J Men leest in den Nieuwe Rotterdamsche Courant Onze brusselsche correspondent wees er gisteren op welke gevaren voor België kunnen ontstaan, nu de belgisclie bladen, zieh schuldig makende aan de grootste eenzijdigheid, en el- ken dag een vijandiger loon tegen Duilsch- land aanslaan. De olïicieuse Nord Deutsche Allgemeine Zeilung wijst heden op het hoogst ongepaste van zulk een handeling en herinnert er aan hoe Frankrijk, het oog steeds gevestigd houdende op België, een voorwendsel zocht om oorlog te voeren. In zeker opzicht voert Duitsch- land dan ook tegenwoordig oorlog voorde onaf hankelijkheid van België. Niels dus zou na tuurlijker wezen dan dat belgisclie bladen sym pathie jegens Duitschland aan den dag zouden leggen. Toch geschiedt het tegendeel. De Indé- pendance en andere organen hebben slechts smaad en hoon voor Duitschland veil en verzinnen allerlei fabeltjes om den moed der Franschen aan te wakkeren. Het schijnt wel, zegt het offieieuse Berlijnsche blad, dat de Belgische pers wensebt dat Frankrijk zegevierend uit het strijdperk zal treden en dus ook den prijs van dezen oorlog zal vorderen, 't Is waar. zegt het orgaan van von Bismarck, de pers is het volk niet. Maar waarom duit het volk zulk een pers, waarom protesteert hel niet tegen bladen die de Duitsche legers en de Duitsche staatslieden, zonder wier dapperheid en rechtvaardigheid België thans niet meer zou bestaan, met smaad overladen. De Magdeburgcr Zeilung slaat ge heel denzelfden toon aan. REIS VAN M. GAMBETTA IN LUCHTBOL. elenswaardige bijzonderheden. Vrijdag morgend, 7 October, was er een ge rucht te Parijs verspreid, dat niemand wilde gelooven. Men zegde, dal Gambetta, overtuigd van de toereikendheid van het gouvernement van Tours, voornemens was hel met zijn jeug dig en krachtvol talent te gaan versterken. Maar daar al de uitgangen door de Pruis n bewaakt werden, had hij liet heldhaftig besluit genomen met een luchtbol Parijs te verlaten. Op het Marsveid bevonden er zich twee lucht bollen. De luchtbol van Nadar bevond zich bo ven dengene voor M. Gambetta bestemd, A'. mand Barbes. Ten tien ure lieten zieh luidruchtige toejui chingen hooren. Het was Gambetta die aan kwam. De volksmenigte, die zich verdrong, om hem Ie zien, was ontelbaar. Gambetta steeg bijna onder den luchtbol uil het rijtuig. De luchtbol richtte zich weldra op. de hel pers lieten de koorden wat los, om het schuitje onder den ballon te laten vastmaken, Eindelijk had er eenc schielijke beweging plaatsde luchtbol steeg statig op, Gambetta en Nadar medevoerende. Eene oorverdoovende toejui ching liet zich op het plein hooren. In den Armand Barbés bevonden zieh nog M. Spulier en M. Irichat, luchtreizigers. In den tweeden luchtbol, Georges Sand, zijn M. de Ravellod, M. Reynals, van New-York, M. May, Amerikaner, die sedert 1862 Parijs bewoont, M. Cuzon onder-prefekt van lledon, en een luchtreiziger. Gedurende eenigen tijd zijn de luchtbollen bijna nevens elkander gebleven en de personen konden uit de twee schuitjes met elkander spreken. Later scheide de wind hen en zij ver loren elkander uit het oog. Op 500 meters hoogte gekomen, klom de luchtbol, waarin 31. Gambetta zich bevond, niet meer omhoog, hij ging noordwaarts en naderde de pruissische linien. De pruisen scho ten op den luchtbol en Nadar schat, dat er ten minste honderd duizend geweerschoten van het pruisisch leger op den luchtbol zijn gelost. Ge lukkig heeft geen enkel kogel de luchtreizigers geraakt, ofschoon het schuitje met kogels door bom d werd en de nel veel te lijden had. Men was dicht bij den grond genoeg gena- derd, om goed de vijandige werken en de ver- schillige uniformen der officieren en soldaten te kunnen onderscheidengeheel hel leger was te been en men sehuot om het meest. l)e luchtreiziger deed ongehoorde poogingen, om niet in het vijandelijk kamp omleeg te ko men. Hij wierp z'jnen ballast weg. zijne werk tuigen, klom op zijnen luchtbol om de gaten te sloppen hij gelukte er in om zich tusschen 500 en 400 meters hoogte te houden. De gaz ontsnapt evenwel uit openingen, die hij nijl kon vinden. Middelerwijl schoten de Pruisen altijd voort en de kogels vlogen voorbij de ooren van Nadar en van Cambelta, welke laat ste dacht dat hij verloren was, in allerhaast zijne laatste bevelen op zijn zakboekje schreeL Eindelijk na een uur, die zonderlinge wor steling te hebben onderstaan, gingen de reizi gers voorbij den omtrek door de Pruisen bezet: zij waren nu boven een veld, dat geheel verlaten scheen. Het was lijd, want de luchtbol was aan t dalen. Zij zagen een talrijk detachement, die uit een boschken kwam en die zij voor mo biele garden namen. Maar 'eensklaps hoorde men eene losbranding, die de luchtbol van on der doorboorde en Gambetta aan de hand kwet ste. Daar door kwam de luchtbol tot op 100 meters van den grond. Reeds hoorden men het hoerrah geroep van de Pruisen toen een schie lijke wind oj) kwam, die de luchtbol eenige honderde voeten naar omhoog deed stijgen en hem noordwaarts dreef. Een half uur nadien, sciieen het land geheel van vijanden ontbloot, de reizigers bereidden zich om naar omleeg te komen nabij eene af gezonderde hoeve, op het oogenblik zelfs dat de werking begot, ging de deur der hoeve open en eenc bende beiersche soldaten komen er uit, die een lievig vuur tegen den ongelukkige luchtbol opende; deze hernam weer zijnen vlucht, maar eenige kilometers verder bleef het luchtbalschuitje aan eenen eikenboom han gen. Op dat oogenblik kwamen gewapende benden boeren naar den boom geloopen, dreigend de luchtreizigers eene slechte poets te spelen, die zij voor Pruisen hielden. Gambetta nam alsdan een nationaal vaandel, dat hij rond zwaaide onder het geroep van leve de Republiek Terstond veranderde de kaart: de boeren hielpen de luchtreizigers naar omleeg en toen zij vernamen dat het Gambetta was, ging er een luid hoerra-geroep op. M. Gambetta wist weldra dal hij zieh te Tri- cault (Oise) bevond. Men leidde hem bij den meier. Te zelfdertijd kwam er een man buiten adem toegeloopen, zeggende, dat de Pruisen de luchtreizigers achtervolgden. Van Tricault werd Gambetta in eenen wagen naar Sainl-Didier geleid, waar hij door den onder-prefekt werd ontvangen, die hem naar Amiens vervoerde, waar hij rond middernacht aankwam. Zaterdag morgend is M. Gambetta met eenen bijzonderen trein naar Rouaan vertrokken. Eene groote volksmenigte bevond zich in de statie en bij zijne aankomst werd hij gulherlig ontvangen, onder het geroep van Leve Frankrijk! leve de republiekleve Gambetta Hij heeft met zijne duidelijke en kloeke stem eene redevoering uitgesproken, die een grooten indruk heeft gemaakt. Hij heeft gezegd, dat Parijs gereed is tot eenen krachtdadigen weêrstand. De eendracht, zegde hij, heerscht in al de partijen; men kent niet dan het heil van 't vaderland. Al de bur gers oefenen zich dagelijks in den wapenhan del. Parijs zal al de aanvallen van den vijand afslagen, maar de vijand beschikt over eene groote legermacht, en de provintie moet de hoofdstad ter hulp komen. Parijs rekent op u. (Ja, ja leve Gambetta leve de Republiek Het woord van den redenaar heeft al de aan wezigen in geestdrift gebracht. Nadat hij gezegd heeft dat Normandië, dat een groot voorraad-magazijn zou zijn voor de Pruisen, zieh tegen eenen inval moet verdedi gen, heeft hij ook hel vertrouwen uitgedrukt dat bij in de verdediging van Parijs stelt. Ten vier ure is M. Gambetta naar Tours vertrokken. In eene der ambulancen van Brusrel, be vindt zieh een jonge soldaat, aan het gebit ge kwetst: sedert zijne aankomst, wordt hij met de leederste zorgen behandeld door hooge ge plaatste damen, die in die ambulance geheel meester zijn. Fijne wijnen, smakelijke geleien, sappige fruiten, alles werd er aan dien gekwet sten toegediend. De ongelukkige, die door zijne wonden niet kon spreken, drukte de erkentenis zijner maag door teekens uit. Zekeren dag, gelukte hij er evenw el in, ten prijze van eene pijnlijke poging eenige woor den uil te spreken. Oh, Mevrouwen... Gij zijl waarlijk.... engelen van den goeden God. Arme jongenGij zult wel een glas portowijn drinken, niet waar? Mevrouw is al te goed. Ja.... gij zijl engelen van den goeden God. Met een beschuit? Neen, ik dank u.... In den wijn gedoopt, dat kan u geen kwaad doen. Ik zal het er voor u doopen. De arme duivel, zijnen w ijn met kleine leu gen voorldrinkende zegt Gij hebt gedacht, Mevrouw, dat ik een Franschman was? Ongetwijfeld: zijt gij het niet? Ik ben... Belg, mevrouw ik ben van Dixmude. Welke slechte toergij zijl van Dix mude Ja, mevrouw. Het is een... landgenoot, aan wien, zonder het te weten, gij uwe engel achtige zorgen hebt gegeven. Ik maakte deel van het vreemd legioenDe wijn doet mij waarlijk goed... ik zou nog wel ecnig... drup pels.... nemen. liet is nu al genoeg.... Hoe, van Dix mude?Dat is ongehoord Sedert dien dag heeft de ongelukkige geene eene meer van die edele damen aan zijn bed gezien. Hij vraagt zich af, waarom; Hij is wel naïf. Chronique OORLOGSTIJDINGEN. Marktprijzen. r. jvVvaa/nx— De oorlogvoerende legers gaan voort met hunne ge vechten: de pruis klopt gedurig de franschen en dezen roepen onophoudelijk victorie. Orleans is ingenomen vele mannen en ontzaggelijke menigte oorlogtuigen zijn in de handen der pruisen gevallen: tusschen Raon Etape en S' Die hebben de pruisen de franschen uiteengedre ven en een zegepralend gevecht geleverd. Te S' Quentin schijnt er ook een gevecht plaats gehad te hebben, maar tot hier is er niets stellig gekend. De franschen bij den laatslen uitval te Metz krijgsge vangenen genomen, verklaren, dat de soldaten Bazain gedwongen hebben tusschen eene uiterste pooging en de capitulatie. Loid Evons de noodzakelijkheid eéner vvapensch tr- sing opgeworpen hebbende kreeg van UI. von Bismark voor antwoordMen kan overal vrede sluiten zelfs nu, maar een wapenstilstand kan enkel te Parijs wor den gesloten. AALST, 15 October. Per 1 heet. 32 lit. SO een» TarweFranks. 28 00 a 32 50 Masleluin 24 50 27 5(1 Rogge20 00 22 00 Gaarst18 2d 18 80 Haver 12 00 16 89 Raapzaad 00 00 00 00 Lijnzaad 00 00 00 05 Raapzaad-Olie. 00 00 00 05 Lijnzaad Olie. 00 00 00 00 Raapzaad Koek. p. 100 kil. 00 00 00 00 Lijnzaad Koeken 00 00 00 00 Hoppe (1870) per 80 kil. 30 00 33 00 Aardap. (roode) p. 100 kil. 7 00 8 00 id. (witte) 0 00 0 00 Boter, per 3 kilos 7 81 9 18 Eiers per 28 2 09 2 36 Viggenen per stuk. 12 00 17 00 Vlas de 3 kilos 0 00 0 00 Lijnwaden ter markt gebracht. 36 stuk. Verkocht. 20

Den Yker | 1870 | | pagina 3