BERICHT. MET BE BOLLE, ken geleek ik ging binnen in zitten, waar ik een ouden man, en een oude vrouw en twee mo bielen vond. Wij spraken over de quaeslie van hel bom bardement. De oude beer meende dal de riolen de veiligste plaats zouden zijn de oude vrouw bad gehoord dat ze met kruit gevuld werden om de Pruisen in dc lucht te laten springen. Wij kwamen echter overeen de riolen maar niet te bezoeken, voordat de nood op het erg ste was. De oude heer vertelde aan de mobielen, dat hij drij zonen in het leger had gehad, die allen den heldendood voor het vaderland waren gestorven hij loog voorzeker. Alle oude hoe ren vertellen hetzelfde en deze treurde niet eens. De mobielen zijn boeren uit de Gironde zij gelijken echter meer op groote meisjes dan op soldaten als men ze aanspreekt kijken ze als sehapon en grijnzen elkander aan. Ik vroeg hen wat ze van Trochu dachten, maar ze sche nen zijn naam niet eens te kennen. Zij en de oude vrouw stegen uitik bleef met den ouden heer alleen. Lord Palmerston heeft gezegd als gij in derdaad iets van de publieke opinie wet weten, vraag er dan den man met den vilten hoed in den omnibus naar,De oude heer had een vil ten hoed op en zat in den omnibus ik volgde dus den raad van den ouden Pam en vroeg den ouden heer wat hij van de zaken dacht. Parijs zal niet lang wederstand bieden de burgerij wil zich niet laten ruïneeren, meende hij. Ik vroeg wat de ultra 's zouden doen. De burgerij zal ze onderdrukken, als ze zich verheffen, was het antwoord, en toen scheid den wij. BINNEN METZ. De Triersche Veiling deelt uit Coin les Cuvry bet navolgende schrijven van een onderofficier mede Ik ben Goddank levend uit Metz gekomen. Ik zat er 16 dagen gevangen en ik ben daardoor zoo verzwakt, dat ik nauwelijks op mijn beenen st-'an kan. Wij leden den grootsten honger, en men gunde ons ter nauwernood het overigens zeer slechte water. Noch voor geld, noch voor goede woorden was iets te krijgen. Sommige inlichtingen geef ik u ten beste. Ge zult daaruit kunnen opmaken hoev el men in die bedompte kazematten van Metz.ie lijden heeft. Ratten, muizen n vlcdermuizen vindtmen erin overvloed we kregen niet minder dan 8 pond inseetenpoeder om de vlooien te verdelgen maar onze pogingen bleken nutteloos te zijn. Schrale kost, vuil slecht water, een slechte legplaats op britsen, een wantrouwend en gemeen volk dat ons moest bewaken want we waren in den vollen zin des woords gearresteerden. Diar- rhee en buikloop, en geen doktor; tien dagen wa ren we reeds ziek, en toen verscheen er voor 't eerst een geneesheer (zoogenaamde veearts), die ons met de hongerkuur genezen wilde. Er waren velen gewonden, en er was totaal gebrek aan verpleging die arme soldalen moes ten wij zoo goed en kwaad als 't ging verbinden. Een kapitein, Lamet geheeten, wilde ons allen eenvoudig laten fusillceren sommigen deelde hij klappen toe, omdat zij niet de muts voor hem afnamen, 't geen natuurlijk geheel met onze ins- trucliën strijdt. Op het gezegde van een Drandcn- burger Dat is bij ons de gewoonte niet, zei- de de onderofficier dat hij er ons dan toe dwingen zou. Ons tijdverdrijf was water drinken, be schuit knabbelenen slapen. De gevangenen wer den met gebonden handen binnengebracht. Een bankier gaf ons voor een zilveren ibaler slechts drie franks, vooreen papieren thaler slechts twee franks de man maakte misbruik van onze treu rige positie. Ons dagelijksch vleesch bestond uit wat long en lever: dekrachleloozesocp uit wateren brood, onze dagclijkschc soldij we hebben nog 10 dagen te goed 7 1/2 centimen. Den 18 augustus kwamen 50 gewonden bij ons, die wij persoonlijk verbonden. Er waren er onder, die vier kogels, en een steek of w al hou wen hadden bekomen. Denzclfden dag klom het aantal gevangenen tot 710. De ruimte die wij allen ter beschikking had den, bedroegslechts 1600 vierkt. voet. 's Nachts heerschte er zulk een stiklucht, dat er 's morgens verschillende flauw gevallen waren. Over dag kregen we eenmaal warm eten. Voor een 4 ponds brood, dal slechts met dc grootste moeite te krij gen was, betaalde men 12 franks. Ten laatste was er in het geheel geen brood te krijgen. Dit is de zuivere waarheid. RECHTERLIJK KRONIJK. Men leze deze v einige woorden om zich te overtuigen hoe de geest in Frankrijks rechtban ken zelfs opgewonden is. OORLOG. Marktprijzen. Vogel schieting Dij En Di'laüw, Nieuwstraal te Aalst, OP ZONDAG 2 OCTORER. Delnleg is bepaald opf.-. 0,55' centiemen, men mag vier scheuten in elke ronde nemen. Kondilien volgens gewoonte. OP PÉRUWELZ, VOGELBOLLING Ik heb d'eer UEd. kenbaar te maken dal ik mij gelast met hel leveren van alle soorten van verseben en gedroogden visch, Men kan bij mij een abonnement nemen om w ekelijks des vrijdags verschen visch te beko men. Aug. DE BOOM, Nijverheidstraat 5 te Aalst. BURGERHOSP1C1EN VAN AALST. De Besluurende Kommissie der Burgerhospicicn van Aalst brengt ter kennisdcr belanghebbenden dat zij in hare Zitting woensdag 5 October aan slaande. om 5 uren namiddag zal overgaan lot de openbare aanbesteding der leveling van dc volgende voorw erpen: De benoodigde Aardappels. houillekolen. Alsook omtrent 360 meters zwarten Orleans voor vrouwkleederen. De voorwaarden dezer aanbesteding liggen ter inzage der belanghebbenden ter sekretariaat der hospicien. Gedaan in zitting van 28 Sept. J870. De Secretaris. (Get.) G. LEYIONNOlS. De Voorzitter, (Gel.) Ed. VAN DER SMISSEN. PruisIs het woord Pruis eene beleediging? In de andiencie van 24 Augusti laatst, heeft de oor- rektionnele rechtbank van Meti het volgende geval te oordeelei: gehad Twee kooplieden hadden twist gekregan terwijl lij hunnen winkel sloten. Nadat de beide mannen hét woordenboek der mosselwijven hadden uitgeput, wierp een zijnen tegenstrever, als eenen slangensteek den naam van Pruis toe. Deze, woedend, heeft zijnen gebuur voor de correk- tionneele rechtbank gedaagd voor eerschending. De rechtbank heeft het volgende vonnis geveld s Aangezien dat, in de huidige omstandigheden, het woord aangehaald door o ..aoklager als beleedigend en eerroovend, inderdaad dit dubbel karaktqpin zich draagt; Veroordeelt de heer X tot drij maanden gevang, 500 fr. schadeloosstelling, 50 boet en de kosten. De graaf van Chambord heeft een manifest uitgege ven, waarin hij eenen oproep doet lot al de legitimisten, om de herstelling van de Bourbons, oudsten taak, op den troon van Frankrijk te bekomen. In een woord, de vrienden van den graaf van Cham bord zijn door hunnen edelen meester uitgenoodigd te gen de republiek samen te spannen en haren val voor te bereiden. Generaal von Manteuffel heeft bekend gemaakt dat de officieren van het 1* legerskorps ten behoeve hunner manschappen afstand hebben gedaan van de achtien ridderorden van het IJzeren kruis, die de koning aan dat korps heeft toegekent. De generaal zal evenwel een dezer eereteekens aannemen, om dit te dragen in naam en ter eere der gezamenlijke officieren van het korps. Men rekent op 35,000 het getal der vreemdelin gen, welke Frankrijk verlaten hebben, om zich te Brus sel Ie komen vestigen. De hotels en de logementhouders varen daar het besten bij. Princes Mathilde is zaterdag 24 September te Brus sel uit Bergen aangekomen. Zij was vergezeld van M. Benedetli en van verscheidene andere pi rsonen. Onder de vele caricaturen, waarmede op de boule vards gevent wordt, is er één die den Parijzenaarsin 't bij zonder bevalt. Zij stelt eene vesting voor, waarin eene moedige jonge vrouw Parijs) staat, met de eene hand vriendelijk een kleinen knaap (den koning van Pruisen) wenkende, die op eenige afstand buiten de vesting staat te kijken en niet daarbij durft komen. In de andere hand houdt zij, van achter den rug eene geduchte koord verborgen, om den knaap, als hij aan haren verleidelij- ken raad gehoor geeft, ougemakkelijk af te ranselen. Teekent die caricatuur de lichtzinnigheid der Fran- schen, die na zooveel nederlagen, nog niet tot een juist besef van hunnen gevaarlijken en netelingen toestand zijn gekomen Of is zij een bewijs van dat zelfvertrou wen, hetwelk door vurige vaderlandsliefde ingeo-even is, soms wonderen kan doen Men schrijft aan den Times, dat de Koning van Prui sen een verblijf te Wilhelmshohe de keizerin en den Prinsheeft aangeboden bij baren man tekomen Dezelfde briefschrijver zegt dat de Keizer hulde heeft gebracht aan het duitsche volk, gedurende zijne reis tot aan Kas sei. —De inneming van Straatsburg zal aan de duitsche le germacht toelaten, die nu beschikbaar geworden is, de fransche vrije schutters uit den opper Elzas te bedrijven. Lorreinen en de Elzas zullen worden aanzien als duitsch bnndsland onder het rechtstreeks bestuur dér jtondso- verheden. Zij zullen vonrlnopig van de militaire lasten zijn ontslagen en zullen door eene kommissie-in het par lement worden vertegenwoordigd; :c Generaal Cadorna heeft bevel*g£geven, dat, al-» de Paus in de stad wandelt, hem de eere bewezen wordt als aan eenen koning, en dat de kard^ialen worden be handeld als prinsen van den bloede. Bij de capitulatie van Toul zijn in de handen des pruisen gevallen 109 offio. 2240 krijgsgevangen 120 paarden 1 arend 197 bronzen kanons; 3000 geweeren 3000 sabels ,500 kurassen 51949 rations en veel oor logstuigen. Straatsburg heeft zich den 27 sept om 5 ure namid dagovergegeven na eene heldhaftige verdiging, 451 offio en 17,000 man, de nationale garde er in begrepen heb ben de wapens neergelegd. Er is een luchtbal-postdienst van Parijs ingericht. Nadar, de beroemde luchtreiziger is er mede gelast. Eenige schermutselingen hebben rondom Parijs plaats gehad. Lagrange en Coloraby zijn in brand gesteken. De pruissche artillerie van Straatsburg is naar Parijs vertrokken. Rambouillet word door de pruisen omringd. Eene hevige oproer is te Lyon onder de inwoners ontstaan. Tot hier niets stellig over de zendingen van M. Thiers. Al de politieke gevangenen te Rome zijn in vrijheid gesteld, onder anderen Petroni, die 17 jaren gevangen zit. Generaal Cadorna heeft 18 burgers gekozen om een voorloopig gouvernement van Rome uit te maken. De Paus stelt het langs om beter metde italiaansche overheden. De H. Vader doet wandelingen in een rijtuig en de soldaten van Victor Emmanuel, brengen hem de hulde evens als hunnen koning. Wij zien weldra het oogen- blik tegemoet dat Pius IXhet fransch keizerrijk,de zoua- ven en al degenen die hem beschermd hebben zal in den ban slaan, om hem zoo lang belet te hebben, dat bij zich van zijne beminde zonen, de italianen, omringde. AALST, 1 October. Per 1 heet. 32 lit. 50 cent Tarwe Franks. 28 00 a 32 05 Masteluin 22 00 27 50 Rogge21 00 22 50 Gaarst00 00 18 52 Haver 13 00 17 45 Raapzaad 00 00 00 00 Lijnzaad 00 00 00 00 Raapzaad-Olie. 00 CO 00 00 Lijnzaad-Olie. 00 00 00 00 Raapzaad Koek. p. 100 kil. 00 00 00 00 Lijnzaad Koeken 00 00 00 00 Hoppe (1870) per 50 kil. 32 00 35 00 Aardap. (roode) p. 100 kil. 7 00 8 00 id. (witte) 6 50 7 00 Boter,, per 3 kilos 8 18 9 40 Eiers per 25 1 91 2 18 Viggenen per stuk. 11 00 16 00 Vlas de 8 kilos 0 00 0 00 Lijnwaden ter markt gebracht. g3 stuk. Verkocht. 22 t Prijsvlieging met oude en jongen duiven op ZONDAG 9 OCTOBER, aanstaande: bij P. TAS in den Anker Nieuwstraatproot te Aalst, Inlevering^ der duiven ZATURDAG8 OCTOBER 1870, om 3 uren namiddag, loslating der duiven 9 OCTOBER om 8 uren s'morgens. Verders volgens gewoone Conditiën. NAAR GELDPRIJZEN. Bij A. Van Der Jeughl in den Gouden Appel, te Erem- bodegem (Brusselschen steenweg). Op Maandag 10 October 1870, om 3 uren namiddag. Kermis Maandag. De inleg is bepaald op 55 centimen per scheut, bolra- persgeld medebegrepen.

Den Yker | 1870 | | pagina 3