burger zich v< rrritwij zu'Ien liet Vaderland, den Vooruitgang en de Vrijheid dienen [Bravo'sj. Ik eindig Nog eens bedank ik u uit den grond des harten. De herinnering van dezen avond zal voor mij en de mijnen eene duurzame huldebetuiging en eene aanmoediging om goed te doen, blijven. Op mijne beurt. drink ik op uwe poogingen, op den totalen zegepraal van het liberalism, welke hem zal bekroonen, overtuigd zijnde, dat ik ten zelfde tijde drink op den vooruitgang van mijn Vaderland. [Langdurige toejuichin gen en bravo's.] DE STAATSSCHOLEN. AHe middelen zijn goed om zijn doel te be reiken. riep eens een kerkvoogd van Belgie tot zijne schapen, en waarlijk de klerikalen doen ons dagelijks zien dat zij die spreuk nooit uit het oog verliezen. Een bewijs, onder duizende gekozen, is de woede, met welke zij de staats scholen onophoudelijk aanvallen. Het is hun niet genoeg heimelijk de ouders der leerlingen, welke hunne broederscholen die huizen van zuiverheid niet bijwoonen, op te hitsen en door alle middelen, als biecht- en predikstoel, de kinderen uit de staatsscholen te onttrekken hunne nieuwsbladen zijn nog opgevuld met schaamtelooze aantijgingen en eerkwetsende woorden, en bij gebrek aan openbare feiten, die zij gretig zouden opnemen en naar het hoofd hunner tegenstrevers werpen, wagen zij schan- dige zinspelingen, welke zij niet durven noch kunnen met naam en daad aanstippen. Zij mee- nen zeker alzoo de sehandfeiten. die maar al te veel ten laste hunner gestichten in de gerechts- boeken aangeleekend staan, uit het geheugen te doen verliezen en eenige aanhangers te werven. Doch 'tis al vruchteloos; de bal, die zij zoo gaarne naar een anders hoofd werpen, keert hun terug en slaat hunne eigene ruiten uit. Om dit gezegde te bevestigen, behoeven wij niet ver te zoekenwij moeten zelfs buiten het land niet gaan. Waag het maar aan broeder Maii- rinus, van Chatelet, die over weinige dagen tol (j maanden gevang en twee jaren berooving zijner burgerlijke rechten veroordeeld is voor aanslag op de zeden begaan op een kind van 6 jaren "1" is schrikkelijk En die klerikale aanvallers reizen met 't con- vooizij vinden daar landbouwers, kooplieden, Hollanders, enz. die durven beweren dat de staatsscholen niet geschikt zijn om onderdanige, brave, deugd-en werkzame kinderen te vormen; dal het gedrag van zoinmige liberale meesters en meesterss m te wcnschen laat. Doch indien zij nog wat meer reisden en nog beter toehoorden, zouden zij zeer dikwils andere landbouwers, andere kooplieden, en niet Hollanders maar Belgen ontmoeten, die het tegenovergestelde houden staan. Zij zouden somtijds persoonen kunnen aantrefTen die geene schijnheilige, zede- looze en tot in het merg der beenderen bedorvene kinderen der broeders willen laten vormen domkoppen laten wij onverlet. Zij zouden ook weieens hooren hoe sommige onwaardige geestelijken dronkaards en wulpschaards vindt men bij hen nooitover den hekel ge haald wordenMaar stilDit is kwaad sprekerij en lastertaal en moet daarom niet geloofd worden. Wat de klerikale schrijvers voorhouden is alleen de waarheid. Wat er ook van zij, laat ze maar schreeuwen hoe meer hoe beter. Laat ze maar op alle toonen roepen dat de staatsscholen de vrijdenkerij of de goddeloosheid verspreiden dat hun bloei slechts door dwang en bedrog verkregen wordt; dat zonder de huichelachtige middelen, door welke hun wezenlijk doel verborgen wordt, zij alras zouden verkwijnen en wegsterven; de ouders, welke de staatsscholen hunne trouw schenken, zijn hier de bijzonderste rechters en weten zulk werfoeielijk gezwets naar waarde te schatten.... J)e kwakzalverij gaat altijd voort De klerikale bladen, legen heug en meug, dwingen ons te vragen tegen wien zij schrijven Wie zou waarlijk niet moeten zeggen dat het gekken zijn, zij die durven schrijven dal de klerikale veroordeelde ophouden katholijk te zijn enliberaal worden Wie zou niet zeggen dat zij zinneloos zijn, zij die durven beweren dat de dieven, schrift- vervalschers, onkuischaards enz. enz. meest al bij liberalen te vinden zijn, dal de schurkerijen daar de algcmeene regel en slechts eene zelde uitzondering bij de klerikale is \Vie zou niet zeggen dat het onbeschoffte tarluffen zijn, zij die hunne oonoozele lezers durven wijs maken dat men zoovele klerikale broederkens. pastoors, paters enz. veroordeeld omdat men de afgevallen schapen beter vinden kan in de klerikale kuddo dan in het liberaal kamp, terwijl men daar veel meer schurken aantreft dan hier, dat men zelden liberalen ziet veroordeelcn omdat, indien men ze moest ver volgen, alle de liberale van gansch de wereld zouden in het gevang zitten? Dit is nogtans de redenering waarmede die bladen opgepropt zijn. Dit is den rimram die zij wekelijks hunne lezers opdienen. En of zij het gelooven, dal hoéven wij niet te zeggen, is het hun niet verboden op straf van eeuw ige verdoe menis liberale gazetten te lezen?Zij hooren dan ook nooit van broeder Ambrosias van Oostende van pastoor Spaas van Hasselt, van Samper van Ingehnunsler. van Langrand spreken. Broeders veroordeeld voor de walgelijkste aan slagen op de eerbaarheid van jonge kinderen, pastoors veroordeeld voor schriftvervalschingen diefte, graven van Roomen die wegzijn met het geld der arme sukkelaars die het ongeluk gehad hebben te veel naar de klerikale dagbladen te luisteren, dat kennen zij niet; en, weten zij het bij geval, zij kunnen of willen het niet gelooven, het zijn immers zulke krislelijkc broederkens en palerkens, zie eens 's anderendaags 's mor gens moesten zij hunnen Zaligmaker nutten en 's avonds zouden zij, eenen aanslag Qp de eer baarheid plegen. Allonsdat ware te straf!! Dit kan immers niet zijn, dit zou monsterachtig wezen Als zij lezen da» de katholijke schurken liberaal geworden zijn dit gelooven zij, want hier is de redenering der opstellers dier bladen en die houden zij ook Een treffelijke menseh die een diefstal begaat was niet treffelijk meer lis hij de diefte pleegde, hij was dief geworden, das een klerikaal die een strafbaar feit begaat is geen katholijk meer maar een walgelijke liberaal, dit is klaar. Maar nogtans, voegen zij er bij, hoe komt het dan dat er wel honderd klerikalen veroordeeld worden tegen een liberaal, dit zou toch moeten bewijzen dat de klerikale veelmeer deugeiiicten tillen dan de liberale? Maar wacht, nu ben ik er roepen zij uit. Dit kan moeijelijk anders zijn, die liberale hebben alle voordeel des werelds, ik heb in mijn gazet gelezen dat geheel dé 'magistratuur, van den minister af tot den kleinsten der rechters, libe raal is, doet dezen dan iets strafbaar, vrouw justitie houdt haren blinddoek voordeoogen. valt het dan bij ongeluk een broederken of pastoor voor eens te zondigen tegen de goddelijke en menschenlijke wetten, dan roept zij haro, op onze klerikale vijanden, eu zij veroor- deelen ze En zoo redenerende zijn die ongelukkige doni- hoofden gepaait, zij tieren oj) de walgelijke liberalen en zij aanzien dé klerikalen voor en gelen van zuiverheid en treffelijkheid Olie in de lamp. Het Land van Aclstschijnt een vergulden medewerker te hebben die in zijn fransch ge schrijf zijnen toevlucht moet nemen tot uitdruk kingen die volgens de redaktie in het vlaamsch niet kunnen overgebracht worden en haar ver plicht ze letterlijk over te schrijven. Daar die diepgegronde franschman, wel van eenen in afschrik zijnde fransquillon zou kun nen uilstammen, zeggen wij hem dat er uitdruk kingen zijn, toen men ze verpersoonlijkt, die zich zeerwel laten in zoelluidende sylben, welke eene zuivere en onbevlekte beteekenis hebben, terwijl anderen zich niet laten scheiden, en vol zinnen bij het aanvoegen van een en het zelfde werkwoord vormen, wiers echtheid door nie mand kan bestreden ot in twijfel getrokken worden. B.V. Hel woord polissonneries dat het LAND VAN AALST drukt ten laste des liberaal publick der stedelijke zittingen, bevat als verpersoone- lijking polissomen daar tegenover zetten, wij IJKER het vcelbeteekeneude woordekeu tar- tiiffesen tot werkw oord geven wij het w oor deken voler opwaarmede wij deze twee zeer schoone en strelende volzinnen, elk in zijnslach, welverstaande, samenstellen Les sons polis volenl. Les tartuff'es volent. Wat zou er u van denken heerken Zou dat woordeken wellicht dubbeldraclitig zijn? En in dit geval, wie zou er niet liberaal willen zijn en w elke klerikaal zou nog het hoofd naar de zon dur ven oplichten? Zou dat niet genoeg zijn om al de vliegen die rond u zwerven te bedwelmen en zelfs plotselings dood tegen den grond te doen botsen De Lijfsdwang. Zoo wij vernemen heeft M. Liénart in de volkskamer eene motie gedaan strekkende tot hel verhaasten des verslags over de lijfsdwang. Men beweert dat hij tot betere gedachten zou overgezeild zijn, sedert dat bij zijne ledige oogen- blikken heeft besleed aan het doorbladeren van merkweerdige maar tevens pijnlijke herinne ringen in geschrevene en gedrukte stuks aange stipt over zaken die door den lijfsdwang op de onrechtvaardigste wijze weiden geboet. VY ij gelooven het des te beter daar eenieder zijn ongeduld ter dezer zaak heeft opgemerkt, en dat hel ongeduld dikwerf zoo niet steeds het vast teeken uitmaakt van een zeker slach van onver- tierbaarheid die haar inerkteekcn op de ziel prent! WAT J AN ALLES. Is het waar dat men sedert ecnigen tijd met het geld loü loü loü speelt om het uurwerk der stad in goeden staat te stellen en dat het al boter aan de galg gestreken is Is deze les niet straf genoeg om de tuigkun- dige kennissen van M. Monlils in ie's meer als in twijfel te trekken Waarom blijft de schonma- ker bij zijnen leest niet Zijn er hem dan nog geene harte lessen genoeg opgespeeld geworden Indien het noodig is, waarom zouden de belang hebbende, en geheel de stad zijn er, geene in schrijving inrichten om zich de gelden te ver schaffen op dat er een einde aan zulke tuigkun- dige handelwijzen gesteld wordt. Alen mag wel een weinig lachen, maar lachen gelijk alles eindigt met te vervelen. Is het waar dat er drijgehoekte langerokken met korterokken 1 andgemeen zijn geworden op paaschdag, naar zich eikanderen fransche scheld woorden, die de brusselsehe en waalsche visch- wijven tot de ernstigste gebeurtenissen sparen, hebben toegebracht? En dal tot schande der plegers meer dan twee honderd man er zijn naar toe gesneld en oor- en ooggetuigen dier treffe lijke klerikale zedebewerkingen zijn geweest?... In de laatste zitting heeft de groote pachal in den tamboer een sermoenljc gedaan, waarvan de eonclusien niet al te aangenaam in de ooren van vele der twee en zeventig aanwezige leden. klonken/Zij draaiden uit op eene Langrands operatie, 'tis te zeggen dal er zal geld noodig zijn voor de toekomende kiezingen, en dat iedereen ten minsten voor vijf franks moet intcekenen. St-Peeters-penning en tutti quanti zijn nog niet vergenoegend Dc arme verslaafde werkman is dan nog verplicht zijn spaaroordjes ten voordeele der glorie van den hebbenden af te schieten Ho, die sluwe indringers, die klerikale aliuslok- kers/ Het zweel en het bloed moet er aan.' De aarde is een groot speelhuis: dc kinders spelen er met poppen, de meisjes met mannenhar ten, de vorsten met landen, bankbestuurders met hunne actionnanssen. schouwspelers met hunne rollen, het noodlot met ons bestaan. Dat spelen is eene zeer oude bezigheid. Adam en Eva speel den reeds, namelijk mariageen verloren het paradijs. Kijk, doktor Pil, ik heb uin geen week gezien. Ik heb op reis geweest. Ha ik dacht het halvelings, toen ik dc gazet las. Hoe zoo Daar stond in De week zijn er veel minder menschen gestorven dan de vorige. Garfon? -- V'Ia m'sieu Eene halve flesch wijn Goed Garcon M'sieu Wat water. -- Het is er al in --w.f\AAnAAAA/vw«

Den Yker | 1870 | | pagina 2