DE KLEI N EZ AKEN VAN M. MALOU. Wanneer wijeénen blik werpen in de kleri kale dagbladen, zien wij dat Al. Malou, de minister-voogd, maar hoegenaamd zijne kleine zaken niet verwaarloost. Eerst en vooral heeft hij zich dc machtiging weten aan te schaffen om,uit der hand Ie on derhandelen voor alle soorten van fournituren, en.... hij heeft er dan ook voordeel welen uil te trekken. Tegen goeden prijs, zegt. de Echo du Parle ment. hééft hij commugdes doen toekennen aan etablissementen der Société Générale, welke hij bestiert en waarin hij intresten beeft. In hoedanigheid van bestuurder der Société Immobilièrewaarin hij ook persoonlijk intres ten heeft, werd door hem het ontwerp uitge vonden van het paleis der .Sehoonc Kunsten. De operatie is allerbest daargesleld voor de Maatschap/dj van i)JMalou. De stad zou hem een zeker getal hectaren gronds afstaan in de omstreken van het rond- punt van het Champs de Manoeuvresaan de stad zon men in vergoeding dezelfde hoeveel heid gronds, op dc grenzen van het oefenings plein gelegen, schenken. Op hare beurt, zou de maatschappij aan den Staat den noodigen grond afstaan lot het bou wen van het paleis, welke door den Staal zou worden betaald. De maatschappij zou het overschot der ter reinen verknopen ten haren voordeden. 't Is inderdaad heel geestig uitgevonden. M. Malou. diezninister is geworden om alles te doen. heeft echter de uitvoering van zijn plan niet durven decreteeren. Enkel hééft hij eene kommissie benoerjul. mogelijk om de ver antwoordelijkheid van zijne schouderen te schudden. Als directeur van ijzereiiweg-kompngnies, heelt Ai. Malou de verminderde tarieven van ons nationaal spoorwegnel levendig.bestreden, terwijl de partikulieren, die voordeel trokken uit de verminderhig. zoowel als de handel en de nijverheid, deze vermindering hebben toe gejuicht. Naar wij vernemen zal Al. Wasseige de uit vinder worden der groote denkbeelden van Al. Malou. Hij zal de tarieven zoodanig in regel brengen, dal de aandeelhouders der onderne mingen. welke dóór Al. Alalou bestierd worden, er het grootste voordeel zullen uittrekken. Zulks kan men ten minste opmaken uil de verklaringen of veropenbaringen van het Jour nal de Braxelles. Gelukkig gouvernementgelukkig land Uit zulke eerlijke combinatiën moeten alle soorten van ontwerpen geboren worden. Het gouvernement heeft een krediet doen stemmen van 200 duizend franks, om de wer ken van de afbraak der fortificatiën van Char leroi voort te zcHco- Door de dagbladen vernemen wij dat lief hebbers gevraagd hebben de onderneming uit der hand te doen. Deze liefhebbers verbergen zich achter de werklieden en handelen slechts in het belang dezer laatsten. Zij spreken, zooals M. Malou beeft gespro ken, om de openbare aanbesteding te doen afschaffen, ten einde hij riggels en locomotie ven aan zijne eigene etablissementen zou kun nen bestellen. Welke redenen beslaan er dan toch om aan de eenen te weigeren wal de anderen wordt toegestaan? Eene enkele reden: omdat Al. Alalou er deze maal geen belang in beeft. Ziedaar hoe belangloos de klerikalcn ban delen. Koophandel DE PENSIOENEN. De Moniteur van donderdag laatst gaf ons nog maals het bewijs, dat onze officieren voor hun nen ouden dag niet te vreezen hebben. Twee ko lonels bekomen een pensioen, de eerste van 3,200 en de tw eede van 5.500 frs. En dan klagen die heeren, en dan vallen zij de ministers gedurig laslig, omdat zij nog geen groot pensioen genoeg hebben. Wat hebben die helden dan toch zoo verricht, dat men hen op den ouderdom van 55 jaren een zoo schoon ruslgeld verleene Doch genoeg hierover, iedereen weet heden daags waarover ons soldatenspel dient Cn wat al verloren geld er aan sabels, geweeren en kanon nen verspild wordt, ledereen weet het, dat het leger de kanker van een beschaafd land is en dat de soldatenplaag eene der ergste plagen is. Alaar wat wij niet kunnen lijden, wat wij gedurig en zonder ophouden moeten schandvlek ken. dat is hel spotgeld dat men naar het hoofd van andere bedienden des lands werpt. Eenige dagen geleden spraken wij nog met eenen man die meer dan veertig jaren op een boerendorp had geknoeid cn gezwoegd, om de jeugd op te leiden en te onderwijzenwelnu de grijsaard beeft een pensioen van TOO fr. 'sjaars. dat is te peggen, een dikken frank per dag. Gaal daarme de naar de merkt en koopt daar dure boter, dure aardappelen en betaald dan nog uw buis- buur. Van vleesch zullen wij niet spreken, w ant daar mag die man maar eens per maand aan den ken. en wil hij eenen hoed of een paar schoenen koopen, dun mag hij gedurende drie maanden te huis blijven en de herberg, waar bij een glasje krachtig bier zou kunnen drinken, van buiten bekijken. Wat wij zeggen van de onderwijzers, dat zeg gen wij ook van gemeente-secretarissen, van briefdragers en van vele andere ambtenaars die wezentlijke dienstén aan het land bew ijzen. Alet liet pensioen dat men bun verleent kunnen zij hedendaags geen droog brood koopen en hunne ge vorderde jaren laten hun niet meer toe nog andere bezigheden aan te vangen. Wie gedurende dertig a veertig jaren goeden dienst heeft bewezen, be hoort ook goed betaald te worden. Maar onge lukkiglijk wordt de verdiende haver zoo zelden gegeven. Wij leven nog altijd in de verkeerde wereld en de vervloekte oorlog, waarvan al onze gazel ten vol zijn. w erpt ons nog meer dan twee hon derd jaar achteruit en maakt de wereld nog meer verkeerd. Het geld wordt slechts besteed aan de glorie en de vruchten der arbcids wordendoor liet buskruid vernield. De buitengewone eredieten. welke ons land voor het leger en de forten heeft gestemd, zullen alweer op het volk en op de lastbelalers druk ken. De kleine ambtenaars die reeds zoolang naar eene verbetering van toestand verlangen zullen nog meer dan ooit ten antwoord krijgen Er is geen geldt de sclial kist is uitgeput) doch als er spraak is van oude en afgematte officieren te beloonen. dan komt het op geene duizend frank aan. Gij oude, onderwijzer, oude secretaris, oude briefdrager, oude veldwachter, houdt u 'e rede met een wachtgeld van 50, 75 centimen of met. een frank per dag en maakt plaats voor die ongelukkige en afgesloofde goudvinken, die 5, 8 en 10 frs. daags trekken om hunnen tijd in de koffijhuisen en in de schouwburgen doorge bracht te hebben. En zoo gaat het nog altijd voort in onze 19® eeuw. Dat het volk de stem verheffe en in zijne ge beden uitroepe Van den oorlog en van e soldatenplaag, ver lost ons Heer Alen schrijft ons uit Brussel De hervormer-Wasseige, de man van genie die alles gaet omkeeren. heeft zijn werk begon nen de pauselijke zouaven mogen kosteloos op den spoorweg reizen; er bestaat geen reden, om die gunst ook niet toe te staan aan al wat geestelijk is; de capucienen, de rekoletten, de diskalsen, de jesuilen hebben recht jaloerscb te zijn en klachten te doen gelden. Het zonder ling voordeel is niet alleen aan de Belgen toe gestaan, maar aan de pauselijke zouaven van alle natiën, enkel op liet eenvoudig zicht van bunnen uniform Aan onze soldalen vraagt men papieren, zij moeten voor hunne reis ernstige redenen doen gelden en alsdan bekomen zij 25 p. h. vermin dering; maar de pauselijke soldaten, onder een klerikaal ministerie, hebben zonder twijfel recht oj) meer gunsten, men slaat ze 50 p. h. vermin dering toe, en als bet hun niet aanslaat te be talen, men laat ze kosteloos reizen: dc streng heid van den dienst verdwijnt voor hen, het klerikaal bestuur is al te gelukkig en (e vereerd die zouaven te mogen vervoeren. Ziedaar waar wij gekomen zijn na eenige weken bestuur van den beroemden Wasseige. De rechterlijke benoemingen zijn aan de dag orde. De ergste klcrikalen hebben zicli maar aan te bieden zij zijn voorop verzekerd van ge plaatst te worden, behalve dat zij in mededin ging zijn van de gewezen agenten van Langrand deze laatsten krijgen stellig de voorkeur. Als het oogenblik zal gekomen zijn, zullen al die benoemingen een voor een worden in overzicht genomen cn men zal zien dat liet al politieke benoemingen zijn. krijgen, en dit duel kan zij niet bereiken dan dour de vervolging of letterlijke bezwijking van den karakter mollen man die de stadsbelangen zijn leven toedraagt; dit weet zij; zij weet dut l ij nooit door zij«ae liberale vrienden zal verlaten worden en dat hij ondanks de laffe mi dels der bokkenpnrtij In bet landhuis zal blij ven zetelen. De-ze week dan heeft men wederom gepoogd bera den duivel aanlejagen. Een bloedkop vergezeld van zekeren tamboer majoor is in de kanter gedrongen zonder hem te doen aankondigen of te kloppen, zonal* de betamelijkheid bet vpreisolit. Een huisch man zijnde, die bij geene mis- kweekte arme duivels van bedienden opgebracht is gelijk te'-mrhle bloedkop, was aireede en met dc meeste red»» over deze onbeleefdheid verbitterd. Eene samen spraak greep'onder hen plaats: Mijnheer het schijnt dat gij van onzen tamboer majoor niet veel werk maakt en dat gij eene andere 'jongheid bevoordeeligt «Ik heb met uwen tamboer majooor niets te begaan, li ij doel zijn werk. dit is alles fn wat aangaat (k? jongheid die ik bevoordeel dit zijn mijne zaken, ik neem voor mijoen vertrouweling wie ik wil en mij bevalt.........1,ryti De samenspraak ging op dezen toon voort; de bloed kop gelu te zoowel in zijne spreken dat de bezochte uitriep: ik heb nooit eèn niest ra} er buiten gezet, maar u e uwen makker gebied ik oogenbiikkelijk deze zaal te verlaten uouosaod öo\ti op uo trokken al drupneiizende bet vertrek uit. Zij móesten wel hel timmermans gat verkiezen', maar hun doel was bereikt, want de onpasselijkheid des be zochte reed rond en dit was voor hen voldoende! Zul hij, de andere is maar eene mannelijke serailsclie slaaf,,zich nog durven laten zien na eene zulke smaad doorleefd te hebben 1 Eilaas, ja, want mannen gelijk zij zijn zonder schaamte of eer! Zal het nog lang duren zullen w ij zulke laffe kerels, zulke vuige dood aanzetters nog langer gedogen Het beroepshof van Brussel heeft uitspraak gedaan o- vcr de maatschappijen door Langrand-Dumonceau inge richt. welke allen belgischen niet engelsch zijn MM Nnthomben consoorlen zijn verantwoordelijk voor de pandbrieven die zij onderteekend hebben; indien hunne fortuin niet toereikend is zullen zij in bankbreuk mogen en moeten verklaard worden. üe landbouw maatschappij van Aalst heeft Zondag en volgende dagen eene tentoonstelling van fruiten geopend, die zeer belangrijk was en vele liefhebbers beeft uitgelokt. Een overzicht is ons te 1 jat toegekomen om in het nummer onzes b!a Is van heden overgenomen te worden. De inlasscliing is tot zaterdag verschoven. Her lelijke bedankingen voor deze inzending. liet ondercomiteit van het roode kruis, tot onderstand van gekwetste en zieke soldaten, ten tijde van oorlog, te Aalst gevestigd, komt deze week de somme van dui zend twee en der ig fran ;enbeloop eener inschrijving gedaan onder verschelde menschlievende burgers dezer stad, in handen van den schatbewaarder te Bru sel, te storten. In de netelige omstandigheden waarin wij he dendaags verkeeren heeft de stad Aalst zich door hare weldadigheid, zoowel bekend als het er op aan komt tot hulp van hare noodlijdende medebroeders te snellen, doen uitschijnen; het was nu of nooit het oogenblik; zij heeft door hare gewigtige inzendingen, bestaande in alle voorwerpen die tot verband en verschoon der ge kwetste soldaten konncn dienen, en in korten tijd on der het toezicht en met de medehulp der danien der sectie dezer stad vervaardigd, de oprechte herkentenis van weldenkende en onpartijdige» raensch, verwor ven. Eer en dank aan allen die door hunne giften, hunnen iever en onvernioeilijkën arbeid tot het verwei zmlijken van het edelmoedig doel door de overeenkomst van Genève vastgesteld, medegewerkt hebben. 7,ij genieten reeds de innige belooning hunner goede daad. [Medegedeeld)

Den Yker | 1870 | | pagina 2