MET DE BOLLE erfdeelen van den mensch. Wij wenschen M. den bestuurder geluk over eenen zoo schitteren den uilslag, en koesteren de hoop dat in de toe komende prijskampen de gemeenteschool vau Aalst zoo als hel Atbenceum van Doormjk. aan de mededingende scholen de vrees zal aanjagen, van nu en altijd te zullen onderdoen. 'tStaartje der Processie. (Twee oude leerlingen op den hoek derzout- slraat.) EENE MILITAIRE EPISODE. OORLOG. Uittreksel uit een brief van Parijs over den toestand dier stad. Marktprijzen. STAD AALST: 7C SECTIE Vogelschieling ter estaminet Den Appel bij Maurice Van Sande Nieuwstaartpoorl. Zondag 28 Augustij 1870 om 5 ure namiddag. GRATIS VOORUIT 50 FR. 1° Inleg 50 een timen per scheut, welke gelijk- kelijk verdeeld worden op zeven vogel. 2° Tien voor elk centimen ingeschreven num mer voorde bo'rapers. 3» Elke schutter zal maar vermogen twee scheuten in elke ronde te schieten. 4° De geschillen die zcudenkunnen plaast grij pen zullen door het komiteijt geoordeeld worden Er zijn gelijk geene'gendarms bij de processie}?" Neen voor de klerikalen durven zij niet komen, zij lijn verveerd afgesteld te worden Zij hebben gelijk. De klerikalen doen hunne politie zei ven. Dit is 't slecbste niet Gij ziet, er zijn twee gendarms vervangers Ja eenen met eene witte broek die er uitziet of ze uit mijnen zak kwam. Juist, 't is zijne hoogheid mijnhecr]mijnheer Door de gratie God's en de medehulp der bok ken, stadssecretaris -- Hij ziet er lief uit met zijnen pitenlairen aan 'k Geloof dat hij wel 34 jaar oud is. 't Is misschien dien van sisken mijn menonkel, die hi j geleend heeft Dit zou wel kunnen gebeuren 't Is toch eenen schoonena kerel, hein, met zijn sta tig en wreed gelaat 't Schijnt dat er de zon benauwd van is, ze ver bergt zich De andere is ook nen feilen kadé. Ah L meester flankaart Nu heeft hij toch zijnen bruinen kazak niet aan gelijk in de vorige processie. Neen. nu is't nog al welMaar chikt bij dan Die lippe beweging rechts en links, dit zijn muilen die hij op ons Heer trekt Hij mag gelijk bij M. Lienart niet meer gaan 't Schijnt neen, hij heeft hem de laatste maal te lang geplaagd. Om bij hem te mogen dineer en Den advokaat is op zijn plalt gevallen en heeft hem gezegd: dat zij gewoonlijk voor vijf mannen kook ten en indien hij moest komén eten er voor ten minsten vijftien zou moeten gereed gemaakt worden Zij hebben niet veel last met het volk achteruit te houden, niet waar 'k Geloof het wel! wie zou zoo een schoon koppel durven naderen geriekt gij dan dien bokkenstank niet? jjaar waarom gaat flankaart daar achter 9 van den anderen versta ik dit nog, dien is stadsekretaris. Hij js immers van 't bestuurend bureel der mid delbare school En dit is de rede 9 hij bidt zeker God nogmaals ze om doen in duigen te vallen Dit is waarschijnlijk, nogthans doet hij zijn beste op dat er eene goede opvoeding gegeven worde, want hij begint in 't bestuur te eischen dat de onderwijzers hem op de straat groeten. Ail I ah zoo dat dienude heeren die hij, opzijn aals- tersch gezegd, verscheide jaren gekheeft hem, zou den moeten goeden dag zeggen, dit ware straf En ziet gij flankaart, als een onderofficier, de onder- wij zers die zich Ie hooggeplaatst en te treffelijk vinden om hem te salueren, vijf stappen doen terugkeeren om hem te groeien V Is bet dom genoeg! Dal hij zich voor eeuwig met zijne meèrlanen bezig houde en met met scholen, den muden trekkeizic^ vog(,len beiig houden, hij kan noe minister worden! m _'t Is daarom dat hij in de processie met M. Van Wambeke en Lienart achter den hemel gaat in plaats van met een flambeen waar het zijne laats is Men zal hem minister van t binnewedsche maken- En hem in de Kamer in plaats van water met sui- ker, twee beefstukken voorzetten.„reken En men mag zeker zijn dat hij geen woord spreken -Èn hero in zijne bureelen alle noenen eene mande pis tolets en eene geheelehespe voorzettem En hij zal alle dagen werken tot het op 'l Is geen klein V En dit moet in de processie gaan Mundum decipit! 'kGa naar de mis. cis y En ik om ne kapper. In de kleine stad Hal is de bevolking buitengewoon misnoegd en niet zonder reden. Ziehier wat men schrijft uit deze stad. Verheelt u dat deze stad letterlijk met soldaten is op gepropt. In ieder huis bevinden zich twee mannen zij bevinden er zich sedert zondag namiddag en wij weten niet hoelang dit nog zal duren. Op de biljetten stond met de hand geschreven voor eenen nacht, doch daags nadien kondigde de hoornblazer af, dat de troepen er zouden gebleven zijn tot verder orde. De burgers, die geene [twee manschappen kunnen logeeren, zonder hun huis gansch overhoop te zetten, hebben gepoogd ze bij de herbergiers te plaatsen. Dezen vroegen 5 franken per man genen 3 fr. en inkwartie ringsbriefje, dus 4.25 per man. Deze soldaten komen uit Leuven, en weten niet waar zij zullen heengezonden worden. Welk ook hunne bestemming zij, 't is eene onge hoorde dwingelandij van wego het gouvernement de burgers soldaten op te dringen, op een oogenblik dat iedereen aan de krisis lijdende isvooral van hen te overlasten met infanterie, welke men gemakkelijk, langs den ijzeren weg, van de eene stad naar de andere kan vervoeren, zonder haar te doen logeeren in eene kleine stad, zooals de onze. De lienietroepen, welke men aan de grenzen uiet noodigheefl, kunnen gemakkelijk in hunne kazernen blijven, en uit hunne kazernen, langs den ijzeren weg, rechtstreeks naar de grenzen vervoerd worden, ten ein de de burgers geenen last aan te doen. Verscheidene burgers hebben willen weten waarom de troepen op eenen zondag in onze stad waren aange komen, en waarom zij niet vertrokken. Te Brussel heeft men hen gezegd, dat de ministers hunne voorzorgen had den willen nemen tegen de onlusten, welke in de hoofd stad hadden kminen losbarsten En men plaatst de troepen te Hal, opdat de Brusselaren er niets zouden van weten En deze goede katholieken schreeuwden, voor de peri oden van het kamp, dat het schandalig was van de troe pen des zondags te laten marcheeren En thans hebben wij een klerikaal ministerie aan het hoofd, welk om de mis zooveel geeft als een kraai om een zondag, dewijl de troepen des zondags middags te Hal zijn aangekomen. Die zelfde klerikalen, welke vroeger beweerden geene troepen noodig te hebben, roepen deze troepen vandaag Ier hulp van het oogenblik dat zij nog maar meencn, dat de top hunner teenen in gevaar is. Nu begint het er nog erger uit te zien in de fran- sche hoofdstad. Gelijk ik in mijnen laatsten brief schreef ligt alle werk gestremd. En geen werk, geen brood Al de de groote zoowel als kleine bazen zenden hanne werklieden weg, die daar door van middelen van bestaan beroofd zijn. Groot is dan ook de armoede. zoo groot dat het volk thans iu pl aats van wapens, brood begint te vra gen. Overigens men durft het volk hier geene wapens in handen geven want de eene zouden zich tegen het gouvernement ztlf keeren; de andere zouden het aan de schouw hangen (textueel)het kleine getal slechts zou tegen Frankrijk's vijand optrekken. Geloof echter niet dat elk vaderlandsch gevoel daar om in 's Franschen harten is uitgedoofd. Neen dat niet. Maai Napoleon heeft zich gedurende zijne regeering talrijke vijanden gemaakt, onverzoenbare, onverbid delijke vijanden. Men wil dien man niet helpen die Frankrijk zooveel kwaad, zoo veel leed heeft berokkend, met 'alle vrijheid te muilbanden, met overal door geweld te hecrschen en te regeeren. Ware de keizer gevallen, dan zou Frankrijk als een man, geestdriftig naar de grenzen Ioopen. Men zouden laatsten druppel bloed uitstorten om de overweldigers tegi n te houden. De Pruis zou winnen misschien alles is mogelijk maar eerst zou hii over onmeetbare lijken-hoopen heb ben moeten stappen, eerst zou hij tot den laatsten soldaat toe hebben moeten vermoorden want inen zou zich met de helfdhaftigheid der wanhoop verdedigen. Nu is het gansch anders. Weinige geestdrift, geene geestdrift. Ontmoediging over al. Oh het gouvernement begrijpt het wel. De garde mobile die zich in het kamp van Chalons bevindt, exerceert met geene wapensmen durft er hun geene ter hand stellen. Zij leeren de excrcice met bessemstokken. Lacht niet maar het is zoo. En nogthans er is geen gebrek aan wapens. De mi nisters hebben zelf officieel verklaard dat er nog een miljoen geweeren in magazijn waren. Het is dus niet uit gebrek, maar wel uit vrees dat het ministerie handelt. Het algemeen gedacht in Parijs is dat zoo de keizer nog eene nederlaag bekomt met hem het beveelhebber- schap zal ontnemen, zoo niet de kroon. Ziedaar in eenige korte woorden, den algemeenen en gavaarlijken toestand van Parijs die alle dagen meer aan neemt, want thans begint men in vollen dag te manifes teeren daar er werk is heeft men den tijd. Eene kleine bemerking om te eindigen. Gij liebl in de dagbladen gezien dat men hij den ban kier Dreher op den boulevard Montmartic de ruiten had uitgeworpen, omdat een der bedienden bad geroepen Leve Pruisen De ruiten zijn thans ingezet en het ministerie heeft op het kantoor doen aanplakken Franselt en niet Pruisisch bankhuis. Later nog verdere inlichtingen. LAATSTE NIEUWS. De Pruisen hebben den 14 eenen nieuwen zegepraal behaald bij Mets, terwijl de) inwoners van Villetteer poogden onlusten te stichten. MarsaI heeft zich na een kort bombardement aan de pruisen overgegeven. Een aanzienlijke voorraad isin han den der pruisen gevallen. Zestig kanons werden er ge vonden. De franschen vechten voortdurigin aftocht en de prui sen blijven altoos meester van het slagveld. Een belangrijk gevecht waaraan ongeveer 200,000 mannen en Hat negen uren duurde, is dijnsdng 16 dezer geleverd op den weg van Mets-Verdun, rond de Dorpen Gravelotte, Vionville, Rezonville, Mars-la-Tour en Don- court, waar maarschalk Bazaine door prins Frederik Ka- rel werd aangevallen. De zegepraal die groot is wordt betwist door de fransche tijdingen, terwiil de prins vaststelt dat hij de over hand behaald heeft met een leger van 80,000 mantegen 180,000 franschen en deze letterlijk verslagen heeft. De verliezen dooden en gekwetsten, worden geschat van wege den pruis op 15000 cn twee generaals en van wege de franschen op 25.000 man, 2000 gevangen waar onder twee generaals, 7 kanonnen en twee arenden. De klerikalen gaan voort met soldaten voorden Paus aan te werven •en ze naar Rome te zenden. En dat het op het oogenblik dat Belgic hondert duizend jongelin gen en getrouwde mannen wapent Jade klerikalen zenden de strijdbare mannen die ze vinden kun. nen naar een vreemden Vorst, die door zijne onderdanen zeiven niet in 't hart gedragen wordt. Zoo jets te doen is schandelijk, zoo iets te doen is verraad plegen jegens het Vaderland Het bestuur der ijzeren wegen maakt bekend dat het vervoer van reis-duiven op de grenzen van Vrankrijk verboden is. Wat gaan de duiven-melkers nu aanvangen? De gene die zich in Duitschland of Vrankrijk willen begeven, moe. ten zich van eene wel in regel zijnde paspoort voorzien. VOLKSKAMER. Het eenigstc punt dat de aandacht verdient te vestigen is de aanwezigheid op de banken der ministers van M. Malou, minister zonder portefolie en verantwoordelijk heid, voogd van het ministerie. Deze benoeming is zonder voorgaande en tegenstrijdig aan de grondwet van Relgië hij mag wel raadgever zijn, maar in de Kamer heeft hij het recht niet te spreken. Wil hij minister zijn dat hij dan begint zijner lucra tive plaats van bestuurder der algemeene maatschappij aftezien. Maar't geld De groote punten van het adres in antwoord op de troonrede, zullen later in de Kamer te berde komen. AALST, 13 Angus li. Per 1 heet. 32 lit. 50 cent. Tarwe Franks. 27 50 a 32 50 Masleluin 22 00 28 00 Kegge 17 00 20 00 17 50 18 25 Haver 12 00 14 48 Rpzaad 44 00 44 50 Lijnzaad 33 00 35 00 Raapzaad-lOie. 96 00 000 0 Lijnzaad-Olie. 75 00 00 00 Raapzaad Koek. p. 100 kil. 20 00 21 00 Lijnzaad Koeken 26 00 28 00 Hoppe (1869) per 50 kil. 45 00 00 00 Aardap. (roode) p. 100 kil. 6 00 7 25 id. (witte) 5 50 6 25 jBoter, per 8 kilos 7 27 9 09 Eiers per 25 I 54 1 72 Viggenen per stuk. 14 00 19 00 Vlas de 8 kilos 0 00 0 00 Lijnwaden ter markt gebraeht. 94 stuks Verkocht. 11

Den Yker | 1870 | | pagina 3