BËmcïïü vooiTzedig GEDRAG Marktprijzen. Uit ter hand te Koop. Verkoopingen - kon. Maar hij wist ook dat er 26,000 kilos poeier in de citadel waren. 's Anderendaags boden zich eenige Uhlancn aan Men verdreef ze. Anderendaags kwam een regiment aan. Daags]nadien een leger. De d tg der overgave naderde. Wat gedaan Hetgeen al de steden sedert hel begin des oor- logs hadden gedaan, zich overgeven. De generaal gaf zich dus over. De Pruisen, den prins van Mecklemburg- Schwerin aan het hoofd, namen bezit van de citadel. Eensklaps scheurde de grond open en ecne ontploffing, eene enkele slechts, maar eene schrikkelijke had plaats. Gedurende eenige oogcnblikken schenen he inel en aarde eenen chaos uit te maken. Daarna werd alles weer stil. De citadel was in de lucht gesprongen. De kommandant had eene les aan veel andere gegeven. Hij had het poeiermagazijn in brand doen steken. Hij noemt zich generaal graaf Thevenin. VOOR DE GEKWETSTEN. Niemand kan betwisten dat er voor de Fran- sche zoo wel als voor de Duilschc gekwetsten in ons land veel gedaan wordt en dat menigen bij springen. om aan zoo veel nood en ellende, troost hulp en leniging te brengen. Dat is onbetwistbaar. En toch wij zeggen het met ecne diepe overtui ging Er wordt nog niet genoeg gedaan Spreekt aan demenschen. die naar het slagveld van Sedan gegaan zijn, de verschillige dorpen en de ambulanciën bezocht hebben. Allen zullen het eens zijn, nog zoo veel nietom te klagen over de schikkelijkheid van het slagveld zeiven, dan om aan te dringen op den honger, den dorst, het volslagen gebrek, waaraan zoo vele dorpswoners en wel vooral de gekwetsten der twee natiën ter prooi zijn willen helpen. Wel roepen eenige menschen en schrijven zelfs dat zij wel de Franschen, maar niet de Prui sen, omdat,zeggen zij, de Pruisen barbaren zijn. Het is wel waar dal vele oudjes die zich de a- ren 14, 15, 16 en 17 herinneren, met afschrik spreken van de hardheid van de Pruisen; toch niet alleen is sinds dien veel veranderd maar de plunderingen en brandstichtingen, waarmede men heden de Duitschcrs beschuldigd, zijn an ders niet dan liet schikkelijk ja maar onver mijdelijk gevolg van den oorlog. Het zijn onver biddelijke rekwisitien. opeischingen, van allen aard, maar dit duurt al zoo lang als de oorlog, als de wereld wereld is. Hadden de Franschen de germaansche grenzen vérder kunnen over schrijden. zij zouden juist gelijk er. misschien nog erger gehandeld hebben. Ja, wij zeggen juist gelijk en misschien nog ARMAND WASSEIGE. M. Wasseige, het nieuwe lid van het gouver nement, is volksvertegenwoordiger van het ar rondissement Namen enintendenl van een Gran de van Spanje. Gedurende lange jaren heeft hij in het parle ment den mond niet geopend, dan om voor zijn arrondissement de welwillende milddadigheid van het gouvernement af te smeeken. Eene specialiteit, welke hem niemand kan be twisten, en waai voor de klerikalen hem dankbaar zijn is, dat hij, in de laatste jaren den mond niel meer geopend heeft dan om te zeggen Laat ons morgen in vacantie gaanen binnen een veertiental dagen onze wetgevende iverkzaam- heid hernemen. In den laalslen gewonen zittijd der Kamer, is hij opgetreden met een rekwisitorium tegen de rechterlijke benoemingen, gedaan door M.Bara, en daardoor heeft hij de aandacht der klerikale kamerleden op zich weten te vestigen, enkel door zijne brutaliteiten. AI zijne titels beslaan in eene ongepaste bruta liteit en gebrek aan de kleinste notiticn in zaken van openbare werken, en daarom heeft de bis schoppelijke partij hem waardig geacht aan hel hoofd van dit gewichtig departement geplaast te worden. Aan dit departement moest een cijferaar voor zetelen, en men heeft een... dansmeester gent- men. Hel katholiek ministerie is dus compleet. In den aanstaanden zittijd zuilen w ij het, bij de dis cussie der budjeltcn, kunnen beoordeelen. Wij zullen wachten en zien. Gazel van Gent). Er is ons gewaarschuwd dat de maatschappij van harmonie onder kenspreuk al groeiend bloeiendbesloten heeft hare leus te loochenen en teslachlen. Indien hetontwerp van eenige kin- der hoofden, aan wie niet anders ontbreekt dan ondervindingenrijpoverleg, kan ten uitvoer ge bracht worden, dan word de jeune garde onmid- delijk eene politieke maatschappij wier getal leden dadelijk aan het verminderen zou kunnen geraken. Hetgeen meer dan eene spijtige zaak zou zijn, aan gezien dat deze voor gevolgstrekking zou hebben de inkomsten merkelijk te verminderen en gep- ne inkomsten geene feesten. Men zou op der gelijke wijze schielijk de Harmonie in Deshar monie herscheppen. Al de leden moeten zich de hand geven om een komitc te kiezen die de zaak ter herte neemt om alles aan te wenden wat er tot den voortgang der toonkunst kan loedraegen. Men hoeve alle dwarsdrijverij van kant te houden en al de kleine nietjes die zich aan het hoofd der beweging willen stellen op hunne plaats te zetten. Rij Petrus Van Dc Btilcke in St. Antonius Ilof tc Aalst, zijn er sehoone arduine kribben tc bekomen. Louis De Hauwcre-De Konick koopman in houten liouillikoiett tc Aalst aan de Molenstraat- prootN0812 heeft de eer hel Publiek kenbaar tc maken dat er bij hem te bekomen is alle soorten van houtwaren. Eiken, Bukcn, Olmen, Essen, Abiellen, Ca nada, alle soorten van dikte. 5 3/4 Cm drij duim) 2 1/2 Cm twee duim I 5/6 Cm (zes kaart) 1 Cm (duim 75 Milm. drij kaart50 Milm. 1/2 duim In zijn Magazijn aan Lcopoldstraalpoorl (nabij de statie aan bel oud Kerkhof. te OORDEGEM De Notaris De Windt, te Oordegem, zal aldaar in ('openbaar definitief in koop toewijzen: A Op dinsdag 4 Oct. 1870, om 3 ure nanoen, ter herberg van sieur Emile De Mulder. 1° 18 aren 60 centiaren land met gebouw te Oordegem in de Cloxhouwveldcn, in gebruik bij de wcde Constant Blom. 2" Een huisje en erve, te Oordegem Klinkaart groot i are 61 centiaren. B. En op Woensdag 5 Oct. 1870, om 5 ure nanoen, ter herberg van sieur Chs L' Sleenhaut. 3° Een schoon huis en erve, te Oordegem in holdorp groot 11 aren 80 centiaren wezende bet oud gemente Sekrclarial. 4 En 20 aren 40 centiaren land. te Oordegem genaamd Galgeplein, in gebruik bij Donalus De Moor. Te Parijs stelt men niet reet vertrouwen in de tus- schenkomst der vreemde'mngenbeden om vrede Ie be komen. Nogtans schijnt alle lioop niet verloren. De prefekt van politie van Parijs heeft laten weten, dat hij sedert den 4 september, 1400 slecht befaamde vrouwen en 3000 verdachte personen uit Parijs heeft doen verwijderen. Velen zijn te Brussel aangekomen. Het vaderlandslievend verbranden der bosschen en der huizen is op eene groote schaal begonnen. Oat is zeer rampzalig, maar bewijst dat het volk tot alles beraden is. Men verbrandt dus van aan Melun al die sehoone bosschen, die Parijs omringen; het bosch der Seine-et- Marne, de bosschen die van Melun naar Montereau loo- pen, de bosschen vau Lagny, Armainvillers, Ferrières, Rondv, Meudon, Clamart, Bellevue, de bosschen aan St- Cloud palende, enz. enz. Daar waar de brand zijn werk niet heeft gedaan haakt men bet hout weg. Het getal personen, datzich'in de spoorwegstandplaat sen aanbiedt om Parijs te verlaten, ove-treft al wal men zich kan inbeelden. F,r zijn personen die tot vijftien oren in de wacht zaal zijn gebleven alvorens eene kaart te hebben kun nen bekomen om te vertrekken. De reiskaartjes worden met winst verkocht Eene plaats van 20 fr. wordt 30 a 35 fr. verkocht. Maar de verkoopers zijn zeldzaam. De compignien hebben besloten om in de opeenhoo- ping te voorzien, niemand meer te aanveerden met reisgoederen. Indien gij eenen koffer hebt kunt gij niet vertrekken. ERGER. Drij broederkensvan hetpensionantder Josephitenvan Geeraardsbergen zijn van 1 tot vijf jaar, met beroo- ving hunner burgerlijke rechten, veroordeeld voor schan delijke feiten op kindéren gepleegd. Goede aanbeveling voor het aanstaande leerjaar Men had als stellig aangekondigd dat de koning van Pruisen, voornemens was L. Napoleon, op den troon van Frankrijk weer te zetten. Daar kan geen 'tminstc geloof aangehecht worden; de corespondanceprovinciale van Berlin, zegt dat de gouver- nementvorm in het toekomende aan Frankrijk behoort dat Duitschland zich er vroeger niet mede heeft benoemd en er zich nog niet mede zal bemoeien, zij eindigt met te zeggen dat Duitschland stevige waarborgen wil voor den vrede en dat het voor Parijs is dat het die waarbor gen zal bekomen. ■Ir De pruische legers naderen dicht Parijs en de vijand heeftal de kunstwerken doen springen op de steen- en spoorwegen naar Parijs leidende. Die vernietigingen heb ben den tocht niet verhinderd noch vertraagd. De voer wacht der pruisen, verzekert men, is tnsschen Creteil, Neuilly en Marne aangekomen. De gouverneur van Parijs heeft de nationale wacht in oogenschouw genomen en zijne tevredenheid uitgedrukt. Alles was op schik. De lijd zal het einde aanleeren AALST, lTSeptemb. Per 1 heet. 82 lit.BOceut Tarwe Franks. 28 00 a 33 00 Masleluin 24 00 28 00 ltogge20 00 22 00 Gaarst00 00 18 50 Haver 12 25 16 35 Raapzaad 00 00 00 00 Lijnzaad 00 00 00 00 Raapzaad-Olie. 00 CO 00 00 Lijnzaad-Olie. 00 00 00 00 Raapzaad Koek. p. 100 kil. 00 00 00 00 Lijnzaad Koeken 00 00 00 00 Hoppe (1870) per 50 kil. 80 00 36 00 Aardap. (roode) p. 100 kil. 0 00 0 00 id. (witte) 0 00 0 00 Boter, per 3 kilos 8 70 9 00 Eiers per 25 1 81 2 27 Viggenen per stuk. 11 00 16 00 Vlas de 8 kilos 0 00 0 00 Lijnwaden ter markt gebracht. 70 stuk. Verkocht. 15 DENDERLEEUW, 11 Sept. 1870. kil. Tarwe, per 100 Masteluin, Koren, Garst, Haver, Aardappels, Hoppe per 50 kil. Vlas per 3 kil. .Boter per 3 kil. Eiers per 25. Viggenen per stuk. fr. 27 50 a 32 50 24 00 27 00 18 50 00 00 00 00 00 00 00 00 0 00 7 81 1 54 11 50 19 00 00 00 00 00 00 00 00 00 0 00 8 64 1 64 16 5) STUKJES EN BROKJES OVER DEN TOESTAND De Times zegt dat de nooit, van M. Rouher geindigd is. De italianers zijn in de pauselijke Staten geruktde panszalzichmoeten vergenoegenroethelValikanen een en hof. Het, is het einde van het wereldlijk gezag, het einde der heerschappij van de jesuieten. Er zijn vele veronderstellingen in omloop omtrent de voorwaarden die M. Thiers, ten einde den vreden te be komen zou voorleggen. Nogtans er is niets stellig gekend. Men rekent op niet min dan 165,000 man het getal der krijgsgevangenen die in duitschland zijn. Er blijft nog een miljoen man in Pruisen in te roepen, aftellende degenen die tot dertig jaren bereikt hebben zonder de landsturm mede te rekenen. Er zijn Dreyssè- geweeren en krijgsvoorraad voor allen. ■ér De vredesvoorwaarden van het pruisisch gouvernement zijn: drij miljards schadeloosstelling, de helft der vloot en een gedeelte van den Elzas en van Lorreinen. Men zal 400,000 man tot het beleg van Parijs gebrui ken.

Den Yker | 1870 | | pagina 3