ontbrak er. hel licht zou iiadden moeten geven nan een wichtje wiens bloed wellicht nooit in den sledelijkeu raad vin Aalst, om met eene razende woede de helioefligen allen onderstand te weigeren, zou gezeteld hebben! O tempora! O mores! Wij beklagen en be treuren den ongelukkigen die de geschiedenis miskent, verfoeiden onmensehelijk genoeg is om alles uit het geheugen te wisschen. Ja, ellendig is hij die meent dat het bezit van «enig bijeengestapeld goud hem het recht geeft minachting en onderdrukking op den gebrek- kelijken, op den verhongerden, op den naakten uil te storten M. Liénart, uit gewoonte verwonderde zich over de vermetelheid, men leze zelf onge oor- zaamheid van het bureel van weldadigheid, om dat het in het daarstellen van zijn nudjet artikels inbrengt die reeds het verledene jaar zijn uitge- schrabt geworden Hel bureel, zegde hij, zou hoeven te weten dat het maar de emanatie is van den sledelijkeu raad llaarop antwoorden w ij de bokkenpartij kan slechts stinkende en walgelijke emanatien voort brengen, maar geene edele gedachten gelijk de gene die al de leden van het bureel van welda digheid bezielen: daarenboven, ware het zoo, hoe lang zou'dit bureel de weg der andere eom- missien, leekenakademie, muziekschool, volks bibliotheek niet gevolgd hebben Uit bureel kent niet dan de gebreken en de nood van den armen, ingegeven dooreen echt menschelijk geweten... Tot hier kende niemand der gehabilueerde van den stedelijken raad, de taal welke Al. Josephus Raes spreekt; ofschoon bok heeft hij zich op eene weerdige wijze der zwijnen-spraak meestergemaakt! A la bonne heure M. Jef, nu kennen wij u 't spijt ons dat men gedwongen zij geweest uwe sehoone rol op te schorsen Alen heeft in de zitting eene zonderlinge op merking gemaakt r als, voren het dagorde aan te vatten, Al. de Schepen der werken de plans der nieuwe aan te leggen straten voorlegde vroegen de raadsleden AIM. A an Wainbekc en Belhune hoe verre men gevorderd was met de straat waar de hoeren Van Breugel, voornemens zijn een reeks werkmans huizen te bouwen op de ant woord dat alles veerdig was, kraaide, Al. Bethune dat er dan mocht begonst worden. Wel zeker, zegde Al. De Ryck, als de raad de machtiging zal beslist en verleend hebben om de benoodigde gronden aan te koopen, en allen bleven verstomd; meer dan twee minuten verliepen voor dat zij hun bewustzijn wederkregen. Zoo dat onze majorité ddnkt dat het vergenoe gend is een plan te trekken om huizen op te richtenAltijd het zelfde bokkenvooruilzicht niet verder als den neus of de hoorns Rechterlijk krotiijk van Jan Delael en Van Ryswyck. In I860 schreef van Ryswyck, die den wijn pol rook, zonder cr de verzekering van te heb ben, dat er onder de tafel geknoeid was. Alen vervolgt hem, en wanneer twee jaar la ter, de Finance durft zeggen dat 100,000 fr. toegekend waren aan Delaet. dan was dit doch eene ander zware beschuldiging dan die van Van Ryswyck. Delaet vónd dit ook, want wanneer de uitge ver van de Opinion vroeg om de bewijzen te leveren, gaf Delaet hem eene stellige logenstraf fing en hield staan dat de conclusiën nog lasle- render waren dan het aangeklaagde artikel. Welnu wat zei uw arrest van 13 mei 1869? Dat de Finance, en de Opinion wettigiijk de zwaarste beschuldiging hadden mogen drukken. En men zou niet mogen zeggen dat er onder de tafel geknoeid is Wanneer ik mag zeggen dat Delaet 100,000 franks zijn toegekomen, dan mag ik zeker toch wel van wijnpol spreken 't Is waar dat Van Ryswyck van meezwabbe- ren sprak, maar deswege is Delaet niet ont vangbaar. Ik vraag het thans, met de kennis die het Hof van al die zaken heeft, zou men eene rechtbank kunnen vinden, om hem van laster te overtuigen die den moed gehad te zeggen dat Delaet eenen wijnpot heeft gekregen. Ik besladig ter eer der advokaten van Delaet, dal zij de schandigheid van het feit herkennen in het bestaan van den w ijnpol, zoo wel als in de ontvangst. Dc schande beslaat er niet in van naar de Banqne te zijn gegaan, om het geld op te trekken maar wel hierin van niet geweigerd te hebben. Van Ryswyck sprak van geene 100.000 fr. Hij wist niet zooveel als de Finance. Maar de lucht was in Antwerpen doortrokken van omkooperij cn ATan Ryswyck, raadsheer en gazelschrijver, had rondom zich dit onbepaald gerucht hooren galmen Er moeten wijnpotten beslaan. De verzekering, die had hij nietmaar zijne scherpzinnigheid en zijn vernuft hadden hem overtuigd, en hij had den moed de omkooperij aan den schandpaal te nagelen. lk zie de kie kens niet, schreef hij, maar ik riek ze. En hij zou gelasterd hebben, terwijl twee jaar later een an !ere het cijfer van den wijnpot komt aanwijzen In die omstandigheden, mijnheeren, is maar eene oplossing mogelijk dc eerstelling van Van Ryswyck. Alenigmaal heb ik het woord gevoerd tegen de misdrijven der drukpers, thans is het ook mijne plicht, wanneer wij herkennen dat zij in de wegen der reehlveerdigheid en der waarheid is gebleven, haar eene verdiende hulde te bren gén. Ik zeg het luid Van Ryswyck, ten koste van zijn beslaan, van zijn geluk van zijne vrijheid, heeft de noodklok geluid en den alarmkreet aan geheven; hij werd veroordeeld, gekerkerd lan ge jaren heeft hij in deoogen zijner medeburgers doorgegaan als een eerlooze lasteraar en een la ge schimpschijver. Thans dal de waarheid gekend is, is er besla- digd dat hij zich niet bedrogen had, en den moed getoond heeft de eerloosheid te brandmerken. Ik vraag u voor hem eene verhevene en alge- heele eerherstelling. Zij is reeds begonnen het Hof zal ze willen voleindigen, Wat de som der schadevergoeding betreft, ik denk dit te moeten overlaten aan de wijsheid van hel Hof. LANGRAND DÜMONCEAÜ. HOE IS HET MOGELIJK! Wy waren reeds innig te vreden en dachten bij ons zelf dat het er mee gedaan was. Ja maar w ij hadden ons te vroeg verheugd en onze blijd schap is in afkeer en walg overgegaan. Alen leest in de Puncolo van Alilaan: Gisteren zijn priester Ernesto Alb... en de genaamde Luigi Baz... oud 26 jaar aangehouden geworden op de Kasteclplaast. voor openbaren aanslag op de zeden. Alen bracht ze voor de over heid. Hoe durf gij, sprak de rechter tot den piiesler, zulke schandige feiten begaan des te af schuwelijker daar gij een heilig ambt vervult, den priesterrok draagt? Gij hebt gelijk, antwoordde schaamteloos de verachtelijke priester, een andermaal zal ik burgcrkleederen aanschieten. Alb... is nog al tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld geworden voor openbaren aanslag op te zeden. Hoe stichtend VERVALSCHINGEN In onze dagen, zegt Ac Landbouw, zijn er vele gewetenlooze menschen, die eetwaren verval- schen, bctlriegelijke handelsproducten methoog- dragende namen aan lichtgeloovige koopers aan prijzen cn zoogenaamd geheime heilmiddelen vervaardigen, die dc zieken niet gezond maken maar wel de gezonde doen ziek worden Het is eene plicht, het publiek op bedriegerijen van dit slach opmerkzaam te maken, en hetzelve middelen aan de hand te geven om zich voor een ongeluk te hevrijdeu. Zeer verdienstelijk onder dit opzicht hebben zich onder anderen MM. Pelouzc, Jacobsen, Ha- her, enz., gemaakt, die nu sedert vele jaren daar op de openbare aandacht hebben geroepen. De scheikundige werken van deze heeren zijn niet in elks handen en wij denken dat het goed zal zijn door van lijd tot tijd verschijnende arti kelen, deze vervalschingen ter algemeene kennis te brengen. Boutin's vloeibaar mest. Bestaal uit cen- oplossing van zwavelzure koper en ijzer, bitter zout, zalntiak, salpeter van Chili, glauberzouten een weinig keukenzout. Tien liters, welke ten hoogste fr. 1-50 zouden kosten, worden ten prij- ze van 22fr.verkocht. Alet deze mest is het onmo gelijk velden te verbeteren. ervalsching van wijnsteen-zuurzont. Er wordt wijnsteen-zuurzout in den handel gebracht dat maar uit zwavelzuur, polaseh en wijndeesem bestaat, en er uit ziet als echt wijnsteen-zuurzout. Vergiftigd middel om boter geelkleurig te maken. Te Parijs, ook in de fransche departementen wordt een geele deeg verkocht, die uit sterke boter, chromzuurlood, curcuma en keukenzout bestaat. Het lood is in al zijne verbindingen een vergift, dat des te meer te duchten is, wanneer liet in 's menschen lichaam opgenomen zijnde, in hetzelve blijft, en door geen legenmiddel wordt uitgehaald. Kunstmatige boter.Een der talrijke nijver heidsridders verkocht een voorschrift lot het vervaardigen van kunstmatige boter, ten prijze van 3 fr. Dit voorschrift zegt. dat men 30 deelen goede boter, 20 deelen ossenvet, 20 deelen ge- zodene aardappelen en 1 deel keukenzout moet mengen, om de zoogenaamde kunstmatige boter te vervaardigen. In Gent is zulke boter verkocht geworden. IVest-indische phosphaat.Van Engeland wordt onder dien naam een vet in de:1, handel gebracht, dat niet anders is als 25 ,,/0 sodasulfaat 19 o/° magnesia en andere waardelooze minerale sloffen, die den steen vormen die in de stoom ketels vanzelf onstaat. Natuurlijk is deze west- indische phosphaat zonder eenig nut voor den landbouwer. Tapioca. Wordt met gewonen aardappel ameldonk varvalscht. De vervalsching erkent men op de volgende wijze: Men neemt 4 grammen tapioca, men laat die gedurende. 20 uren in45grammen waterweeken en men bekomt alzoo eene tamelijk dikke pap. Alen zal eerst bemerken, dal, als de waar verval- scht is, zij veel sneller zal zwellen dan in het tegenoverstelde geval. Doch om de stellige vervalsching te hebben roert men die pap goed om. men kookt ze, altijd roerende, en men zuivert er 40 grammen van. Op de 40 grammen laat men 40 druppels ee- ner oplossing van iode vollen; de gezuiverde pap zal eene donker violette of blauwe kleur aanne men, die niet zal verdwijnen in geval de tapioca vervalscht is. Is dt: waar integendeel echt. er zal eene helderblauwe kleur onslaan, die na eenige oogenblikken zal weggaan. Bij het afplukken en openpluizen van eenige schijnbaar doode en verdorde rupsenkop pen, ontdekte men dal de meesten reeds kleine levendige rupsen inhielden en dat anderen ge vuld waren met volkomen zaad. dat niets van de koude geleden had. De poppen zijn zoo samengesteld, dat zij als het ware voor nat en koude ondoordringbaar zijn en levens zoo vast in elkander gevlochten, dat het zaad bijna voor den bek der vogelen ongenaakbaar ishet is te betreuren, dat er nog zoovele poppen of nesten, vooral in het eikenhout gevonden worden. De tijd tot uitroeijng wordt kort, doch is nog niet voorbij, de koude nachten houden de insekteu nog bij elkander gesloten men inakc zich deze korte oogenblikken ten nutte en verklare den rupsen eenen algemcenen oorlog. Duchalelet, de vermoedelijke moordenaar van den brugschen vellenkoopman Van Nieu- wenhuyse, blijft steeds aan zijn stelsel van af- loochening. De verledene week werd hij andermaal door de justitie naar Aleerendré overgebracht lei- plaats waar den nacht van 9 januari de moordc- ie Den elfslen dezer hebben de aktionarissen der hm que du crédit foncier ct industriel, eene vergadering gehad om de toestand Ie regelen, ten gevolge der verplichte de missie der likwidateurs, en over te gaan tot hel wettelijk benoemen van eene nieuwe commisie van likwidateurs. MM. Van Wambeke Laporte en Ablay hebben bekomen op 900 stemmen, de eerste 64 de 2J" 303 de 3do 12 Zoo dat ome volksvertegenwoordiger Van Wambeke, cn in weerwil al zijn nacht en dagwerk, en zijne uiterste angst voor het belang der bank, gelijk hij het lelf verklaard heeft, toch na de wcerlueht is gezonden. Weenen of in de handen klappen, kosten hem niet baten T' is te dee- ren voor zijn rechtschapenheid. Gebrek aan plaats verplicht ons een inge- londen brokje over bet landhuis eni. tot het toekomend nommer te verschuiven.

Den Yker | 1870 | | pagina 2