versileil van Gent. Eenieder kent den lieer Brasseur. [lij werd inden lijd professor bij de Universiteit benoemd op aanbeveling van den heer !)c Ram van bent rector magnificus der katholijke universiteit van Leuven. De heer Brasseur voldeed zoo wel aan de ver wachting van zijnen katholijken beschermer, dat hij in zijne lessen trachte te bewijzen, dat Chris tus geen God is. Dit veroorzaakte in hetklerikale kamp zooveel rumoer, dat er in de Kamer ondervragingen ge daan werden en dat de heer De Decker uitriep dat er een wind van onverdraagzaamheid over België waaide. Van dat oogenhlik af begon de heer Brasseur de rol van razenden liberale te vervullen. Alen herrinnert zich nog, dat hij in het onder-comi- tcit van den Hof van Flora den gemeenteraad van Gent niet liberaal genoeg vond. Alen herrin nert zich ook, dat hij in dat onder-comiteit eens zoo duchtig onder handen werd genomen dat hij als een kwade jongen de deur uittrok. Naderhand begon de heer Brasseur zich met finantieële zaken bezig te houden. Hij gaf schrif ten uit en deed conferenlien tegen de onder nemingen van Langrand. Hij had zelfs veel succes daarbij. Maar op eens staakte de heer Brasseur zijn schijven en hij werd beambte van Langrand Als men den heer Brasseur daarover berispte, dan antwoorde hij, dat hij zich bij Langrand aan sloot, omdat deze naar zijne raadgevingen had geluisterd. En men moet bekennen dat die raad gevingen uitnemend goed moesten geweest zijn als men nagaat tot welken uitslag zij geleid heb ben. narnentJijk tot den ondergang van duizenden familiën. Dus moet het geene verwondering baren, dat de zwarte meerderheid der Kamer den heer Bras seur met opene armen heeft ontvangen. Hij ver- cenigd al de kwaliteiten welke daartoe van noo- dezijn, om tegenwoordig in 's lands-vergadei'zaal te zetelen. Hij is politieke verrader gelijk Delehaye. hij is godloochenaar gelijk D'hanc-Steenhiiyze, - en hij is Langrandist gelijk d'Anelhari, Nolhomb am et-de Lange, Kervyn de Volkaersbeke, Jacobs, lack, in een woord gelijk hel grootere deel der mannen die de geestelijkheid door het misbruik der sacramenten in de Kamer hebben gekregen om het zoo deftig en zoo eerlijk belgisch volk on der den hiel te houden. Zoo moet het ook zijn. Ieder dag van het kle rikaal beheer moet door zulk een feit gekenmerkt worden, opdat het land niet al te lange aan de zwarte pest zou lijden. Ziehier hoe een brusselsch blad spreekt over de uitroeping van M. Brasseur als representant: Wolhoe, zegt het brusselschc blad, mag een goed en vurig katholiek dan wel scrupuul be zitten, wanneer er kwestie is van M. Brasseur te doen zegenpralen Is M. Brasseur dan niet gekozen door de klerikalen Wal geeft het toch dal hij vroeger, toen hij nog professor was bij de Universiteit van Gent', onderwezen heeft dat het pausdom is groot ge worden door op elkander volgende overweldigin gen, dat het geestelijk despotism de vrijheid van den menseh heeft geslaehtoffert, dat de her vorming het signaal is geweest van de mensche- lijke vrijmaking Over 14 jaar nog. vergeleek M. Dumortier hem aan dien famenzen Retsin, dien fabrikant van valsche relikwien, die onder de ooge be scherming werd genomen van M. d' Anethan. alsdan minister van justitie. Wal geeft zulks Men moet hel scrupuul over boord smijten. AI. Brasseur heeft de abso lutie ontvangen. Heeft hij dan zijne dwalingen van vroeger niet geboet, door petitentic te doen in het huis Langrand Indien men genoodzaakt waszich ooit gema tigd te toonen, dan was het wel ten opzichte van Al Brasseur, en lel Journal de Bruxelles be wijst hel overbodig door hem zijn God, M, Bar- thelcmy Dumortier, op te offeren. Voor het overige, heeft hel ministerie, in deze omstandigheid, geen voorbeeld gegeven van gematilyheid Het heeft niet gewild dat de kiezers van Philippcville eene tweede maal zouden geroepen worden om uitspraak te doen over M. Brasseur. Dit klerikale ministerie heeft hem spoedig met open armen ontvangen. En de gansche kle rikale drukpers zal dien versmader der keik op een pelerslaal plaatsen, omdat hij een der voor naamste agenten van de verkrislelijking der kapitalen is geworden. En Al. Dumortier zou nog scrupuul bezit ten Och sedert lang heeft de klerikale politiek dit woord uit haar woordenboek gevaagd. Zij heeft hetzelve vervangen door het woord gematigdheidwel te verstaan als zij er voordeel kan uittrekken. MASKERS AF. Op twee maanden tijds, hebben wij de kleri kalen eene zonderlinge rol zien spelen in Belgie. Op 14 juni moesten de regelmatige kiezingen plaats hebben voor de vernieuwing van de helft der leden van de Kamer der Volksvertegenwoor digers. Maar al te veel wist de bisschoppelijke partij dat zij in Belgie niet kan gelukken, zonder een uiterst middel te wagen. Zij verloochende de grondbeginselen, waar aan zij als vastgekluisterd is, en trok hei mas ker der hervorming, des vooruitgangs, aan- Zij beloofde de vermindering der lasten in 't algemeen, de vermindering der militaire las ten in 't bijzonder. Aldus vermomd, kwamen de klerikalen hui chelend tot het volk. De kiezers lieten zich mis leiden, en de bisschoppelijke parti, werd bijna meester van het terrein. Nog bezaten de liberalen de meerderheid in Kamer en Senaat, doch niettegenstaande stelde de koning uitsluitend klerikale ministers aan. De nieuwe ministers wierpen aanstonds liet masker der hervorming en des vooruitgangs van het gelaat, om het te vervangen door het masker der gematigdheid. Te midden der groote gebeurtenissen, welke Europa te wacbten stond, te midden van het netelachtige der krisis, werden de beiden wet gevende Kamers door onze gematigde mannen ontbonden. Toen België meer dan ooit, de raadgevingen van de vertegenwoordigers der natie noodig had bestonden onze vertegenwoordigers niet meer. Een zestal mannen, die met het ministers ambt bekleed waren, begonnen naar wil en luim te regeeren. Alle macht kwam niet meer nit de natie, zoo als onze Grondwet het wil en voorschrijftde macht kwam uit de alleenheerschappij, uit liet absolutism der zes nieuwe ministers. Zij, die hel masker der gematigdheid voor het aangezicht hadden gespeten, begonnen met allerlei drukkingen uit te oefenen op al de amb tenaren van den Slaat. Zij spraken den banvloek uit tegen al wie zich zou hebben durven verzetten tegen den wil der bisschoppelijke partij. Het fanatism der bevolking werd door hen op de breedste schaal geexploiteerd. Om te kunnen blijven regeeren, speculeerden zij op den angst en de vrees, waarin de gebeur tenissen van het buitenland zoo eensklaps het binnenland waren komen dompelen. Terwijl deze werkingen in het donker plaats grepen, straalde in 'topenbiar immer de gema tigdheid op het gelaat der zes alleenheerschers. De kiezing van 2 augusti kwam hun geheim zinnig en grondwettelijk werk bekrooncn. De verstandige bevolking veroordeelde de zoo gezegde hervormers en gematigden de domme en lichtgeloovige menigte schonk hun den zege praal. De alleenheerschers hadden hnnne kliek op sleeptouw gebracht maar dan ook begonnen zij terug te deinzen voor hun eigen werk. Spoedig werden de maskers van hervorming en gematigdheid weggesmeten, eu men trok een nieuw masker aan hel masker der vaderlands liefde. Zij drapeerden zich in patriotten, om een rouwfloers te werpen over hunne hervormings plannen, om het land te blinddoeken voor de kemels, welke zij door hunne zoogezegde gema tigdheid hadden geschoten. Hervormers waren zij, enkel om het land te misleiden en daardoor stemmen te winnen. Gematigden schenen zij voor de openbare opinie, op het oogenblik dat geeue enkele wet gevende stem macht nog kracht bezat, ten einde zich tegen de alleenheerschers te verzetten. De rol van vaderlanders willen zij thans spe len, ten einde de stem te kunnen versmachten van de vrije gekozen der natie, die hun zouden kunnen beletten het begonnen werk geheel en al ten voordeele der bisschoppelijke partij te doen gedijen. Doch zie het land ken of mag zich zoo niet in slaap laten wiegen. Kost wat kost, wat er ook moeste gebeuren is het de plicht van lien die het goed meenen met de toekomst van het vaderland, dezen trio van maskers af te rukken en te zien wat er on der verborgen ligt. Koophandel. Deze week hebben er verscheidene feesten der jeugd toegewijd plaatsgehad. Het gold den iever en de naarstigheid van een geheel jaar studie te belooneu en de ouders over den voortgang dei- leerlingen oor- eu ooggetuig, n te maken, 't Was prijsdeelingin de middelbare scholen voor jongens en meisjes, waar heen eene menigte nieuwsgieri gen toestroomde en de groote zaal van het schouwburg meer dan de helft ontoereikend vond. Den dijnsdag was al wat de stad puik en tot vooruitgang geneigd is bevat op het schouwburg vergaard om de oefeningen van de school onder het bestuur van jufvrouw De Prez nategaun, en, zeggen wij bet, tot hulde der waarheid, er was maar eene stem om de altevredenheid overder- zelver geleide en leerstelsels uitleroepen. Den donderdag was het de beurt der staats middelbare school voor jongens, die in al hunne oefeningen proeven van kunde aan den dag heb ben gelegd, en nagenoeg gedurende drij uren de aandacht der aanwezigen gaande gehouden heb ben. De voortgang die de leerlingen in beide ge- slichten doen is zeer opmerkzaamwaardig en verdient de bijzondere bezorgdheid der ouders die hunnen kinderen eene goede en stellige op voeding willen inplanten. Beide scholen verrechlvecrdigen meer en meer het vertrouwen dat de geleerde bevolking er in heeft gesteld. Voor wie hare leerwijzen kent en verstaat, is hel niet te verwonderen dat zij zoo zeer vervolgd zijn geweest doornijl, haat, onwe tendheid of eigen belang, deugden met w iens be hulp de achteruitkruipers partij, in alle tijden de bevolking heeft welen te benuttigen. De meis jes school is op alle. wijzen belasterd en veracht geworden, maar daar de goede zaken sleehls de oplettendheid vestigen, is de school van Jufvr. I)e Prez, in weerwil al, den w eg des bloei's blij ven bewandelen en is zoo verre gekomen dat de plaats om nieuwe leerlingen te aanvaarden ontbreekt, en er op vergrooting des lokaals hoeft ernstig gedacht te worden. De jongensehool die onder het bestuur van AI. Van Nerum alle gezag verloren had en geen honderd leerlingen meer telde, heeft dank aan een nieuw hoofd, kundig, ervaren en rechtvaar dig, en bij de benoeming van bekwame en icve- rige leeraars, zooveel aangewonnen dat men bet verleden jaar er reeds een ander lokaal heeft moe- tenaanvoegen. Datdebestuurtsermejufv.Desprez en den bestuurder M. Horsmans en heel de on derwijzende korpsen onze wel gemeende dank betuigingen er over ontvangen, en verzekerd zijn dal zij zich van de dankbaarheid der klaarziende borgerij waardig gemaakt hebben. De genlsche dagbladen deelen den uitslag me de van de provineiaale prijskamp geopend tus- schen de lagere jongens-scholen voor de ste den van tweeden rang; met innig genoegen heb ben wij te melden dat de gemeenteschool van Aalst onder het bestuur van Al. Reynicrs. het meeste, onder allen, zich heeft onderscheiden. Al de prijskampers zijn zegeiverend uit den strijd gekomen, en hebben drij eerste, twee tweede en twee derde prijzen behaald te weten: Eerste prijzenop 150 punten L. Merckx met 138, 5. p. K. Van Tetelboom met 131, 1 D. De Vis met 103. I. Tweede prijzen: A. Cassiman met 123. 9 C. Van Tetelboom met 122. 9 Derde prijzenF. De Schrijver met 118,1 P. Weesemael met 114, 9 De broederkensseholen zijn in alles ver ach teruit gebleven allen te samen hebben drij der de prijskens bekomen. Deze uitkomst is de schoonste lof die men van de school van Aalst ban maken en vereerd zoo wel den bestuurder als de leeraars en de ieverige mededingers;deze hebben erdeovertreffelijkheid en de waardeder geleerdheid die de groottse schat is welke men op de aarde kan genieten leeren kennen. Geest en Hart zijn immers de edelste -~VWVVJVVAAA/v-~-

Den Yker | 1870 | | pagina 2