e verontkrislelijkeii en te vergoddeloozen. Het lelt voor leien het puik der francniaeonslogie» het stieht meisjesscholen om vrijdenksters le vormen; en alle opvoeding wordt aan hel gezag der geestelijke overheid onttrokken Schoone vcronlkrislelijking en vergoddeloo- zing. voorwaar! Uw kind uit de handen van «onbeschofte wulpsehaards trekken en het over leveren aan mannen, die er ten minste gecne schijnheiligen en zedeloozen zullen van maken Ditiseene vrrgoddeloozing, welke alle ouders ■moeten liefhebben Het puik der francinafonslogienGij allen, die medchclpt om een geslicht in stand te houden, waar uwe kinderen benevens een grondig onder wijs nog eeiie goede opvoeding ontvangen en waar men niet, onder alle voorwendsels en voor alle heiligen, gedurig uwe centen uit uwe zakken koint halen, gij zijl frauemacons van zuiveren bloede en als dusdanige door de 11'. Kerk geban vloekt! Wij verkiezen toch zulke franema^ons aan uwe lompe vuilbekken enz. enz... De meisjesscholen zijn geslicht om vrijdenk sters te vormenJa, vrijdenksters, omdat gij w eet dat zij eens'iets meer zullen weten dan de leerlingen uwer scholen, doordrongen van de nuttigheid der w etenschappen en van den eerbied die zij zich verschuldigd zijn. en omdat zij zich natuurlijk zoo gemakkelijk door u niet zullen laten geleiden Die opvoeding wordt aan het gezag der geeste lijke overheden onttrokken Dit is te sterk Eerst weigert de geestelijkheid, zonder reden, eenen priester aan wiens voorwaarden men zich. onder geestelijk opzicht, wil onderwerpen; en dan wordt overluid geroepen dat de school van geenen geestelijken wil hooreuWaarom dan niet rechtuit gebiecht':' Waarom niet gezegd dat er wel eenen priester zou gegeven worden maar dat thans de nonnenscholen gansch om zeep zouden gaan. en moest dit gebeuren, vele fop- middelen, die nu nog in die laatste gestichten aanhangers vinden, zonden welhaast opegschept zijn en uit den grootboek dier speeulaliehuizen verdwijnen... Stedelijke Raad. Hemeloprijzing Gezien het rekweste civiel, bij het hof inge diend den 28 augusti 1869 door Corn. Van Ryswyck, in hoédanigheid van voogd zijner kindskinderen Gezegd rekwest beteekend aan den verweerder J. A. Delaet, den 30 derzelfde maand Aangezien eene voldoende som door deu aan legger is neergelegd geworden Gezien de consultatie tier advokateu Cuylits- Auger en Dhanis, houdende dat er reden beslaan voor de erfgenamen Van Rijswyek om de intiek- king te vragen van hét arrest van het hof, date 28 mei 1868; s. Gezien gezegd arrest, de conclusien der par tijen en de dokumenten.in het proees gestort; Op het bestaat» van het bedrog Aangezien Delaat, Van Ryswyck heeft doen dagen voor de burgerlijke rechtbank van Ant werpen, om herstelling te bekomen van een artikel van deu Koophandel, u wiens doel was ledoen getooveo dat gezegde Delaat in de kwestie der militaire gronden onder de tafel Dat, aangaande het bewijs te leveren van deze gezegden, Van Ryswyck zich in de onmo gelijkheid hceff bevonden hot te doen Dat dieusvolgcns de rechtbank van Antwerpen bij vonnis van 17 november 1866 gezegde be- weeringen, lasterlijk heeft verklaard en, als gevolg, Van Ryswyck heeft veroordeeld Dat dit vonnis door het hof bekrachtigd word en ten volle werd uitgevoerd; Aangezien Jater, twee andere processen door Delaat ingespannen zijnde tegen Jorssen, uitgever van den Opinion, en P. Jacobs, drukker te Ant werpen, wegens beweeringrn van den zelfden aard en betrekkelijk dezelfdè kontrakten, en door twee arresten bestatigd is 1° Dat de wederverkoop der militaire gronden in 1865 drij voorstellen beeft voortgebracht; Dat in de eerste, die van Prudhimme, Delaet zich eene plaats van administrateur had voorbe houden; Dat in eene andere.' die van Langrand, hij zich eene plaats van administrateur heeft voor behouden volgens getuige Brasseur en eene of twee voor vrienden volgens getuige Langrand Dat in dc derde, die va» Vbry, legen welke hij eerst eene hevige oppositie had gemaakt, hij eene attributie van 100,1)00 fr. ontvangen heeft; 2° Dat Delaat sleehts bericht kreeg van de attributie omstreeks den 26 juni 1865 en dal zijne oppositie ophield den 27 juni. 3" Dat de som van 100,000 fr. ingeschreven werd voor rekening van Delaat, op de boeken der Banque Générale, en dat hij ze slechts ge weigerd heeft op een oogenblik dat hij ze niet meer kon ontvangen, zonder zijne processen tegen Jorssen en Jacobs in gevaar te stellen De eerherstelling. Het Beroepshof vau Brussel heeft dus een nieuw en delinitief brandmerk op het voorhoofd van Jan Delaat geprent. He Beroepshof heeft het slachtoffer, Jan Van Ryswyck, in zijne eer hersteld. Het heeft de nagedachtenis van den martelaar der waarheid schoon gewasschen voor zijne kin deren, voor zijn grijzen vader, voor zijne bloed verwanten, voor de nageslachten. Het heeft den zedelijken moordenaar van Jan Van Ryswyck, den man. die door de klerikale» het lam zonder vlek werd genoemdhel heeft Jan Delaet, den recors der Antwerpschc depu tatie, den banvloek van alle eerlijke lieden naar het hoofd geworpen. Deze banvloek zegt tot Jan Delaet Gij zijl het oneerlijke menschJan Van Rys wyck is de martelaar, die zijn leven aan de waar heid heeft geslachtofferd. Gij hebt eene slechte daad gepleegdwant gij hebt uwe rechters bedrogen gij hebt de justicie eenen strik gespannen, ten einde u, ten nadeele van anderen te kunnen verrijken. Door uwe slinksche handelingen, hebt gij uw slachtoffer doen veroordeelen, door rechters, die u van eerst af aan den schandpaal zouden geklonr ken hebben, indien gij u voor de rechtbank niet had gedrapeerd in den mantel van het bedrog.. En gij, die in uwe overtuiging, volgens uw geweten, moest bekennen dat gij alleen de plicb- tige waart, hebt onbarmhartig het verkregen 'vonnis tegen uw slachtoffer doen uitvoeren. Zonder geuade hebt gij Jan Van Ryswyck in deu kerker doen opsluiten, tot op het oogenblik dat gij vol genoegen met de handen kondet ram melen in de hem afgeperste penningen welke alleen voor uw slachtoffer de deuren des gevangs moesten doen ontsluiten. Jan Van Ryswyck is sleehts eenige oogen- blikken aan de vrijheid wedergegeven geworden, De Zittingen van onzen StedclijkrnRaad die voorheen zooveel nieuwsgierigen uitlokten omdat zij het voordeel hadden eene «oort van kostelooa tooneeUpel op le leveren, verliezen vau keer tot keer en meer om meer haro abonnenten. En ia er daarbij ieta wonderlijka 't "Wel neen, want vooreerat, in Aalat gelijk overal worden het nieuwe en de modbemindt, en op niet« bemerkt men sneller de aleet dan op eenen nieuwen besaein; en ten tweedeD, de bokkenmajorilé die zich aan den in vloed van he licht nog niet heeft kunnen gewennen, is reeda tot op den draad versletenZij heeft te snel geleefd, en hare baldadigheden'hebben haar het laatste vezeltje roenschengevoelen ontroofd - hare handelwijzen vervelen zoo zeer zelf bij hare vrienden en aanhangers dat tij met leed eri afkeer het woord van openbare zitting hooreu uitspreken. Zoudat eenige beete en over- drevene jongelingen en achaarsche reads bejaarde ellen delingen, die bij eenen oneerlijken trafik schoone dagen genoten hebben en nog wellicht genieten, maken het huidig publiek en de bewonderaars uit der bokken rijders inajorité. Overtollig is dees gezegde in tie zitting van 7 dezer bestadigd gewordenen de betoogen om zekere maat regelen, feiten en ontwerpen te doen doorgaan, hebben nogmaals bewezen hoe de meerderheid hare rol verstaat: rol die te laag en te verfoeilijk is zelfs voor dorpshands- wor tende stilzwijgendheid is de eenigste en de tref fendste wijze om de verachting, welke geheel de wel bezielde bevolking der stad Aaslt ter barer opzichte ge voelt, uit le drukken. Het is het geen wij vour de zitting van 7 dezer voorgenomen hebben te doen. Ja, ware het oni niet bezoedelen en de spot met ouze Ingezetenen drijven van de dwaze, ongegronde en onnaneengescba- kelde proza van hel raadslid M. MONFILS over te halen die, anders meenende, zijne eigene kohier van lasten voor de nanbested ng der houitlekolen aanvallen het als gebrekkig beknibbeld/!! De verlichting der stad eu voorgebergten onnoodig vindt en eenieder roet een lanteernken dooreen oordjes keersken verlicht aau den hals, na tien nresn, zou willen doen rondzwerren Den onderhoud of besteding der kinderen van drij jaren zou willen booger zien dan die van tien eu meerjaren!! De achtbare leden vnn het armbestuur durft Terwijten misbruikers der oorden vnn het weldadigheidsbureel en hun in het aangezicht durfd werpen dat dc zaken zoo niet zooden gaen behoorden zij aan zijne partij!! En wie zou durven raden dat !H. Van Wambeke in dezaken van hel armbestuur, in trobger jaren zoo wel opgedreven, zich zou wagen zich er ook iri (e mengen En Be- lliune die de behoeftigen zoo teeder voorstaat en op zujke treffende wijze weel bij te staan, kon zich ook niet onthouden eenige onbeduidende en valsche ar tui af to geven!!! De verontwaardiging uverueeslerd onze pen die weigert voort le rchrijieo. genoeg met znlke Wanscha penheden De stilzwijgendheid of iets dergelijikï is altijd eene der schoonste en onverbeterlijkste deugden geweest niemand kan ze in tele gevallen misprijzen of betwisten. Maar in andere omstandigheden, en wel nanienlijk in degene waar de minderheid des gemeenleraads zich in bevindt, zou hei ons denken, niet ongepast zijn het VOCABULARIUM DI.R WAARHEID aan het VOCABULA RIUM DER SCHIJNHEILIGHEID EN DES BEDROGS tegen over te stellen en den vijand in zijn leger te achtervol gen en te knippen. De minderheid eerbiedigt te zoo zeer de welgevoeglijkhéid, maar zou niettemin uit bet oog niet mogen verliezen, dat zij zich door de schandigite en boosaardigste aantijgingen niet in schijn mag laten verpletteren. Verhopen wij dat harp leden zich er zullen op toeleggen zonder uitstellingen te eisselien, de inge brachte tegenwerpingen omniddelijk neder te vellen of te vernietigen. Wachten wij dan de toekomst af!.... u HAD GEKNOEID M Aangezien het vour den oOgenblik..slechts geldt te we ten of Delaet zich pliebtig gemaakt aan bedrog, met aan zijne rechters zijne deelneming aan deze zaak te verber gen, alsook de attributie die hem gedaan was Aangezien, ingrondbegin, iedere pleiter die aan zijne rechters feiten verbergt, van aard om zijn besluit te wijzigen, eene slechte daad begaat EN DE JUSTI TIE EENEN STRIK SPANT OM ZICH TENNADEELE VAN EEN ANDERE TE VERRIJKEN; Aangezien het gedrag van Delaet in de zaak Van Rijs- wijck ZULK EEN geweest is; Aangezien er uit de daadzaken in bel arrest van 81 mei 1869 opgencmen, en die Delaet aan de justitie ver borgen had, blijkt dat hij door deze slinksche handeling eenö veroordeeliog beeft verkregen die hein had kunnen ontsnappen, indien de rechter gezegde feiten had be kend Aangezien, het bedrog bewezen zijndeer reden bestaat om te onderzoeken of het rekwest ingediend is binnen de wettelijke tijdbestekken Aangezien het tijdbestek van drij maanden loopt van het oogenblik der vaste ontdekking der feiten Aangezien, ter zake, de dag waarop het tijdbestek be gint, degene is waarop het hof heeft uitgesproken in de processen Jorssen en Jacobs Aangezien deze dag bepaald is door de zitting dagboe ken, gehouden door den voorzitter en den greffier Aangezien, anderer zijds, het r kwest beteekend is geweest aan Delaet den 80 augusti volgende Waaruit volgt dat de conditiën door de wet voorschre ven, vervuld werden Aangezien de verweerder aanvoert dat de schriften van Jan Van RysWyck bewijzen, dat de vader der aan vragers de feiten, die het bedrog daarstellen, kende, lang voor deu datum der gezegde dagboeken, en wel door het enkwest, gehouden voorde rechtbank van Antwer- pen Aangezien, op dit punt, dat het rekwest civiel, een buitengewone rechtsweg is en dat de wetgeving niet beeft kunnen eisuhen, dat de aanvrager in rekwestie civiel, vuur bedrog, zich zou voor zien alvorens de vaste verzekering der feiten te hebben, op welke hare han deling steunt Dat die de zin is der woorden bekend bedrog Dat getuigenissen niet altoos bewijzen dat de rechters genoegzaam doorgrond hebben Dat namelijk, in zake dit enkwest, de meest verschil- lige beweeringeu werden uitgebracht, en dat Delaet nog betwist na de twee arresten van 't Hof Dat dieosvulgens Van Ryswyck en zijne erfgenamen goed hebben gedaan, die arresten af te wachten Wat de vereeniging betreft van de vernietigingsvraag en het principaal Aangezien dit laatste voor dezelfde rechbank moet gepleit worden, die het arrest uitsprak, waartegen re- kwestie civiel is aangevraagd Dat die twee punten niet kunnen vereenigd worden Om deze redenen, Het Hof, Gehoord M. Mesdach, enz. Aanvaard het rekweste civiel Trekt het aangetaste arrest in Herstelt de partijen in den vorigen staat Veroordeeld! Delaet tot wederbare aan de erfgenamen Van Ryswyck, van alle sommen ontvangen krachtens het ingetrokken arrest en met de gerechtelijke intresten van den 19 september 1867 tot volkomene betaling Beveelt de terugbetaling der som door den aanlegger neergelegd. Zegt dut voorgaande condamnatien zullen eischbaar zijn bij lijve, en belast den deurwaarder Lombaerts met de beteekeningen voorafgaandelijk den lijfsdwang. Verwerpt de uitzondering van Delaet, den verweerder- houdt het principaal aan oni gepleit te worden op maan dag 4 april eerstkomende.

Den Yker | 1870 | | pagina 2