kendere proeven verbrijscld geworden er blijft haar niet over als boon en versmading. OLKSKAMER. -* Zooals wij het in ons laatste nommer zegden, heerschl de volledigste onvenschilligheid in het ministerie nopens de ongelukken die over het hoofd der handelaars en n ij veraars hangen. Denkt het dan dat het geene verantwoorde lijkheid op zich heeft getrokken met in deze tij den de portefoelien te aanvaarden Men spreekt van meer dan duizend protesten daags in de nationale hank. En terwijl de pruis den oorlog voort vermin dert hij den escomptc op (i en België, onzijdig land, betaald een half meer, en in welke voor waarden dan WELKE ONVERSCHILLIGHEID. De gemeentescholen voor meisjes en jongens hebben deze week hare prijsdeelingen gehad. Al de oefeningen zijn met vele juistheid afge legd geworden, en de onderwijzende korpsen der heide gestichten hehben bewezen dat zij hunne taak met ievcr, zelfsopoffering en ken nis vervullen. Onze meisjes-school heeft hare oude faam verreehtveerdigd. De prijsdeeling der jongens school, bij den schitterenden uitslag die zij in de provincialen prijskamp komt te behalen, heeft aan den heer kantonalen opziener de ge legenheid verschaft om eene belangrijke rede voering over het nut des onderwijs en de be zorgdheid met welke al de landen wetfieveren ten einde het te verspreiden, voor Ie dragen, En aan M. De llyck in name der stad, zijne dankzeggingenen openbare hulde over het ge leide en den voorspoedigen staat der school den heer bestuurder en onderwijzers toe te brengen. t Was eene aangename plicht die beide spre kers met genoegen en op eene voortreffelijke wijze hebben volbracht. Wij kunnen niet nalaten onze verwonde ring te kennen te geven over de afwezigheid ter dezer sprijsdeeiingen van zoovele ingeze tenen die nogtans veel belang in het onder wijs stellen, en eens te vragen waarom deze gestichten der toonkunst beroofd zijn P zou wellicht de kleine borgerij daarvan onwaardig zijn of zou haar hart daardoor niet mogen ver heugd worden nogtans de toonkunst verkwikt den geest en het hert en moet in alle onder wijs gestichten een plaatsken inruimen: in al de scholen der stad, behalve in de gemeente scholen, maakt het deel van het onderwijs-pro- gramma. Overigens 't is een middel dat in de samenleving niet weinig bijdraagt tot de be- schazing en de moeilijke en bezwaarlijke door tochten des levens verdraaglijker of beschaaglij- ker maakt. Voor deze enkele reden zou er het hoeven in gevoerd te worden; indien de ge meenteraad uit bezuinigheid aldus te werk gaat, zou hij niet mogen uit het oog verliezen dat wij door zijne zorgeloosheid bij den aankoop der drij koningen meer onnoodig n intrest heeft doen betalen dan de toonkunst op tien jaren aan de stads-kas zou kosten. Als alles met orde en overleg geschiedt dan worden er nooit nutteloos se uitgaven gepleegd en de toonkunst is in de scholen een onontbeerlijke oefening. Hoe Vrankrijk bestaat. De Temps deelt het volgende mede over den keizer: De keizer, zegde men van het begin af van den veldtocht, is te oud en heeft geen standvastig karakter genoeg, om de noodige beslissingen te' nemen bij zou moeten naar Sl-Cloud terugkee- ren en vooral zijnen zoon medenemen, die al te veel babbelt aan tafel en al de kweslien oplost met eene ongehoorde stoutheid Die inlichtingen komen van een persoon, die wel in staat is goed ingelicht te zijn. Verder geeft de correspondent een staalken van de zorgeloosheid waarmede alles onder het keizerrijk werd ingericht en hoe men aan het volk heeft doen gelooven, dat alles i:; orde was voor den oorlog. Ziehier een voorbeeld ln eene plaats van het Noorden ontvangt een officier met de bewaking van het Arsenaal gelast bevel om poerwagens te zenden. Er zijn wel poerwagens, maar geene peerden de peerden waren voor andere dingen ge bruikt. Men telegrafieert en er wordt aan den officier bevel gegeven om peerden te koopen. Maar als de peerden door de boeren geleverd zijn geheel van tuig ontbloot, zooals dit hel gebruik is, wordt men gewaar dat er geen harnassuren zijn. Op nieuw getelegrafieertGij bedriegt u, wordt er hem geantwoord, gij moet harnassuren hebben er zijn verscheidene honderden op de boeken ingeschreven. De officier zoektde harnassuren waren wel op de boeken, maar niet in de magazijnen. Men vindt enkel 45 stalbanden en men spant de peer den in, zooals men kan met koorden. Miar waar waren de harnassuren; betaald en opgeteckcnd Men verwacht de keizer te Reims, te oordee- len naar de officiëele persoonaadjes, die hem ge woonlijk vooruit gaan. Voor zekere inwoners van Champagne is de inval van den vijand maar een strik, door den keizer uitgevonden, om al de vijanden van Frank rijk in eens te verdelgen! Men moet daar evenwel niet verwonderd over zijn, want de keizer heeft ook aan zijnen kozijn prins Napoleon geantwoord, toen deze hem zeg de, dat hij vreesde naar Parijs niet meer te zul len lerugkeeren .- Gij ziet altijd den zwarten kant van alles. Wat er van zij, zijn verlrek uit Metz is niet zeer schitterend geweest; eenige stemmen, bij hel vertrek der rijtuigen uit de prefectuur, beproefden kreten te laten hooren, maar weldra overheersebste het geroep Stilte die poging en de stoet trok dwars door de onbe- weegljjke sombere volksmenigte. Prins Napoleon heeft dijnsdag Chalons verlaten en heeft zich opgehouden opeen punt der lijn van Parijs om naar Dijon te gaan en zich van daar naar Italië te begeven. 'V.WUVJVW.'W Deze week is besteed geworden aan de beraadslaging over het nieuw krediet van vijftien miljoen van helleger. De zittingen hebben zeer omstnimig geweest, en er is den klerikalen haspel bewezen hoe zeer hijhei land op alle- w ijzen bedrog, bedrogen beeft. De redevoering uitgesproken in de zitting der volks- kanaer van 124 dezer, door M. Frere. heeft heel bet kaar- tenspel des klerikale kabinet met zooveel moeite als on kunde bijeengebaspeld in duigen geslagen. Staatkunde, zoowel voor het inwendige als voor het buitenland finaneieele zaken, militaire organisatie, kie- zingen, decoratien zeiven, alles heeft M. Frère mees terlijk behandeld. liet brandmerk beeft hc gezet .op de decoratien door het jesuieten-ministerie gegeven aan mannen die Leo pold I beleedigden, aan kerels die in de zaken van Lan grand tot over hunne ellebogen gewroed hebben. No- thomb gevoelde de steek sprong op en nu meende wel ie dereen dat bij eindelijk, zooalshij eensbeloofd beeft, zijn vuist ging afkappen, maar neen Ilij riep als een vaart- kappoen, dat M. Frère een onbeschofte een lafaard was. Waarop M. Frcre heel bedaard anl woorde, wij zullen dat rekeningsken effenen, als de rechtbanken uitspraak over u zullen gedaan hebben. Fn de zitting werd midden der grootste ontror ring ge heven. Deze woorden zijn nauwelijksuitgesproken ofdekoop- handcls rechtbank van Brussel, door vonnis van 26 dezer heeftin bankbreuk verklaard de heereti Andreas Lan- grand-Dumonceau; Alphonsius Nothomb; Alplionsius D< s- champs; Graaf Adelinus De Liedekerke-Beanffort, allen bestuurders der internationaale maatschappij van grand krediet. De nalatenis van wijlen II. E. Mercier is solidairelijk verantwoordelijk over de schulden der maatschappij, tot op den dag dezes overlijden De curators zijn afgewezen geworden van hunne rechtvordering tegen M.U. Herrij de Cocqueau en Abel Lelcllier, Wat zou er 31. Nothomb nu van denken. Wie is nu van beiden, van M. Frère of hij den echten onbcschoften en wel geboren lafaard Wij hadden ons verwacht aan eenen minister uit onze stad te zien benoemen maar men heeft M. Liénart met te veel erfzonden beladen gevonden, en 't schijnt voor zeker dat M. Wasseigc het ministerie van openbare zaken zal aanvatten. Nog een nieuw kwakzalver te meer aan 't roer van Belgien. ■-■JOfrOtT Dit jaar hebben onze Aalstersche scholen schitterende lui (slagen in de wedstrijden metandere scholen bekomen. Eene groote eer is de stad ten deele gevallen drij be- ooningen in de kampstrijd tussclien al de middelbare scholen des lands voor de middelbare school, tien prijzen eri eene eervolle melding in den wedstrijd tusschen al de scholen der steden onzer provintie voor de Stadsjon- gensschool Wij zijn trotsch over dien zegepraal: de stad bekleed den eersten rang onder de scholen der provintie her, drijmaal eer aan het onderwijzerskorps der beide scholen. Eerdrijmattl eer aan de leerlingen die hunner on derwijzers-lessen met zooveel vrucht waargenomen heb ben. Beide bewijzen dat zij, vlijtig gewerkt hebben, bei de hebben hunne plichten volbracht Maar indien de meesters en leerlingen hunne plichten gekweten hebben, indien zij aan de stad eene tot hier nooit bekomene eer toegezwaaid hebben, bad de stad, het gemeentebestuur die haar vertegenwoordigt dan nietste doen, had de gemeenteraad ook geene plichten te kwij ten Zekerlijk! Zij had hare dankbaarheid aan onderwijzers en leerlingen tebetoonen, en wat hebben onze stadhuis- mannen gedaan om deze aan te moedigen om voortdu rend te -treven In andere en zelfs in kleinere steden, niswanneer den uitslag der konkoersen nog het tiende maal zoo groot niet is, daarisgeheel de stad in rep en roer, eenieder wil zijne vreugd betonnen aan de overwinnaars, de vlaggen wapperenen, het stadsbestuur, om de leerlingen aante- moedigen, bespreekt de jongheid een geschenk en ten minste een schoon en nuttig boekwerk, hetwelk altijd welkom is. De leerling en onderwijzer zijn te vreden, niet voor de waarde der gift maar voor de eer die hun aangedaan wordt. Boven bet geschenk vereeren zij de prijsuitreiking door hunne tegenwoordigheid. Fn hier wat is er gedaan geworden. Niets, volstrekt niets Zij gewaardigden zich zelfs niet de plechtige prijsuit reikingen bij te wonen; van geheel den gemeenteraad hebben er nooit meer dan twee leden in al de jeugd fees ten te zien geweest: een werd door drij leden bijgewoond; aan aanmoediging of geschenk is er niet gedacht ge weest maar de betamelijkheid door allen erkent zijnde hebben de leeraais der middelbare school, zelve een ge schenk aan hunne bekroonde leerlingen overhandigd. Alzoo beloond men hier de zelfsopoffering der leer meesters, alzoo voert men den ijver tot leeren in de jeugd aan. Het is waar de partij der duisternis, eigenbaat en zelfszucht heeft de meerderheid in onzen gemeenteraad 31' de pastoor-deken verdieut eene eervolle melding. In onze twee stadscholen waarover hij het geestelijk toe zicht heeft, prijkte hij door zijne afwezigheid! Indien wij hier boven uitriepen: Eer, drijmaaleeraan de onderwijzers en leerlingen, vinden wij ons nu verplicht te roepen afkeer, duizendmaal afkeer aan al de leden des gemecntcraads die niet gewaardigd hebbende prijs- deelingen bij te wonen afkeerduizendmaal afkeer aan de geestelijkheid die verw aarloosd heeft, ten minste naar de stadsjongenschool, een priester aftevaardigen om den prijs van Godsdienst aan de bekroonde leerlingen in den wedstrijd te overhandigen aan ieder wat hem toekomt dat is deleusonzes plichts UT {riet genoegen vernemen wij dat er alhier een komi- teit tot onderstand der gekwetste militianen in tijd van oorlog, komt ingericht te worden. Wij juichen er ten volle aan toe. Van eenen anderen kant veroorlooven wij ons te vragen of er ook al gedacht is geworden op een komiteit tot on derstand der moeders en kinders wier mans en vaders onder de wapenen zijn geroepen De zaak is ernstig en zal nog ernstiger worden, daar verscheide fabrikanten die tot hier werkzaam gebleven zijn hunne fabrikatie gaan opschorsen.

Den Yker | 1870 | | pagina 2