STUKKEN EN BROKKEN Komiteit van toezicht. MM. Ra-ron Osy de Wycheur voor- zitter fr. 84.300 Gustave de Mevius, 74.210 Jules Neef. 88.820 Baron S. d'Olmen de Poederlé 92.480 Graaf d'Hune Sleenhuyze, 150.000 Graaf Maurice de Robiano. 85.548 Roucqmau, 70.150 Duinon. 75.598 De Burlin d Essehenbeek, 72,180 Baron de Wyckersloodt, 150.258 P. Terrade, verslaggever, 102,224 Betwistbare zaken Nothomb. voorzitter. fr. 500.000 En deze sommen beteckenen niets Ziehier thans wat de eerlijke geestelijkheid denkt over de kwestie Langrand. Wij zullen M. Auguste Peelers, pastoor te Meerbeeck laten spreken. Betrouwen stellende in omzendbrieven van Langrand, is bij aandeelhouder geworden in dezes maatschappijen. Hoor wat de aehlbare geestelijke thans voor het assisenhof van Bra- band heeft verklaard M. PEETERS. Indien de winsten, welke in de omzendbrieven zijn aangestipt, echt zijn_, heb ik niets te zeggen; indien zij valsch zijn, heb ik het recht te zeggen dat ik bedrogen ben geworden. M. de voorzitter. Hebt gij omzendbrieven, ontvangen, waarin men aankondigde dat er gelden zouden moeten gestort wordpn M. Peelers. Ja. En nogtans stond er in de vorige omzendbrieven in cursijf karakter ge drukt. dat men NOOIT eenen oproep zou ge daan hebben om nieuwe gelden te storten. 1M. Demonceau. i ebt gij inlichtingen ge vraagd aan M. Langrand? M. Peelers. Ja, en voor alle antwoord zond men mij de nummers van den Moniteur des intéréts matériels. M. de voorzitter. Wat denkt gij over M. Langrand M. Peetrs. Moei ik antwoorden, M. de voorzitter? M. de voorzitter. Zeker, zeker want gij hebt gezworen de waarheid te zeggen. M. Peelers. Ik zal streng moeten zijn mijn geweten gebiedt mij streng te.zijn. Mde voorzitterSpreek. M Peelers. VOLGENS MIJNE OVERTUI GING, ZIJN M. LANGRAND EN ZIJNE AD MINISTRATEURS ZEER GROOTE J>LICH- TIGEN. En dat alles beteekent niets voor het Han delsblad en de klerikale drukpers Voor ons, nogtans, die immer de onneerlijk- heid aan den schandpaal stellen, heeft dit proces maar eenc al te groote beteekenis. De schaudigc daden, welke aan het daglicht komen doen ons uit den grond des harten onze medeburgers beklagen die in het net der KR1STIAN1ZEERDERS gevangen liggen. Wij vragen dan met recht hoe dit alles zal eindigen, en we!kc waarborgen er nog bestaan voor de dragers van bandbrieven Wat gaat er gebeuren voor de betaling der reeds vervallen intresten De actionnarissen zijn wel diai, zegt men. maar beeft men nog het recht nieuwe appels de fonds te doen Hoevele aandeelhouders zijn er niet, die reeds de laatst gevraagde 100 franken niet kunnen of willen betalen. Hoevele proeessen zullen hieruit niet voort spruiten, en wat blijft er inlusschenlijd te doen Zijn al die groote mannen, die klerikale ad ministrateurs. wier namen gediend hebben om het vertrouwen op te wekken; zijn die groote mannen, vragen wij. die in de maatschappijen HONDERDEN DUIZENDEN FRANKEN hebben gewonnen, ten koste van de ongelukkige aan deelhebbers en de dragers van pandbrieven, niet verantwoordelijk? De vragen worden door alle eerlijke lieden gedaan, endoen den gevaarlijken toestond waar in zoovele onzer medeburgers gedompeld zijn nog eens te meer uitschijnen. Zij die de maatschappijen Langrand hebben aanbevolen. Zij die de spaargelden van duizende en dui zenden eenvoudigen menschen in de kas van Langrand hebben doen stroomen. Dragen dezen de zedelijke verantwoordelijk heid niet van de onheilen, welke zij hebben ge sticht Die vragen geven wij in overweging aan alle eerlijke lieden. uit de zaak Mandel of de dieflen en aftroggelarijen van Lan grand en consoorlen. DELCOURT, onderzoeksrechter, al de be vraagde getuigen zijn het eens geweest dat Langrand een treffelijk man w as. Het zijn de beloften niet maar w el de groote winstaandeelen die de actionarissen uitgelokt hebben. De admi nistrateurs onder eedbevestiging hebben ver klaard dat die w instaandeelen regelmatig waren, terwijl anderen Zegden dat zij de toekomst verkortten. Hij heeft slechts Langrand aanhoord in plaats hem en zijne medeplichtigen. Hij heeft de boeken niet aangeslagen omdat er eene open bare ramp of bankroet hel gevolg kon van ge weest zijn, terwijl de maatschappijen zich nu nog konnen w eer oprichten. Het is vastgesteld dat er niet onderzocht is geworden of ja of neen de door de Hypothécaire beige uitgedeelde w insten waarachtig en stellig waren Er is verklaart dat er veertig millioenen fr zijn gestort terwijl er bevestigd is geworden dat de Landbomcbank nooit een stuiver in kas heeft gehad. Op de aankondiging dier ingebeelde storting zijn er onnoozele lieden genoeg geweest die voor twee millioenen hebben ingeschreven twee millioenen die in algemeene kosten ver kwist zijn gewordeneen wel gezegde deugdelijk bedrog. Hij heeft de overdrachtsboeken niet geraadpleegd, dus is hij aan zijnen plicht ten achteren gebleven, daar hij zich had moeten verz -keren of er gespeculeerd werd want het is bestatigd dat de bestuurders der Langrand's maatschappijen op de waarden van die maat schappijen hebben gespeculeerd de Industriel levert er het bewijs van. Lejeuneadvokaat van Langrandzegt dat deze zich veel illusien maakte en dal hij dikwils alleen builen w ete zijner bestuurders handelde. Doctor Crame is Langrand gaan geluk wen- schen, waarop deze anlwoorde Hebt gij gezien hoe ik die schaapkens van panurge (naiipers) heb doen gaan Langrand eens twee miljoen noodig hebbende, is naar Parijs ze gaan leenen, met belofte ze weder te overhandigen er kwam een opslag die hem 400,000 fr. verlies veroorzaakte. Zij werden op de rekening van de Industriel gesteld. (De Padder.) Dat is eene wel vastgestelde aftioggelarij. Het openbaar ministerie had er nog niets van gehoord, bewijs dat het onderzoek, die nog andere dingen zou ontdekt hebben niet betame lijk is verricht geworden. Bij hel opmaken van den bilan der Interna- tonale ontleende men aan den Industrielen nadien gaf men de titels aan den Industriel terug. (De Padder De boeken w aren slecht gehouden Het verlies op den bilan bedroeg 5 miljoen en kwam niet overeen met de winsten en verliezen. (Pan den Broeck, wisselagent.) Hadde ik de boeken van het eerste tijdstip onder de oogen gehad, ik zou er voorzeker bedrog in gevonden hebben. (Pan den Broeck.) Langrand heeft 100,000 fr. beloofd aan Kliul- inan kon hij hem onmiddelijk verkoopakten van goederen in Hongarië bezorgen er niet in gelukt hebbende heeft hij zich toteenen anderen gewend die eene schadeloosstelling van 80,000 fr. heeft ontvangen. Te Pesth heeft men de boeren uitgelokt, dron ken gemaakt en ze vervolgens kontrakten doen teekenen, waarvan zij den inhoud niet kenden er bevonden zich arme lieden onder, ja arme lieden die op den armboek stonden; wat nog erger is, zij hebben lieden als koopers ingeschre ven die nergens beslaan. Men had niet dan maangoederen verkocht. (Seis.) Op raad van Langrand heb ik naar Londen geweest om aklien van den Industriel te koopen en ze in België te verkoopen er werd veel aan verloreD. Langrand heeft aan MM. Mercier en Hirsch voor 1000 fr. winste aktien verkocht: waarvoor hij van M. Van Mons met eene klacht bedreigd werd in geval hij de zaak niet regelde. (Seis.) MM. Langrand en Hirsch, bestuurders der maatschappij van Algemeene verzekering, wei gerden de boeken te laten nazien. (Pan Mons.) Ik heb de grootste onregelmatigheden vastge steld in de bureelen; Langrand kwam nooit in de bureelen. (De Man.) Men heeft eene rekening S moeten openen, om er de uitslagen en verschillen der dw alingen in op te nemen. (Coumont.) 'T is uit reden der samenstelling van den be stuurraad die mij niet in staat scheen iemand te bedriegen dat ik aktien genomen hebschoon geschrevene bilans in plaats der boeken werden mij aaangetoond. M. Langrand is een slechte kerel. [Reydt i\ In plaats mij te ondervragen om de zaken in te lichten, handelde hij op eene verkeerde wijze. (Reydt.) ij hebben tol elkander gezeid dat zal tot niets leiden. (Reydt.) Dacht dal de miljoenen der Landbouivbank gestort waren, en kocht aktien aan en er was geen centiem gestort, [Reydt.] Gij zijt eenen hoop met dievengij trekt er van door als uwe zakken vol zijn. (Reydt.) Ik was zoo overtuigd van de likwidatie dat ik Internationalen verkocht om Industriels te koopen die moesten gelikwideerd worden. M. Langrand raadde zeer aan ze niet te verkoopen en ik heb vernomen dat MM. Langrand en Dechamps ze des anderdaags zeiven verkochten. (Reydt.) M. Langrand die zich w ellicht inbeelde dat hij eene goddelijke zending te volbrengen had en hel genie der zaken bezat is een zeer gemeen man wiens faam te zoo zeer overschreeuwd is gewor .en. Pan Mons.) Langrand moet als zeer trouwloos aanzien worden terwijl hij ter zeiver tijd de rol vervulde van kcoper en verkooper. [Pan Mons.) Delcourt in tegenwoordigheid geplaats van M. Reydt begint met te verklaren dat hij dezen niet kent en eindigt met te moeien bekennen dat hij stellige maar geene malerieele bewijzen heeft gevraagd, hetgeen voor M. Reydt. en voor allen bij wien de woorden slechts tot de uitdrukking van een zin dienen synoniem is. M. Reydt heelt de boeken aangeduid waarin de besehuldigingen te vinden waren, en men heeft er geen acht op geslagen. De bilan is niet rechtzinnig zegde ik in tegen- woordigwoordigheid van den bestuurraad waar op M. Mercier zich kwaad maakte, maar doch zou ik er geen letter afgedaan hebben. Inderdaad de aktien in portefeuille werden au pair gesteld, aklien van de Agricole dal men debet w as werden er ook bijgevoegd en de hongaarsche goederen als zuiver en onbelast op volle weerde ingeschreven, terwijl zij zooveel belast waren als hare weerde bedroeg nooit heb ik de titels der eigendommen van Madrid, der magasins reüniesder zaken van Toulouse, niettegen staande mijne aandringingen mogen nazien. Nooit is er mij iels aan stipte feiten die de be- sluurdcrsin verwarring moesten brengen geant woord geworden. De likwidatie der Industriel zou volgens Langrand binnen de drij maanden gebeuren twee jaren verliepen en er werd nimmer van gesproken. [Reydt.) Door een heisenschim aangedreven, namelijk het stichten ecner maatschappij in aandcelig, hebben wij genoodzaakt geweest, bij gebrek aan kapitaal, ze op den rug ie leggen onzes vaders de Industrielhem zeggende wij zijn te jong, te onervaren, neemt uwe zaak terug. Wij kon digden drij miljoen aan, en bezaten niets dan 20.000 aktien op het woord van Langrand. [Baillon.) Ais agent van Langrand genoot Baillon van eene jaarwedde van 25,000 fr. maar het een jaar door het andere beliep zijne bezoldiging tot 125 a 150 duizend fr. met de zooveelste en over makingen. [Publiek ministerie.) In plaats van 500,000 fr. heeft eiken bestuur der maar 250.000 fr. genoten en dit om de verspreiding en de goeden uitslag der Industriel te behertigen. Ik heb een officipel brief gelezen van Lan grand aan Van der Straeten, in welken Langrand bevestigt dat de prins de Ia Tour et Taxis 25 miljoen zou betalen, de eerste helft onmiddelijk en de andere in 1872. [Duval de Beaulieu.) In plaats van 25 miljoen is het door het kon- trakt bewezen dat de prins de Taxis zich slechts voor de helft had verantwoordelijk gemaakt. Zulke akt is 't werk van een trouwloos man. H Ji M

Den Yker | 1870 | | pagina 2