VOLKSHAMER. Om elkeen te verneuken! Ja, de meissens in den stal. De peerden in de keuken, D' onbeschoftheid overal. Men deelt ons het volgende mede Over eenige dagen bood zich de heer H. C., deurwaarder van 's rijks lasten, bij den heer Liénart. bankier, aan, ten einde hem zijne conlrihuliebiljelten te behandigen. lie genoemde bediende deed aanmerken dat gemelde stuks niet in regel waren en gaf Je noodige inlichtingen om er de vercischte veranderingen aan toe te brengen. Hij was reeds op het punt te vertrekken, toen eensklaps onze jonge representant Liénart kwam toegesprongen en, in eene kinderachtige gram schap,. hem op hel onverwachts toesnauwde Ik verbied u in het vervolg nog den voet over den dorpel mijner woning te stellen. Als gij er om reden uwer ambtsplichten noodig zijl, zult gij bellen en buiten de poort blijven staan. De heer C. liet het zich niet herhalen en ant woordde dat hij zich voortaan naar dit bevel zou schikken. Wal mag de reden zulker onbeschofte handel wijze jegens eerlen bediende zijn? Het is toch niet, omdat de heer C. de bevelen zijner over heden vervulthet is niet voor het ronddragen van lastbiljctlcn. Neen, zeker neen; volgens ons is het alleenlijk omdat M. Liénart klcri- kael is en M. C. een onomkoopbare IiberacI is. Ha Zagen onze klerikale heeren dat er kans is hem ten hunnen voordeele te exploiteren, de vleierijen zouden dan niet ontbreken, en mis schien zouden zij hem in hunne salons ont halen. Thans moet hij als een hond buiten gejaagd en als de pest gevlucht worden. Zulke doenwijze verwondert ons geenzins van over lang wisten wij dat de klerikale spreuk, die over twee, drij jaren zoo helder klonk V'rijheid in alles en voor allen, gelijkheid voor iedereen, eene bittere teleurstelling is. En heden zijn wij meer dan ooit overtuigd dat, ware het in de klerikale macht, de laatste liberaal naar het pierenland zou gezonden w orden HELPT DEGENEN DIE HONGER EN KOUDE LIJDEN. Het gure weder houdt altoos aan. Al de waters liggen vast en het werk in de opene lucht is gestaakt. Men bedenke hoeveel brave werkmenschcn daardoor in nood gebracht zijn. Wanneer de werkman arbeidt, dan heeft hij reeds veel moeite, ont voor zich zeiven en voor zijn huisgezin het noodige te winnen. Wat moet het zijn wanneer hij van werk be roofd is en in een weder die veel groolere kosten medebrengt? Indien het ten alle» tijde eene christelijke voorschrift is zijnen cvenmenseh te helpen en bij te staan, zoo is hel op het tegenwoordig oogenblik eene dubbele plicht de ongelukkigcn mildadig de hand te reiken. Dat de rijken en weistellenden in het midden van hel genot denken, dat er zooveel lieden van alles beroofd zijn. Dat de rijke moeders, die hare kinderen in liet zachte dons zien insluimeren, denken, dat menige arme moeder niet weet waarmede zij hare kleine kinderen, die van de koude ver stijven, dekken zal Dat de begunstigden der fortuin, terw ijl zij aen eene wel voorziene tafel zitten, toch eens denken dat zoo inenig werkman geen stuk brood winnen kan voor zijne kinderen die honger hebben Zij Jiebhcn maar eens rond te zien en het zal niet lang duren of zij zullen weten waar zij helpen kuonen. Dat de welstellende moeders, dat de rijke lieden ons gelooven, wanneer zij een Werkmanshuisgezin zullen geholpen hebben, dan zullen zij hel geluk, dat hen op deze wereld ten deele is gevallen, dubbel genieten. Wij zijn geenc voorslaanders van de aalmoes als bestendige instelling, maar in den legcn- woordigen maatschappelijke» toestand komen er tijden, dat alle staatshuishoudkundige redene ringen moeten achter wege blijven. EENE ZONDEBLINGE STATISTIEK. Over een tiental dagen, deelden de klerikale dagbladen eene statistiek mede om te bew ijzen dat het liberalism de zedelijkheid doodt; hoe libe raalder eene stad is, zegden zij, hoe zedeloozer. Daar onze klerikale' konfraters toch zooveel van statistiek houden, kunnen wij niet nalaten van op onze beurt, de statistiek ook eens te laten spreken. Wij putten onze inlichtingen uit een blad van Florenlië. de Naziane. en hieruit blijkt de vol gende verhouding tussehen de w ettige en onw et tige geboorten onwettige op 100 wettige. Londen, 4 Brussel, 33 Parijs, 48 Monaco, 91 Wecncn 118 Rome, 143 tegen 100 100 100 100 100 100 178.000 zielen. 103,000 100.000 57,000 4.114 2.750 750 Voorwal de moorden betreft, nu krijgen wij de volgende uitslagen In Engeland. 1 In Holland, 1 In Pruisen, 1 In Oostenrijk, 1 In Spanje, 1 lu Napels, 1 In de Rooms. Stalen, 1 Zoodus Sprekende over Brussel e:i Luik, roepen de caiholieke bladen met vrome gramschap uit ioe liberaal der eene stad is, hoe zedeloozer! Aan de vruchten kent men den boom als het liberalism zulke vruchten draagt, wat monster moet dat toch wezen Wanneer wij thans de bovenstaande statistiek raadplegen en onderzoeken wanneer wij in deze statistiek te Rome alleen, voor 100 wettige ge boorten nictmindèrdan 143 onwettige geboorten vinden: wanneer wij met een benard hart moeten aanstippen dat men, in de Roomsche Staten eene moord op de 750 zielen te melden heeft, mogen w ij dan op de hoofdstad van het Kalholicisni, op de Stalen van den Paus met recht het spreekwoord niet toepassen Hoe dMftf bij Rome, hoe slechter chris tenen. MogfÉHlH?1 niet zeggen dat, onder rapport van oriUftigegeboorlen en moorden, het libera lism slechts de bleékc schim is van het ka- tholicism?Koophandel ZOU IIET HAAST GAAN EINDIGEN? Dat vragen alle eerlijke menschen, als ze nog altijd de namen van Jan Fan Ryswyck en Jan Delael in de gazetten- ontmoeten. Gaat dat iiaast gedaan zijn in ons eerlijk, oprecht, loiaal Belgie? Gaat de justitie geen eindvonnis uitspreken? Gaan de kinderen van a'en armen martelaar Van Ryswyck eindelijk recht bekomen Gaat de schreeuwende ergernis eindelijk verdwijnen in den modderpoel, waar zij eerst van hare geboorte had moeten stikken? Wij zijn blijde van te mogen aankondigen, dat weldra aan de publieke opinie op eene afdoende wijze vo doening zal worden gegeven. Hel openbaar ministerie w il niet, dat de arme weezen geen recht zullen vinrden daar waar zij het vragen. Op hunne vraag, op hunne billijke vraag naar recht, antwoordt de advokaat van den onverbid delijke» vervolger van Jan Van Ryswyck dat de tijdvoorbij is, dat de noodige proccduur akten niet bij tijds gemaakt zijn, dat de weezen dus moeten uit den tempel der wet gesloten worden zonder genade. Dat heetforclus En op die wanhopige verdediging heeft M. Mestdagh betoogd dat het bedrog ten volle be wezen was geworden. Hij heeft den middel van uitsluiting forclusionin het werk gesteld door Jan Delael, streng afgekeurd, en zegde De uitsluiting is. in de kwestien van eer, altijd hef wapen dergenen die geenc eer hebben. Hij eindigde met te zeggen, dal er recht moest gedaan worden aaa de vraag der kinderen \an Ryswyck. De reclllveerdigheid komt we! traag, maar toch ze komt. En wij heeten het voorop een verblijdend teeken, wanneer men zien kan dat het orgaan der wet zulke verheven taal spreekt. Jan Delaal... daar komt de man met den zak! ONWETENDHEID IN DE XIX« EEUW. NIEUW OPVOMHNGSSTKLSEL. De zillingcn der geheele week zijn besteed gew orden ttan de beraadslagingen over bet han- delswelboek. Het art. 55 is laatst onderzocht geweest. Het Senaat houdt zich bezig metde inilitiewet, het heeft beraadslaagd over de 80 eerste artikels. •lfdc zitting een schandelijk gerezen; M. Van Wambeke is er .trtosi van. Vader en voorstel zullen <er nit bet oog niet verloren worden. M.Mornaux gaf laatst, in eene voordracht Ie Brussel gehouden, eene keurige statistieke beschrijving van d» onwetendheid en het onderwijs, in de verschillige Staten ran Europa. Hier laten wij een kort verslag volgen van de land kaart in vier klassen verdeeld 1 klas. Duitschland, Pruissen, Holland. 2 Belgie, Vrankrijk, Engeland. 3 Oostenrijk, Griekenland, Turkijen. 4 Spanje, Portugal, Rome, enz. Elk land bijzonderlijk in oogenschouw genomen,: YRANKRIJK, dat zich gedurig roemt hel besctiaaf ste land van de wereld te zijn, telt nog 70U gemeenten zonder scholen, en op 3 franschen is er nog 1 ongeleerd. SPANJE 100 Burgemeesters, 600 Schepenen en 11,000 Raadsleden ONGELEERD!!! ITALIË, 300 gemeen en zonder Jongensscholen en. 400 gemeenten zonder Meisjesscholen. De onderwijzers hebben in dit land eene jaarwedde van 300 fr., en er zijn provinciën waar er op 100 per- soonen 92 ongeleerd zijn. lu RUSLAND, S p. h. der kinderen gaan ter school, anderen loopeu op straat. Bijna geene onderwijzers. In DUITSCHLAND hëerscht het verplichtend onder wijs, dat zéér goede gevolgen oplevert. Ongeleerden zijn er weinig te vinden. WCRTEMItl.RG heeft voor 30 haardsteden, een school lokaal, en men treft er noch knecht, noch boerenmeid aan, of ze kunnen lezen en schrijven. In BELGIE, is Geut op den eersten rang met 23 scholen Antwerpen op den tweeden niet 13 scholen; Brussel op den derden inet 9 scholen. Luxemburg telt op 100 loteliugen slechts S ongeleer den, en Henegouwen 64 ongeleerden per 100. In 1664 bedroegen al de budgetten van Europa 10 billioen, ruim 4 billioen voor het leger en slechts 100 millioen voor het onderwijs, dat is zoo wat, het honderd ste gedeelte van hel Europisch budget, dut men aan de ontvoogding van het menschdom besteedt! Schoon vooruitzicht, tnooic toekomst! Het onderhoud van de legers vordert het grootste gedeelte der staatsinkomsten en de maatschappij zal voortdurend blijven oorlogen zoo lang het menschddoin op de ware hoogte van onderwijs en beschaving niet wordt gesteld! Uit dit alles besluiten wij, zooals de heer Mornaux zegde, dat het licht ons uit het noorden komt, en de duisternis uit het zuiden, uit dat gezegende zuiden, dat onze klerikale gazetschrijvers zoo hoog roemen en hon- derde mijlen boven hun eigen vaderland verheffen. Een geloofwaardig persoon meldt ons een feit welke onlangs zou voorgevallen zijn in eene normaalschool voor onderwijzeressen, en dat eens te meer bewijst welke eene soort van opvoeding men geeft in de zooge naamde religieuse gestichten. Een pater had tol de leerlingen een der sermoenen gericht, waarvan men misbruik maakt, vooral op den buiten, en waarin de pijnen der hel eene groolere plaals beslaan dan de zedelijkheid. In zeer geweldige kleuren had hij verteld, dat er eens twee scholieren, twee broeders, waren, de eene verdorven, de andere braaf, en dat de duivel op zekeren nacht'onder de gedaante van een zwijn was gekomen en den kleine verwurgd had. Dit sermoen werd 's avonds gedaan, en na het avond maal gingen twee der meisjes hun gebed doen in de kapel van het klooster. In hunne bevreesd gemaakte verbeelding meenden zij het grollen van een verken Ie hooreneen der meisjes vlucht gansch verschrikt, terwijl het ndere geen stap kon doen en p de plaats van angst versteend bleef staan. Men kwam haar ter hulpe, maar vond haar builen kennis liggen. Toen zij tot het leven terugkeerde raas- kaalde zij en werd overvallen door de meest ontrust- barende zenuwkwalen. Zij herstelde wel, maar hare gezondheid is geschokt en tij zal in langen tijd nog niet genezen zijn. Ziedaar de gestichten, die gelast zijn wereldlijke - nderwijzeressen te vormen Laat ons dan hopen dat de ontwerpen, voor het daurslellen van meisjes-normaalscholen weldra zullen verwezenlijkt worden, en dat men al langer zoo meer de toekomende onderwijzeressen tal onttrek!,en aan eene opvoeding, die zoo gevaarlijk als vecbeestend is.

Den Yker | 1870 | | pagina 2