VAN ALLES WAT. wrgaitad, gdezén' (lal den Paus gezegd l oeft, dal iIn kerk sterker is dan den hemel liet geen door niet een beredeneerd mcnseli kan aanvaard worden. Van wie ontfangl de Kerk hare macht, iiel zij van den Hemel, cu is dien God zelf niet. en is God dan ook niet Almachtig, en indien Hij Al machtig is, is Hij dan de Macht zelf niet, en kan er wel iets sterker of machtiger wezc» dan het sterkste dat er in het Heelal te vinden is. Neen. duizendmaal neenDus de Kerk kan niet machtiger zijn dan den Hemel, die God zelf is. ware het anders de Paus die hel opperhoofd der Kerk is zou meer macht bezitten dan God zelf, Hij het opperhoofd des Heelals, Hij die al de kerken des werelds kan vernietigen in een oogwenk Indien die aanhaling echt is, zouden wij ons wel eene afleiding mogen veroorloven, nochtans voor het «ogenblik gccuc verdere aanmerkingen. Woensdag, 22 December, 3 uren namiddag. Met het innigste genoegen van voldoening, omdat het eene nieuwe tare is bij de al reeds verworvene lange reeks aan te voegen, ver nemen wij officieellijk, den uitslag des enkwest door de depu'alie van Oosl-Vlaandcren aange steld, om de kiezersbewerkingen te Aalst, (e .onderzoeken. Dien uitflag heeft ons niet de minste verwondering verwekt daar den officieu- sêti ons reeds 'sedert dagen en weken bekend was. Deze beslissing ontbrak er nog om onze op eene zoo ongelukkige wijze beruchte deputatie tot de overmaat der onbehendigheid te ophijschen. M. Solvyns, als lid en voorzitter der enkwest- eommissic, heeft zich niet te min te Aalst zeer wel ziener taak gekweten; hij wist waar hij zich-bevond en iiij moest op zijne hoede zijn de mannen die hem omringelden zouden met andere doenwijze zich niet hebben te vrede gehouden. En 'tzij gezegd lot geruststelling des gewetens, dat allen die het enkwest hebben bijgewoond vérre van iets dal ona.'Wwiw-V T.liberale partij kou sïtjïït opgemerkt lu ireïir/en. iicsitilfgt hebben ho?, zeer de aanklagende partij, wij be doelen de gene der bokkenrijders, enz. hare onnoemelijke doenwijzen door hare gelrouwsle vrienden, heeft booren opsommen en in der waarheid ontvouwen. De verklaringen waren zoo bezwarend voor haar dat de liberale partij onnoodig achtte een tegen enk west in te stellen. En niettegenstaande dat zij ooggetuigen ge weest is van al die lislige brouw erijen, van al die arglistige beramingen, van al die sluwe bere kende plannen, komt de deputatie dan nog een schcrmpartij tegen de wind aan te gaan en de vernietiging der geméentekiezing van 26 October laatst van Aalst uit te spreken. Dat zij het verpletterend gewichten den ouuil- wisbaren hoon drage barer belachelijke beslissing zonder zin of slot. En wij voor 't geen ons betreft, wij stellen heel ons betrouwen op mannen bij wie de recht vaardigheid elders dan in de mond geplaats is en die hun Vaderland liefhebbeu. Kamer der Volksvertegenwoordigers. l)c Zittingen van geheel de weck zijn besteedt geworden aan de discussie van het wetsontwerp, waardoor de Conventie, gesloten lusschen hei gouvernementen M. Slrousberg voor den ver koop van het zuiderkasteol te Antwerpen, wordt goedgekeurd. M. de Minister van Financiën zal in het kort de wet betrekkelijk de afbraak d.:r sterkte of citadel van Gent, aanbieden. M. de Minister van Justitie heeft een wets ontwerp neergelegd betrekkelijk de wooningen van bijstand. 'Nadien is er eene deputatie van elf leden aangeduid welke de Koning op Nieuwjaarsdag zal gaan geluk vcnsclien, en heeft de kamer beslist dat zij lot den 18 januari hare werkzaam heden zal opschorsen. Macliienen om Molenstcenen te scherpen. Dit zoo eenvoudig tuig door Solar te Ilyon in Jic1 kanton Waadland, in Zwitserland uitgevon den, iss amengcsleld uiteenen hefboom van gego ten ijzerdic zich in cenen cirkel Iaat ronddraaien, en van eene soort van schaaf, welke men in eene rechte lijn van den omtrek naar hel mid denpunt van den steen kan op- en neêrschuiven. In eene sehroof bevindt zich eenezwarte diamant die in eene minuut vier duizend malen kan omdraaien. Met dit tuig scherpt men de molen- sleenen, in veel korteren tijd en veel beter dan mei de hand. Volgens cenen duitsehen bouwkundige, die groote ondervinding in liet vak heeft, kan men de muren van een gebouw droog houden, met ze eerst met zeepwater en daarna met eene oplossing van aluin te bestrijken. De muren aldus behandeld vederstaan gedurende drij a vier jaren aan de uilw erking van regen en lucht. Na die tijdruimte herhaald men de bewerking. Men leest in een landbouwblad Spinners en kooplieden in blauw vlas van België, in rivier water geroot, willende zooveel mogelijk de onregelmatigheden en hel bedrog voorkomen die gepleegd worden, zoo om het gewicht van liet Vlas te vermeerderen als om de hoedanig heid ervan Ie verkrenken, hebben zich verslaan om geen blauw vlas meer Ie verkoopen dat niet in de volgende omstandigheden is bewerkt Elk pak. dal men op plaatsen steen noemt, zal voortaan i l/2kiIogr. moeten wegenhet zal moeten samengesteld zijn uit drie stringen van 1/2 kil. ieder: het vlas zal heel zijne lengte moeien behouden, kop en voet vrij. Elke string zal met eenen hand van hetzelfde vlas moeten gebonden wezen. De bewaarhouding van de aldus geschikte pakken zal veel gemakkelijker gemaakt zijn, en de handel zal met meer ver trouwen kunnen worden gedreven. In Engeland waar de fabrikatie van het beet- suiker zoo zeei werd tegcngekampl, lot zoo verre dat er lot hier nog niet een groot fabriek estond. komt men eindelings op de mjverheids- (aknrnslig te denken. Hel uitgestrekt fabriek door verbale» jaar ingericht heeft de beste uitslagen öjigelöverden men vreest dat er binnen korten tijd eene hevige concurrentie zal ontstaan. Dc ondervinding heeft bewezen, dat het beeten moes een voortreffelijk voeder uitmaakt alle dieren zelf het paard eten.het graag. Hel is opmerkenswaardig, zegt ceil engclsch blad. de voertuigen der landbouwers met beeten geladen naar Lavensham te zien vertrekken en terugkeeren met moes, uit hetwelk niets anders is getrokken dan de sjiiker en hel water. f I)e sleiflc der schapen die men in zommige streken heeft aangestipt word daar aan toege schreven dat men de gegiste geerst in de spijzing verbruikt, door ruSve geerst had willen ver vangen. Verleden zondag om 5 uren des morgeii*, is er alhier aan de Moorsche baan, ecnen hevigen brand ontstaan in de hoeve van dc weduwe De Smet; alles, behalve het vee, is de prooi der vlammen geworden. De brandspuiten der stad stonden in gereedheid om er na toe te snellen maar slecht ondemcht door de wachters in de nabijheid geplaatst, aan eenen brand lot Baarde- gem meenden, hebben zij niets tc verrichten gehad. De hoeve en de meubels waren ver zekerd. Men weet, dal de beraadslaging over de studiebeur zen in de Kanier zeer hevig is geweest. Bij elk woord, dat door een liberaal lid gesproken werd, vlogen de kleri- kalen op en riepen uit, dat zij belogen en belasterd werden. Dit was vooral het geval toen de heer Bara verklaarde, dat de Fausen zich de goederen van het heidendom hadden toegëigend en onder anderen van den Jupiter van het Kapitool te Rome het beeld van St-Pieter hadden gemaakt. De heer Bara was een lasteraar, een heiligschender en veel meer andere schoone dingen. Welnu, dezer dagen zijn wij miet weinig verwonderd geweest het historisch feit, door den heer Bara aangehaald, in den Bien Public rel ven bevestigd te zien. In eene beschrijving van Sl-Pieters:kerk, gedrukt door den Bion Public, verklaart de priester Davignon, dat het ontzagwekkend standbeeld van den H. Petros met de stukken van den Jupiter van het Kapitool ge maakt is. Aan de bliksems, waarmede Jupiter de slechte goden uit den hemel donderde, heelt men de sleutels gemaakt, waar mede St Pieter nu den hemel open doet. Is dit niet vernuftig De Moniteur kondigt een besluit af, de beslissin gen der bestendige deputatie van westvlaanderen verbrekende, nopens de kiezingen van Popenringhe. Geldgelden altijd geld.Hel kanton van Engliien is nog altijd bezig met lachen buik sta bij en ik lach mee en 't zou mij plezier doen dat mijne lezers ook een beetje wilden lachen met eenen doniraen hoer en eenen slim- mon pastoor. Daar was dus een rijke, oude pachter in de omstreken van Engliien, die goeste kreeg om te trouwen. Dat kan alle dagen gebeuren.zelfs bij de verstandigslen, helaas f Hij wilde, ter dier gelegenheid de kerken bij gevolg den pasfoor bedriegen. Leelijk, niet waar? Nen Pastoor be driegen. Foei De Rothschild van op den buiten wilde dan trouwen met een jong meisje, die zijr.3 bloedverwante was in den vijfden grand. Nu, de Kerk en laat, zonder dispensegeen huwelijk toe tusschen zulke soort van bloedverwanten. Rotschild gebaarde van niets om niet te moeten betalen aan de kerk, die nochtans van een mensch gecnen cent en zou willen, die den haren niet en is. De pastoor en wist dus van niemendal en hét huwelijk werd ge vierd. De pastoor gaf de huwelijks benedictie: IN SOECU- L\ SOECULORUM en DOMINüS V0B1SCUM en AMEN enfin altijd 't zelfde liedje, dat toch goed moet zijn, aangezien dat hel al zoo lange dient en nog alfijd diere betaald wordt. Maar een uur of twee nadien komt er een kwezelken die misschien wel in 'l geneept een oogsken geslagen had op den buiten Rotschild, en ze vertelt aan den pas toor dat de nieuw getrouwde een huwelijk aangegaan hebben, dat strijd met de wetten der kerk, dat dit er gernis verwekt en dat de pastoor zich heeft laten be driegen gelijk een simpelen actionnair van Langrand- Demoncenti. Jandorie!!!! Hij vliegt hij de ouders ran de bruid en hij bedreigt hen niet de banbliksems van de Heilige Kerk, en de bruid ook, als ze durft Ja hoe zal ik dat zeggen Als ze durft een enkelen blijk van liefde geven aan haren bruidegom, voor dat het kerkelijk recht, in klin kende speciën, zal betaalt zijn. HORROR HORROR zegt Schal cspeare. Tüti rti/ujf Ai» ivotpn dat de dispense moest komen van den deken van Soignies, nog al vérre van het dorp geleden. Wat gedaan He dat ging heel gemakkelijk. Men zette de bruid achter slot en ze mocht niet eer roaêgaan met haren bruidegom dan als hij eene kwittancie in regel had meegebracht. 't Was anderdags eer hij weêrkwani. (Stad Gent.) In de gemeentekiezing, die te Charleroi heeft plaats gehad, is M. Ch. Lebeau raadsheer herkozen met 128 stemmen tegen 80 gegeven aan den doctor Boens, op -108 stemmen. - Men leest in de Journal de Bruges Het liberalismus heeft te Dixmude eene schoone, eene schitterende zege behaald M. De Breyne-Du Bois heeft eene meerderheid van 92 stemmen hekomen op den kandidaat des bisdoms, den heer De Crombrug^he- de 't Scrclaes. Deze triomf is zooveel te merkwaardiger daar den buiten, die men onder den pantoffel der kleri kale partij zegde te zijn, er een groot deel aan genomen heeft. Wie was het die laatst nog zegde en schreef dat Westvlaanderen klerikaal was en eene afschuw had van het liberalismus De PATR1E? De logenstraffing heeft zich niet lang laten wachten. De provincie antwoord, doo.r de stem van een barer schoonste en rijkste arron dissementen, dat zij het juk niet meer wil dragen welk men haar op de schouders wil leggen en dat zij vrij wil zijn mannen volgens eigene keus naar de Kanier té zen den. Dat de kiezers meerderjarig zijn en dat zij voortaan de voogdij der geestelijkheid niet meer zullen dulden, wier tusschenkomst in de politieke zaken des lands reeds zooveel kwaad te weeggebracht heeft. De kiezing van Dixmude is meer dan een «afzon derlijk feit. Wij hebben het van eerst af gezegd, er \Vas geene kwestie de meerderheid der Kamer van eene slem te versterken, wat niet noodig was; het is de herleving van Vlaanderen die te Dixmude geklonken heeft. Het was zijne ontslaving die er moest uitgetrompet worden. En zoo is het gebeurd. Noch den invloed van den naam, van eenen titel, van de familie, van de fortuin; noch de vereenigde en de gediciplineerde macht der geestelijk heid, ten minste gesteld, hebben den klerikalen kandi daat van eene nieuwe nederlaag kunnen bevrijden. Zij is volledig, verpletterend geweest. Mochte zij als een les dienen aan de getitelde jongheid die tot speelbal aan de klerikale partij dient en die, zoo zij met de eeuw voor uitging, eene eervolle en vrije plaats, teh dienste van

Den Yker | 1869 | | pagina 2