Er is bedriegerij gebeurdja, het is zeer een voudig. Gedurende een zekeren tijd, hebben de keizer van Oostenrijk en zijne minister, M. Vou Beust, op Langrand gedrukt, opdat hij al hunne actiën van den International en van de Alge- meene DniUche Bank, aan pari zou overnemen. \V ij hebben er het bewijs van gevonden in de kopij van eenen brief of eenen brief door Lan grand geschreven hij zegde dat dit een helsch werktuig was, de meest onnoembare en onreclit- veerdigste akte, die men kon uitdenken. Deze akte heeft Langrand korten tijd nadien geteckend; hij werd zeer goed aan het Oos'enrijksch hof onthaald en met eene zending bij den H. Vader gelast. (Id.) 'T is MM. Camille Nothomb en Uhlmann die de boeren, waarvan er vroeger gesproken is, hebben dronken gemaakt. üomschitzkoopman te Weenen en te Pesth.) In de maand Maart 1862, zijn de actionnaris- sen voor drij miljoen bedrogen gewoiden eigen dommen die zij voor een miljoen konden koopen hebben zij een miljoen 700.000 fr. betaald aan M. Uhlmann; een ander deel der zelfder waarde hebben zij twee miljoen 800,000 fr. betaald de verschillen zijn door de agenten Langrand, Uhlmann en Ertel ingezakt geworden. Ik maakte deze konkelarij aan MCamille Nothomb bekend, en van dit oogenblik af weigerde men met mij te handelen. Men verkocht aan boeren die nooit bestaan hebbende koopkontrakten zijn te Brussel vervalscht geworden. Langrand was van dit alles onderricht. (ld.) Had het parket zich lol de overheden van Pesth of Weenen gewend, het zou alle inlichtingen bekomen hebben. (Id.) Er is een te veel van vijf miljoen guldens voor de gronden en goederen in Hongarië betaald geweest, (hl.) PIER Cl ES CNUDDE. O! DAT VERVLOEKT GELD! Meermaals heeft den IJKER de aandacht ge trokken op de onverzadelijke gretigheid der katholijke of klerikale goochelaars meermaals heeft hij met den vinger meer dan eenen aftrog- gelaar, ontvreemdcr of bedrieger aangewezen, en telkens mocht hij hun deze spreekwoorden toepassen hebben is hebbenen krijgen is de kunstbezilten is bezitten en bezitting is titel ioeerd. De klerikale bladen schreeuwen en tieren gestadig tegen de liberalen, wij zouden nieuwsgierig zijn te weten bij wie van beiden liberalen of klerikalen, het geweten en den zui veren handel nog te vinden is en alle dagen aangetroffen word' Niemand zal aarzelen de handelwijzen der liberalen te verkiezenzij alleen mogen dit pluimje op hunnen hoed steken, zij alleen kunnen nog recht voor de vuist zijn. Want bij de klerikalen is alle gerechtigheid ver dooft, versmacht, vergeten en vernield Er blijft niets meer over dan eene schijnheilige manier om de domme menschen te verleiden en te fop pen. Deze bedenking heeft het JVeekblad van Dixmudein een artikel dat wij met genoegen ontleenen, tol grond gediend M. de Opsteller, Ik heb u goed nieuws te verkondigen de stedelijke raad heeft dijnsdag morgend eene openbare zitting gehouden; alhoewel er geen dagorde was heb ik vernomen dat de stadshorlogie die weldra elf maanden in het ziekhuis van den heer MonOls behandeld werd zonder merkelijke beternis, aan eenen anderen hulpmeester gaat toevertrouwd worden zoo is ten minsten de beslissing van het college van burgemeester en schepenen die zich al lang genoeg bij den b.. 'heeft laten zetten. Of men de oor zal leencn aan de opmerkingen van M. Van Wambeke die uit goede bron weel te zeggen dat de horlogic- maker van Kerkxken maandag aanstaande zich alhier komt vestigen, waar bij M. Monlils voegde dat hij vast besloten heeft zijn woon Ie nemen in het horlogiewerk om de uren dag en nacht te kunnen bewaken en regelen, dit zal den lijd ons leeren. Voor de kermis heeft de ma jo rité eene nieuwig heid uitgedacht ik heb hooren spreken van eene groote feest die op de vaart en op 'I water zal plaats hebben, onder het voorzitterschap van M. A. De Bièvrc, als ik het wel verstaan heb is zij bijzonderlijk ingesteld voor de.~de BERENENEGATEN. Ik hen meer als nieuwsgierig om die vieze soort van mannen eens bij een te zien het zal groot vastenavond in het midden van de kermis zijn zegt nu nog dat de majorité van hel land huis niets uit hare koker kan trekken. De rechtzinnige inwooners van de stad en liet arrondissement Aalst mogen ook niet onbewust blijven dat M. Van Wambeke, altijd dezelfde loijale M. Van Wambeke eene opmerking op het proces-verhaal der laatste zitting maakte, strekkende om er eene zinsnede betrekkelijk hel vormen der fonds om de Drij Koningen te be talen, in te voegen, waarvan er geen woord was gerept geworden. M. DcRyckkon die inlasscliing niet aanvaarden, welke onder forma van nube- denking in het proces-verbaal van den 51 mei zal ingeschreven morden. CIS V.. Vogelschieimg met de Bolle NAAR EEN VET SCHAAP, Bij A. Van Der Jeughl in den GOUDEN AP PEL te Erembodegem (Brusselschcn steenweg), op Zondag 12 Juni 1870, om 5 uren namiddag. Inleg 55 centiemen. Marktprijzen. Ter gelegenheid van Langrands werkingen, die door den zegen van den Paus zijn bejegent geworden en welke door de klerikalen, daar hunne bijzonderste hoofdbazen er in betrokken zijn, voor hoogst eerlijk, hoogst trefft lijk, en hoogst heilig moeten aanvaard worden, halen wij het volgende briefje nit het wijwatervat, waar het zich se dert jaren friseh en verseh heeft bewaart, 't Zal met ge noegen nog eens herlezen worden, want als men aan 't loepen is kan men men zijne hielen niet bekijken Leest dat staalken van verwijtingen en zegtaan wie zij moeten gestuurd worden. Wyngene-Kasteel-Wildenburg, deze 28mye, 1863. Mynheer, In den staat van de omstandigheden waerin wij ge treden zijn, en zijn er maar twee klasse» van menschen meer, de Treffelijke en de Dievenof wel degene die de dieven helpen roovrn en stelen hetgeen aan anderen toebe hoort', dees schelmstuk is niet alleen dam da katholyke wet ons verbodenmaer ook door de oude wet van Mogses die in het hert der menschen door God zelve geprint is. Kies wel, aen welke van deze verschilligc orders gij wilt toebehooren Mijnheeren het is het eerste jaar dat ik met u affairen doen als proprietarisik heb u zelze nooit gezien, nog ken ik u nietmaar indien gij van smaak waerl, van tof leeder te dienen, om representanten te kiezen die zoo goddelooseprinciepen voorstaanzal ik ook mij de vrijheid verleenen, van in affairen niet te blijven met menschen, die ik, in myn consciëntie, voor met tref- felijk kan aenzien. Aenveerd mijne groetenisse. F. VaKDERBRDGGIIEN-I)r NaEYER. Op ongeveer twee uren afstand van Gent woont een zekere Pier Cies Cnudde, een landbouwer, vader van vijf kinderen, een godvruchtig, gespaarzaara man. Al wat de pastoor of onderpastoor zegt, is voor boer Cnudde als evangelie Welnu, de eerweerdige herder van het dorp raadde Pier Cies aan, zijne spaarpenningen, bestaande in 1709 frank, in de zaak Langrand Dumonceau te steken. In het begin aarzelde de boer hij dacht aan die schoo- ne klinkende vijffrankstukken, die hij met zooveel moeite en eerlijkheid bijeen gekregen had. Maar de man Gods drong aan Cnudde, gij zijt toch een christen menschgij weet wel dat de Paus van Rome het opperhoofd der kerk van Christus is, dat hij God op de aarde vertegenwoordigt. Welnu de HEILl- GE VADER heeft voor niemand zooveel GENEGEN- HEID, zooveel LIEFDE getoont, als voor M. Langrand hij heeft hem tot CHRISTEN GRAAF benoemd, en zijne geldonderneming met den HEILIGEN ZEGEN bestem- peld. Hier hoeft gij toch de hand Gods te zien. Want de Paus en Goddat is als het ware één historiekHet zijn slechts goddelooze, liberale steekvogels, die in de zaak Langrand geen betrouwen hebben, in deze zaak hebt gij voorzeker God als waarborg Pier Cies was bewogen hij liet een diepen zucht en hij leverde zijn geld. Boer Cnudde zit nu iu het verdriet /tjne penningen zijn beroofd Zijne oogen zijn nu open gegaan Maar he laas, het is te laat En sedert dien tijd is Pier Cies dagelijk in gesprek met eenen liberalen steekvogelwij weten ook niet of hij den 14 juni aanstaande, als naar gewoonte, onder het geleide van den dorpskiesrerder, het geloof in Gent zal komen redden. Maar hetgeen wij weten is, dat indien wij Nothomb of De Decker of een van die katholieke ministers waren wij noch dag noch nacht rust zouden genieten, vooraleer wij aan Pier Cies Cnudde 1709 frank zouden terug gege ven hebben. Stad Gent.) Wij wisten wel dat er in onze eeuw niet. nauw gezien werd naar de bronnen der fortuin, naar de middelen om rijk te worden. Doch nooit hadden wij durven denken dat hooggeplaatste mannen, die de beste faam van eer lijkheid genoten, welke als halve heiligen aanzien wer den, zoo ineens hel land, de burgers en de boeren schaam teloos zouden durven exploiteeren en uitzuigen tot op de beenen. Dit is echter gebeurd en onwederlegbaar en ver pletterend aan den dag gekomen, dank aan den moed eens dagbladschrijvers, die de justitie beschuldigd heeft van plichtverzuiming. De advokaat Janson heeft den be schuldigde Mandel met overtuiging en kracht verdedigd. Hij had de handen vol feilen van bedrog, aftroggelarij en bedriegerij ten laste der katholieke heeren Decharaps, Dedecker, Mercier, du Val de Beaulieu enz enz.. In dit proces is de eer der klerikale partij verloren gegnen en onder de voeten getrappeld. Thansweet het geheele land dat het verkristelijken der kapitalen, zooveel betee- kend als het rooven van de slapende duiten der boeren dat de politike haat, van welke de Langrandisten zoo dikwijls de liberale drukpers beschuldigden, de stem der verontwaardigde waarheid was, die eens de exploiteurs duchtig zou straffen. Uit de woorden van bet openbaar ministerie bij het as sisenhof, kon men reeds voorzien, dat de prokureur-ge- neraal. de katholieke heer De Bavav op zijnen troon wag gelde. Eiwel het gerucht dat heden, in de hoofdstad loopt, is dat de heer De Bavav van zijne bediening zal afgezet worden. Dit zal bet bewijs leveren dat lietgerecht geene twee maten en gewichten mag hebben en niet aar zelen mag hooggeplaatste schelmen te treffen. Wat zal de klerikale drukpers zeggen, als baren man, haren gelief- koosden De Bavav van zijnen troon in het slijk tuimelt? Wij zullen zien, want onze tegenstrevers schreeuwen reeds vele jaren dat de justitie verbasterd word, sinds de heer Bara minister is. P. S. Eer u de bovenstaande woorden toe te sturen stelde ik mij voor een uitstapje naar Brussel te doen, om eenige inlichtingen te nemen nopens de bewaking der bureelen van den International en om mij te verze keren bij den schriftbewaardcr van M. den prins de Cliimai of de geheime dossier die hem is toevertrouwd door Grootmeester Langrand, en waarvoor er tamelijk veel geld is aangeboden, al aan het parket is overgelegd gewordenmaar daar Aalst tegenwoordig zonder uur is, heb ik zonder mijn weerd gerekend, en ben den trein te laat gekomen, die wegschuifelde zich nie' ten minsten met de praatjes van 31. Monfils bekreunendeen laat men dien farceur voortdoen, Aalst zal geheel uit de kalendas geschrabl worden. Aan bet werk dan heeren Burgemeester en Schepenen, en doet onmiddelijk recht aan de billijke eisschen der Aalslersehe bevolking. Over eenige weken meldden wij eeniger feiten van straatschenderij ten laste van zekere leerlingen van bet pensionnnat Stc Livinus alhier, waarop eene veroordee ling door bet vredegerecht werd uitgesproken. Feiten van eenen anderen aard hebben geheel de ge buurte der Botermerkt den 2 dezer in den namiddag in harrewnrre gebracht. Leerlingen van hel zelfde geslicht vermaakten zich de voorbijgangers, kinderen van tien a twaalf jaar langs de achterpoort in hun beluik binnen te trekken om ze eens wel af te botsen, onder bet geleid van eenen professor of toeziener (eenen krullekop). 31cn zegt dat dit plaats had ter gelegenheid eens kaatsbal die op de straat in dolen geraakt was. Zonderlinge opvoeding, niet waar Indien deze hafndelwijzen in dusdanige ge stichten veroorloofd zijn, en men er zelfs gebruik mag maken op het ontbloot lichaam der leerlingen van eene zeer onaangename roede die men die men martinet heet, zouden wij nieuwsgierig zijn te vernemen of de recht banken welke pijningen ook men aan de leerlingen of aan de gestichten vremd zijnde kinderen toepastde zelve zullen goedkeuren. Er is groolelijks aan te twijfelen. Het beroepshof van Brussel weigert allen uitstel aan de bank l'international van Langrand. De bandbreuk is den 25 verklaard geworden. 3Ien beeft te Doornijk genaamden Yerhruyssen bij de kraag gevat en in veiligheid gesteld om dat bij zijne leerlingen eene te goede opvoeding gaf. De zaak word onderzocht en schijnt zeer ernstig te zijn afkeer en walg van het begin tot het einde. 31aar loopen wij bet reebts- onderzoek niet voorbij. De rechtbank van Keniptcn heeft den onderpastoor 3Ietz tot twee jaar gevang verwezen wegens aanslag op de eerbaarheid, gepleegd op kleine jongens. AALST, 4 Juni. Per I liect! 82 lit. 50 cent. TarweFranks. 26 50 a 28 00 Masteluin20 50 24 00 Rogge18 00 19 25 Garst00 00 00 00 Haver13 08 15 27 Raapzaad50 00 00 00 Lijnzaad85 00 36 00 Raapzaad-Olie 105 00 105 50 Lijnzaad-Olie 80 00 80 50 Raapzaad Koek. p. 100 kil. 21 00 22 00 Lijnzaad Koeken 27 00 27 50 Hoppe (1869) per 50 kil. 60 00 55 00 Aardap. (roode) p. 100 kil. 9 50 10 50 id. (witte) 7 50 8 00 Boter, per 8 kilos 6 81 7 90 Eiers per 25 1 54 1 72 Viggenen per stuk. 25 00 30 00 Vlas de 8 kilos i 90 6 09 Lijnwaden ter markt gebracht. 106 stuks Verkocht 55

Den Yker | 1870 | | pagina 3