziet? HeenHeengy laet u vast door yd'len schyn bedriegen Zegt ieder goed van my, kan ieder dan niet liegen Ik ben niet wat men denktof't u of niet verheugt, De pure waerheid is dat ik geen zier en deug. 0 ja,spaer my niet in uw woorden. Zeg dat ik ben in staet tot stelen en tot moorden, Verwyt my erger nog, myn kind, myn beste vriend, Ik wederspreck u niet, ik heb dien hoon verdiend, Eu 'k wil, ter néér geknield, ervan belydenis geven, Als een bestraffing voor myn diep misdadig leven. Hetjaer 18V2 den IJ Juny, verschenen voor de koophandels-rechtbank vangenaemde Schatman, kassier teals eisscher; en B... teals verweerder nopens den te heven intrest over geleende gelden. Na verscheide uit stellen der zaek om de pariyen tot overeenkomst te brengen, wierd y definitievelvk opgeroepen en hepleten den 17 Juny 1813. Het blykt uit de stukken van het proces dat B... van Schatman in verscheide malen had afgeleend eerst eene som van fr. 7700-00 welke hy tydelvk had wedergekeerd en voor welke hyeenen intrest van 897-J6 had betaeld, en ten tweeden eene som van fr. 1100-00 waerover Schatman hem eene obligatie had doen onderleekenen bedra gende met intrest fr. 12,955-00. B... deed den afleg van het kapitael en weigerde de betaling van den intrest als overdreven.Hieruit volgde de oorzaek van het proces, enz. enz (Gebrek aen plaets belet ons de consideranten mede te deelen, in welke men de schoone en stichtende woorden aentreft, zoo als uit hoofde van woeker gepleegd wegens den verweerder Restitutie doen der woekerintreslen onwettige intresten tauxMen heeft frauduleuselyk het getal der dagen vermeerdert, enz. enzWAEROVER Het ïribunael, gehoord de partyen en hunne conclusien en respectieve middelen van ver dediging, en na overweging in de raedkamer Staluerende in den zin der gevolgtrekkingen van den verweerder enz. enz.; Verklaerd den eisscher niet aenveerbaer noch gegrond in zyne conclusien voor al wat de wet tige intresten aen zes ten honderd der geleende kapitalen overtreft, en verwyst den eisscher tot de kosten enz Aldus gevonnisd en uitgesproken in openbare zitting van 25 July 1800 dry en veertig. PitlTIVI. Wy vernemen zoo even de aen- komst der enkwest-coinmissie, wier taek sterk vergemakkelvkt is, aengezien er gisteren avond in den Tambour een voorloopig examen is voor gespeld geworden. De professors schynen zich meesterlik hunner taek gekweten te hebben Hoe gewaender regtsgeleerde en hoe hoogere ge- plaetste woordenmolens des bngeregligere en dommere handelivyzen. Den tyd zal leeren. Het het versehynen van het dertien- de nummer en de tuimeling van Merten den primus der XIII°, eindigt het eerste jaer van deii YKER. Te rekenen van het toekomend nummer ver- schynt by wekelyks in een byna dubbel formaet. Yoortaen zal hy het staetkundig,- nvverheids- en landbouwnlenws mededeeb n Onnoodigtezeggen dat hy zyn karakter van ïker. verdediger der waerheid en niets dan de waerheid behoud, en dat de stadszakeu de grootste plaets zti'len inrui men. De abonueiiientsprys zal slechts eene vermeerdering van fr. 1-25 cent. ondergacn, den prys isdau op 1 fr. bepaeld.W y verzoeken onze vrienden die begeeren hunne inschryving testa ken er ons van te onderrigten, wy sturen aen allen onze opregte en welgemeende dankbetuigingen. Aelst, drukkery van C. DE WOLF.

Den Yker | 1869 | | pagina 4