In liet geheim moesten er twee plaatsen ver geven worden cene van veldwachter en eene van nachtwaker. Daar de kandidaten voor de eerste van den smaak der majorilé niet waren, werd de benoeming verschoven en nu om eenen nachtwaker te kunnen benoemeu moest er eenen >an kant gesteld worden. En hoe dal aangelegd Persoons die nauwelijks de negen en veertig jaren heeft overschreden, en verscheidene voort brengende bezigheden heeft, werd voor aan de majorilé bewezene diensten aan het pensioen gesteld en vervangen door eenen twee en vijftig- jarigen man die eene grnote beruchtheid heeft verworven in de ver beroemde schaveling- en sehramouilliekwestie van M. Monfils, met name Tilelboom. w iens staal van diensten door heel de stad gekend is V Welnu, zou de longchamp te Brussel iets merk- weerdiger opgeleverd hebben dan de beslissingen van de majorilé onzer gemeenteraad in date 2 dezer? De klerikalen, die, zegt men. de long champ, omdat er vele moden ten prijk komen die hel gevoelen te zeer ophitsen, in MUlllOSdY hebben, voeren andere rollen ten loon op, en hier ten stadhuize roeren zij niet alleen de gal van allen treffelijken mensch maar door hunne maatregels op économie gemunt leveren zij de gezondheid der bevolking over aan den toeval cu aan de baatzuchtigheid Is dit geene schande? Alhoewel nog al bitsig, denken wij geene plaats te kunnen weigeren aan de volgende me- dedeeling in antwoord op eene aanmerking in het Verbond van Aalst overgenomen des te meer dat wij met onzen achtbaren inzender het eens zijn ontrent den grond der zrak. Eenieder heeft zijne wijze van zien, en voor wat ons be treft, wij aarzelen niet tc zeggen dat in het huidig geval de aanwezige leden zich tegen de belich ting van M. Belhune krachtdadiger hadden moeten verzetten niet door zich gram te toonen of uitscheidingen gebruik te maken, maar met onmiddelijk de inschrijving der zinsnede in het proces-verbaal te vergen, en dit om nimmer blootgesteld te zijn aan loochening der echte gebruikte uitdrukkingen, feit waarvan wij maar al te dik w ils oorgetuigen zijn geweest Heer Opstei.leb. Het Verbond van Aalst maakt eene opmerking over mijnen brief nopens de voorlaatste zitting des gcmcenleraads, en het heeft de voorzichtigheid gehad er hei woordje medegedeeld onder te stellen. Het geen volstrekt onnoodig waswant eenieder kent te wel de wijsheid des opstellers des Verbonds om te kunnen veronderstellen, dal eene zoo ongepaste vinding hem kon toegerekend worden. Inderdaad, zegt het blad niet dat de naamlooze correspondent des IJkers zich op eene onge looflijke wijze misgrijptAls hij beweert dat de lwee leden des bureels van weldadigheid in de zitting des gemcenteraads zich tegen eene snoode influistering van M. Bethuiic niet kracht- dadiglijk genoeg verzet hebben Hadde ik mij misgrepen, dan zouden die leden zich krachtdadig moeten verantwoord hebben, en wat hebben zij gedaan? Zij hebben zich vergenoegd met hunnen ho! ho! en als dit eene krachtvolle terechtwijzing is dan versta ik niet meer wat eene flauwe ontwijking eens an:woords is. De grond des zins des tw eede alineas van hel artikel des Verbonds is zeer juist en kan niet tegengesproken worden voor wie de heeren des weldadigheidsbureel van nabij kent, en ik voor zeker ben zeer verre hunne hoogtreffelijkheid te verdenken, integendeel, het is zelfs omdat ik er innig van overtuigd beu dat ik mij gedwongen heb gevonden mijne gedachten tot uw geëerd blad te s uren. Het Verbond beweert dat de zoo domme als ongehoorde influisteringen van M. Belhune geene ernstige antwoord verdienen. Is het te zeggen dat men als men onschuldig is zich moet laten beschuldigen van boekvcrval- sching zonder te protesteren, en dan nog meer omdat die beschuldiging van eenen Bethune komt? Hadden de lederi des bureels zich krachtdadig verdedigd, wij hadden in het proces-verbaal der zitting niet met verontwaardiging moeten hooren lezen zonder dat er eene terechtwijzing oprees, dat M. Bet'nure gezegd had dat de boe ken verbeterd corrigéswaren daar hij nogtans wel het woordeken veranderd changésgebruikt heeft. Wel is waar dat verbeterd en veranderd hier de zelve beteekenis van vervalsching heb ben, maar onze nakomelingen zouden tenminste met trolschheid hadden kunnen zeggen dat de liberalen zich in 1870 niet ongestraft op de leenen hebben laten trappelen. Nu, door de afwezigheid eens antwoords staat de beschuldi ging alleen in het verslag. Moeilijk begrijp ik de onbedachtheid des Verbonds bij de mededeeling zijns correspon dents, en kan niet nalaten ervan af te leiden dat hoe verstandig een gazettier ook wezen mag toch soms ongerijmdheden kan begaan. U een klein plaatsje verzoekende groet ik UEd. enz. CIS V.. De Leeraarskring te Aalst. De leeraarskring tot volmaaktere boomteel- kunde heeft zondag 11. alhier in het landhuis cene zitting gehouden die een groot getal vreem de liefhebbers had uitgelokt. Na het stedelijk bestuur bedankt te hebben voor de bereidwilligheid met welke het een uil gelezen lokaal tei harer beschikking had gesteld, zijn de beraadslagingen aangevangen. Ziehier de hoofdpunten die uit de beraad slagingen zijn afgeleid geworden 1" Vraagstuk. Snoeijing dm- vruchtvoort- brenging des wijngaaras Om het meest vruchten te bekomen, hoeft er niet gesnoeit te worden. Om volwassene en rijpe vruchten in te oogsten, snoeit men op 5 of 4 goede botten; in sommige landstreken en bij zekere verscheidenheden, zoo alsdelacrt/macmfi' snoeit men tegen den moeder rank en men bekomt ook overvloedige vruchten. Wat er ook van zij de verscheidenheid moet nauw in 'toog gehouden worden. 2e Snoeiwijs van den spinrok peereboom De eerste voorwaarde om eenen rijkvoorl- brengende spinrok te vormen, is de griffeling op kwée men verkiest de verscheidenheden met stevige scheuten en als algemeenen regel de gene met uitspringende oogen men Iaat den boom gedurende drij jaren aan zichzelven over, en men bewerkt slechts de afpissing der vrucht- voortbrengsels die zich rechtstreeks op de moe derstam moeten bevinden. Dat men niet onbe wust zij dat al de soorten tot dien vorm niet geschikt zijn. 3e Zotnerverzorging der onder glas ge kweekte wijngaarden. De leege en vochtige liggingen, waar de lucht stilstaande is. zijn tegenstrijdig aan den kweek in die voorwaarden is het onontbeerlijk dat men zeer gierig op de besproeijingen zij eens tot den bloei gekomen mag men er nog nauwelijks aan denken het glas mag op geeuer wijze zijne doorzichtbaarheid ontnomen w orden, op voor wendsel de boomen aan de brandende zonne stralen, die nimmer schadelijk z:jn te ontrekken: om de lucht te vcrfrisschen en te zuiveren van den damp vergenoege hel vensters en deuren te openen men zal ook niet ontbladeren het zoo nuttig gebruik der zakskens om de beziën tegen den aanval der insekten enz. te beveiligen komt tot staving des gevoelens dat de schaduwe ge paard met warmte den groei niet tegengaat of verhindert en het volwassen niet tegenwerkt, maar integendeel de verharting der huid enz. ltelel. De snoeiwerken worden gepleegd gelijk in de volle lucht. Om de ontwikkeling der ziekte o'idium te keer te gaan, wachlc men zich wel de vruchten met solferpoedcr te bestroeijen deze doenwijze vermindert de hoedanigheden en waarde der vruchtende ondervinding heeft beslatigd dat het vergenoegt de solfer nog al in merkelijke hoeveelheid op verscheidenep laatsen, als op de warmbuizen, de tabletten, uitstekende planks- kens neer te leggen zonder nogtans te verwaar- loozen er geheel de stam der boomen mede te bestroeijen. Het gebruik van den aeide phènique heeft ook goede uitslageu opgeleverdmaar men is het nog niet eens omtrent de aanwendingswijs. EENE NIEUWE ZAAK DE BUCK. Eene nieuwe erfdeelrooveiij is het voorwerp aller gesprekken en brengt eene rechtveerdige verontwaardiging te weeg. Deze week overleed op het Beggijnhof te Lier eene jufvrouw, wier fortuin op ten minste twee maal honderd duizend franken geschat wordt. Zij had voor erfgenamen werkzame en brave burgers onzer stad, en andere drij weezen, welken in geenen schitterenden toestand ver- keeren. Wilde men een goed werk verrichten, dan was er voorzeker geen beter dan ouderlooze kinderen te la'en erven, hetgeen hun, volgens de wellen van het bloed, rechtveerdig toekwam. Doch sedert ecnigen tijd reeds liepen er zonderlinge geruchten over die zaak. Zonder eenige rede, zekerlijk zonder dat de jufvrouw' bet geld noodig had, werden al de vaste goede ren verkocht en tot penningen gemaakt. Ja, geld is zoo ligt om weg te maken, en zoo moeilijk om op te sporen. Die handelwijze zegt alleen wie dal er in 't spel was. Geen dag meer ging er ook voorbij, of 's mor gens en 's avonds zag men de paters het huis intrekken en hetm zoo te zeggen, bezet houden. Kwamen er erfgenamen, op wien men zich niet betrouwde, om hunne naastbcstaanden te bezoeken, dan w as nicht onpasselijk of uitge gaan, of op reis, altijd een uilvluchlsel. De naastbestaandeu konden optrekken zonder in hel huis hunner nicht te mogen binnendringen, waarvan de deur zich onder hunne oogen breed- wijd opende, zoodra een pater zich aanbood. Die voorteckens zegden genoeg. Ook toen. woensdag de jufvrouw overleed, stond het huis bezet met paters en liet men de erfgenamen weten dat zij daar niets te stellen hadden, dat een algemenne erfgenaam heer en meester was, en dat er een testament was dat zegde dat al wie de zegels zou durven doen stellen, uigeslolen was. Hoe vindt gij zulken jesuielenlrek Niet alleen alles meepakken, maar nog de erfgenamen be letten Ie zien wat zij verliezen, en hun den mond sloppen met eene aalmoes. W at er ook van zij. et testament geeft aan de erfgenamen van 't bloed omtrent 7 duizend fr. te verdeden in zoovele paarlen, dat ieder zoo wat 300 fr. zal trekken, 300 franken cene aalmoes voor het bloed, en geheel de fortuin, het kapitaal van twee maal honderd duizend franken, geblazen, grootpapa, geblazen! Ziedaar hoe men handelt. Terwijl de burgers zich hier vereenigen en hunne schoenen van hunne voeten loopen om de weezen te herbergen en te dekken, zijn er man nen die er op loeren om aan de weezen af te nemen hetgeen hun toekomt, en zich de forluin toe te eigenen, op welke deze recht hadden. Als hier een gezelschap eene vertooning geeft om de noodlijdenden te helpen, dan prediken de jesuieten er legen en spreken van goddeloos werk. Maar als er ou leilooze weezen zijn, die recht hebben om iets te trekken, dan pakt men 't hun af; dat is niet goddeloos, niet waar M.Jcsuiet? Dat is verdienstelijk, dat is heilig, dat is rechtveerdig. Zie, zulke daden roepen wraak bij den Heer, en niet zonder rede staat hel openbaar gevoelen op tegen zulk schreeuwend onrecht. Ha. iedereen begrijpt dat geheel de samen leving door zulke snoodheden bedreigd wordt. Elk begrijpt, dat hetgeen heden een ander treft, morgen u ook kan voor de deur staan. Hodiemihi. eras tibimogen de erfgenamen tot de onverschilligen zeggen, indien niet einde lijk de verontwaardiging van 't volk paal en perk stelt aan zoovele schandelijke rooverijen. (De Lierenaar.) De munt van Langrand's- Maatschappijen. Maandag was een nogal groot gedeelte der be volking in rep en roervan alle punten des lands waren er vreemdelingen tot engelschmans, duit— schers en amerikanen toe, die dachten een op- rekeningsken te bekomen hunner verschotene kapitalen het was een gedurig komen en keeren van wege de schuldeisschers der Langrand's- maatschappij de International die een millioen vijf honderd duizend franks moest afleggen. En in plaats van munt, kruis of duit vonden zij den volgenden plakbrief op de deur DE KAS IS GESLOTEN; ET GELD DAT BELOOFD WAS IS NIET AANGEKOMEN. Wie zou aan zulke christianisatie de vinger Gods niet erkennen? O, de klerikale deugenielen,

Den Yker | 1870 | | pagina 2