rrden liooivn verldlen hebben. Deze ontdek- ing is Dun siechls dui 1 december aan de ooren gekomen, en deze derde is in 't enk west niet geroepen geworden. Onbelwistelijk is het, dat indien een zoo openbaar feit plaats had gehad, 1 c' aan geene getuigen zou ontbroken hebben om liet te bestaligen, en dat vooral een der kan daten niet zou dienen te wachten hebben, om ervan onderricht te zijn, de openbaring die hij verhaalt* Deze overwegingen worden nog meer be slissend, toen men bestatigd dat in weerwil der zorgen welke een zoo levendige strijd in het onderzoek der steml iljetten heeft doen aanwen den, men nie's ontdekt heeft, dat aanwijst dat men zijnen toevlucht genomen heeft aan het stelsel van herkenbare stembiljetten het geheim van liet scrutin is geëerbiedigd geweest. Ik heb. in gevolgtrekking van het geen voor gaat. de eer aan uwe Majesteit voor te stellen hel besluit der bestendige deputatie van Oost- Vlaanderen van 22 december 1869 te vernie tigen. De Minister van het Inwendige, ErooRK PIRMEZ. LEOPOLD II, Koning der Belgen, Aan alle tegenwoordigen en toekomenden. Heil. Gezien het beroep tot ons gedaan door de Gouverneur van Oost-Viaanderen, legen een besluit der bestendige deputatie van den provin cialen raad van Oost'Vlaanderen, de kiezingen van Aalst vernietigende Gezien het urt. 46 der gemeente wet; Op het verslag van Onzen Minister van het inwendige, Wij hebben besloten en besluiten Art. i. Het bovengemeld besluit der besten dige deputatie van den provincialen raad van Oost-Vlaandercn, is vernietigd. Art. 2. Onze Minister van het inwendige is met de uitvoering van liet tegenwoordig besluit belast. Gegeven te Brussel, den 7 Januari 1870. LEOPOLD. Van wege de Koning De Minister can het Inwendige Ecdorr PIRMEZ. DE WAARHEID. Ku dat de kiezing is goedgekeurd, is het ook toegelatcn^er een woordje over te reppen. Eenige dagen nog vóór de verbreking van het partijdig besluit der bestendige deputatie, ge loofden sommige onnoozele bokken aan eene herkiezing, omdat hunne opperhoofden. hoe wel van het tegendeel gansch overtuigd toch iels moesten uitvinden om hunne lichtgeloovige kiezers te paaien Dwang en geweld, bedrog ril omkooperij, ïoo spraken die kopstukken, hebben de kiezing bewerkt. Allen," die maar eenigzins van bet gouvernement afhingen of er eene gunst van verhoopten, hebben medegeholpen om ons ter neder te slagen. Invloedhebbende personen, onze opinie tegenstrijdig, hebben thans al hunne macht gebruikt om ons. zulke goede catholijken cn w are christenen, in onze bokkenvesling terug te drijvenen wij. helaas! W ij hebben niets gedaanaan elkeen lieten wij volle vrijheid iedereen mocht naar eigen keus handelenomdat wij, zonder prangmidd'-lcn, de gekozenen der openbare opinie wilden word-n. Neeu, zulke kiezing mag niet gehandhaafd worden, en Liénart zal er zijnen naam bij verliezen, de bestendige depntutie zal hare demissie geven, de majorité zelve onzer stad zal haar ontslag aanbieden, indien de koning de Aalstersche kiezing durft goedkeuren. Zoo spraken de mannen, die, volgens hun zeggen, met gekruiste armen het vonnis van het kiezerskorps hebben afgewacht. Maar indien de catholijken toch waarlijk zoo stil gebleven zijn, wal beteekeiien dan al die opzeggen van landen en buizen, wannéér de gebruikers van hunnen kaliber niet waren"? En wat moet men denken van al die pogingen bij welbekende liberalen, waar zij. onder het aaiikoopen van eenige bonderde franken koop waren, cn belofte van verdere pratiek. eene stem op de proef stelden? En dan al die beloofde plaatsen, waarover het stedelijk bestuur te be schikken beeft? En die naeiilvergaderingen? Eu die tergende uittochten der vermaarde bende van Cartonche en Jan De Licht En daarbij de krachtige medewerking der politieke geestelijk heid, die. niet te yreden met het uitoefenen van haar burgerrecht, nog van predik-en biechtstoel misbruik maakt, en zelfs niet aaizelt eerbied waardige doch zwakgerslige ouderlingen in hun eigen huis met de straf der eeuw ige verdoemenis tc gaan bedreigen, indien zij niet tegen de liberalen v erken Dit alles noemen die godvreezende mannen het kiezerskorps zijnen vollen keus laten. En omdat de liberalen met samengedrongene gelederen legen den algemeenen vijand van vooruitgang ten strijde trokken, en na een hard nekkig gevecht de overwinning behaalden, zou de kiezing moeten verbroken wordenwaar schijnlijk opdat de klerikalen den tijd zouden hebben, nu zij hunne sterkte kennen, hun geliefkoosde middel, liet geld, nog eene grootere rol Ie doen spelen Doch neen, een onwederroepelijk woord is uitgesproken. De liberalen zullen aan het bew ind blijven en welhaast, met moed en volharding, zal de laatste uur van hel bokkenrijk slaan Een labafsch gewrocht w,VuVuVJl'V..v>- Het enkwest bevolen door de bestendige deputatie ten opzichte der kiezingen van Aalst, heeft zonderlinge dingen aan den dag gebracht; beperken wij ons voor hedei: eene belediging ten laste der liberalen gelegd te doen kennen. In het begin van november laatst, kondigde de Bien public het volgend artikel af: De drukking gepleegd door onze liberalen op zekere kiezers, ter gelegengeid der laatste gemeentekiezingen beeft ongehoorde evenredighedigbeden verkregen. Ik wil, omtrent dit voorwerp, u een feit aanwijzen dat eene oprechte verontwaardiging in onze stad beeft verwekt. Een jongeling, van eene eerbare familie, was, bijna twee jaren geleden, in eene der menigvuldige twisten, die het geslagen en ontevreden liberalismus, in dit tijd stip deed onstaan, ingewikkeld De magistratuur Bara vond goed hem met twee of drij maanden gevangenis te veroordeelenmaar de verdachte die de preventive opsluiting vreesdeen de zaak van Sl-Denijs is die vrees maar te wel komen verrechtveerdigen had bet land verlaten voor zijne veroordeclingbeden nog wacht bij bij den v eernden, dat de prescriptie zijner straf voltooid zij... Échter, zijne moeder kwam gevaarliik ziek te vallenmenigvuldige voetstappen werden er gedaan om de gratie «van den zoon te bekomen.... Onmo gelijk! Hij had de onvergeeflijke misdaad begaan de hand op te heffen tegen eeiren liberalen aanvaller. Maar thans naderen de kiezingen van 26 october cn de liberalen zijn met eene tweede en onherstelbare ncèrlaag bedreigd. Om ze te voorkomen, verlagen zij zich tot de laatste middelen. Een der bijzonderste hoof den der partij heeft do onbeschaamdheid (.cjwwt/ne) zich tot drij maal bij den vader van den vluchteling aan te bieden, een meer dan tachentig jarigen grijzaard, en beloofde hem dat, binnen de vijf dagen, zijn zoon in het oudershuis zal vvederkeeren, indien de vader voor de liberalen wilt stemmen. De ouderling, uitmuntend catholijk, heeft met verachting dien koop geweigerd, en de liberale agent, beschaamd en in de war, is er met haast van doorge trokken.... Zie daar waar onze doctrinairen gekomen zijn!... Zij drijven handel in het vergunrecht van genade ten belangeeener partij, en zeker van den ministerieelen steun, verlengen zij het ballingschap eens ongelukkigen wiens vader zijne godsdienstige en puliticke overtui gingen niet wilt loochenen. P S. Eene protestatie, gehandteekend door meer dan 250 kiezers, komt tegen de geldigheid der kiezingen van Aalst, aan de bevoegde overheid gestuurd te worden. De drukpers gaf geen teeken van leven omtrent dit artikel ;4nnar alles komt tc pas voor wie wachten kan. De be&huldigde persoon, maar weifelend beduid, was niemand anders dan onze achtbare Burgemeester van Aalst. In de zitting der enkwest-commissie van 3 december, sieur ByI, opsteller van het blad Den Denderbodekomt verklaren dat hij 'dit feit sedert lang kent, dat hij de dag te voren slechts er het fijn woord van vernomen heeft door M. Liebaut, seminarist, broeder van den vluchteling, dat deze bij den burgemeester gegaan was met doel, door zijne tusschenkomst, de vrijstelling zijns broeders te bekomen; dat de burgemeester hem de voorstel had gedaan van zijnen broeder tc doen genade chenken des anderendaags der kiezingen, op voorwaar de dat M. Liebaut, vader, zijn© «temming zou doen vernietigen met gebruik te maken ecus bulletins tusschen hen overeen te komen. Zoohaast deze getuigenis geëindigd was, vroeg M. de Borgemeester, aan de zitting aanwezig, om oniliid- delijk en zonder uitstel, opdat de leden der commissie niet zouden veronders, ellen dat hij zich er toe moest beraden, aanhoord te worden. Na verklaard te hebben, dal bij zich gelukkig achtte dat deze zaak ingeroepen werd, dat hij zelve sedert lange tijd begeerig was ze te veropenbaren gelijk zij was. maar daartoe geene gunstige gelegenheid had gevonden, voegt hij er bij dat bij inderdaad dit slachtoffer der klerikalen be klaagd had en dat er tot hem voetstappen gedaan zijn geweest om hem zijne genade te doen bekomen, toen eenige dagen later, bij de volgende brief ontving Mijnheer de Borgemeester, Van over lang zou ik uwe welwillendheid en invloed bij M. den Minister van justitie ten mijnen voordeele, afgesmeekt hebben, indien ik, gelijk ik het op deze uur zie, de machteloosheid der dringende ver zoeken welk eenige heeren mijner partij voor mij gedaan hebben, gekend had. Heden M. de Borgemeester, mij met volle betrouwen aan uw boog gezag overgevende, durf ik verhopen dat gij het nederig verzoek, welke degene, die verplicht is geweest voor zijne eer en degene zijner familie een verkleefd land teverlaten^ u met alle betrouwen toestuurt, niet zult verstouten. Dit verzoek, Mijnheer, is ten mijnen voordeele bij Mijnheer de Minister van justitie tc willen een goed woord doen tot het bekomen mijner genade en vrijheid. Verzekerd dat ik ben over den gunstige uitslag, beloof ik u, Mijnheer de Borgemeester, er u voor alt jd erkentelijk over te zijn en bij mijne terugkomst in Aalst in de volstrekste onzijdigheid te honden. Ik zal niet be paaldelijk te Aalst kunnen blijven, omdat ik nog niet genoeg gevorderd hen in den nieuwen staat dat ik aanvaard heb. Mijn eenige begeerte, M de Burge meester, is mijne dierbare ouders te herzien, om ze te kunnen troosten in hunne oude dagen en de uiterste mis- troosting waarmede mijn ballingschap ze overlaad te verzachten. Oh Mijnheer, indien ik uwe welwillendheid niet waardig ben, heb ten minste medelijden met eenen ouden vader, door de jaren bezwaard, met eene oude gebrekkige moeder die mijne afwezigheid meer en meer doet lijden. Van u alles verhopende, Mijnheer de Borgemeester, verzoeke ik u mij uwen nederigen en dienstwilligen dienaar en medeburger te gelooven. Gel eekend. CA MILLE LIEBAUT. Rue d'Arras, N* 87 Lilie. Rijssel, de 20 september 1869. Op dezen brief antwoord de burgemeester in dezer voege Aalst, 21 september 1869 Mijnbeer, Zonder eenig vertoef antwoord ik op uwen brief van gisteren. AI voren hem te ontvangen, en al voren te we en dat gij uw ongelijk erkende, had ik de gelegen heid gehad te zeggen dat ik u beklaagde, dat gij stren gel ijk gestraft waart, niet voor het geen gij bedreven had, maar om dat gij in dien berispelijkcii aki slechts het instrument waart eener politieke partij, waarvan gij welhaast het slachtoffer zijt geworden; de afleiding was zeker en onheilbrengend. In dezen oogenblik, bij het naderen der gemeen te- kiezingen, is het mij onmogelijk nnmiddelijk gevolg te geven aan uwe vraag, maar indien gij volherdt in uwe verzoenende voornemens, en dat uwe ouders van nu tot het toekomende tijdstip, zich niet willen vermengen aan politieke betoogingen, tegenstrijdig aan mijne vienden en aan mij, verbind ik mij des anderen daags der kiezingen, heel mijnen invloed te gebruiken om u doen genade te scheuken Gij wilt wel bekennen dal dezen invloed eenig vermogen kan heb ben, en ik heb reden om het insgelijks te ge'ooven. Indien ik alle toegevendheid voor u heb, ik heh, gelijk gij zegt, medelijden met uwe bejaarde ouders, en eene schrede van wege hen en Mijnheer uwe broeder 2al voor mij een aanprikkelmiddel zijn om mij ter uwer gunste met al de mogelijke werkzaamheid onledig te houden. Aanveerd, M. enz. Get. AL. VAN LANGENH0VE. De borgemeester bewaarde dezen brief eenige uren alvoren hem weg te zendenbinst die tus«chen- ruimte en gedurende zijne afwez'gheid, kwam de broeder van C Liebaut, de seminarist, deed a and r in gingen om ontvangen te worden en zegde dat hij zou terugkomen. Hij verschoof, dien ten gevolge, de ver zending van dezen brief tot hei beloofd bezoek. M. Lie baut. de seminarist, stelde hem de stem voor ten voor deele der liberalen de burgemeester weigerde dit aanbod maar voegde er bij, dat hij wenschte dat de stad tot hare voorhene rust wederkeerde, eti dat hij van M. Liebaut, vader, niets vraagde, dan dat hij zich nimmer aan de politieke bctoogingen die er plaats grepen, zou vermengd hebben, en dat hij, dinir zijnen invloed,de rust in zijn gebuurte verwezenlijkte; na dit bezoek voegde hij het volgende postscriptum aan zijnen brief: 22 september 1869. Op het oogenblik dat ik deze briefin de post steek, heb ik het bezoek vau Mijnheer uwen broeder ontvangen;

Den Yker | 1870 | | pagina 2