VUURWERK. MEERSCH CONCERT jets van liet loopende jaar, dat reeds half ver schenen is, aan te vatten. De majorité heeft haar werk van spaarzaam heid, partijdigheid en ongehoorde onmensche- lijkheid voortgezet. Zij heeft begonnen met eenige verminderingen van loon of bezoldiging. De familie Colson, w ici moeder gelast is met de deurbewaking enz. van het landhuis, en na genoeg door blindheid is geslagen, heeft eene vermindering van honderd fr. ondergaan. De maatschappij van harmonie, die geen cen tiem gevraagd had, heeft de vermindering van honderd francs aan de \Ye Colson ontrokken, als vermeerdering van toelage bekomen. Het traktement van den heer Van de Voorde, Commissaris van politie is met 150 fr. vermin derd, op voorwendsel dat hij van wege het gou vernement 500 fr. geniet als puklick ministerie, en dat die som hem door den slaat moet betaald worden en waarom hem dan de 300 fr. niet ontrokken, vermits zij hem van wege den staat toekomen? M. Van Wambekestaat ervoorin. On der de volledige uilschrabbingen zullen wij enkel aanstippen de borgerwac'nt. die volgends verslag gever Monfils geen recht heeft tot eene toelaag, om dat zij, en dit nog luidens de wet, den heer Monfils de doorsnuffeling harer registers heeft ontzegd zoo dat de laatste centiem op hel bud- jel is uitgcschrabt. Verders en ten slotte der openbare zitting heeft de raad beslist ten opzichte van den koop der drij koningenhet geld der leening in stadskas te doen storten, tot dat het budjet van 1870 zal goedgekeurd zijn. In plaats van 5 °/0 zal de stad gedurende die tijdruimte een intrest betalen van 9 1/2 ten honderd. Is dal niet een nieuw bewijs dat de majorité ons allen voor borzesnijders aanziet, wier getal in Aalst nochtans zeer beperkt is In geheime zitting heeft zij een politieagent afgezet en een anderen voor drij maanden gesuspendeerd, in de uitoefening zijner ambt. F.r is meer dan tw'jfel dat deze laatste beslissing kan geldig zijn. Wij zouden bege-rig zijn te weten welk artikel der gemeente-wet den raad toelaat eene suspensie van drij maanden uit te spreken T' is toch het art 129 niet. Wie zou niet zeggen dat al de mannen van de majorité al afzettende of al uitschrabbende op de wereld zijn gekomen Indien het tol een zeker punt als natuurlijk, aanwic geen hert of weerdigheid bezit, voorkomt dat de majorité de afzettingen der bedienden enz, die eenigen invloed hebben bewerkt, nie mand kan toch begrijpen dat zij hare wraak kan werpen tot op huisvaders of huismoeders die op haar noodlot, der majorité wel te verslaan, zondereenig invloed zijn, en dan nog om hunne plichten stiptelijk uitlevoeren zulke handelw ijs kan slechts in hclbereik vallen der bokkenrij dersbende; en om d e schoone christelijke voor beelden te geven wordt er niet min vereischt dan twee klerikale advokaten die weten dat hel goud van meerder waarde is dan de winter sneeuw vlokken. Zie hier een uittreksel uit dc uitstekende re devoering, die de Koning van Pruisen bij de o- pening van hel duilsch parlement der Noorden- Confederatie heeft uitgesproken: Aalst, 22 Juli 1870. Heer Opsteller, Dc bestierende commissie der spaarkas van Aalst zou u dank weten met de volgende nota in uw naaste nummer over te nemen. Er wordt ons van verschillige kanten aange bracht, dat eenige geldschieters onzer spaarkas, in decs oogenblik van krisis, eenige vrees uiten, nopens de zekerheid hunner panden en dat zij eenige inlichtingen verlangen ten opzichte des to;stand dezes gcstichst. Wij zijn gelukkig hen te mogen verzekeren dat, niettegenstaande het gene er zoude gebeu ren, hunne sommen volstrekt gewaarborgd zijn, en dat men nergens veiliger zijn geld kan uit zetten inderdaad, al de aan de spaarkas ver trouwde sommen, uitgezonderd de som tot kas geld dienende zijn onmiddelijk veranderd in ti tels der Belgische openbare schuld of des ge meente krediefs. Deze titels zijn afgelegd en ingeschreven op het groot-hoek der openbare schuld, en slechts ongeveer een vijfde van het kapitaal wordt ver zet in Jeeningen der stad daarenboven is de stad voor alles verantwoordelijk indien de kas door dc vermindering der openbare fondsen, in tekorlkwam.zou de stad dezen moeten aanvullen Men mag dus zeggen dat gccne plaatsing vei liger is dan de gene der geldschieters der spaar kas, aangezien zij terzelver tijd, het krediet van den staat of van het gemeente krediet en de verantwoordelijkheid der stad voor borgstelling hebben. Aanvaard, heer opsteller, dc verzekering mij ner achting. In name der besturende kommissie De Voorzilter, C. CUMONT. Marktprijzen. TE HUREN, Om aanstonds in gebruik te komen. Een schoon en geriefelijk huis gestaan in de brusselsche straat te Aalst, voorli ds bewoond door den heer notaris Boone, te Aalst. Voor alle inlichtingen zich te bevragen ter stu die van voornoemden notaris Boone. in de nieuw- straat. Verkooping van eenen TE AALST MIJLBEKE. De Notaris C. A. BOONE, te Aalst, zal ten ver zoeke van wie het behoort, opcnbaarlijk ver- koopen met gewin van palmslag en gelagen. Eenen sehoonen mcerseh, gelegen te Aatst - Mijlbeke Popenrode, groot 40 aren 92 centiaren gecalastreerd sectie 1) nummer 517, palende oost d'heer Judocus De Cock, zuid en west d'heer Felix Van Assche, noord d'heer Pieter Jan Schoekaert. In gebruik zonder voo rw aarde bij de kinde ren Vercruyssen. ZITDAGEN Instel Zaterdag 6 august ij io-u Verblijf Z-aterdag 13 angustij Teikens om 4 uren namidddg ter estaminet De Plaisanten Hof, hij d'heer Jan Van Geit, te Aalst - Mijlbeke. Stad Aelst. I-1" LIBERALE ZOMERFEEST en luisterrijk De leden der vierde sectie brengen ter ken nis van hunne vrienden dal er door hunne zorg, op de Graanmarkt, eene schoone libera le feest zal gegeven worden, op Maandag, 15 Augusti aanstaande om 7 ure 's avonds. CONCERT. Door dc fanfaren maatschappij (LES AMIS CONSTANTS gevolgd door een allerschoonste VUURWERK. Welk om 9 I;2 ure stipt zal afgestoken worden. Naar de stellige beloften van Pruisen cn Vrankrijk van de onzijdigheid van Belgiên te eerbiedegen, vraagt elke wijze en voorzichtige man zich, waartoe het dienen kan tien jaren conscriptie onder de wapens te roepen, ten zij om deu schrik aan de goede burgerij in te ja- gen de oog van de oorlogvoerende mogendheden op <>ns te trekken en miljoenen te verspillen Zouden al die bezettingen van bet inwendige Dendermonde enz.wel eenen pruis of franschraan van onze grenzen afweeren Ja, sedert 15 dagen heeft het klerikaal ministerie niet min dan veertien miljoen fr. verspild OPROEP TOT DE LIEFDADIGHEID. beaVelige omstandigheden hebben huisvaders onder het baande! doen roepen om onze onzijdigheid te vrijwaren. Wij aanzien als eene plicht dat die huisgezinnen on dersteund worden. Wij hebben het vast betrouwen dat de gevoelens van vaderlandsliefde en menschlievendbeid dergeachte Aals- ersche borgerij met zullen ontbreken. Eene inschrijving om de vrouwen en kinderen van do niilitiaren dezer stad onderstand te verleenen, is ten bu- reele dezes blads geopend. P. S. Eenige nommers zijn reeds afgedrukt, als wij vernemen dat de huisvaders op het aantoonen van een bewijs door den bi rgemeester afgeleverd, naar hunne woonplaats mogen wederkeeren van toen af meenen wij van ons ontwerp te moeten afzien. Indien de gevaren van den oorlog aan dc bonds- gouvernementcn de plicht hebben opgelegd u iu buiten gewonen zittijd te vereenigen, hebt gij zoowel als wij de overtuiging, dat de Duitsche Noorden Confederatie alles zal doen wat mogelijk is om de krachten van Duitschland in te richten in het vooruitzicht een ste- vigen steun lot stand te brengen voor den algemee- nen vrede en niet om hem in gevaar te brengen. Wij zijn insgelijks overtuigd door al onze mach ten in te roepen oin onze onafhankelijkheid te ver dedigen, wij enkel aan onze eer en onze plicht ge- hoorzaamen. De kandidatuur voor den troon van Spanje van een duitschen prins, kandidatuur waarvan noch het voorstel, noch de intrekking hoegenaamd de bondsgou- vernementen aanging, en die geen belang opleverde voor de Noorder-Confederatie, heeft aan het gouver nement van den keizer der Franschen het voorwend sel geleverd om eenen oorlog uit te lokken. Indien Duitschlrnd in vroegere eeuwen in stilte dergelijke overweldiging van zijn recht en van zijne eer heeft verdragen, heeft het dit maar ondergaan omdat het in zijne verdeeldheid wist, dat het geene macht genneg had, om daaraan te weerstaan. Heden dat de zedelijke eu stoffelijke bai den door den oorlog van verlossing beginnen aaneengeknoopt te worden, dat de duitsche rassen meer en meer vercenigd wor den; heden dat de duitsche wapeningen den vijand niet meer toelaten in het vaderland te dringen, draagt Duitschland in zich zeiven den wil en kracht om alle geweld te verstooten. Wij hebben ingezien wat de verantwoordelijkheid is voor dc rechtbank van God en van de menschen, dergenen die den verdelgings-ooolog aanvuren tusschen twee volken die den vrede beminnen. De duitsche en fransche volkeren, welke dc vruchten der chrisle- ne zeden genoten in eenen aangroeienden welstand, zijn opgeroepen tot eenen veel heilzameren itrijddan den Moedigen strijd met de wapens. Maarzij die aan 't hoofd van Frankrijks regeering staan, hebben, in hunne baatzucht en tot bevrediging van hunne persoonlijke driften, met berekende zinnen verblinding, liet rechtvaardig maar uiterst kwetsbaar gevoelen van waardigheid weten te ezploiteeren, dat de grnote natie bezielt, welke aan ons land paalt. Hoe meer de bondsgouvernementen de overtui ging bezitten al gedaan te hebben wat de eer en de weerdigheid hun voorschrijft, om de weldaden van den vrede te vrijwaren, hoe meer het uitschijnt, dat men ons dwingt de wapens te nemen; hne meer ook het vertrouwen vermeerdert met welke wij ons zoowel op de duitsche Zuidergouvernementen als op de ge nen van het Noorden stennen,en eenen oproep doen tot de vaderlandsliefde der duitsche volken voor de verdediging hunner eer en hunner onafhankelijkheid. Volgens het voorbeeld onzer vaderen, zn Hen wij strijden voor onze vrijheid en voor ons recht tegen de daden van geweld van eenen vreemden overweldiger. In dit gevecht, waarin wij geen ander doel na zitten dan eenen duurzaamen vrede aan Europa ta verzekeren, zal God met ons zijn, zooals hij met onze voorvaderen is geweest.* De redevoering werd elf kecren door toejuichingen onderbroken. Het zijn vonval de plaatsen betrekkelijk de medc- werkingvan Zuid-Duitschland cn de liefde lot den vrede die zijn toegejuicht geworden. AALST, 10 Juli. Per 1 heet. 32 lit. 80 cent. Tarwe Franks. 32 00 a 33 00 Masleluin 22 50 29 00 Rogge19 00 20 50 Geerst17 50 18 50 Haver 15 00 18 00 Rnpzaad 38 CO 42 00 Lijnzaad 30 00 36 00 Raapzaad-10ie. 00 00 000 0 Lijnzaad-Olie. 00 00 00 00 Raapzaad Koek. p. 100 kil. 00 00 00 00 Lijnzaad Koeken 00 00 00 00 Hoppe (1869) per 80 kil. 80 00 00 00 Aardap. (roode) p. 100 kil. 00 00 00 00 id. (witte) 7 00 8 50 J?oter, per 3 kilos 7 27 8 36 Eiers per 28 1 54 1 72 Viggenen per stuk. 15 00 20 00 Vlas de 8 kilos 0 00 0 00 Lijnwaden ter markt gebracht. 116 stuks Verkocht. 22

Den Yker | 1870 | | pagina 3