dat dien vorsl paus is men mag niemand meer betrouwen, zelfs den paus niet. men ziel hel nu; maar is het een reden omdal men drij jaren bestolen geweest is dat men zich hij voortduring moet laten bestelenEn als men bemerkt dat een geldaanbidder u op eiken frank drij dui zendste zilver ontsteelt mag men dan zijne valsche munt niet weigeren omdat die valsche munter de /.aas zelf is! Indie dien bedrieger een Vic'oi -Emmanuel, een Napoleon of een Leopold was. zouden de kleiikale krabbelaars er al hunne gal niet op spuwen Wat de 21-' reden betreft, volgens hen, is dat de paus de overeenkomst van 1865 niet kon of mocht teekenen om dat hij ze aanvarende zou erkent hebben dat d aan hem ontstolene pro- vi-ntien werkelijk aan Italië loebehooren. Ont stolen. pas voor dit woord, zon ziju al de konin gen e.i keizers dieven. Maar. die onmacht om de overeenkomst te leekenen en die erkentenis dat isallocnsch. I>ie reden had hij moeten zeggen als de overeenkomst ontworpen werd, dan had hij niet moe te" beloven ze bij te treden om van die belofte te kunnen gebruik maken, drij jaren lang het grootste gedeelte van Europa te bestelen met zijn geld van minder waarde te maken dan hij beloofd had. Had hij de kalholijke dagblad schrijvers geraadpleegd zij zouden hem het 7ste gebod herinnerd hebben yij zult niet stelen of onrechtvaardig levenen hij zou in Mien groven misstap niet gevallen zijn. Zij willen den paus verontschuldigen met te beweren dat Italië verscheidene gelieele mil- lioenen ontstolen heei't en den paus maar de drij duizendste per frank; dat is zeer onbehendig; vooreerst schijnen zij niet te weten dat die 3 duizendste een dito uitmaken van verscheidene millioencn op een jaar, en dan w illen zij hebben dal indien Jan gestolen heeft Pee ook moet stelen, dat in dit geval Jan alleen plichtig is en Pee niet. Allons kristene zielen leest de klerikale ga zelten en gelooft ze, ontvangt het pauselijk geld, zij zouden immers niet willen liegen zij, zij zijn onbekwaam uw geld uit uwen zak te halen of het te verwisselen tegen valsch. zij hebben het nooit gedaandie valschen munter en Langrand zijn spooken uit de kettersgazellen opgerezen om de religie te vervolgen...v.... EEN TOONEÉL OP HET CONCILIE. Een duitsch blad, de Augsburger Zeilung heeft op hel Concilie een onbekenden correspon dent die alles bekend maakt en hekelt wat daar gebeurt. Dit ergert zeer de overdrevene prelaten en de jesuieten, die reeds verscheidene personen, zelfs lieden die sedert jaren en jaren te Home gevestigd zijn, hebben doen verbannen, onder verdenking van die brieven aan gemeld blad te schrijven. On lanks die verbanningen blijven de brieven voortgaan, zoodat men telkens de hand op een verkeerden persoon heeft gelegdhet algemeen gedacht is dus, dat die correspondent een der bisschoppen -leden van het Concilie moet wezen. De Augsburger Zei ung behelst een 25*1""1 brief, dato 28 februari II., waaruit wij het volgende incident overnemen, dat in het concilie is voorgevallen en bewijst hoe zeer men er de vrijheid van denken en spreken eerbiedigt: Gedurende de laatste zitting over 't schema van den Katechismus, had een tooneel plaats, dat ik u eenigzins in bijzonderheden wil mcé- dcelen, omdat het aNeen voorbode was van de invoering des nieuwen reglements. Er was sprake over het Brevier. Het brevier is namelijk eeno van Home uitgegane verzameling van ge beden en opstellen voor de geestelijkheid, hoofd zakelijk beslaande uit psalmen, bijbeDche brok stukken en heiligen legendenen daar de curie ook dit boekje als een inslrumentum domina- lionis, een werktuig om te heerschen, heeft aangewend, zoo weiden er door eene menigte fabelen en verdichte stukken ten gunste van het gezag des Pausen in opgenomen. Van alle kanten is sinds ecu wen op de ver betering en zuivering van het roornsche brevier aangedrongen doch zonder eenig gevolg. En toen nu onlangs hetzelfde onderwerp in bet Concilie was aangeroerd heeft de bisschop van Namen rondweg verklaard,,dat wie zich ongun stig ten opzichte van het brevier uitliet, geen goed kristen kon zijn. ii Dit gezegde lokte een repliek van Mgr Haynald uit, die, met de hem eigene wclspre- keuheid, zijn collega van Namen deed opmerken, boe de Vaders van Trente in de kritiek van bet brevier waren voorgegaan, en hoe zij. op dit punt. verseheide Pausen tot medeplichtigen (compi.ices) hebben gehad. Nauw waren die woo den gesproken of de storm brak los. Haynald echter ging door en zeide. met het oog op l.angalerie. den bisschop van llellev dat de onveiligheid in de Kerk ge weten moest worden aan de meerderheid en haar aandringen op nieuwen dogineu; de Kerk had zich bij de oude leer w el bevonden en daarom ware het beter indien de hoofden der Kerk. in plaats van nieuwe leerstukken toe te voegen, zich vergenoegden met de ouden in hunne reinheid te bewaren. Hij dezen eersten openlijken aanval op het onfeilbaarheids plan in den Aulu zelve, nam de verontwaardiging nog toe. Kardinaal Capalli greep de bel des voor zitters. roerde haar geweldig en ontnam den moedigen prelaat het w oord tacens et ah umkone descendas zwijg en daal van het gestoelte af riep hij. Toen Haynald ondanks dit alles, toch nog doorsprak, ging een gewoest gebrul van de zijde der meerderheid op. De wakkere aartsbisschop van Kalocsa was nu wel genoodzaakt de tribune te verlaten. In- lussclien was de opgewondenheid zoo groot, dat de zitting moest gesloten, en de volgende tot den 2 maart moest uitgesteld worden. Jan Delaet steeds in de hoop. Om de mensehen tot twijfel te brengen on trent de zaak der veroordeeling van 'an Delaet hebben al de klerikale papieren afgekondigd dat hij. Jan Delaet, ontevreden over de uitspraak van het beroepshof, zich tot het verbrekingshof ging wenden om een hervormingvonnis te bekomen. Dees gezegde is niet alleen onwaar schijnlijk maar onmogelijk. Jan Delaat mag op geender wijze op den goeden uilslag der cassatie hopen, voor de zoo eenvoudige reden dat dit hof zich slechts te uiten heeft over zaken van rechten. Welnu, het beroepshof heeft over feilen ge- vonnisd, en enkelijk onderzocht of Jan Van Rgswgckde zekerheid lieeft gehad, dat er tooi de uitspraak van het arrest eene of meer toeken ningen aan Jan Delaet waren gedaan. Zoo dat het verbrekingshof het arrest van het beroepshof niet kan verbreken, daar dit hof verklaart dat Jan Delaet niet alleen eene oneer lijke daad maarhedrog heeft gepleegd dat hij de justitie heeft bedrogen met hel doel zich ten koste van anderen !e verrijken. Het hof heeft dit arrest uitgesproken en nie mand ter wereld zal er nog eenige wijziging aan toebrengen DEUGDELIJKE tref; van het christelijk Deputatieken ran Oostvlaanderen. Men herinnert zich. dal in de maand novem ber laatst, ten gevolge der kiezingen van 26 Oc tober, de klerikale meerderheid van onzen ge meenteraad, de gemeente secretaris, M. Boone, van zijne bediening afzette, omdat hij als secre taris van de liberale associatie een politiek ma nifest had onderleekcnd, dat het gedrag schand vlekte van M. Martin Gh"craerdls. gemeente raadslid, gekozen door dc liberalen en die op het stadhuis de zaken der klcrikalcn deed. De be slissing van den raad, genomen op voorstel van twee rechtsgeleerden en wetgeversMM. Lienart en-Van Wambeke (dezelfde van M. Langrand- Dumonceau), was mi t drij onregelmatigheden besmet en werd aan den raad teruggezonden. Intusschentijd werd de groote meerderheid van den raad door de kiezingen van 26 October verminderd tot op eene slem. Dc zaak w erd dus op nienw den 16 februari den raad aangeboden, en dit maal, heeft M. De Wolf, lid der nieerderheid van eene stem. die: zich onthoudpn had tijdens dc onregelmatige stemming, gedacht van denkwijze te moeten veranderen. Zal de handelwijze van M. Ghee- raerdts, dan eèu stelsel worden Zal men van de verraderij een leerstelsel maken Wij vernemen, dal de bestendige deputatie de afzetting van M. Boone heeft uitgesproken. De doorluchtige aanstokers welke het schran der afzettend besluit genomen hebben zijn MM, Belleman, die den voorzitter vervangde, daar M. dc Gouverneur stelliggeweigerd heeft een onwettig stuk te handteekenen. De Bleekere, De Raedt en Vander Hegdenuittredende leden der deputatie. Niet wetende hoe zich Ie vreken ei» de liberale associatie niet komiende aangrijpen, hebben zij er aangehouden ze te kloppen op de rug van haren secretarisen om deze laffe daad te bedrijven zijn zij voor niets achteruit gedeinsd. En nogtans, eerst en vooral, als constitution- neel college, hadden zij zich hoeven te eerbiedigen en beperken aan hunne toekenningen. Maar bezwangerd door tenen dweepzuchtigen partijgeest, hebben zij niet alleen de herroi ping revocationdoor de gemeenteraad gevraagd goedgekeurd, maarzij hebben hem van zijn ambt van gemeente-secretaris afgezet destitution En wie zou kunnen gelooven dat M. Van der Heyden die zoo lang voor een gematigd en onpar tijdig man heeft doorgegaan, op eene zoo hatelijke wijze zijne driflgalle kon uitstorten!!! De plaats onlbrceki om er ons heden verder op uit te weiden. Verontwaardiging van 1}I. Montalemhert. Dood van JU. de Montalemhert. Dc kloekmoedigste en verstandigste bisschoppen var» Amerika, Vrankri|k en Diiitschland hebben tegen de kuiperijen der jesuieten te Rome reeds geprotesteerd, >vaar lij van den katbolijken godsdienst eene afgoderij willen maken, waartegen alle vrijzinnige herten en alle gezonde verstanden opkomen. Wij hebben reeds de protestatien doen kennen van de groote kerkredenaars Hyncinthe en Gratry; thans doet een der oudste en verkleefdste strijders van de katholijke religie de heer Montalembert de stem hnoren. Hij doet eene protestalic legen de noodlottige strek kingen der jesuieten, die tegenwoordig te Rome de overhand hebben, protestatie die door g;insch de chri.s- teue wereld eenen diepen indruk lal maken. Ziehier den korten inhoud van dit merkwaardig stuk M. Monlnlembert schrijft aan eenen advokaat, die hem gevraagd had waarom hij zich bij pater Gialrv aansluit om den pau te bestrijden op bet t**irrin van dc onfeib baarheid. Op die vraag antwoordt M. Montalembert heel trouw hartig. Vroeger, zegt hij, was ik den paus genegen in alles wat hij deed, maar wie kon voorzien «lat de liberale paus van 1817 zich zoo drukkend of twistziek (oppressif et tracassier) x«:n gemengd hebben in wereldlijke zaken!* die inmenging, die twistziekle beeft de fransche geeste lijkheid nooit gemakkelijk aanvaard. M Mnutalembert gaat nog verder, en sprekende over zijne vroegere redevoeringen ter gunste van hft Paus dom uitgesproken, zegt bij, dat hij ten dien tijde, in de waarheid was, maar dat er toch iets aan die redevoe ringen ontbreekt, namenlijk dat hij op sommige punten niet genoeg beeft aangedrongen. Hier laten wij bet woord aan den beroemden staatsmanl Wat in mijne redevoeringen ontbreekt, schrijft hij, dat zijn hoogst uoodige voorbehoudingeii tegen het geestelijk despotism, tegen de alleenheersching. die ik altijd in den Staat verfoeid heb, en die mij niet minder afkeer inboezemt in de Kerk. Moeien wij op die woorden drukken, en zijn ze niet door hun eigen welsprekend genoeg? Afkeerhet woord staat er afkeer repugnance voor de onfeilbaarheid van den Paus! Ja, zegt Montalembert, wie kon raden (en hier geven wij wéér zijne woorden terug) wie kon raden, dat het liberale Pausdom van 18-47, toegejuicht door de liberalen der beide werelddeelen, het Pausdom zou worden dat door den Vnirers en de Civiltd vertegen woordigd, verpersoonlijk is? Hier haalt Montalembert eenen brief aan van Mon seigneur Sibour, den aartsbisschop van Parijs. Die brief is vrijzinniger dan al hetgene wij zeiven over die kwestie schrijven En daarna brengt de groote staatsman eene welver diende hulde aan Monseigneur Diipniiloup.En eindigende zegt Montalembert ln de religie benen blijf ik overtuigd dat ondanks al den uiterlijken schijn, de katholijke religie, zonder in *t minste iets aan Lare majesteifvalle eenheid te ver anderen zich in Europa, zoo als 't eerst gedaan werd in Amerika, zal plooien naar de onvermijdelijke noodwen digheden van de nieuwe samenleving, en dat die gods dienst altijd zal blijven het groote licht der menscbheid. Zoo. nieenen wij ook. De godsdienst zal nog bestaan, indien de pastoors zich niet laten misleiden, bedriegen, verslaven door de paters, waartusscben de Jesuieten de gevaarlijksten zijn. Vrankriik heeft een zijner beste schrijvers vertoren; H. Ch. <ie Montalembeit is den 14 dezer te Parijs over leden. Hij was in 1810 te Londen geboren, verblijfplaats zijns vaders, Hare Renê, graaf de Mni talemberl, uitwij keling van Condé's leger, later pair van Vrankrijk en,

Den Yker | 1870 | | pagina 2