MEËRSCH gen van den aard dergene welke M. Kervijn aanpredikt, inuilbandingcn die zoo afkeerig als verdrukkend en eerloos voor een redelijk en ver standelijk mensch zijn, dan bieden er zich an dere overwinningswijzen aan, wier uitslag hein de en ver de goede zaken steeds toelacht. De volgende brief aan M. de minister ge stuurd dient tot bewijs der gepastheid van on ze bierbovenslaande bedenkingen. BRIEF VAN EENEN PASTOOR. Vergadering der afgeveerdigden van de liberale vereenigingen. Meer dan twee hondert afgeveerdigden dei- liberale kiesmaatschappijen van het land, heb ben zich woensdag te Brussel vergaderd, om over den toestand der zaken tc beramen. De verbroedering is allerbest gelukt. Zij hebben verscheidene hervormingen noo- dig geoordeeld hef is meer als tijd dal men de hand sla aan de uitvoering van bet volgende programma. 1° Kieshervormingen 2° Uitbreiding van het lager onderwijs 5° Volstrekte scheiding der kerk en slaat, en als onmiddelijke loepassing van dit grond- punl herziening der wet van 1842; 4° Vermindering der krijgslasten 5° Gebruik der vlaamsche taal bij dé vlaamsch sprekende provinlicu, in de bcdrekkingen met hunne bestuurders, en daar voortaan geene ambtenaren meer die liet vlaamsch niet kennen Mei genoegen hebben wij vernomen dat M. Michcls, onze schrandere en diepdrongene voor- staander der vlaamsche taal, de zaak der vlaam sche sprekende piovincicn in overtuigende en doorslaande bewoordingen heeft verdedigd. Dal hij gewaardige onze wel gemeende gelukwen- schingen dankzeggingen er over te ontvangen De scheuring die inde laatste kiezingen in de liberale partij bestond is teenemaal verdwenen en den 2 augusli zal dejuisheid onzer landsleus' DE EENDRACHT BAART MACHT komen bewijzen. Er kan geen twijfel meer oprijzen dal de li beralen die de waarheid, het recht en de vrij heid voor hen hebben, de overwinnaars zullen zijn. Zij zullen hun vaderland, dat al wat echt liberaal is zoo lief heeft, van eenen anders onvcrmijdelijkcn val redden en hunnen koning aan den aangrociendcn eerbied van ons goed België handhaven. POLITIEK NIEUWS. ELK T ZIJNE. Marktprijzen. TE HUREN, Om aanstonds in gebruik tc komen. Een schoon cn geriefelijk huis gestaan in dc brusselschc straat te Aalst, voorli|ds bewoond door den beer notaris Boone, te Aalst. Voor alle inlichtingen zich tc bevragen ter stu die van voornoemden notaris Boone. inde nieuw- slraat. Verknoping van eenen TE AALST MIJLBEKE. De Notaris C. A. BOONE. le Aalst, zal ten ver zoeke van wie bel behoort, openbaarlijk vcr- koopen met gewin van palmslag cn gelagen. Eenen schoonen mccrsch, gelegen le Aalst- Mijlbcke Popenrode, groot 40 aren 92 centiaren gccadaslrccrd sectie D nummer 517. palende oost d'hcer Judocus Dc Cock, zuid cn west d'heer Felix Van Assche, noord d'hccr Pieler Jan Sciiockaert. In gebruik zonder voorwaarde bij de kinde ren Vercruvssen. ZITDAGEN Instel Zaterdag 6 august ij io-(l Verblijf Zaterdag IR august ij Teikens om 4 uren namidddg tcreslaminet Dc Plaisanlcn Hof, bij d'heer Jan Van Geil. tc Aalst - Mijlbcke. oo oo oo oo Mijnbeer de minister, Ik heb gelezen in mijne gazet, den Bienpublic, dat de openbare ambtenaren zich met de klezingeu niet meer mogen bemoeien. Ik veroorlof mij Mijnbeer de minister, u te dezen op zichte eenige bemerkingen te maken. Ik ben een eenvoudige dorpspastoor die niets anders vraagt dan gerust zijne plichten van zielenherder te mogen vervullen. Twintig jaar geleden, vooraleer ik als onderpastoor geplaats werd, bad ik mij een zoo schoon leven voorge steld. Tk dacht dal ik op mijn dorp de vriend van ieder een zou zijn- Ik zou de rijken aanmanen hunne lijdende men? chcn te helpen en leeren dat zij .alleen voor bet aardsche le ven niel geboren zijn. Voor alle smarten zou ik een troost, voor alle ongeluk ken een redmiddel trachten te vinden, en ik was verrukt enkel bij de gedachte, dat al mijne parochianen mij als een goeden herder zoudcu begroet hebben. Helaas! Mijnbeer de minister, die schoone droom was aldra verzwonden. Ik werd als onderpastoor in een dorp gesteld en nauwelijks wasikeenigen tijd in bediening, toen de mare kwam, dat er kiezingen voor de kamers moesten plaats hebben. Ik bad wel geboord, dat de priesters zich met de kie zingen bemoeiden, maar ik dacht dat zij zich moch ten bepalen met de parochianen aan ie manen, vol gens bun geweten eene grootc burgerplicht te ver vullen. Maar zoo was bet niet, Mijnheer de minister. Mijn pastoor werd door bet bisdom verwittigd, dat de re ligie in gevaar was en dat zij door de kiezingen kon gered worden. Ik kreeg dus van den pastor het bevel, dat ik dat nieuws moest zeggen, dat de II Kerk. tegen welke volgens bet woord van den stichter onzer religie, de poorten der belle niet bestand zijn, ten onderen zou gaan, bijaldien de kandidaten der katholijke partij niet gekozen waren. Ik, Mijnbeer den minister, geloofde daar niet aan; ik dacht dat onze religie, die enkel tot den mensch zegt bemint God bovenal en uwe evennaasten ge- lij u zeiven, niet kan vergaan en ik was ongelukkig omdat ik aan de menschen dingen moest zeggen, waaraan ik met geloofde. Ik zegde tot mij zeiven de politiek is eene zoo in gewikkelde zaak, ik ken daar zoo weinig van, dat ik ik mij zeer wel kan bedriegen, als ik zeg dat deze of geene kandidaten bet best geschikt zijn, om de zaken van bet land te bestuuren. Ik had reeds gezien, dat katholijke ministers maatregelen ge nomen hadden, die weinig voordeelig en zelfs slecht voor bet algemeen waren. En alzoo viel er een zwaar gewicht op mijn bert.» Hoe zullen, zuchtte ik, toen ik alleen in mijn studie- kamerke zat, hoe zullen mijne parochianen aan mijn woord gelooven als ik hun van den Hemel spreek, wan neer zij ondervonden hebben, dat ik ben nopens de wereldscbe dingen bedrogen heb. lk heb echter den moed niet gehad dit slavelijk juk al le schudden. De vrees van voor eenen slechten priestei uitgescholden te worden deed mij weemoedig de rol van kiesmakelaar vervullen. En ik, Mijnheer, die gedacht bad van al de parochi anen bemind en geacht te worden, zag een deel daar van zich van mijafkeeren, in zooverre dat zij zelfs mij nen groet niet meer beantwoorden. «H(t is een fanatie ke, een jesuiet. zegden zij, die gebruikmaakt van den Hemel om de Aarde te winnen. En zoo, Mijnheer de minister, sukkelde ik voort, tot dat ik] eindelijk pastoor geworden ben en nu zelf uit bet bisdom de bevelen ontvang, om met mijne onder pastoors kieswerk te doen. Ik heb echter nog eene hoop, Mijnheer de minister, en zij rust op u. Gij zult mij verlossen van den last, die zoo zwaar op mij drukt. De geestelijke, Mijnbeer de nrnistcr, word in Belgic uit'stands schatkist betaald, omdat bijeenen openba ren dienst vervult. De uitoefening van den godsdienst beeft een geestelijken en een wereldlijken kant. Met bet geloof hebt gij u niet te bekommeren, Mijnbeer de minister. Dit is geheel en al onze zaak. Maar de kie zingen zijn geene punten van geloof en geheel en gansch van wereldlijken aard en onder dat opzicht mogen wij zonder tegenspraak onder de wereldlijken ambtena ren gerangschikt worden. Zoudt gij dus, Mijnheer de minister, gelijk aan de gouverneurs ook geenen brief willen schrijven aan de bisschoppen waarin gij ben uitnoodigt de geestelijken te bevelen zich met de kiezingen niet te bemoeien Aldus zoudt gij uwen onderdanigen dienaar, en ik zal er bijvoegen talrijke welmeenende geestelijken, een onuisprekclijk grooten dienst bewijzen. Zij zouden met vreugd in hunne parochie den evangelischen vrede zien herleven en niet meer verplicht zijn gestadig te verkondigen, dat de religie in gevaar is en dat zij met stembrief kens moet gered worden. De priesters geloo ven het niet als zij dit zeggen, en denk eens, Mijnbeer de minister, welke wroeging dit gedrag van valsche profeten in hun geweten moet veroorzaken. In afwachting. Mijnbeer de minister, dat gij dezen vurigen wensch van een man, die bet zeer wel meent, zult inwilligen, blijf ik met de diepste ootmoedigheid, Uw dienaar, [Stad Gent.) X...pastoor tcOost- Vlaanderen' De oneenigheid tussclien Vrankrijk on Pruisscn is zeer ernstig. Er is weinige boop tot eene overeenkomst. Dc oorlog is onvermijdelijk. Het klerikaal ministerie, het eenigsle dat, volgens de Langrandisten-partij Belgie kon redden, en koeien met gouden horens beloofde is den Mout- pagnote opgestegen. Het heeft het gevaar dat het tegemoet zag niet durven trotseren en zich tot dc liberalen gewend op dat zij ons België uit den neteligen toestand waarin het zich bevind zouden trekken. M. d'Anethan eindigt met het welk hij zou hadden moeten beginnen. Deze akt is in dc oogen van al verstandig man eene lafheid voor dc klerikale partij, waarvan er goede no ta hoeft genomen te worden. Men lieefl eenen vremden heer aan dc static alhier op heeler daad betrapt, die zich overgaf aan dc ver maken waarmede sedert eenigen tijd zoo vele broeder- kens van de christelijke leering zich hebben besmet. 'T is tc hopen dat de bevoegde rechtbank hem zal we len te looncn naar verdiensten. De kermis is zeer gerust afgeloopcn cn heeft overma tig weinig aan de aalslerschc neringdoende burgerij bij gezeter is noglans met veel lof van het Vuurwerk ge sproken, omdatde mar rot van M. M met zooveel stiptheid do uur aanduidde de stadslior- logic had er niets aan. Velen hebben nogtnns hun spijt te kennen gegeven dat, om het monument ten hoogste te verluisleren, de twee zwaarsten en lompsten der majorité als tegengewichten niet werden gebruikt. Dan ware het feest volmaakt geweest. De lieer Nick van Perigueux dc vermaarde weer kundige heeft zijne voorzeggingen voor denzomer 1870 doen kennen. Hieruit ontleenen wij het volgende: Behalve de onweersbewegingen die zich zullen voor doen vooral in het 2° en in het 3® tiental van juli; in au gusli cn september, zal het weer over algemeen schoon zijn in Frankrijk, Engeland, België, Zwitserland, Lom- bardie en in Spanje, bijzonderlijk gedurende de eerste helft van elke maand, en vooral in het zuiden. Hagel buien en regenvlagen zijn tc verwachlén voorname lijk legen den 11 en 24 juli, 8, 10, 23, 2G en 30 au- gusti, 4, 22 cn 23 september. Ik raad de landbouwers en wijngaardeniers aan, voorzorgen te nemen tegen de ongevallen, welke zeer talrijk zullen zijn dit jaar Hevige warmte (le en 2® tien tal van juli en en augusti, ]c cd 3® tiental van septem ber. Aanhoudende droogte daar waar geene donder buien zullen voorvallen, voornamentlijk op de afhellin- gen der gebergten van Cavennes, dc Pyrenëen en de Al pen. Ziekten onder menschen en dieren. Overhoop van insecten. In een woord de landbouwers zijn nog niet ten einde hunner moeilijkheden. De eerste nieuwe haring is dezer dagen Ie 't Graven hage binnengebracht op eenen versierden wagen en on- middelijk naar het koninklijk paleis vervoerd. Er zijn, zegt een fransch blad, ernstige onderhande lingen aangeknoopt met de compagnie vandee franschen Nord voor dc herneming door den Staat der spoorlij nen, die zij in Belgie exploiteert. Deze lijnen bevatten <;ene uitgestrektheid van 171 kilometers. Dc prijs van den afstand zou 94 miljoen zijn. AALST, 10 Juli. Per 1 heet. 32 lit, 80 cent. Tarwe Franks. 20 .00 a 32 50 Itlasteluin Kogge G eerst Haver Rapzaad Lijnzaad Raapzaad-10ie. Lijnzaad-Olie. Raapzaad Koek. p. 100 kit. Lijnzaad Koeken Hoppe (1Ö69) per 30 kil. Aardap. (roode) p. 100 kil. id. (witte) Uoler,,per 3 kilos Eiers per 23 Viggenen per stuk. Vlas de 3 kilos Lijnwaden ter markt gebracht. Verkocht. 22 00 2G 50 18 00 19 75 00 00 00 00 14 18 48 45 43 00 17 00 33 00 36 00 00 CO 000 0 00 00 OOw 00 00 00 00 00 S0 00 00 00 00 00 00 00 7 50 8 50 6 SI 8 18 1 54 1 63 13 00 18 00 0 00 0 00 11G stuks GO

Den Yker | 1870 | | pagina 3