kan geenen brief hebben ontvangen van Mevr. Hdaar zij sedert meer dan zes jaren dood is! De dag van liet enkwest is gekomenmen gaat alles bewijzen, maar niemand komt te voorschijn om de beschuldiging slaande te hou den de onafstelbare Vrederechter oordeelde niet geraadzaam zich te verloonen. En nogtans heeft men dit feit in het aanwezen van meer dan twee honderd leden bevestigdhet beschul digingsstuk zegt Des noods zal men ten bewijze komen van al die aangehaalde feiten en verder De persoonen wier handleekens volgen, verklaren dat die feiten in hunne aan wezigheid echt zijn bevestigd. Welnu, de Vrederechter heeft een uit den duim gezogen feit bevestigd Zal M. Van Wichelen begrijpen dat hij op eene zeer Iichtveerdige wijze te werk notaris, laatzijnen neef aldus alleen vertrekken, is gegaan Dat men dit gedng beoordeele alleen verslaat gij het, onwederleggelijk bewijs vallen, en dat hij hem zou komen uitroepen des morgeus der kiezing. Maar den oogenblik ge komen zijnde, o, te leurstelling en misrekening De hairen rijzen te bergen opdepruik, de vogel die hij zegt bebrocid en gespijst te hebben is uit den nest geroofd, hij ontsnapt hem Men begeeft zich bij den oom, den om den neef terug te eisschen, en daar verneemt men, zegt ernstig den apotheker C dat hij naar Erembodegem ver trokken is, met den zoon des notaris, in een rijtuig bestuurd door M. Van Langenhove zoon, en het geen nog erg°r cn slechter is, van Erem bodegem is hij alleen naar Brussel de huidege capoae gegaan Afgrijselijkheideen oom, Eene andere beschuldiging, ook door de kle- rikalen onderteckend, zegt dat de 23 October, Ed. Van den Bonne, werkman bij het bestuur der hospitien, zich in naam van M. F. V. A. brouwer, bij den kiezer Leop. De Cock, bakker heeft begeven, en dat hij hem de kalandisie beloofde voor zijnen w inkel indien hij zich in het lokaal des liberale verbonds wilde gaan en voor het laatste genootschap stemmen. (Get.) L. Da Coca. Hel feit is insgelijks bevestigd door meer dan 200 persoonen met gebod van bewijs P'Eh wel, zou men het kunnen gelooven? Er beslaat in het bestuur der hospitien noch bediende, noch kostganger mei name Van den Bonne. Dat is eenvoudig een schandalige beschuldiging. En het is op dusdanige opgaven dat de bestendige deputatie de kiezingen van Aalst heeft durven vernietigen, en nogtans de afgeveerdigde leden der deputatie voor het enkwest waren innig overtuigd dat de bevestiging der 200 kferikalen valsch en leugenachtig was. Beschuldiging ten laste van M. den Oversten der statie. Altijd liet zelfde stelsel. Beledigt, beledigt, er zal toch iets van overblijven. Men beschuldigt den Oversten der statie al zijne bedienden bevolen te hebben, en zelfs persoonen met namen en toenamen aangeduid die onder zijn dienst niet staan, voor de liberale lijst te stemmen. Deze laffe beschuldiging tegen eenen openbaren ambtenaar is gelogenstraft door al de bewijzen, cn nog eens, niemand heeft zich ter enkwest aangeboden om ze te houden staan. Jesuietismus en lafheid De beschuldigingsakt tegen de liberalen zegt dat de genaamde EBafgeveer digde kiezer, verzocht was geweest het noenmaal te nemen bij den heerzijn oom, den 26 October. Dit verzoek niet beant woord hebbende, is men hem 's avonds gaan afhalen, onder voorwendsel te komen avond malen, en hij is vastgehouden geweest tot dijns- dags en is niet kunnen gaan stemmen. In de antwoord op dat stuk gedaan, leest men dien kiezer is van eene slappe gezondheid, de minste gemoedsbeweging is hem nadeclig. 'T is voor deze rede dat hij verkozen heeft na de stemming niet te gaan, en 't is om aan hel dringend aanhouden der kalholijken te ontsnap pen dat hij bij zijn oom is gaan vernachlen. Indien, deze van zijnen invloed had willen gebruik maken om hem ten voordeele der libe ralen te doen stemmen, hij zou er zeer gemak kelijk in gelukt hebben. Wij voegen hier de verklaring van M. E— B. bij. Bevestiging van den eenen kant, loochening van den anderen. De dag van het lichtik zeg des enk w ests, komt aan, de heuveldaden der doct>inarissen zullen aan het groot licht des dags gesteld worden. De beschuldiger is daar; gelooft niet dat het eene kwakzalver zij, oh, neen, 't is heel en al een apotheker met blauwen bril, met pruik van wankelbaar kleur;'tis hij niet die zal zingen eest moi quij'suie le roi des char latans. hij heeft te groot gedacht van deszelfs ge wicht. Hij is, en gij moet hem op het woord gelooven, de leider of dc mentor van zijnen gebuur den kiezer B. Niets word er verricht bij Mev. B. zonder dat hij er het woordje over gezegd heeftde zoon zou zich niets veroorloven zonder raad aan den apotheker te vragen. Hij geniet er eens vertrouwens zonder palen. Aan- houren w ij hem Er was overeengekomen, zegt hij, tusschen de moeder, den zoon en hij, den apotheker met blauwen bril, dat de kiezer Em. B. zich tot de stemming zou begeven, onder zijne schutswacht. om onder de banden der liberalen, der vrijmetselaars misschien, niet te dat hij gedwongen is Maar er is eene verklaring van wegens de moeder en den zoon, dat de kiezer vrijwillig bij zijnen oom is gegaan, en gevraagd heeft hem na Erembodegem te geleiden, om van daar naar Brussel te vertrekken en aldus de vervolgingen der klerikalen te ontloopen En wat doet onze apotheker met deze verklaring? Hij overzwaard er zich niet mede. De gebrilde mentor bevestigt rechtuit dat de moeder en zoon hem de verze kering gegeven hebben dat deze verklaring door den notaris was voorgespeld, geschreven en ge- handteekend onder zijne inblazing en om hein te verplichten. Hoe gaan zich die arme liberalen uitdien strik ontwikkelen? En ongelukkiglijk voor hem, zie hier een tweeden getuigen met name B— aankomen, deze is geen apotheker, neen, maar hij zou het wel willen zijn hebben, cn zou het wel geraakt zijn zonder dit schrik kelijk cxaam duivelsche uitvindingHij is dan geen apotheker het geen hem niet le min wederhouden kan bevestigingen te doen waardig der knapste en behendigste tandentrekkers Hij verklaart, op eene onverstoorbare wijze, dat hij weet dat het schrift gehandleekend door Mev. B. cn door haren zoon Ede uit drukking der waarheid niet bevat en dat het afgeleverd is geworden om den notaris uit eene gevaarvolle omstandigheid le verlossen. Vruchteloos teekenen de moeder en de zoon eene nieuwe verklaring, bij welke zij nogmaals staande houdeiT'dat de eerste waar en echt is. Niets helpt er aan, onze apothekers, misbruik makende, des gezondheidstaais der twee onder teekenaars, beweeren dat hel tweede schrift zoo min geloofwaardig is dan het eerste. Maar een ander getuige verschijnt, men ver wachtte er zich weinig aan Het is de oudste zoon van Mev. B. die Mechelen bewoont. Dc heer B. aide kwellingen vernomen hebbende, waarvan zijn broeder van wegens de klerikalen het voorwerp was, was daags le voren te Aalst aangekomen en komt aan de commissie verklaren; dat de deklaratie geschreven den 6 deecmber door zijnen broeder Em. B. en zijne moeder door hen vrij en vrijwillig in zijne tegenwoor digheid geschreven en gehandleekend is geweest. De heer Cin de laatste zitting aanhoord heeft geene andere getrouw heid in het huis van Mev. B. als degene voort spruitende uil een abonnement in hel gemeen aan een dagblad, en zegt dat hij er dan geen ander vertrouwen geniet. De getuige voegd er hij dat zijne moeder en broeder verlangen, uit hoofde van hunnen gezondheidsstaat, in het enkwest niet le komen getuigen. De ongelukkige gesneuvelde klerikale kandi daten die in het enkwest aanwezig waren, werden duizelig en vroegen niet meer dat men er nog dieper in trad Waar varen wij naar toe groolen God Als Clysterianus zich op het hoogste des autaars der beledigers ophijschtJournal de .Gand.) Eene Buitenkiezing. Daar men nu zoo veel over de vrijheid van den kiezer heeft hooren spreken zal het niet on gelegen voorkomen eens, door eene ware ge beurtenis, aan te toonen, hoe sommige buiten pastoors die vrijheid verstaan. In mijn dorp, zoo sprak ons onlangs een vriend, is de gemeenteraad gansch uit katholieken van zuiveren bloede samengesteld, doch met de laatste kiezing wilde een achtingswaardig inwo ner, die, alhoewel niet oprecht liberaal, vrij en onafhankelijk zijnde, niet altijd de denkwijze des pastors deelt, zich op rang stellen. Hij had in zijoe woonplaats nog al ecnig vrienden en zou misschien gelukt hebbenmaar dit kwam met 's pastors meening niet overeen, omdat die kan didaat aan hel ordewoord van zijnen herder niet blindelings wilde gehoorzamen. Hij moest dus van kant. En wat middel daarvoor gebruikt De pastoor spaart zich de moeite de kiezers te bezoeken en hunne stem voor zijne mannen af te vragen. Alleenlijk 's zondags, in de kerk, in de tegenwoordigheid zijner schapen, valt hij hevig tegen de liberalen uit, en den dag der kiezing gaat hij, vergezeld van den koster, naar de zaal, waar de kieswerkingen moesten plaats hebben. Hij neemt daar tafel en stoel en plaatst zich op twee stappen rechtover het bureel. Asa! Kiezers, roept de pastoor in het bij zijn van het bureel uitgij zult allen voorde goede kandidaten stemmenik wil het zoo de koster cn ik zullen aanstonds de briefjes schrijven. Zoo gezegd, zoo gedaan, en koster en pastoor vallen aan het uitdeelen Kobe alhier, Jan aldaar, Pieter alginder, daar uw briefje, geeft hel aan den voorzitter wanneer uw naam afge roepen wordt. Ëenige boeren mompelen den naam van den onafhankelijken kandidaatmaar het kan niet helpen. De pastor duwt hel briefje in de hand met de woorden geene komplimenten hoort gijEn op die wijze bekomt onze man geene enkele stem Geene reklamen zijn tegen deze kiezing ge daan, omdat niemand, van den voorzitter tot den laatsten kiezer, eene klacht tegen den heer pastor dorst onderteekenendewijl die eenvou dige buitenlieden het als een onvergeeflijk kw aad aanzien hunnen herder te wedcrslaan. De mis lukte kandidaat zou wel gereklameerd hebben, maar zich gansch alleen daarvoor bevindende, heeft hij de zaak laten varen. In tegenwoordigheid zulker feiten achten wij het ons eene plicht ze ter onderrichting der buitenlieden ruchtbaar te maken en wij hopen dat zij met der lijd, beter hunne rechten ken nende, niet meer zullen gedogen dat pastoors hen alzoo bij den neus geleiden VOLKSKAMER. Dijnsdag. Algemeene beraadslaging en be raadslaging der artikels van het koophandels wetboek, titel III, I,te boek inaatschapijen, de 8 eerste artikels zijn aanveerd. IVoensdag. Beraadslaging over de art. 8, 13 en 24'van het handclwelboek. Donderdag. Ontwikkeling van een voorstel tot wijziging der wet van 21 mei 1819 over de palenten. Gebrek aan plaats verplicht ons het begrip van deze ontwikkeling mede te deelen. Men leze in de /Innales parlementaires het gewrocht van M. Liénart; 't is eene echte schels van den poli- tieken levensloop van MM. Liénart en consoor- ten, begonst in 1865'. t ij legt ten laste van anderen al wat hij en de zijne sedert dit tijdstip hebben aangerichtmen werpe eenen vluchtigen oogslag op eene menigte nieuwe gepatenteerde in Aalst, om dc waarheid dezes onzes gezegde zich te overtuigen g konde hij zijn voorstel doen doorgaan, het ware eene nieuwe gelegen heid om zijne geliefkoosde spreuk chacun son tour nest pas trop, toe le passen hij zou be ginnen met er mannen van zijnen kristelijken smaak in te zetten en eene algemeene razzia der kiezers, zijne tegenstrevers, bewerken. Eenieder weet hoe hij en de zijne de rechtzinnigheid, de rechtvaardigheid en de wetten verslaan M. de Minister heeft in weinige woorden het voorstel onderzocht en dc ongegrondheid ervan ontvouwd Vrijdag. Handelwelboek art. 13 aanveerd; 9, 10, II en 12 ingetrokken. Stedelijke raadszitting ran 31 Januari De Zitting word geopend om elf ure. lijn aanwezig de heeren Van Langenhove, Burge meester-Voorzitter, De Ryck, Cumont, De Pauw, De Moor? Levionnoisen Van der Smissen-De Schryver, raadsleden. M. Levionnois, jongste raadslid, vervuld het ambt van secretaris. De Voorzitter merkt op dat de raad niet in meerder heid is, maar dat niet beletten kan dat de nieuw geko zen e raadsleden hunnen bij de wet voorgeschreven eed ontluiken; het geen zij beurtelings verrichten, en de

Den Yker | 1870 | | pagina 2