Het doet mij spijt, zegde liij. u wiet Ie kunnen voldoen, maar er zijn aireede icee- ii zenkinders te veel. trij kunnen ze al inet meer houden, het geld ontbreekt onswij ii zullen welhaast genoodzaakt zijn er weg I. Ie Hoort gij, katholijke meerderheid, er ont breekt geld om de arme kinderen le onder steunen, en gij weigert de rijf duizend franken te geven die de liberalen jaarlijks aan de Gods huizen vergunden iMen moet door u toedoen, zoo niet de vijf kinderen wegzenden, ten minsten er de oudste Jaten uitgaan en er geene jongere meer aanvaarden, het geen stellig het zelve is. Nochtans zijn de behoeften grooter dan ooit, de winter is hard, hel werk is schraag! Ife garentwijnders, die wel het grootste gedeelte der werkende klas uitmaken, die in de zomer met moeite hun huishouden hetnoodig voedsel kunnen verschaffen, werken nu een derde of cene halve week, zij winnen dus iets meer dan 4 a 3 franken Zij moeten zich nochtans kleeden, er is vuur en licht noodig, en het is op zulk oogenblik dat gij den armen onbehulpzaam wilt wezen Geef dus de hospieien hunne .1000 fr.Geef zc want het is het geld der hongerlijdende lieden die gij houdt! Denkt dat gij christene menschen zijl en dat men den armen moet bijslaan waar men kan. Indien destadspenningen niet toereikend zijn, wij smeeken u hersteld de belastingen van 2 '/0 op de kadastrale inkomsten, indien gij niet weet wat doen met de zes duizend franken die u zoo jaarlijks overblijven, geef dan de 12,000 franken allemaal aan de noodlijdende, het zijn immers de eigenaars die deze belasting dragen, het zijn zij die kunnen en moeten be talen. Indien het noodig is doet hun 4 leggen maar wees de armen behulpzaam, laat de arme ouderlooze kinderen,, de arme grijzaards niet aan ellende bezwijken! Twee af te rekenen. Ho, ho, de vieze toeren die er gespeeld worden, en dan nog door korpsen die voor serieus door gaan en geroepen zijn om over 'l lot van ernstige werkingen te beslissen? Wie zou ooit zich hebben kunnen voorstellen, en zelf wie zou ooit hadden durven veronderstellen dat er voorloo- pige of toebereidende zittingen, in de bestendige deputatie, om eenluidcndheid in de beslissingen tc bekomen, plaats hebbenen nochtans het is zoo. daar is niet aan te twijfelen, onze luistervink heeft alles wel nageloerd cn ons de echte waarheid aangebracht. Dusdanige konkele- foeselingeu in de XIX' eeuw beslatigen dat gaat boven zijn hout.... Wat cr ook van zij en dank aan onze luister vink mogen wij onze lezers bekend maken dat er twee leden der bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen. in de voorloopige zitting tegen de verbreking of vernietiging der kiezingen van Aalst gestemd hebben; maar in de solennele zitting, voorgezeten door den heer Gouverneur, daar de minderheid gehouden is, luidend eene taciete vei bindtenis onder de leden aangegaan, zich bij de meerderheid aan te voegen, is de vernietiging met eenparigheid van stemmen uit gesproken. Dat men voor de kiezingen in Davids genootschap aldus handele, niemand zal daar tegen iets in te brengen hebben, om dat men weet hoe verre het zichtpunt van de grootste meerder heid zijner helden strekt, dat de lengte van den neus niet te hoven gaal; maar een korps samen gesteld uit de uitverkorene der afgeveerdigde van al de kantons van Oost-Vlaanderen aldus moeten zien handelen, te flauw zijn om de gevolgen zijner individuele stemming te dragen, en bloolhartig of bang zijn dezelve door zijne aanstellers te laten kennen, dat overtreft al wat wij reeds wisten Dat is meer dan eene vermomming. Proficiat deputatie het strekt ii tot eere, Zij trekken er op af. Men verwaarloost niets, geene voetstappen werden gespaard om bij leeg en bij hoog aan te dringen opdat de vernietiging der kiezing van Aalst door de deputatie, die bijna oorendul is, en voor zeer goede rede, gestemd, waartegen er door den heer Gouverneur in beroep bij de Koning is gegaan, zou bekrachtigd worden. Senateurs op, senateurs neer, senateurs van het kort rijk, senateurs van het geweld rijk, sena teurs van alle kleuren en van alle lengten hebben zich lot dit einde op gang gezet. Hoe is het moge lijk dat de pensionnairs van hel oud mannekens huis, die nochtans tijd genoeg gehad hebben om zich in de ondervinding le rijpen, noch geen begrip genoeg verkregen hebben om de waarheid uit de valschheid te kunnen onderscheiden, en hun knollen voorappelcienen tc laten opdraeien, VEROORDEELING. De feiten in de rcklaam om de kiezing van 28 October laatst te verbreken aangehaald, heb ben al vele onaangenaamheden en moeielijkheden voor de onvoorzichtige aangevers verwekt. Indien zij cigenltijk de fouten zelve bedreven hebben, dan is het maar verdiende spek, zijn zij integendeel de uitvoerders van ingegevene of ingefluisterde lasteringen dan beklagen wij ze daarom als men met gretige kerels te doen heeft kan men niet teveel op zijne hoede zijn. Want de tribunalen spelen niet mis en mikken de stoulerikken in alle boeken en kanten. 'T is zoo dal de tribunaal van Dendcrmondc, voor te be ginnen en als eerste geregt, genaamden Jacobus Ringoir, garde exentrique. alhier icoonachtig lid van liet davidsgenootschapvoor veertien dagen gevang. 26 franken boet en de kosten van het proces veroordeeld heeft, om zich plichtig gemaakt te hebben, in het bovengemeld stuk. een deftig man als eene oude veroordeelde voor diefte te doen doorgaan. Als men de victo rie met zulke baldadigheden moet behalen, dan is er voorzeker meer als look in de meersch MENGELMOES. Een reiziger, laatst teruggekomen van Hou- garien, beweert daar eenen vlaamschen vogel gezien te hebben, bezig met zijnen nest te tim meren op een boomje, zeer uitgestrekt van takken maar wonder klein van stam. Groot was mijne verwondering, zegt den reiziger, wanneer ik dit Ylaandersch pluimgedierte zag, maar ik was nog meer verbaasd, toen ik het hoorde klappen; het sprak van steenbergen, goudmijnen enz. enz. en zoo duidelijk als of deze woorden uit menschens mond vloeiden daar ua hoorde ik nog eenige iatijnsche woorden maar moeielijk om te verstaan zoo als comito, electa, petro, pérunio enz. Men moet er niet aan twijfelen dezen vogel is getemd en zeker uit eene muit geraakt, maar aan welke raadselachtige omstandigheden, moe ten wij zijne tegenwoordigheid in deze verafge- legenc streken toeschrijven? Is hij misschien in de handen gevlogen van eenen Hongaarschen eigenaar, of hebben de goudmijnen van dal rijke land het geldzuchtig dier uitgelokt, dit zullen wij misschien later vernemen want het spreek woord zegt Eer dat zekere vogels hunne nesten timmeren zien zij w el rond of cr eten genoeg is om hunne jongskens tc kweeken en tot goeden stand te brengen De Vogelj es en de Land bonte enz. Het wetsontwerp eene wijziging brengende aan de wet op de jacht, is door den heer minister van binnenJandsche zaken de kamer onderwor pen. Dit ontw erp heeft tot doel het gouvernement iiet recht te geven de jacht gedurende den nacht te verbieden en toe tc laten de bescher ming, die de wetgeving vergunt aan de naeh- tegnals en dt: grasvogels, uit le breiden tot al de nuttige vogels. I)e land- cn hovingbouw zal met geestdrift deze-wet toejuichen want het geldt er de ver nieling tc beletten der kleine vogels die men met reden onder de grootste vernietigers der rupsen en vlindcreieien mag rekenen. Duitschland meer den eene andere streek word sedert eenige jaren getijsterd door dit onge dierte dat de veldvruchten, de boomgaardenen de bosschen zijn aangevallen, en dit door cene schier algemecne sterfte der vogeltjes onder welke eene oprechte epiornitie heeft geheerscht. In Frankrijk en bijzonderlijk in het westen. waar, door onbekende oorzaken het getal vogeltjes sterk verminderd iskoopt men dagelijks zoo veel men er kan toesturen aan, om in die streek in vrijheid te laten vliegen en vermenigvuldigen. STA A TKUNDIG OVERZICHT. In zitting van het fransch wetgevend korps van gisteren is de kiezing goedgekeurd van M. Isaac Pereirr met cene meerderheid van 130 stemmen. Daarna heeft M. Duverger lezing ge geven van een keizerlijk decreet, de sluiting van den builengew onen zittijd medebrengende en op morgen den gewonen zittijd bepalende. Het wet gevend korps zal zich vereenigen, om tot de benoeming van zijn bnreel over te gaan. Op dit oogenblik, zegt de Comtiiulionnel, is er nog geen nieuw kabinet samengesteld en de keizer weet zelf nog niet wie de opvolgers van de tegenwoordige ministers zullen zijn. Een enkel feit schijnt stellig te zijn, namelijk dat L. Napoleon, zonder voorbehouding, het programma, onder de ingeving van M. Emile Ollivier opgesteld en door 140 gedeputeerden van den rechten eenter onderteckend, heeft aan genomen. Die 140 gedeputeerden, zouden de nieuwe meerderheid uitmaken, waarop het mi nisterie, welk het ook zij, gedwongen zat wezen te steunen. Wie nu de mannen zullen zijn, om dat ministerie samen te stellen, is tot hiertoe nog niet gekend. De Réveil van 26 dec. kondigd eene tijding af, die hij zegt onder alle voorbehouding mede te deelen en welke hij zonderling noemt. Is het waar, vraagt het blad, dat er eergisteren 74 onder-ollicieren of soldaten zijn aangehouden van de eerste afdeeling van het leger te Parijs, onder beschuldiging eene geheime republikein- sclie socialistische maatschappij te hebben ge vormd en dat zij allen in het gevang hunner respectieve korpsen zijn opgesloten? Zou het waar zijn, dat de minister van oorlog zou beslist hebben, al die soldaten zonder ge rucht naar andere regimenten tc zenden, en ze bij de aankomst in hunne nieuwe korpsen af te straffen? Ofhet blad in kwestie op die vragen een intwoord zal krijgen, valt zeer te twijfelen, ten zij het gouvernement het gepast vond het eene vermaning te geven om te stout te zijn geweest. Dat ware wel mogelijk. Volgens eene parijsehe korrespondentie zou M. Ollivier een eersten uilslag bekomen hebben waarna hel zeer wcnschte, namelijk var. de portefeuille van binnenlandsche zaken niet te nemen, die M. Chevreau, profeet van Lyon, is aangeboden. Ziehier de laatste ministerieële bullelijns Het ministerieële werk is op het punt tol een uitslag te komen. Het is zeker dat M. Magne zijne portefeuille van financien behoudt. Hij heeft dezen morgend eene langdurige conferencie gehad met M. Emile Ollivier. De Keizer heeft de beslissing van M. Emile Ollivier goedgekeurd, die de portefeuille van justitie en van eeredienslen heeft verkozen. Men verzekerd dat MM. Dupuy de Lome en Louvel de ministcricn van openbare werken en van koophandel zouden hebben aanveerd. Men verwacht het antwoord van M. de la Gue ronnière voor de portefeui.le van binnenlandsche zaken. Deze ministerieële combinatiën zijn nog niet stelligenalle dagen kunnen er nog veranderingen aan komen, evenwel verzekerd men dat het nieuw kabinet morgen zal genoemd worden. Het officieel fransch blad kondigt de benoe ming af van de lieeren de la Tour d'Auvcrgnc en Grenier tot senateurs. ^v\nAAAA/vw\ Men in de Gazette van Denitermonde: Vrijdag, rond i ure 's namiddas, isah.ier een hevige brand ont slaan in de touwslagerij des heeren Verlongen-Goens. Vele burgers onzer stad. de pompiers en politiecorpsen zoowel als de tronpen der bezeliing, allen hebben de grootste zelfopoffering aan den dag gelegd, hetwelk belet l eeft iet vernielend element verder dan tot de maéhienplaats uit te breiden, met de daaraan palende gebouwen gedeeltelijk af le breken. Alles was verzekerd Het is te wenschen dat de stoffelijk schade wtjdra hersteld ware, daar er zooveel werklieden aan dit wijd vermaard uijverlieidsgesticlit hun dagelijkschen loon verdienen. Ziehier een zonderling gebruik dat men van eene velocipède heeft gemaakt Dijnsdag hield de policie een persoon aan, die zijne beeneu was afgezet en van buts tot huis ging bedelen. Daar de agent geen vervoermid del bij de hand had. nam hij eene velocipede, waarop hij den bedelaar plaatste en voorde hem naar ,4e perinanencie.

Den Yker | 1870 | | pagina 2