Zitting van den Stedelijken Raad van 4 Februari. Kleine opmerkingen. ontmoeten, als ook en wellicht nog nirer uit vreeze der hartroerende beloogingcn zijner lieve wederhelft Eindelijk, voor eiken onparlijdigen niensch wat blijft er -nog recht van dit vermaard enkwest? JNiels, volstrekt niets. Dat de klerikalen des anderendaags hunner nederlaag, hunnen toe vlucht genomen hebben tot hunne vrienden der deputatie, dat zij zelfs hunne tegenstrevers van omkoopings pogingen beschuldigd hebben, dat twee hondcvd onderteckenarcn deze beschul diging bevestigen, al dat zou men verstaan en zeer wel kunnen verschoonen. op voorwaarde dat de twee honderd ond< rteekenaren volgens hnn aanbod, het bew ijs van het geen zij beweerd hebben komen doen. Maar- het peen men nau welijks verstaat, dat is dat de deputatie, na het enk west wiens inhoud wij kennen, de kiezingen heeft vernietigddie handelwijze overtreft al wat het gezond.oordcel zich kan inbeelden, en is eene vlek voor de deputatie, die zij nimmer zal uitwisschen. Een provinliaal college dal met eene dusdanige partijdigheid te werk gaal valt zoo diep dat hel beneden alle achting en eerbied staat. Wat is dan, o grooten God, de waardigheid geworden?! De zitting van den ste 'elijken Raad aan welke al de leden, behalve, M. Van Langenbove, Bur gemeester-Voorzitter, uit hoofde van gezond heidstoestand, aanwezig zijn, had een overgroot dagorde^ maar weinige voorwerpen, aangezien zij bijna allen van aanhangende besturen voort- vlooien, die het vertrouwen des ccnlraalsbc- stunr, bezitten, hebben eenig belang opgeleverd. Ziehier het dagorde en den uitslag der beraad slagingen 1° Samenstelling der sektien. Verschoven tot eene andere zitting. 2° Bureel van weldadigheid. Vraag van buitengewone kredieten. Er worden 2700 franks toegestaan. 3" Onderzoek der gemeentekas. Goedgekeurd. 4° Goedkeuring der aanbesteding van houil- lekolen. M. Wauters is aannemer verklaard. 5° Volksbibliotheek. Rekening voor 1868. Goedgekeurd. 6" Steenweg van Opwijk. Krediet voor repa ratie en onderhoud. Verzonden naar de sektic. 7° Sint Iflartinuskerk. Toelage voor herstel lingswerken. Toegestaan, met uiting dat de werken verhaast worden. 8° si kademie. Rekening voor 1868. Goed gekeurd, met opmerking van kredictsvoor- drachlen, leveringen zonder openbare aanbeste dingen enz. punten die zoo lievig de verledene jaren beknibbeld werden door M. Monfils, nu voorzitter der commissie van de akademie. 9" Hospi'ien. Verkoop van het Begijnhof. Verkoop voor 120,000 toegestaan met 9 stem men, 4 tegen en eene onthouding. 10° Aankoop van het Hótel des trois Rois voor 55,000 franks. Goedgeke rd. 11° Belasting op de honden. 12" Legaat van M. Michiels. Verzonden. 13° Huur van jachtrecht. Onder de toegezondenc stukken bevinden zich: 1° Eenen brief van wegens de bestendige deputatie, waarvan M. de Voorzitter lezing geeft en bij welke deze de afstelling van den heer sekretaris verklaart niet te kunnen aanvaarden, omdat zij onregelmatig en tegenstrijdig aan de wet gestemd is geworden. M. Van Wambeke wil de Sekretaris zich doen verwijderen, beweerende dat al wat zij nog te verrichten hebben, niet geldig zou wezen. M. De Ryck doel hem opmerken dat het hier eene verzending naar de seklie geldt, en dat M. Booneniet zal heengaan. M. LiénaRt houdt er aan te verklaren dat dit affront want, zegt hij. hel is Pr wel een, geheel op liet college valt: dat bet zijn oorzaak is dat de beraadslaging in hel openbaar heeft plaats gehad dat zij wel wisten wat zij deden als zij bet geheim vroegen, dat men er hen tocgedsvon- gen had, dat zelfs bij de aanhoorders het woord lafheid werd uitgesproken. M. De Rvck zegt dal hij dit affront zeer wel op hem w il nemen. M. Van.Wambeke beweerd dat hij wel wist dat die weigcring overrpijdclijk was. en niet begrijpt boe bel mogelijk is dal het college de openbare beraadslaging gevraagd hebbe. daar het in zijn midden eene jurisconsulte heeft die voorzeker de gemeente wetten moet kennen. M. De Ryck, voegt er bij, en IK begrijp niet boe GIJ die twee jurisconsulten hebt. neen drij want M. Bethune is er ook eene, deze misgreep hebt kunnen begaan. M. Van Wambeke. om te bewijzen dat hij het maar te wel wist, zegt dal bij des anderendaags bij den Burgemeester zich heeft begeven om te herbeginnen, maai dat hij geweigerd heeft. M. De Ryck antwoord dat dit niet kan zijn, aangezien de beslissingen des raads moeten uitgevoerd worden, maar dat M. Van Wambeke, gelijk hij er de gewoonte van heeft, zieli tol den Burgemeester had gew end, om het proces-verbaal te veranderen en er in te lasschen dal de beraad slaging in het geheim bad plaats gegrepen. M.V an Wambeke loochent dit af en zegt dat hij het proces-verbaal niet heeft w illen veran deren maar alleenlijk het woordeken openbaar op zijde laten. En 2° eenen brief der deputatie die de jaar wedde, door den raad uit het budjel gesehrabl, des kapiteins-kwartiermeester en nog ccnige anderen voorgestelde veranderingen hersteld. ■'wiVVUVkAA/V.^ De bovenstaande zitting, ofschoon bijna een onbeduidend belang opleverende! is nogtans rijk geweest aan afleidingen voor al degene die de verledene jaren de beraadslagingen der huidige meerderheid bijgewoond hebben. Zij beeft het hoofd zoo hoog gedragen als mogelijk in alles en overal vondt zij misbruiken en maakte zij zich eenen eerctitel in de verhe- venste taal de onnoozc-lste beuzeliigen op te halenZij zou alle de uitvoeringen beter cn gespaarzamer verrichtenZij zou eenieder op denzelfden rang geplaatst hebben voor hel geen de leveringen betreft, in een woord zij zou alles in het recht afgelegd hebben. MM. Bethune, Liénart, Monfils en Van Wam beke moesten het bestuur in dien weg brengen cn van het oogenblik dat de stedelijke commissien zouden veranderd zijp zou alles een opzicht dat eenieder zou toelachen aannemenEn nu dat zij de overheersching in de commissien in handen hebben, wat gebeurt er" Vroeger werd er hier en daar eens gezondigd uit noodwendigheid en wij bedoelen haastc, tegen de voorschriften der wet voor het geen overdrachten van onbedui- den Ie kredieten betreft, maar nu, in de rekening der akad -inie van teekenkunde alleen, waarvan M. Monfils voorzitter is, zijn er zoo vele over drachten als artikels, en de openbare aanbeste dingenofschoon nooit zwaarder cn menigvul- diger, ten wier voordcele M. Monfils zoodanig pleitte dal eenieder eindigde met er niets meer van te verslaan, zijn volstrekt uit bet oog ver loren geweest. M. Monfils die voor zjjn in ambtreding alles voor misbruiken aanzag, ondervindt nu. maar bij is tot bier nog verre in de zaken eene genoeg zame ondervinding te helmen. dat liet ge makkelijker is te beschuldigen dan uit te werken. Zijne rekening der herstellingswerken des sfeen- wegs van Aalst naar Opwijek zal dit nogmaals komen bevestigen, zoo wel als de herstellings werken der Keizerlijke Plaats het bewezen aan M. Bethune, werkingen die duur gekost hebben en zeer gebrekkig zijn uilgevoerd geworden daar de aannemer zijne werken heeft geslaakt en de stad genoodzaakt is geweest ze te vol- tooijen. Of men dat spaarzaamheid mag hecten, daaraan twijfelen wij geenzinls; wat meer is elkeen weet datgoedekoop altijd slechte koop is. AJswannecr ér van oprechte spaarzaamheid spraak is, dan vloeit zij van wegens de minder heid op, ïnaar de meerderheid toont zich dan doof of wil niet hooren. Ja derzei ver sprekers konnen niet begrijpen dat het openbaar belang vereischl dal de herstellingswerken van S' Mar- linuskcrk verhaast worden. Weihoe, meerder heid Is het niet te eenvoudig om te melden, dal de bewaking en het bestuur der werken met weinig werklieden bijna de helft, zooniet meer, der toelage verslindt? En bij veronderstelling, het geen niet aannemelijk is, dat de staat dc jaarlijksche toelagen niet vermeerderde in even redigheid der verrichte werkingen, zou het Aalstcrsch bestuur geene goede operatie doen en eene ware spaarzaamheid daarslellen, al moest het het geld zelfs ontlecnen tegen den hoogsten wettelijkeu of onwetlelijken intrestZou M. Liénart dezen maatregel niet hoeven te verslaan, hij die telkens er geniest word van finantien le berde springt. Waartoe dient die bitsigheid van M. Liénart ten opzichte des weldadigheids bureel, aan welk hij in hel toekomende alle krediet bedreigt te weigeren Is het wellicht om rede des overvloed», van w erk voor den arbeider des volks die met den besten wil des werelds nauwelijks eenen halven dag daags bezigheid kan vinden Is het misschien om dal het jaargetijde zich zoo gunstig, zoo voordeelig aan den werkman voordoet? Met zulk liefdadig hert. met zulke menschelijke ge voelens mag men zich met trolscheid aan het hoofd plaatsen eener zoogezegde christelijke en godsniinnende meerderheid de werkende klas zou volgens hem misschien in de plaats der w aarheidspredikers die in de weelde versmachten de leus moeten naleven ons kijk is van deze wereld niet en zich van honger laten om komen En waarom neemt de meerderheid niet vrljlijk het voorstel aan, indien zij de belangen der hospilien beltacht, het begijnhof in openbare veiling te stellen 'Een bestuur die mag immers niet dan de wetten in oogmerk hebbenwant de voorwaardelijke verkoop, die niet wettig,is, voor 120,000 fr. kan morgen eene teleurstelling worden en dan zal men zich vragen, wie zou dit gepeinsd hebben? In de stemming voor den verkoop begrijpen wij de doenwijze niet van M. Monfils, broeder van hen KoopKR. Voor wie is liet art. 68 der gemeenle wet dan gemaakt? liier geldt het niet alleenlijk eene anneming maar het is wel een voorstel van afstand wederom al eene stemming die niet wettig is en hoeft ver nield te worden!! En uit hoofde dier onregel matigheid is M. Dc Pauw de meerderheid bij getreden? En is liet noodig dat de afstelling van den sekretaris die reeds zoo vele gal geroerd heeft, van wegens M. Liénart nog eene jesuïctengebaar, verzwijging of omzichtheid moet verwekken? M. Liénart zou schijnen, zoo hij zegt, niet ge hoord te hebben, daar het aan al de in de zael bevindende persoonen niet ontsnapt en doorallen toegejuicht geweest is,—dat het woord lafheid is uitgesprokenJa voorzeker, is de vraag van afstelling van den sekretaris voor een politiek feit dat niets gemeens beeft met de stads geschriften, en die eenen zonderlingen akt van lafhartigheid of lafheid daarsteld, met het w oord lafheid, ja duizendmaal lafheid onthaald gewor den Die zulke daad in koelen bloede bedrijven kan, moet nogtans in zijn hert bekennen dat hij in een vrij land gelijk Belgie niet waardig is in eén openbaar bestuur een woordje te zeggen te hebben of eene plaats in le ruimen in eenen stedelijken raad, waaruit wraak en haat moeten uitgebannen blijven.' Zulke mannen die door schijnheiligheid, fanatismus, egoïsmus, baat- zuchtigheid of opperheerschappij verblind zijn, zijn eenige honderdc jaren te Iaat gekomen om ten tijde der inkw isitie in het Saint Office, een ambt te kunnen beklecden Is hel dan !e ver wonderen dat dien aki in de zitting zelve in het aanwezen der voorstellers door het publiek naar waarde geschat werd en als eene buitengewone lafheid naar dcrzelver hoofd werd toegeworpen W at er ook van zij de rechtsgeleerden Liénart en Van Wambeke volgens hunne bcweering wisten hoe zij moesten te werk gaan. maarzij hebben volgens hunne wetenschap niet gehan deld. En om het te bew ijzen heeft M. Van Wam beke zich bij den heer Burgemeester begeven ten einde liet karakter der zitting te veranderen? Is dat niet deftig? Is die manier niet schoon om eene zaak te liquidecren OhM. Van Wam beke, gij zijt nogmaals uwen neus voorbij ge- loopen en uwe rondborstigheid c rechtschapen heid zijn van uwe long over geheel uw lichaam gestroomd, 't w elk gij sleehls zult kunnen reini gen met u in den aqua am ara te gaan baden Wij ineeuen op deze zitting nog eens le moeter. terugkeeren. Wij denken onze lezers niet onaangenaam te zijn met hun het volgende uiltreksel eens bun deltje, een dezer dagen te Kortrijk verschenen, mede te deelen. Het zal eerst en vooral, en eens te meer lot staving strekken dal de geest der klerikalen zich er uilslulielijk en met drift op toelegt al de gedach ten van vooruitgang in te toornen, bet burgers-

Den Yker | 1870 | | pagina 2